Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δύσκολα αυτό?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος ballbusting, στις 9 Φεβρουαρίου 2008.

  1. Guest05

    Guest05 Guest

    Μα εγώ συμφωνώ ρε Εύα μαζί σου. Επιβήτορας θες να είναι. Ότι θες. Σου χαλάω γω χατήρι. Κι ο κάτμαν τραγουδιστής είναι.
    Αφού σας αφήνουν οι σούμπιδες και τα κάνετε εμένα λόγος δεν μου πέφτει.
    Από κει και πέρα η γνώμη μου είναι πως αυτοί δεν είναι άντρες. Γνώμη μου είναι. Ούτε να την επιβάλω προσπαθώ, ούτε να συμφωνήσεις μαζί μου θέλω.
     
  2. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Φανταζομαι οτι αυτοι εδω ειναι αληθινοι ανδρες, που δεν αντεχουν να κανουν αυτο που εμεις οι γυναικες κανουμε καθε μηνα χωρις παραπονο?

    http://www.metacafe.com/watch/475041/men_cant_handle_pain/">Men
     
    Last edited by a moderator: 17 Ιουνίου 2008
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Καλά κάνεις που συμφωνείς! Αλλά κάτι τέτοια λες και δεν μπορούμε να σε ξεχάσουμε! Γι αυτό σου λέω άνοιξε την tv σου να δεις τον catman και μην κάθεσαι να αναλώνεις τις ώρες σου σε αυτό το "ανήθικο" forum κατά τα δικά σου δεδομένα!

    Γιατί θεωρείς τον εαυτό σου πιο άντρα, από αυτούς που πηδάω ή που πηδούν άλλες Mistress και το λες σαν δεδομένο?

    Ποιος σου έδωσε επίσης το δικαίωμα να χαρακτηρίζεις τον κόσμο όπως γουστάρεις, κρίνοντας τον από τα γούστα του και από το αν συμφωνούν με τα δικά σου (και που διατηρώ το δικαίωμα να αμφισβητώ)!

    Άσε που κάτι τυπάκια σα και σένα, που το παίζουν άντρακλες, βαρύμαγκες και καμπόσοι, είναι αυτοί που συντηρούν αυτό που λέει ο λαός "Μαγκιά, κλανιά και κώλος φινιστρίνι" ανά τον κόσμο?

    ...Και όταν μιλάς σε Μένα ειδικά Κλάιστ, μάθε να είσαι φειδωλός στις εκφράσεις σου και τους χαρακτηρισμούς σου, διότι δεν σε παίρνει από τα τόσα παράδοξα που έχουν δει τα μάτια Μου και έχουν πάρει αυτιά Μου σε αυτόν τον χώρο!

    Δεν φταίω Εγώ...! Οι εμπειρίες Μου φταίνε, που έχουν καταφέρει να ανατρέψουν ακόμα και τα διικά μου θέσφατα!

    Ψεκάστε τον χώρο... Βρωμάει αντρίκλα!
     
    Last edited: 17 Ιουνίου 2008
  4. Guest05

    Guest05 Guest

    Ευα κάνε ότι θες αλλά μη με ζαλίζεις.
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αν εγώ στα ζαλίζω μικρό το κακό!
    Με σένα τι θα κάνουμε που συνήθως Μ/μας τα σπάς?
     
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    Ε δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα άλλο βρε Ευα από το να με ζαλίζεις.
    Αλήθεια γιατί ενώ οι απόψεις μου είναι χιλιοειπωμένες κάθε λίγο και λιγάκι αρχίζεις το μπούρου μπούρου;
    Ασε τη γκρίνια ρε Ευα. Διαφωνούμε, δεν χάλασε ο κόσμος. Αλλά μη γκρινιάζεις.
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Δεν γίνεται... 
    Με φουρκίζεις διαρκώς : 
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Ε τι να σου πω γκρίνιαζε.
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Καλό θα ήταν, καθώς το παρόν νήμα, όπως τουλάχιστον άφησε ο νηματοθέτης να γίνει κατανοητό, αφορά σε μία αρέσκεια και όχι σε μία στάση ζωής την οποία ενδιαφέρεται να υποστηρίξει, να μην παρερμηνεύεται εν μέσω -αμιγώς υποκειμενικών- συμβολισμών.

    Τα video φαίνεται να έχουν πορνογραφικό χαρακτήρα, αν όμως κάποιοι συνομιλητές προτιμούν να τα αντιλαμβάνονται ως έργα τέχνης και συνεπαγωγικά να επιχειρούν να ανάγουν το περιεχόμενό τους σε συμβολικό επίπεδο, θα πρέπει να αποσαφηνίσουν εντός τους, πως σε κάθε έργο τέχνης αναζητά κανείς τον εαυτό του (στο βαθμό και με τον τρόπο που αυτός ενδεχομένως προβάλλεται), ούτε τον καλλιτέχνη, ούτε τη μία και μοναδική οικουμενική αλήθεια. Συνεπώς διαπληκτισμοί ως απόρροια διαφωνίας αναφορικά με το τι αντιλαμβάνεται καθείς δεν χωρούν. Έχει λοιπόν νόημα, να διαταθεί κάποιος πως στο video "βλέπει" το θυμό των γυναικών προς τους άνδρες ή το φθόνο των γυναικών προς την ανδρική υπεροχή, αλλά δεν έχει νόημα να υφίστανται διαπληκτισμοί επειδή κάποιοι άλλοι δεν "βλέπουν" το ίδιο.

    Αν αξιολογηθεί το video στη σωστή του -κατ εμέ- διάσταση, δηλαδή ως πορνογράφημα, τότε από την όποια αξιολόγηση αποκλείονται συμβολισμοί, και απομένει μόνο η αισθητική ως κριτήριο. Εμένα μου αρέσει αυτό που βλέπω ενώ σε κάποιον άλλο όχι, και αυτή η διαφοροποίηση έχει τόση ηθική αξία όση και η αντίστοιχη του να αρέσκομαι στο κόκκινο ενώ κάποιος άλλος στο κίτρινο. Σχετικά με τη χρήση της φράσης "πορνογραφικού χαρακτήρα" θα ήθελα να επεξηγήσω πως τη χρησιμοποιώ για να δηλώσω πως ο σκοπός της δημιουργίας των εν λόγω video είναι η σεξουαλική διέγερση των θεατών, οι οποίοι εν προκειμένω, προφανώς είναι λάτρεις του CBT. Με το ίδιο σκεπτικό, ένα video με σκηνές όπου κάποιος γλύφει ένα ζευγάρι πέλματα, για έναν ποδολάγνο έχει πορνογραφικό χαρακτήρα κ.ο.κ..

    Λόγω του γεγονότος πως πολλοί εξ ημών είναι φετιχιστές ή συναναστρέφονται επί μακρόν φετιχιστές, προσωπικά έχω την αξίωση τα αισθητικά μας κριτήρια, τουλάχιστον σε θέματα συναφή με τη σεξουαλική δραστηριότητα (που δεν είναι ένα και το αυτό με τη διείσδυση) να είναι περισσότερο αναπτυγμένα. Να μπορεί λ.χ. κανείς να διακρίνει πως από συμβολικής πλευράς μία κλωτσιά στους όρχεις και ένα ήπιο, αργό τρύπημα με βελόνα ενδεχομένως να έχουν την ίδια αξία: μηδενική. Πως από πλευράς ασφάλειας και τα δύο μπορεί να είναι είτε ακίνδυνα είτε επικίνδυνα. Πως από πλευράς αισθητικής και τα δύο κατά περίπτωση μπορεί να είναι όμορφα ή άσχημα. Πως αυτό που αλλάζει είναι το στοιχείο της βιαιότητας. Μόνο. Και να μην ξεκινά μέσα στον πανικό της θολής και απαίδευτης πρώτης εντύπωσής του, τους αφορισμούς και την ειρωνεία.

    Το σενάριο πως η βιαιότητα ίσως εκφράζει σωρευμένη επιθετικότητα είναι δεκτό και πιθανό. Επιθετικότητα όμως ίσως εκφράζει και η γκρίνια, και η ειρωνία, κ.α.. Δεν μπορούν να γίνουν γενικεύσεις.

    Η αποσύμπλεξη της κακίας από το σαδισμό, είναι ένα ζήτημα που με απασχολεί ενδελεχώς από την εφηβεία μέχρι σήμερα και στο οποίο οφείλω το μεγάλο μέρος της ενοχικότητάς μου. Όταν εγγράφηκα εδώ και διάβασα πως η συντρηπτική πλειοψηφία των χρηστών δηλώνει απενοχοποιημένη -αν όχι υπερήφανη-, σκέφτηκα πως ένα σωρό άλλοι άνθρωποι είχαν επίσης πραγματευτεί αυτό το θέμα-αγκάθι, και δη επιτυχώς. Απόψεις όπως αυτές που εκφράστηκαν εδώ, μαρτυρούν ότι η εκτίμησή μου ήταν άστοχη. Κάποιοι δηλώνουν απροβλημάτιστοι επειδή απλούστατα, δεν προβληματίστηκαν ποτέ (ή δεν είχαν κάποιο πρόβλημα - υπάρχουν ανάμεσά μας και διεστραμμένοι που ασχολούνται με το BDSM όχι από ανάγκη). Ο Ηλίας όμως, έγραψε σε άλλο νήμα πως για να δικαιούται κανείς να νιώθει υπερήφανος για τα ρούχα που επέλεξε, θα πρέπει να έχει περπατήσει χιλιόμετρα γυμνός, και εχει απόλυτο δίκιο.
     
  10. Guest05

    Guest05 Guest

    Εδώ που τα λέμε στην , πως την είπαμε Συρα; Πορνογραφία; Ναι! Ε στην πορνογραφία στα προηγμένα κράτη έχουν κανόνες. Δεν βαράνε όπου τους καβλώσει.

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    <Ο phoenixxx σκέφτεται δυνατά>
    Άραγε είναι αργά να το γυρίσω, να γίνω Άνδρας και Καραμάστερ,
    ή θα είμαι Στιγματισμένος για πάντα, από τις προηγούμενες Αμαρτίες μου...;

     
     
  12. Guest05

    Guest05 Guest

    Φανσό, την γνώμη μου θα την λέω όποτε θέλω κι όπως θέλω. Κάτι που κάνεις κι εσύ χωρίς εγώ ή άλλος να σε εμποδίζει. Η επικαιροποίηση του αν οι σούμπιδες είναι άντρες ή όχι δεν έγινε από εμένα. Να είσαι πιο προσεκτικός και να σταματήσεις την γκρίνια.
    Πράγματι οι σούμπιδες μπορεί να νοιώθουν άντρες κι αυτό εύκολα να τους κάνει χαρούμενους, αλλά δεν είναι απαραίτητο να τους παίρνω στα σοβαρά.
    Αν η γνώμη μου σου δημιουργεί ψυχολογικά προβλήματα («Ξέρεις που πονάει ο άλλος και τον χτυπάς.») δεν φταίω εγώ. Να βρεις άλλον να σε νταντέψει. Η δική σου δεν μου δημιουργεί κανένα.

    Υ.Γ. Βάλε μια γυναίκα να σου κάνει ένα μασαζάκι. Δεν ξέρεις πόσο ξεκουραστικό είναι.
    Υ.Γ.2 Για όσους πονούν όπως ο Φανσώ. Λυπούμε μα δεν είμαι ο ερυθρός σταυρός, δεν είμαι η μαμά σας, δεν είμαι η νταντά σας. Σταματήστε την γκρίνια, δεν βγάζει πουθενά.