Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 20 Δεκεμβρίου 2007.

  1. Συζητάτε κάτι που δεν έχει νόημα και ουσία επιπλέων
    είστε όλοι ανιστόρητοι και δεν έχει κανένα νόημα να
    προσπαθήσω να πω οτιδήποτε διότι θα πρέπει να
    γράψω σελίδες επί σελίδων απλά και μονό για να σας
    εισάγω στο θέμα . Βαριέμαι να τα γραφώ και φαντάζομε
    ότι και εσείς θα βάριεστε να τα διαβάσετε
    Εκείνο που θα πω και στους μεν και στους δε είναι ότι
    μια τέτοια κουβέντα είναι μονό για τα καφενεία και βασικά
    χαρακτηριστικά της είναι η βλακεία η αγνοία και οι
    εκάστοτε κρατικές προπαγάνδες και φυσικά η θολούρα.
    Ο ξακουστός διευθυντής του FBI (Εγκαρτ Χουβερ) και αρχιρουφιανος
    επί δεκαετίες είχε πει και κάτι σωστό για τέτοιες περιπτώσεις
    «τίποτα δεν είναι αλήθεια όλα είναι ψέματα» κάτι παραπάνω
    Θα ήξερε. 
     
  2. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Re: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    male part

    Δεν υπάρχει παράδειγμα γιατι όλοι λένε οτι θέλουν παιδεία αλλά κάνουν πόλεμο.
    και ΜΗ ΛΕΣ ΨΕΜΑΤΑ.
    στο προηγούμενο post σου λες "Θέλουν βλέπεις οι δαπάνες για τον εξοπλισμό να πηγαίνουν στην παιδεία..."
    τι σκατά ζητάς μ'αυτό?
    Εγώ λοιπον σου λέω οτι αν αντι για εξοπλισμούς έδιναν λεφτά παντού για την παιδεία δε θα χρειαζόταν καν ο πόλεμος.
    αλλά παντού η εύκολη λύση και το συμφέρον κυριαρχεί.



    ουδεμία όρεξη είχα να σε προτρέψω να μάθεις τι σημαίνει EMO(ούτε εγώ ξέρω αλλά δεν το χρησιμοποιώ).
    Θέλω να δω πως συνδιάζεις την αναρχία,τη μόδα ,τον προδώτη..
    Μάθε όμως οτι άλλο αναρχικός κι άλλο χουλιγκαν.
    Αν θες να τα χρησιμοποιείς πρώτα μάθε τι σημαίνουν αυτά που λες και
    μην αναμασάς οτι ακούς στις ειδήσεις


    Πρώτα απο όλα δεν ξέρεις όλους τους "επαναστάτες του χθες και του αύριο".
    Σε βάζω στην ομάδα που δεν θέλω αλλά δυστυχώς είμαι και θα είμαι κι εγώ
    "η καλύτερη υπηρεσία που προσφέρουν (ή θα προσφέρουν) όλοι, είναι στους εργοδότες και στο χρήμα."
    γιατι χωρίς παιδεία, οι αξίες της ζωής μας είναι τα λεφτά και το βόλεμα.
    Το αρνείσαι?
    νομίζεις σε θίγει το πρώτο πλυθηντικό?

    ήρθαν και το έγραψαν μπροστά σου και είδες ποιοι είναι?
    Και αν δεν παταν στα μαθήματα πιστευεις δεν πάταγαν ποτέ?
    πως μπήκαν στη σχολή που λες?
    μήπως μετά το σχολείο είδαν οτι η παιδεία   και προσπαθούν να το αλλάξουν?

    male part


    Είμαι ανιστόρητος!!!!!!!!! 
    Όμως ασε με να συζητάω για τη ζωή μου.
    Πιστεύω οτι έχει και νόημα και ουσία
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2008
  3. Το Μακεδονικο ζητημα ειναι η ζωη σου?
     
  4. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Δεν ξέρω αν θυμάστε τι είχε πει κάποτε ο Μακρυγιάννης σε έναν πλανώδιο πωλητή που ήθελε να πουλήσει δύο αρχαία αγαλματίδια! Διαυτά πολεμήσαμεν!!!Το όραμα,της ελληνικής απελευθέρωσης έγκυται ακριβώς εδώ Lost_Boy στον ελληνικό πολιτισμό και την παιδεία.Οι Τούρκοι (Οθωμανοί ακόμη τότε) ήσαν και έξυπνοι.Πέραν της απαγόρευσης εκδήλωσης των θρησκευτικών φρονημάτων των Ελλήνων χριστιανών και του σχηματισμού των ταγμάτων γενιτσάρων,δεν ήσαν οι σκληροί και βάναυσοι κατακτητές, όπως οι Γερμανοί λόγου χάρη.Αντιθέτως θέλησαν να απορροφήσουν συν τω χρόνω-όσο αυτό μπορούσε να γίνει-την εθνική ταυτότητα των βαλκανικών λαών.Η παιδεία όμως, η γλώσσα (που απορρέει από την παιδεία βεβαίως) και ο πολιτισμός είναι αυτό που απέτρεψε το γεγονός αυτό!Η εθνική μας υπόσταση και ύπαρξη οφείλεται στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και την ιστορία μας (χωρίς αυτό να μας εξισώνει με τους αρχαίους ημών προγόνους).Ήταν το όραμα των αγωνιστών του 21 για την ελευθερία και την ανεξαρτησία.Έτσι και στις μέρες μας.Η παιδεία και ο πολιτισμός είναι πιο επίκαιρα από ποτέ!
     
  5. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Re: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    male part

    Προφανώς και οχι.
    διάβασε τα post μου στο thread και θα καταλάβεις.
    Δεν είναι πολλά.
    νομίζω 3.
     
  6. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    στα αρχαια χρονια
    αρχαιοι ανθρωποι
    καναν αρχαια πραμματα...
     
  7. Ουδεποτε στην οθομανικη αυτοκρατορια υ[ηρξε απαγορευση των θρησκευτικων φρονηματων
    των υποδουλων λαων. Ο ορθοδοξος πατριαρχης μαλιστα ειχε τον βαθμο του βεζυρη και η
    εκκλησια ηταν η μονη που ειχε το δικαιωμα να κατεχει περιουσια
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    Μάλιστα.... Μιλάς λοιπόν για «λύσεις» που κανένας δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί είναι πρακτικά ανεφάρμοστες ή προϋποθέτουν αγγελικά πλασμένους λαούς. Αυτές μάλλον προτείνεις.

    Φυσικά και δε θέλω να μείνει το στράτευμα χωρίς εξοπλισμό. Κι όταν περιβάλλομαι από κανίβαλους (πολιτισμικά) δε θα τους αντιτάξω τις φοβερές μου γνώσεις στα μαθηματικά και τη φιλοσοφία, όταν θα με απειλούν.
    Και τι εννοείς να δώσουν λεφτά παντού για την παιδεία;
    Π.χ. Ποιοι να δώσουν; Οι Τούρκοι; Θα του πείσουμε εμείς γι’ αυτό;


    Για το συνδυασμό των παραπάνω διάβασε κάποια κουλτουριάρικη εφημερίδα. Θα αποκτήσεις μια εικόνα άμεσα.
    Καμιά απολύτως διαφορά δε βλέπω με τους hooligans των γηπέδων με αυτούς που αυτοαποκαλούνται αναρχικοί και κάνουν ρημαδιό την Αθήνα όποιο βράδυ τους καπνίσει. Δεν είδα και κανένα true αναρχικό να πει, πως αυτοί είναι απλά αλήτες...

    Ευτυχώς. Μου αρκούν αυτοί που βλέπω.


    Δεν υπάρχει κάποιος που να μη γνωρίζει σε κάθε σχολή ποιοι είναι αυτοί.

    Δεν είναι και τόσο δύσκολο να μπει κάποιος σε μια σχολή. 3 στους 4 είναι οι επιτυχόντες κάθε χρονιά.
    Καταστρέφοντας; Για να γεννηθεί η παιδεία και πάλι σαν τον φοίνικα, ένα πράγμα;
    Ή απέχοντας από τα μαθήματα μέχρι τα 40 κι απαιτώντας να έχουν τη φοιτητική ιδιότητα;


    Και κάτι άλλο. Τα εδάφη της Ελλάδας και η ελευθερία της, έχουν κερδισθεί με αίμα και με πόλεμο. Χάρις τα όπλα τα ΙΕΡΑ καταφέραμε να είμαστε ελεύθεροι. Τιμή και Δόξα λοιπόν στους πολεμιστές και στα όπλα αυτά.
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2008
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ε, τωρα υπερβαλλεις.
    Αν δεν ηταν οι "προστατες " μας θα μιλαγαμε τωρα Τουρκικα...
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    και τώρα μιλάμε ελληνικά δηλαδή ...

    κάθε ιδεολογία που αναφέρετε στην εξουσία είναι απλά μεθόδευση από λίγους για να κατευθήνουν τους πολλούς ... αυτά για ιδεολογίες ...

    για το "μακεδονικό" δεν είναι τίποτε περισσότερο για να απασχολούμε το κόσμο , όσο αφορά την ελληνικότητα ,όσοι ασχοληθήκατε με την ιστορία περί αλεξάνδρου κλπ. θα έχετε καταλάβει ότι ελληνισμός δεν είναι κάτι φυλετικό ή ενταγμένο σε όρια γεωγραφικά αλλά τρόπος ζωής ...

    αν θέλανε να αποκαλούντε μακεδόνες ας αποκτούσανε και την αντιστοιχή νοότροπια και οι "μακεδόνες" και εμείς οι "έλληνες" αλλα anyway καλά να είμαστε να έχουμε να ζούμε και να απολαμβάνουμε και την ιστορία ποιός την χέζει τίποτα δεν θα μείνει από αυτά να θυμόμαστε σε 10.000 χρόνια
     
  11. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    male part

    Έγινε ποτε η προσπάθεια για να βγάλεις συμπέρασμα μη εφαρμογής?

    Μάθε μαθηματικά και φιλοσοφία και οταν (αν ποτε ερθει κάποιος μπροστά σου)έρθουν να απειλήσουν
    κάτι παραπάνω θα μπορέσεις να σκεφτείς απο πόλεμο.
    Επίσης οτι περιμένεις να κάνει ο γείτονας πρέπει πρώτα απ όλα να το κάνεις εσύ.
    Ύστερα μετέδωσε το κι αλλού.
    Αυτό είναι παιδεία.



    Εγώ έχω ήδη εικόνα των όσων χρησιμοποιώ.

    Είδες τι μαλάκες οι αναρχικοί?
    πάσχουν απο μια ανίαντη ασθένεια και βγαίνουν χωρίς αιτία και αφορμή
    όποιο βράδυ τους καπνίσει και κάνουν ρημαδιό την Αθήνα.
    Αν θες κάτι true διάβασε για τις ιδέες της αναρχίας.
    Ίσως έτσι καταλάβεις οτι ο κάθε αναρχικός είναι διαφορετικός απ'τον άλλο αναρχικό.


    Έτσι κρίνοντας πηγαίνεις μπροστά.
    Βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι ενα κατασκευασμένο απο εμας σύνολο χωρίς να δούμε όλους όσους έχουμε εντάξει σε αυτό.
    Τότε όμως μην ξαναδιαμαρτηρηθείς όταν θα ειπωθεί οτι τα λεγόμενά σου χαίρουν φασιστικότητας!!
    Θα είναι αλήθεια..



    Ρε πόσα ξέρει ο κόσμος τελικά στις σχολές..


    3 στους 4 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν skip
    (δεν περιμένω να περίμενες σοβαρή απάντηση σ'αυτό)

    Εκτός απ την δαπ σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι φοιτητές ζητούσαν παιδεία και όταν έβγαιναν να τη διεκδηκήσουν,κάποιοι με άσπρα κράνη και μπλε στολές, τους την έδιναν με γκλοπς και ρημάζοντας την Αθήνα στο δακρυγόνο-ασφυξιογόνο.
    Αυτοί (οι φοιτητές)απέχουν απ τα μαθήματα μέχρι τα 40???

    Με αίμα και πόλεμο πεθαίνουν και κάθε μέρα χιλιάδες αθώοι,οπότε σε καμία περίπτωση τα όπλα,για μενα,δεν είναι ιερά.
    Και τώρα είναι που έπρεπε να χρησιμοποιήσεις τρίτο πληθυντικό.
    Ούτε εγώ ούτε εσύ καταφέραμε τίποτα.
    Τιμή αν δώσεις σε κάποιον, θα ναι στον εαυτό σου, που παραμένεις άνθρωπος.
    Οι νεκροί δε μιλούν,δεν ακούν
     
  12. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΑΛΗΘΙΝΗ

    Για εμένα σωστός είσαι σε γενικές γραμμές απλά ,κατά την γνώμη μου
    πάντα, πρέπει να σταματήσεις να υποστηρίζεις τόσο ακρίτα την μια
    πλευρά (φοιτητές αναρχικοί κλπ) απέχουν πολύ από το να είναι
    αγωνιστές και άγιοι. Με λίγα λόγια καλοί μαλάκες είναι κι αυτοί
    μια ζωή. Έχω βαρεθεί να τους ακούω ,τίποτα δεν θέλουν και
    τίποτα δεν είναι σε θέση να προτείνουν . Αυτό το «όχι σ όλα» έχει
    κουράσει