Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 20 Δεκεμβρίου 2007.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αυτοι οι αρχαιοι Μακεδονες, ...τι γλωσσα μιλαγανε;
    ...ο Φιλιππος ας πουμε...
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    οι Αμερικανοι που μιλανε την αγγλικη ειναι Αγλλοι;οι Καναδοι;οι Αυστραλοι;
    εχω την εντυπωση πως ειναι Αμερικανοι, Καναδοι ,Αυστραλοι...........
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    Είναι ίδια περίπτωση;;;;!!!!
    Αλλά ακριβώς επειδή οι Αμερικάνοι πήραν κάποια γλώσσα δεν τους κάνει Άγγλους, έτσι και κάποιοι που κλέβουν τη σημαία και την ιστορία άλλου λαού, δεν τους κάνει Έλληνες.

    Iagos ό,τι και να σου αποδείξουν, θα βρεις μια δικαιολογία άσχετη για να «δικαιολογήσεις» τις αντεθνικές σου θέσεις. Το μαύρο θα το παρουσιάσεις για άσπρο για να μας δείξεις πόσο κακοί είναι οι Έλληνες (Ελλαδίτες όπως τους αποκαλείς, αφού δεν πιστεύεις πως είμαστε Έλληνες) και πόσο Μακεδόνες είναι οι άλλοι λαοί. Αυτή είναι η θέση σου...
     
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    παρουσιαστε ..............arm!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    αλλα.......στον πολεμο ολα για ολα κουβαλουσα πολυβολα να σκωτονονται οι λαοι για τ αφεντη το ψωμι.....

    οσοι πιστοι ελλληναρες εθνικιστες πηγαινετε να λυσετε το προβλημα της ελληνικοτητας των αρχαιων μακεδονων και ας αφησετε και ορφανα πισω........για την Ελλαδα ρε γαμωτο ή για την ζωη ρε γαμωτο........
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Οσοι υπερασπιζονται την Ελληνικοτητα των αρχαιων Μακεδονων, η την Ελληνικοτητα της Βορειας Ηπειρου ,για να θυμηθουμε και τον τιτλο του νηματος ,που εκει παραπεμπει, δεν ειναι κατ'αναγκην ουτε εθνικιστες,ουτε πολεμοχαρεις,ουτε ονειρευονται να λειτουργησει ο Πατριαρχης καποτε στην Αγια Σοφια...

    Ειναι απλα Ελληνες που εχουν διαβασει την ιστορια του τοπου τους ,την σεβονται, και αγαπανε την πατριδα τους.
    Οπως την αγαπανε την δικια τους πατριδα οι Τουρκοι,οι Γαλλοι,οι Σενεγαλεζοι η οι Αφγανοι.Και καλα κανουν.
     
  6. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    male part


    ΡΕΚΒΙΕΜ
    Μικρά αδύναμα ανθρωπάκια στο όνομα του πολέμου ριγούν
    Ανεύθυνοι βλάκες επαναπαύτηκαν όταν λίγες γνώσεις απόκτησαν
    Βολεμένα σκουλήκια σε φτωχούς ετοιματζίδικους προβληματισμούς
    Άγνοια και φόβος τη ξεχασμένη ανθρωπιά τροφοδοτούνε με σκουριά
    Εξουσία, ιεραρχία, καταπίεση, ανταγωνισμός - Ηλίθιος αυτοσκοπός
    Συμφέρον, ψέμα, χυδαία βλέμματα αγοράς, εμπόριο και σεξ
    Πουλημένες επαναστάσεις, βιομηχανία κοινωνικών φαινομένων
    Ο ρόγχος μιας κοινωνίας, γραφείο τελετών "Η Δικαιοσύνη"
    Σύγχρονες φυλακές, τεχνολογία μοναξιάς και ηλεκτροσόκ
    Οι τουρίστες επισκέπτονται μουσεία και όχι ψυχιατρεία
    Πολυτέλεια και χλιδή γιατί η σαπίλα μας βρωμάει πολύ
    Καλλίτερες συνθήκες ζωής, κέντρα αποτοξίνωσης περιττών συναισθημάτων
    "Γάμα τες όλες - ή είσαι άντρας ή ξεφτιλισμένη αδερφή"
    Γυναίκα δυναμική κι απελευθερωμένη τα πόδια σου κράτα ανοικτά
    Κραυγές απόγνωσης εκλιπαρούν το θείο δώρο της ειρήνης
    Μικρά παιδιά με πλαστικά όπλα τον εθνικό ύμνο τραγουδούν
    Υπομονή, ο πόλεμος θα έρθει, ήρωες θα γίνουνε και αυτοί
    Ω! Περήφανη ελληνική ιστορία ζήσε για εμάς ξανά
    Το μεγαλείο του πατριωτισμού - φέρετρα σκεπασμένα με σημαίες
    Καταστολή, δημοκρατία, για όσους δεν συμφωνούν, βία, ομοψυχία
    Αυξημένη παραγωγικότητα, πλαστικά αγαθά, αξίες εγκλωβισμού
    Ανοχή, εφησυχασμός, δικαίωμα στο θάνατο, δικαίωμα στη ζωή
    Χημικά όπλα-ηρωίνη, εκλογές-μορφίνη, ισότητα στα τρελάδικα
    Πουλήστε τα όλα να γίνουν προϊόντα μαζικής κατανάλωσης και υστερίας
    Οι πολιτικοί με σαμπάνιες έκαναν πρόποση
    Για το κορόιδο τον λαό
    Ο λαός με κόκα-κόλα έκανε πρόποση
    Για τη μελλοντική του εξουσία
    Ο θάνατος ήπιε αίμα κάνοντας πρόποση
    Στην παράνοια του 20ου αιώνα...

    " Γενιά του Χάους"
     
  7. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Οι ακρότητες πρέπει να αποφεύγονται αλλά πλέον η αμφισβήτηση έχει ξεφύγει προ πολλού εκτός ορίων!Γιατί τόση αμφισβήτηση,δε το καταλαβαίνω.

    Τα εδάφη που ως κράτος κατέχουμε είναι σαφέστατα ΕΛΛΗΝΙΚΑ τα νησιά,η παλαιά Ελλάδα με τις Νέες Χώρες, και της Μακεδονίας συμπεριλαμβανομένης.Ο Φίλιππος,ο Μέγας Αλέξανδρος που ήταν ο αρωγός της εξάπλωσης του ελληνικού πολιτισμού στα έγκατα της Ασίας,δεν ήταν Έλληνες?Η Πέλλα δεν ήταν ελληνική πόλη?Όλα τα σωσμένα κείμενα της περιόδου αυτής δεν είναι στην ελληνική γλώσσα?Έλληνες ήσαν όσοι μετείχαν της ελληνικής παιδείας και πνεύματος άρα και της ελληνικής γλώσσας.Όλοι οι Έλληνες πλην Λακεαδαιμονίων έφτασαν στην Ινδία κατά τα λόγια του ίδιου του Αλέξανδρου.Ασφαλώς αυτοί αποτελούσαν την φυλή των Μακεδόνων.Όπως υπήρχαν και οι Αθηναίοι,οι Σπαρτιάτες,οι Μεγαρείς,οι Θεσσαλοί,οι Αχαιοί,οι Κορίνθιοι και τόσοι άλλοι!Αυτοί όλοι μαζί δεν συναποτέλεσαν την εθνοτική ομάδα των Ελλήνων κατά την διάρκεια των περσικών πολέμων όταν παιζόταν η ύπαρξη τους,η ελευθερία τους ή η κατάκτηση από τον εξω-θεσμικό εχθρό των "βαρβάρων" Περσών?Μιλούσαν ελληνικά,συμμετείχαν σε μεταξύ τους συμμαχίες,γειτνίαζαν οι πόλεις-κράτη τους.Δεν νoούνται οπότε αμφισβητήσεις
     
  8. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Δεν καθησα να διαβασω όλο το νημα... βαρύωμαι...
    Παρ' αυτα θα πω οσα εχω να πω προς τους/τις ελληνάρες του forum..

    Σας έχω δει να φωνάζετε, να διαμαρτύρεστε, να θεοποιείτε τον Ελληνισμλο χωρίς όμως να εχετε συνειδητοποιήσει το σημαίνει Έλλην...
    Πως περιμένετε να ξαναγίνει η Ελλαδα μεγάλη Ελαδα αν πρώτα δε μάθετε τη σωστή ιστορία (και δεν εννοω την μεχρι του 3000 π.χ. ιστορία αλλα ΟΛΗ την ιστορία του γενους απο το 30000 π.χ.) και τη σωστή γλώσσα;; πως περιμένετε να λέγεστε Ελληνες αν δεν είστε πρώτα άνθρωποι, αν δεν έχετε Ελληνική παιδεία, αν δεν εχετε δει το φως.
    Υποβιβάζουμε τον ελλληνισμό οριοθετόντας τον γεωγραφικά και σε DNA.

    Και για να μιλήσω και για παρτη μου, ουτε εγώ θεωρώ ακόμα τον εαυτό μου Ελληνα,. μαλλον κατιι λιγότερο είμαι που τείνει προς τα εκεί... Έχω όμως συνειδητοποιήσει το που βρίσκεται το Ελληνικό πνεύμα. και αυτό δεν είναι ούτε DNA ούτε γεωγραφική τοποθεσία. Είναι απλά παιδεία. Τίποτε άλλο. Μόνο Παιδεία.

    Στην τελική αν τα σκόπια 8ελουν να; ονομαστούν Μακεδονία, ας δεχτούν πρώτα Ελληνική Παιδεία.
    Μετά, όλα τα υπόλοιπα θα είναι ανάξια λόγου.
    Σκεφτείτε μόνο το πόσοι αγράμματοι έγιναν Ελληνες, δεχόμενοι Ελληνικη παιδεία. Δεχόμενοι πνεύμα και όχι γη και αίμα.
     
  9. your_slave666

    your_slave666 Regular Member

    Απάντηση: Re: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    Οχι δε θεωρείσαι εθνικίστρια χαλάρωσε... Οι εθνικιστες είναι αυτοί που προβαίνουν στις ακραίες ενέργειες.
    Το ζήτημα με το Μακεδωνικο, περιπλοκο.
    Δηλαδη. Το μεγαλύτερο μερος των ΣΚΟΠΙΩΝ και ενα νότιο-δυτικό κομματι της Βουλγαριας απ την εποχή του βασιλια Φιλλίπου ανηκε στην βασίλειο του (δεν επροκειτο για πόλη-κρατος).
    Ελληνες ονομαζαν τη στερα Ελλαδα, τη Θεσσαλια, τη Πελλοπονησο, και μεγαλο μέρος νησιών του Αιγαίου, νησιά Ιονίου καθώς και καθε "αποικια".
    Οι Μακεδωνες, οι Θρακες και οι Ηπειρωτες δεν είχαν αυτη την ονομασια.
    Η Ηπειρος τη πήρε επειτα γιατι κατακτήθηκε και απο τους Αθηναιους, και απο Αιτωλούς, και απ τους Ακαρνανες και μερος της ακόμη και απο Αχαιούς. Ας θυμηθούμε και τα "Κερκυραϊκα" παλι, όσοι τα έχουν διδαχτει η τα έχουν μελετησει τυχαια εστω.
    Δεν υπηρξε ισχυρη εθνικη ενοτητα. Οι κυριες εθνοτικες ομαδες των Ελλήνων ήταν οι δωριεις, οι ιωνες και οι αιωλείς. Στα παναρχαια έτη. Επιπλέον στη Μακεδωνια κυριώς και τη Θρακη δεν είχαν κανει καποια επίσκεψη... Σε μερος της Ηπείρου, ναι..

    Γενικα όμως επειδή πλεον είναι αστειο να μιλαμε για έθνος διοτι ολες σχεδον οι φυλες της Ευρωπης, της Β Αφρικης, και της Δυτικής Ασιας έχουν περάσει απο εδώ θέτω το εξής.

    Το ζήτημα δεν είναι γιατι δεν πρέπει να λέγεται Μακεδωνια.
    Εδω παίζει ρόλο η πολιτική, τους πολιτικούς τους σιχαινωμαι αλλα κομματια να γίνει.
    Επι καθεστώτος Τίτο κι επειτα επι Ενωμένης Γιουγκοσλαβίας προσπαθούσαν απεγνωσμένα να βρούν μια δίοδο προς Αιγαίο. Γιατι κακα τα ψέμματα. Μεσω Ανδριατικης Θαλασσας δεν εδραιωνεσαι στην Ανατολική Μεσογειο. Αλλα αν εχεις το λιμανι της Σαλονικης? Πολύ καλύτερα τα πράγματα όντως.
    Ετσι ξεκινησε μια προπαγανδα. Αρχισε περι Μ. Αλεξανδρου κλπ... οτι ή γη ανήκε στους Μακεδωνες αρα κι αυτη ηταν Μακεδωνες λεγονταν. Ακομη και στα βιβλια που λίγες αναφορες είχαν, εισήχθη πλήρως μεγαλο μερος ύλης περι αρχαιας Ελλαδας και κυρίως περι Μακεδωνιας. Αυτοι οι κύριοι δίκιο έχουν που λένε οτι έχουν Μακεδωνική γη. Αλλα μιλανε και για γενεολογική εθνολογική υποσταση και πως γι αυτό το θέλουν.
    Η απαντηση απλή. Οι κύριοι Σκοπιανοι είναι Σλαβοι. Οι Σλαβικες φυλες κατεύθασαν στην περιοχή επι βυζαντιου, Αρχες προηγούμενης χιλιετίας. Ετσι λοιπόν αυτό εύκολα καταριπτεται.
    Η Αρχαια Βεργίνα βρίσκεται εντός των συνόρων του ελληνικού κράτους. Επιπλέον επί ετών Ελ Βενιζέλου ακόμη η επαρχία επίσημα (μετα και το μαζικό επικοισμό της με Ελληνες ξεριζωμενους απ τη Πολη και τη Μικρα Ασία, γιατι δεν είχε πολλους ελληνόφωνους κατοίκους) ονομαζονταν Μακεδωνία.
    Εκει λοιπον προκύπτει πρόβλημα επομενως το θέμα λήγει.

    Eυλογα λοιπόν αφού επί Μ. Αλεξάνδρου καλεσε τους Ελληνες ο Μ. Αλεξανδρος αυτοαποκαλούμενος Ελληνας το θέμα λήγει, αν και σχεση εθνολογική δεν είχε ιδιαιτερη...

    Εγω επιδεί δεν είμαι και ιδιαίτερα πατριωτης βέβαια, σέβομαι μεν, αλλα ως εκεί.
    Λεω οτι αν ακούγαν Iron Maiden οι μαλακες πολιτικοί το θέμα θα είχε λυθει... Δείτε γιατί:

    Iron Maiden - Alexander the Great

    my son ask for thyself another
    Kingdom for that wich I leave
    Is too small for thee
    (king philip of macedonia - 339 b.c.)

    Near to the east
    In a part of ancient greece
    In an ancient land called macedonia

    Was born a son
    To philip of macedon
    The legend his name was alexander

    At the age of nineteen
    He became the macedon king
    And he swore to free all of asia minor
    By the aegian sea
    In 334 b.c.
    He utterly beat the armies of persia

    Alexander the great
    His name struck fear into hearts of men
    Alexander the great
    Became a legend mongst mortal men

    King darius the third
    Defeated fled persia
    The scythians fell by the river of jaxartes
    Then egypt fell to the macedon king as well
    And he founded the city called alexandria

    By the tigris river
    He met king darius again
    And crushed him again at the battle of arbela
    Entering babylon
    And susa treasures he found
    Took persepolis the capital of persia

    Alexander the great
    His name struck fear into hearts of men
    Alexander the great
    Became a God mongst mortal men

    A phrygian king had bound a chariot yoke
    And alexander cut the gordian knot
    And the legend said that who untied the knot
    He would become the master of asia

    Helonism he spread far and wide
    The macedonian learned mind
    Their culture was a western way of life
    He paved the way for christianity

    Marching on marching on

    The battle weary marching side by side
    Alexanders army line by line
    They wouldnt follow him to india
    Tired of the combat, pain and the glory

    Alexander the great
    His name struck fear into hearts of men
    Alexander the great
    He died of fever in babylon
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Το να το παίζει κάποιος ανθέλληνας και προδότης είναι αναρχική μόδα όπως ακριβώς τα EMO.

    Περαστικά...
    Εξάλλου αντί για πατρίδα και ιδέες η καλύτερη υπηρεσία που προσφέρουν (ή θα προσφέρουν) όλοι, είναι στους εργοδότες και στο χρήμα.
    Γι’ αυτά τα «ιδανικά» δίνουν όλοι τη ζωούλα τους....

    Κι επαναλαμβάνω, όσοι δε γουστάρουν που είναι Έλληνες ας ζητήσουν από τους γείτονες να αποκτήσουν την δική τους βαλκανική υπηκοότητα.
    Έτσι για να ξεπλύνουν την «ντροπή» που γεννήθηκαν Έλληνες ή μπας και πάρουν από τα Βαλκάνια «ελληνική παιδεία».

    Μου έρχεται να ξεράσω....
     
  11. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Re: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    male part


    Χαμένο αγόρι (για να μιλάμε Ελληνικά),μάλλον προτείνεις εναν ηλίθιο στρατό..
    Θέλω παιδεία και όχι πόλεμο και όπλα.
    Άλλος το θεωρεί Ελληνική αρετή,άλλως προδοσία...
    Εγώ το λέω ανθρωπιά(ανθρωπος=άνω θρώσκω, θρώσκω= θωρώ, θωρώ = ορώ=βλέπω/κοιτάω
    ανω=πάνω/ψηλά)

    Το τι είναι και τι "το παίζει" ο καθένας, δεν κρίνεται απο τις υποκειμενικές απόψεις κάποιου,
    ειδικά οταν δεν γνωρίζει τις έννοιες που περιέχουν οι λέξεις που χρησιμοποιεί


    Θα ήταν πιο ειλικρινές και πειστικό αν χρησιμοποιούσες πρώτο αντι για τρίτο πλυθηντικό.
    Επίσης πιο αντιπροσωπευτικό και λιγότερο προσβλητικό αν έλεγες "αντί για τις ιδέες μου(βάλε μέσα και την πατρίδα) η καλύτερη..."


    Αν ήταν να μου δώσουν τα Βαλκάνια πραγματική(όχι κατανάγκη Ελληνική)παιδεία θα το προτιμούσα.
    Κράτα την αηδία σου και τα ξερατά για την επόμενη φορά που θα ακούσεις ειδήσεις(Ελληνικές ή παγκόσμιες),
    για την επόμενη φορά που θα βγάλεις συμπεράσματα, μόνο απο την ιστορία που άφησαν πίσω οι νικητές
    και που γράφουν σήμερα οι αντίστοιχοί τους,χωρίς όμως να μάθεις απ τη ζωή σου.
    Απο κει που μπορείς να έχεις πρωτογεννή αντίληψη τουλάχιστον του παρόντος.


    ...Πατρίδα μου είναι εκεί που μίσησα και με μισήσαν περισσότερο απο οπουδήποτε αλλού..
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2008
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Κανείς δε θέλει «πόλεμο και όπλα» αντί για παιδεία. Με αυτήν και μόνο όμως κανείς δεν υπερασπίστηκε τίποτα.
    Αν υπάρχουν βέβαια διαφωνίες με σχετικά παραδείγματα για το πως η παιδεία τις κρίσιμες ώρες υπερασπίζεται το λαό και τα συμφέροντά του ας αναφερθούν. Αλλά πολύ αμφιβάλλω.
    Υπάρχει κανένα παράδειγμα από άλλη χώρα; Που να έχει περίπου αντίστοιχους γείτονες;


    Ουδεμία όρεξη έχω ή είχα να μάθω το τι σημαίνει ακριβώς η λέξη EMO (δεν είναι και της ηλικίας μου άλλωστε) αλλά και ούτε να εντρυφήσω στη σημασία του ονόματος των trendy πλέον και στη συμπεριφορά των αναρχοhooligans...


    Κοντός ψαλμός....
    Οι επαναστάτες του χθες είναι τα αφεντικά και οι βολεμένοι του αύριο. (Του δημοσίου κυρίως   ). Αυτό δείχνει η πορεία όλων αυτών που αναφέρω. Κι αυτό συνεχίζουν να κάνουν και οι αντίστοιχοί τους σήμερα.

    Εκτός των άλλων, υπονοείς πως αντιπροσωπεύω κάποια ομάδα λέγοντας μου να γράφω στο πρώτο πληθυντικό;


    «Πραγματική» παιδεία;
    Μου θυμίζει συνθήματα που βλέπω σε τοίχους σχολών που αυτοί που τα γράφουν δεν πατούν ούτε στα 20 μέτρα κοντά από αίθουσες διδασκαλίας.
    Ίσως περιμένουν την «πραγματική παιδεία» να έρθει πρώτα...