Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι ο Αφέντης και γονικό υποκατάστατο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 8 Νοεμβρίου 2006.

  1. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Είναι ο Αφέντης και γονικό υποκατάστατο;

    Μπορει...οπως επισης γονικο υποκαταστατο μπορει να ειναι και ο υποτακτικος.
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2007
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor


    Νομίζω ότι έχει να κάνει με τον ρόλο του Πατέρα ως Νόμος. Το μικρό παιδί υποτάσσεται στην αρχή, στον Πατέρα, στον Νόμο, σε αυτό που απαιτείται, ότι κι αν είναι αυτό. Ο Νόμος λέει, δεν μπορείς να έχεις αυτό που θέλεις όταν το θέλεις, ή και καθόλου. Και κάποτε ίσως εσωτερικεύουμε αυτόν τον πατρικό νόμο και γινόμαστε ενήλικες. Δηλαδή ξεπερνούμε την υποταγή μας στον πατέρα μας και αποκτούμε εσωτερικό κέντρο ελέγχου αυτού που θέλουμε και αυτού που απαιτείται.

    Η μητέρα, από τη φύση της παρηγορητική, στρεβλώνει τις απαιτήσεις της πραγματικότητας. Δίνοντας το γάλα της, σου λέει: "Μικρό μου, είδες τι ωραία που είναι η ζωή; Μόλις κλάψεις σου δίδεται η απόλαυση, όλα τα ορίζει η εκπλήρωση της επιθυμίας σου."

    Η μητέρα δεν σου μαθαίνει την στέρηση και επομένως δεν σου μαθαίνει τον χειρισμό της επιθυμίας και της έλλειψης. Είναι το πιο τρελό band-aid της ζωής σου, υστερικό και παραμορφωτικό της πραγματικότητας. Γλυκύτατο, απαραίτητο (γιατί όλοι παιδιά είμαστε) αλλά μόνο σε αντιδιαστολή με τον Πατέρα.

    Σε Κυριαρχική σχέση ο Κυρίαρχος δεν παρηγορεί τον υποτακτικό δίνοντάς του το γαλατάκι του. Απαιτεί αυτό που απαιτείται. Και επομένως είναι Πατέρας.
     
  3. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Re: Είναι ο Αφέντης και γονικό υποκατάστατο;

    dora,
    οφείλω να ομολογήσω πως η συλλογιστική σου είναι πολύ ωραία... μόνο που ούτε ο πρώτος, ούτε ο δεύτερος είναι στερεότυποι ρόλοι πατέρα/μητέρας αντίστοιχα και είναι πολύ εύκολα αντιστρέψιμοι...
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Είναι ο Αφέντης και γονικό υποκατάστατο;

    Συμφωνώ. Ένας μαλακός πατέρας που δεν πληροί τις προϋποθέσεις του ρόλου του συνήθως είναι το παρελθόν μίας προβληματικής υποτακτικής.

    Μία μητέρα μπορεί να αναλάβει τον ρόλο του Πατέρα. Όπως και μία Κυρίαρχη Γυναίκα.
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    εμένα η μάνα μου έμαθε τη στέρηση...

    anyway όπως σωστά είπε η sapfw έχουν κοινα στοιχεία αλλά όχι δεν αντικαταστεί η D/s σχέση την γονική ...

    αλλά θα διαφωνήσω με τη dora_salonica ,αν ο Κυρίαρχος δεν είναι σε θέση να παρηγορήσει λυπάμε δεν είναι σε θέση να είναι άνθρωπος ...
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Να πω?? Θα πω!!!!!
    Εχω γνωρισει δεκαδες σκλαβους που τους ακουσα να μου λενε:"ημουν κακο παιδι σημερα, πρεπει να τιμωρηθω".
    Εαν σταθουμε σε αυτο αναλογιστηκατε σε ποιον ουσιαστικα απευθυνεται?????Φυσικα στη μητερα του!
    Να προσθεσω αραγε ποσους υποτακτικους γνωρισα που ηθελαν να προσποιηθουμε οτι ειμαστε μαμα και γιος και οπου ελαβαν χωρα και πολλα toilet games????
    Ναι ασφαλως η Αφεντρα ειναι Αφεντρα, ομως υπαρχει και ενα 40% ισως που μεσα στην Αφεντρα μπλεκει και την μητερα του!
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor


    Αν διαφωνήσεις ξανά μαζί μου δημοσίως θα σου το κάνω μαύρο το κωλαράκι!

    Και μην έρθεις μετά να κλάψεις στην αγκαλιά μου γιατί θα σου στράψω και δυο χαστούκια για να στρώσεις χαρακτήρα. Παλιόπαιδο!
      :lol:
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    "Είναι ο Αφέντης και γονικό υποκατάστατο;"


    οσο και ο φραππες ειναι υποκαταστατο πυροσβεστηρα .... αναλογα ποσο μεγαλη φωτια ειναι ...
     
  9. savra

    savra Guest

  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Είναι ο Αφέντης και γονικό υποκατάστατο;

    Ναι,για μενα ο Κυριαρχος ειναι και κατα ενα μερος γονεικο υποκαταστατο.
    Ενας πατερας ομως τρυφερος και υπομονετικος που μαθαινει τηην ζωη και την επιβιωση στο παιδι του.
    Που του δειχνει τα βηματα σιγα σιγα και το καθοδηγει.
    Δεν ειναι τιμωρος.
    Δεν ειναι βαναυσος.
    Ειναι συντροφος πατερας και μεντορας.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Είναι ο Αφέντης και γονικό υποκατάστατο;

    Εκ των υστέρων,

    υπάρχουν Κυρίαρχοι που είναι πάνω απ όλα και πρώτα απ όλα Εραστές. Μετά έρχονται όλα τα άλλα. Αυτοί οι Κυρίαρχοι, όταν η υποτακτική έχει ανάγκη την πατρική τους πλευρά, της την προσφέρουν, δίνοντάς της με λεπτότητα να ψυχανεμιστεί ότι καλύτερα να μην το παρακάνει.

    Υπάρχει όμως ο Κυρίαρχος εκείνος που είναι πάνω και πρώτα απ όλα Πατέρας.

    Ήμουν δειλή όταν άνοιγα το νήμα τούτο, δειλή ως προς τις ανάγκες μου, που δεν είχα αναγνωρίσει ακόμα. Μου αναγνώρισα ανάγκη για πρώτη φορά, στις 30.7.2008, το θυμάμαι. Όταν δεν αναγνωρίζει κανείς τις ανάγκες του δεν αναγνωρίζει και τον Απέναντί του, ουσιαστικά. Δεν είναι "πατρικό υποκατάστατο"ο - όποιος - Κυρίαρχος, αν είναι, κακώς είναι. Γιατί τον κάνει να είναι η ανάγκη της υποτακτικής και όχι αυτό που πραγματικά είναι ο Ίδιος. Δεν είναι όλοι οι Κυρίαρχοι έτσι, πάντως και δεν είναι αναγκασμένοι να είναι για να είναι Κυρίαρχοι.
     
    Last edited by a moderator: 7 Ιουλίου 2011