Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι τόσο τρομακτική η ελευθερία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 14 Ιουλίου 2020.

  1. MasterAqua

    MasterAqua Premium Member

    Το συγκεκριμένο άσμα συνεχίζει (κι ολοκληρώνει) με 2 απλές λέξεις,οι οποίες φανερώνουν όλο το νόημα του κομματιού-ίσως και του συγκεκριμένου νήματος...
    "Επιλογή μου..."
     
  2. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την ομορφιά ή τη δύναμη που κρύβει η υποταγή (και η Κυριαρχία εξίσου), δε θα τη χαρακτήριζα "πράξη γενναιότητας" γιατί έτσι θα την εξιδανίκευα... το βίτσιο είναι βίτσιο, η καύλα είναι καύλα -σωματική και εγκεφαλική... δε θεωρώ πως είμαι γενναία επειδή γουστάρω να με χρησιμοποιούν... ασφαλώς και θέλει θάρρος και υπερβάσεις να το βιώσεις αλλά το κάνεις γιατί σε καυλώνει, γιατί υπάρχει εσωτερική παρόρμηση, όχι γιατί είσαι γενναίος-α
     
  3. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Λυτρωση.
    Αν μπορουσαμε να καταληξουμε φιλτατε, σ εναν ορισμο του "ελευθερου"εστω, τοτε θα ειχε νοημα η συζητηση.
     
  4. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Και το να αποφασίσεις να εξωτερικευσεις την καυλα σου απο το να την αφήσεις ανικανοποιητη γενναιότητα είναι κατ εμέ.
     
  5. rea..

    rea.. Contributor

    Θα το πάω και λίγο πιο πέρα, νομίζω πως έχεις εγκλωβίσει κάπως και το νόημα της ελευθερίας.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Να συμπληρώσω ότι προϋπάρχει η ανάγκη να ανήκεις, έστω και σε καταπιεσμένη μορφή. Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει καμία επιθυμία αν δεν υπάρχει η τάση από πριν.
     
  7. Kyrios G

    Kyrios G New Member

    Επί του ορισμού της ελευθερίας.

    Μέσα στο πολυπληθές εμπορικό κέντρο, ο νεαρός άνδρας με τη γενειάδα σκέφτεται: «επί τέλους είμαι ελεύθερος να κάνω αυτό που ονειρευόμουν σ’ όλη μου τη ζωή. Είναι τόσο ωραία να είσαι ελεύθερος!». Και πυροδοτεί τα εκρηκτικά με τα οποία είναι ζωσμένος.

    Και για να μην πηγαίνουμε μακριά εν μέσω πανδημίας, ας δούμε τον δικό μας ύμνο προς την ελευθερία. Πως είναι ο πρώτος στοίχος;
     
    Last edited: 30 Νοεμβρίου 2020
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όπως νομίζω έχω ξαναπεί σε δική μας στιχομυθία: γιατί αναγνωρίζεις (-ω) και συνειδητοποιείς (-ω) πως Κάποιος ξέρει καλύτερα από σένα, αποφασίζει καλύτερα από σένα, εν τέλει τα κάνει όλα καλύτερα από σένα.

    Εξ ου και η αταλαντευτη πεποίθηση μου ότι η υποταγή είναι πρώτα και πάνω από όλα μια λογική "διαδικασία". Θα ήταν παράλογο να κάνεις (-ω) αλλιώς.

    Το ελεύθερον το εύψυχον για να συμβάλλω my two cents σε αυτό που ρώτησε ο @Libertine SD  
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Για τον γενειοφόρο η έννοια της ελευθερίας είναι divided by zero...
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ή την εκλογικεύετε <×>
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι, θα μπορούσε.
    Επειδή, ωστόσο, η εκλογίκευση είναι αμυντικός μηχανισμός προϋποθέτει μια συναισθηματική κατάσταση.
    Στην δική μου περίπτωση, μετά από χρόνια αντιστάσεων και αρνησεων, σε οποιαδήποτε συναισθηματική κατάσταση αναγνωρίζω ότι Κάποιος ξέρει πάντα καλύτερα από μένα. Άρα θα ήταν πραγματικά ανόητο να αποφασίζω εγώ  

    Σε κάθε περίπτωση η ευδαιμονία και η ευψυχία είναι αναμφισβήτητες ενδείξεις ότι πράττω καλώς  
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Υπόκλιση και ξανά και