Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gothman, στις 4 Ιανουαρίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ανώτερος κάποιος σε τι ; Υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν στα 40 και στα 50 τους από καρκίνο και άλλοι που ζουν μέχρι τα 100 . Ποιος είναι ανώτερος ;

    Ο ιός τους Aids μεταλλάσσεται 200 φορές πιο γρήγορα από τα ανθρώπινα αντισώματα , ποιος είναι ανώτερος ;

    Ένα παιδί γεννιέται σε μία πλούσια οικογένεια και ένα άλλο στη μέση ενός πολέμου στην Αφρική και πεθαίνει πριν σαραντίσει . Ποιος είναι ανώτερος ;

    Κυριαρχούμε πάνω σε ένα πλανήτη , φτιάχνουμε κτήρια ψηλά , πάμε μέχρι το φεγγάρι και ξαφνικά πέφτει ένας μετεωρίτης και νεκροί όλοι . Εκτός από τις κατσαρίδες . Ποιος είναι ανώτερος ;

    Σκέφτεστε , ψάχνετε , μεθάτε , ερωτεύεστε , ξυπνάτε και χιλιάδες άλλα … Άλλα όταν έρθει η ώρα μας , όλοι μας τον ίδια μοίρα ακολουθούμε . Ο διακόπτης σβήνει και το φως χάνεται για όλους . Ποιος είναι ανώτερος ;

    Ανοησίες … αλλά στο κάτω κάτω ποιος είμαι εγώ να ξέρω . Σε τι ξεχωρίζω από τους υπόλοιπους ...
     
  2. Vasileys

    Vasileys Regular Member

    Είναι τόσο τεράστιο αυτο το θέμα που δε μπορεί να απαντηθεί εδώ. Χρειάζοντε μερικοί τόμοι να το αναλύσει κανείς. Μπορώ όμως να προσπαθήσω για το καλύτερο στο μέτρο του δυνατού. Επομένως το λιγότερο που μπορώ να πώ..."δεν ξέρω αν και πόσο είναι η δέν είναι το θυλικό πιό υποτακτικό, ξέρω καλά όμως πως είναι ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ....." " Vasileys "
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Με ποια κριτήρια Vasileys , ορίζεις το πιο έξυπνο ;   Ή μήπως αυτή είναι μία έξυπνη ατάκα ;  
     
  4. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Βρισκω ματαιη , αδιεξοδη, και ατοπη μια συζητηση πανω στη ανωτεροτητα των φύλων.
    Η ανωτεροτητα ειναι στο μυαλο καποιου και μονον εκει.Με τον ορο ανωτεροτητα αντιλαμβανομαι τη διαφορα σε ενα μεγεθος που ειναι μετρήσιμο δηλ ανωτερο= περισσοτερο σε σχεση με κατι άλλο Πχ ο μισθος καποιου ειναι ανώτερος σε σχέση με τον μισθο καποιου άλλου. Σε χαρακτηριστικα προσωπικότητας ειναι εξαιρετικα δύσκολο να βρέις να συγκρινεις μεγέθη που να ειναι μετρησιμα ποσοτικα ωστε να κανεις την αναλογη σύγκριση.Αλλα ακομα και να υπηρχαν πιστευω πως δεν υπαρχει γενική ανωτερότητα σε ολους τους τομεις . Δηλαδη ακομα και αν σε υποτιθεμενα ποσοτικα χαρακτηριστικα το ενα φύλο ηταν ανωτερο απο το αλλο , σιγουρα θα υπηρχε αντισταθμισμα σε καποιο άλλο.
    Οι "πολεμικου" χαρακτηρα συγκρισεις των δυο φύλων μου φαινονται καπως εφηβικές και μου αφηνουν την εντύπωση απωθημένων και μιας υποβοσκουσας εχθρότητας για το αλλο φύλο που βγαινει προς τα έξω με μορφη καποιων "ιδεολογιων" μια και δεν τις επιτρέπεται να εκδηλωθέι αλλίως λογω αναστολών.
    Τελος εχω να πω πως η κοινωνια που αναφερει ο δημιουργός του thread ειναι μια κοινωνια φασιστική και απορριπτεα και δεν νομιζω οτι περαιτερω σχολιασμος εχει θεση σε ενα bdsm φορουμ αλλα σε ενα ιδιορρυθμο πολιτικο φορουμ .
     
  5. Ωραία τοποθέτηση DeSade
     
  6. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Βρε Ηλια πολυ καλος ο ποιητικος σου οιστρος ομως αλλο πραγμα σε ρωτησα εγω...
    Επιτρεψε μου επισης να διαφωνω στο αν ολοι ακολουθουμε την ιδια μοιρα οταν ερθει η ωρα μας. Εχεις σκεφτει ποτε τι σημαινει ετυμολογικα η λεξη θανατος?
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    δεν υπαρχουν ανωτεροι ανθρωποι ... υπαρχουν ομως ανωτερες ψυχες . δεν εχω κανει στατιστικη αν αυτες φιλοξενονται περισσοτερο ή λιγοτερο σε ανδρικα ή γυναικεια σωματα ..
    Ηλια νομιζω οτι τα παραδειγματα που τοποθετουν χαμηλοτερα τον ανθρωπο σηκωνουν λιγακι κουβεντα ... ο ιος του AIDS καταστρεφεται μεσα σε λιγα λεπτα στο ελευθερο περιβαλον ενω μπορει να αντιμετωπιστει με μια απλη ερωτικη παιδεια ... γενικα ... η διαρκεια και η ποιοτητα της ζωης δεν αποτελουν μοναδες μετρησεις της ανωτεροτητας ...
    οσο αφορα το σεξ και το BDSM ...
    χτες το θυληκο σκυλακι μου (η Ιρμα*) καβαλησε την αρσενικη γατα (εχουν σχεδον το ιδιο μποϊ) και εκανε σαν να το εκανε .... ο δε ηλιθιος γατος ειχε σηκωσει την ουρα και καθοτανε .....δεν ξερω τι περιμενε .... μετα ηρθανε και οι δυο αλλες γατες να δουνε το σοου .... και εκει που ελεγα οτι παλι ειχα μια παραξενη μερα , ο γατος αρπαει την αλλη γατα και η σκυλα γυροφερνε την δευτερη γατα , ενω εκεινη ακολουθησε τεθλασμενη πορεια με την ουρα κατεβασμενη και μουρμουριζοντας "πισω μου σέχω σατανα" ....
    με αλλα λογια αμα στο ζωικο βασιλειο επικρατει μια αναστατωση σεξουαλικου προσανατολισμου , γιατι το ιδιο να μην συμβαινει και στο κυριαρχο Ζωον του πλανητη ?

    *
     
     
  8. female

    female Contributor



    "Ανώτερος" γενετικά συνολικά δεν έχει νόημα καν να το ψάχνω, καθώς, ειπώθηκε, η συμπληρωματικότητα των φύλων και των χαρακτήρων είναι η γλύκα.

    Κοινωνικά ζούμε σε ανδροκρατική κοινωνία, δεν χρειάζεται να πω περισσότερα για το ποιος θεωρείται ανώτερος. Σαν βγεις στον πηγεμό για τη σεξουαλική, και όχι μόνο, πιάτσα όλοι έχουμε μια τιμή, και τα κριτήρια είναι πολλά, συμπεριλαμβανομένου και του φύλου, αλλά σε σχέση και με άλλα, πχ. την ηλικία.

    Η πιάτσα του bdsm έχει κι αυτή τα κριτήριά της περί τιμών του καθενός, πιστεύω κάπως διαφοροποιημένα από την "κεντρική" vanilla αγορά, αλλά τιμές υπάρχουν.

    Ίσως στο προσωπικό επίπεδο, κι άμα βγει κανείς από ένα πλαίσιο "αγοράς", ίσως τότε τα πράγματα αλλάζουν - και το ποιος είναι "πάνω" και ποιος "κάτω" και σε ποιους τομείς, το ορίζουν δεκάδες κριτήρια επίσης, όχι άσχετα και του κοινωνικού ιστού. Πιστεύω οτι η υποτακτικότητα ή η κυριαρχία στις σχέσεις είναι αποτέλεσμα πολύ περισσοτέρων παραγόντων, διαδικασιών και σχέσεων από το φύλο, μόνο. Είναι και θέμα χαρακτήρα. (Και με ποιόν επέλεξε κανείς ή όχι να σχετίζεται.) Και τα πεδία είναι περισσότερα επίσης - το σεξουαλικό είναι μεν καίριο, σημαντικό και ηδονικό, αλλά είναι ένα.

    Προσωπικά, σε τελική ανάλυση, προτιμώ να παλέψω για την ατέρμονη βελτίωσή μου, και μάλιστα στα πεδία που αγαπώ και να γίνω όσο "ανώτερη"-καλύτερη μπορώ να γίνω ως "εγώ" (συγκριτικές ανωτερότητες δεν με συγκινούν γιατί λαμβάνω υπ' όψιν τη διαφορετικότητα και τις υπέροχες ιδιαιτερότητες του καθενός) και επιδιώκω όχι τη ναρκισσιστική "ανωτερότητά" μου (η οποία ουδόλως με απασχολεί) έναντι άλλων ή του ετέρου ημίσεως, αλλά τη συλλογική και προσωπική ευτυχία.

     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Κοινωνικά ζούμε σε ανδροκρατική κοινωνία
    διαφωνω .... στα μπανια πρεπει να σκυβω για να δω την φατσα μου στον καθρεφτη ... το καθισμα της τουαλετας συνηθως δεν στεκεται και πρεπει με το ενα χερι να το βαστας .. Υπαρχουν εκατονταδες μαγαζια με επιπλα , ακριβα σερβιτσια , κουρτινες .... για τους αντρες ενα μαγαζι απο το καθε ειδος θα ηταν αρκετο (και μην ακουσω τιποτα περι ανδρικου γουστου διοτι αυτο σας διαλεγει..) .... ενας ολοκληρος κωδικας οδικης κυκλοφοριας και ασφαλιστικες εταιρειες εχουν στηθει χαριν του γυναικιου φυλλου .. σε μια ανδροκρατουμενη κοινωνια ,μερικες φαπες ,θα ελυναν την διαφορα με συνοπτικες διαδικασιες ... το 90% των διαφημισεων απευθυνεται στην γυναικα μαμα-γκομενα-νοικοκυρα-σταρ-μοντελα-χοντρη-αδυνατη κ.α.....
    για μας μια διαφημιση υπηρχε για την πιπα Ματζικλαιφ και αυτη την κοψανε ... η γυναικια εμφανιση παντα ηταν ενα ακομα ατου για να ανοιξουν πολλες πορτες ..... εφευρεθηκαν οι χωροι παρκινγκ-αλανες στα σουπερμαρκετ ... θεσπιστηκαν ορια σωματικου βαρους και υψους για τους πυροσβεστες .... ο θεος τους χαρισε συγκεκριμενα δωρα : Σακης , Παναγωτης Μπουγιουρης κτλ κτλ ... σε εμας εδωσε τοσες πολλες που μολις λεμε "αυτη ειναι η τελεια γυναικα", στην επομενη στροφη ενα αλλο ακομα ποιο σουπερ μοντελο φιγουραρει στις γιγαντοαφισες ....
    θελετε και αλλα ? ...
     
  10. Astarty

    Astarty Contributor

    Ας το θέσω αλλιώς. Μια γυναίκα όμορφη έχει ανάγκη από περίσσια φτιασιδώματα; Η ομορφιά της παύει να υπάρχει χωρίς κραγιόν και μάσκαρα;
    Αυτό είναι το σημείο που θίγω και όχι κατά πόσο μου είναι κατανοητό το πρωτόκολλο του BDSM και των στατιστικών στοιχείων χρήσης του.
    Η Mistress εξυψώνεται από τον υπό και όχι από τον εαυτό της. Η χρήση του κεφαλαίου από τις ίδιες, προσωπικά για μένα, δηλώνει το λιγότερο έναν εφηβικό ναρκισσισμό με μια δόση κρυφής ανασφάλειας ενδεδυμένης τον μανδύα της επιδειξιομανίας.

    Καμμιά διάθεση απ' εμού να αποδείξω την υπεροχή των κυρίαρχων ανδρών. Ανατρίχιασα με την ιδέα και μόνο! Αχ! Απλώς έθεσα την διαπίστωση αυτή προς ανοιχτό σχολιασμό...για όποιον κεντρίζει.

    Αυτάααααα..
    Την καλημέρα μου
     
  11. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Ενας Κυρίαρχος φαίνεται, δεν δείχνεται. Και μάλιστα άσχετα από το sex. Οτι και να δηλώνει κάποιος, για φαντάσου σε υπόληψη θα Τον/ην είχες αν σε μια απλή συζήτηση σε φλόμωνε στις μπαρούφες? (και μάλιστα θεωρούσε πως είναι και έξυπνος/η). Ενας Κυρίαρχος πρέπει αποδεδειγμένα να είναι πάνω από εμάς και όχι επειδή το δηλώνει. Ακόμη και ανάμεσα στους Κυρίαρχους υπάρχει "ιεραρχία". Κάποιος είναι "ανώτερος" από κάποιον άλλον. Και αυτό φαίνεται, ακόμα και εδώ μέσα
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Δε μου κάθεται ρε παιδιά καλά αυτό το "ανώτερος" (Άνδρας, Γυναίκα, πάνω κάτω κλπ). Δεν έχουμε πει πως πρόκειται για παιχνίδια υποταγής κι εξουσίας και όχι για πραγματική;;;