Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gothman, στις 4 Ιανουαρίου 2007.

  1. Astarty

    Astarty Contributor

    Ή όπως αλλιώς το έλεγε η μάνα μου: Τα ήσυχα μωρά είναι τα κοιμισμένα μωρά.
     
  2. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Οι απαντήσεις Μου είναι με έντονα γράμματα Astarty, η πλάγια γραμματοσειρά είναι του Incomplete, και κενά δεν άφησα για να μην είναι τεράστιο το post.Ελπίζω να σε βοήθησα και να μπορέσεις να το διαβάσεις τώρα.
     
  3. malesub25

    malesub25 Regular Member

    Είχα αρκετό καιρό να ρίξω ματιά στο νήμα αυτό...Λέω απλά ότι μερικά πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ τελικά...Ξεκινήσαμε με μιά κοινωνική συζήτηση, πήγαμε σε επιστημονικά δεδομένα (πολλά εκ των οποίων έχουν τόση βάση όση το "νερό του Καματερού"...) και τέλος φτάσαμε στο πατροπαράδοτο "κατιναριό" (προς αποφυγήν περαιτέρω παρεξηγήσεως και εναύσματος νέου κύκλου αντεγκλίσεων, με τον όρο "κατίνα" αναφέρομαι και στα δύο φύλα εν είδει χαρακτηρισμού και χωρίς αντι-φεμινιστικά ένστικτα...)...

    Έλεος Κ/κύριοι και Κ/κυρίες, αν μη τι άλλο πρέπει να είμαστε πιό ανοιχτόμυαλοι από τη στιγμή που και μόνο η συμμετοχή μας σ'αυτό το φόρουμ αποδεικνύει ότι "την ψάχνουμε..." πέρα από τα καθιερωμένα...

    Παρεπιπτόντως (επειδή το διάβασα και "κουφάθηκα"), εγώ που έχω την τύχη και παράλληλα την ατυχία να είμαι αμφιδέξιος είμαι "λιγότερο άνδρας"; Μην τρελλαθούμε κιόλας...
     
  4. Astarty

    Astarty Contributor

    Αναφερόμουν κυρίως για το ποστ #93 που απαντάς στον isnogood.
    Λυπάμαι αν οι πολλές απαιτήσεις μου σε έφεραν σε άβολη θέση.
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    επιτέλους, να και μια σωστή κουβέντα σε μια -κατά τ' άλλα- ανούσια διχογνωμία.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Κοιτα να δεις καλή μου.Ομολογώ πως δε διάβασα την απάντηση του isno,οπότε για να μη μου παραπονιέσαι,πηγαίνει και σε αυτόν το μερίδιο των απαντήσεων που του αντιστοιχούν.

    έχουμε και λέμε.
    1ον - είδες τι ωραία που σου είχα απαντήσει με το quote?Να το κάνεις απο δω και πέρα καλή μου.

    2ον - Δεν έχω πάει σε όλα τα μαγαζιά της Ελλάδας,αλλά ξέρω,όπως όλοι ξέρουμε τη γίνεται.Να προσθέσω και τα καφενεία;Τα πρόσθεσα.

    3oν - Δεν κατηγορώ τον άντρα που τα "χώνει",όπως δε θα μπορούσα να κατηγορήσω και έναν πνευματικά καθυστερημένο.Πως να κατηγορήσεις κάποιον που μπλέκει και πιστεύει το κάθε κοριτσάκι που τον εκβιάζει συναισθηματικά και τον χρησιμοποιεί;Εξάλλου πάντα πίστευα πως τα κορίτσια /γυναίκες που στηρίζονται στο πορτοφόλι του δεσμού(και όχι του συζύγου) δεν απέχουν πολύ από τις πόρνες-συνοδούς.Η μόνη διαφορα είναι πως παίζουν καλύτερα το παιχνίδι και έχουν γίνει πιο αποδεκτές μέσα από το κατεστημένο που έχει δημιουργηθεί..Μαγγιά τους,αλλά αυτό δεν αναιρεί και τίποτα..

    4ον - Μόνες σας τα κάνετε τα παιδιά;Και μην πεις πως εσείς ουσιαστικά τα μεγαλώνετε..Μια βόλτα απο διάφορα σχολεία της επιλογής σου και μέσω συζητήσεων με δασκάλους,θα σου δείξει ΠΟΣΑ προβλήματα έχουν τα σημερινα παιδιά ,χωρίς να περιλαμβάνω τα παιδιά από διαλυμένες-χωρισμένες-μονογονεϊκές οικογένειες κτλ κτλ κτλ

    5ον-Εγώ δεν έχω ακούσει να σκοτωθεί ποτέ μπατσίνα,πυροσβεστίνα ,καραβανού.Μόνο αεροσυνοδοί από πτώση αεροπλάνουΘύμησε μου εσύ,αν κάτι ξεχνάω..

    Σε όλα με άκανες και κοκκίνισα και να μη σου πω τι άλλο(θα με πούνε perv)..

    To καταθλιπτικός ,όμως,δεν το δέχομαι!
     
    Last edited: 10 Ιανουαρίου 2007
  7. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Η απουσία των συστάμενων κυρίων που απαξιούν να συμμετάσχουν στο προκείμενο banal θέμα θα έπρεπε να σας προβληματίσει.
    Περιορίζομαι στην ανωτέρω παρατήρηση, μήπως αντιληφθείτε πόσο πληκτικό έχει καταστέσει.
     
  8. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Mavrobasilis δεν είχα συμμετάσχει γιατί απλά ούτε καν με αγγίζει το όλο θέμα.
    Κανένας άντρας όσο αφέντης και να δηλώνει μέσα στο σπίτι είναι υποτακτικός, άσχετα εάν δεν το παραδέχεται  
    Ας μην ξεχνάμε τον Κουταλιανό  
    Ο άντρας ο σκληρός στην κοινωνία και το απόλυτο μηδέν μέσα στο σπίτι και δεν είναι ένας μύθος.
    Πίσω από κάθε πετυχημένο άντρα κρύβεται πάντα μία δυναμική γυναίκα, είτε το παραδέχεστε είτε όχι.
    Άκου ανδροκρατούμενη κοινωνία και υποτακτικές γυναίκες!!!
    Είμαστε σαν τους χαμαιλέοντες και μόνο όταν θέλουμε γινόμαστε γατούλες. 
     
  9. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Τωρα να απαντησω ή θα σπαταλησω αδικως φαια ουσια απευθυνομενος σε αλαλαζοντα κυμβαλα? Ειναι θεματα που εχουν συζητηθει και ξανασυζητηθει και αναλυθει επισταμενως.
    Αν εσυ και ο καθενας ή η καθεμια πιστευετε οτι οι ανδρες ειναι ενα μηδενικο εντος ή εκτος σπιτιου ή εντος εναλλαξ ή εντος εκτος και επι ταυτα μερη, οτι η επιτυχια του ανδρα οφειλεται στην δυναμικη γυναικα, καλως το πιστευετε. Εγω θα σας αλλαξω γνωμη?
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Οταν η Princess ανεβασε το post #110 ειπα μεσα Μου, οτι αυτος που θα απαντησει πρωτος ειναι ο Stylianos. Δεν επεσα εξω. Δεν φανταζομαι να ειναι τυχαιο οτι εγινε οπως προβλεψα.

    Η "Αχιλειος πτερνα" σου Στυλιανε εντοπιστηικε...
    Απλα τα υπολοιπα ειναι θεμα χρονου διαθεσης και καλης διαχειρισης- τεχνικης- στρατηγικης προκειμενου να επιτευχθει ο στοχος.
    Ποιος ειναι ο σταχος? Δεν θελει εξυπναδα για να το καταλαβεις.
    Με αυτο θελω να σου πω οτι ..... Μια Γυναικα με τον α η το β τροπο, καλο η κακο, αυτο που θελει να κανει θα το κανει και το σημαντικοτερο? Τον "στοχο" θα τον πετυχει.

    Καλημερα Στελιο
     
  11. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Καλημερα και σε σενα Ευα. Ειδες που καταντησαμε? Να μας προσβαλλει καποιος και αν αντιδρουμε να θεωρειται οτι εχουμε αχιλλειο πτερνα. Αν φυσικα δεν αντιδρουσαμε παλι θα ειχαμε αχιλλειο πτερνα με τη λογικη οτι το βουλωνουμε. Ειναι ιδιον χαρακτηριστικο της γυναικας, οπως πολυ σωστα επεσημανες, να παιζει καλα το παιχνιδι "τα δικα σου δικα μου και τα δικα μου δικα μου". Καλα εκανες και προεβλεψες λοιπον οτι πρωτος θα αντιδρουσα και παντα πρωτος θα αντιδρω οταν ακουω σαχλαμαρες (για να μην πω και καμμια πιο βαρεια εκφραση).
    Οσο για τον στοχο τον οποιο αναφερεσαι...ελα, σε περιμενω   Ξερω οτι και καλη διαθεση εχεις και τεχνικη και στρατηγικη. Ιδου η Ροδος λοιπον...αναμενω.
     
    Last edited: 11 Ιανουαρίου 2007
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Στελιοοοοοοο κατσε φρονιμααααααααα!!!!
    Λες να εισαι ο Κυριαρχος που αναζητω?