Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι τόσο τρομακτική η ελευθερία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 14 Ιουλίου 2020.

  1. tithon

    tithon Contributor

    σκόπελος είναι να μετατρέπουμε το χαρακτηριστικό σε βούληση. η βούληση επιτρέπει να μην πιώ νερό για 12 μέρες, δηλαδή ποτέ, ελεύθερα.
    δεν είναι πρόσκομα τα φτερά στα πουλιά, ούτε τα βράγχια στα ψάρια. αυτά κάνουν τα πουλιά, πουλιά, και τα ψάρια, ψάρια, αντίστοιχα.
     
  2. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Μα οι επιθυμίες δεν είναι κατώτερες από τις ανάγκες, γιατί εμπεριέχουν την επιλογή. Οι επιθυμίες είναι αυτές που έσπρωξαν τον άνθρωπο να κάνει Τέχνη, Επιστήμη, να ξεπεράσει τα στενά πλαίσια της επιβίωσης. Δεν χλευάζω την υποτακτικότητα όταν την αναγορεύω σε επιθυμία, την εξυψώνω. "Ανάγκαν και θεοί πείθονται." Όταν σε σφίξει η ανάγκη δε σκέφτεσαι παρά μόνο πώς θα την ικανοποιήσεις. Όταν ονομάζεις μια επιθυμία ανάγκη, την ευτελίζεις. Το αλισβερίσι γίνεται πιό ελκυστικό από ένα πρεζόνι που έχει ανάγκη τη δόση του, παρά από μία υ που επιθυμεί την υποταγή της, αλλά όχι σε βάρος της αξιοπρέπειάς της.

    Δεν υποτιμώ την δύναμη του μυαλού, όταν εναντιώνομαι στο "δε μπορώ να κάνω αλλιώς", Τουναντίον, την αναδεικνύω. Και το συναίσθημα επίσης το αναδεικνύω, όταν αυτό προκαλείται από επιλογή και όχι από ανάγκη. Και ναί, θεωρώ την αγάπη και την αυτοθυσία ύψιστες πράξεις, γιατί σε αυτές οδηγεί τον ένθρωπο μια πολύ ισχυρή βούληση, μια ακατανίκητη επιιθυμία αυταπάρνησης. Και το σκυλί αγαπάει το αφεντικό του γιατί του δίνει να φάει. Θαυμάζω την υ που βάζει τις ανάγκες του Κ της πάνω από τις δικές της επειδή το γουστάρει, όχι επειδή δε μπορεί να κάνει αλλιώς...
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Καλά τώρα.
    Κατάλαβες τι έγραψες;
    Βγάζει νόημα αυτή η πρόταση;
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Αυτές τις υποτακτικές που τους "αρέσει το να μην τους αρέσει" τις περιφρονείς;
     
  5. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Έχεις δίκιο. Αλλά ιστορικά υπάρχουν τέτοια παραδείγματα, π.χ. η απεργία πείνας των ανθρακορύχων στη βρεττανία επι Θάτσερ. Μίλησα για ισχυρή νοηματοδότηση, όταν πρόκειται για πράξεις τόσο κοντρα στη φύση μας.
    Τέλος πάντων, ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα μας...
     
  6. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Καθόλου. Επιλογή τους!
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Σαν να λέμε το "πεινάω" είναι το ίδιο σημαντικό με το "θέλω τούρτα"
    ή το "διψάω", με το "θέλω πίνα κολάντα"
     
  8. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Τα παραδείγματά σου σπάνε κόκκαλα...χαχααχα
    Για να θέλω τούρτα, σημαίνει οτι έχω χορτάσει από φαγητό
    Για να θέλω πίνα κολάντα, σημαίνει οτι έχω ξεδιψάσει από νερό.
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Αν αντιλαμβάνεσαι την υποταγή που προκύπτει από επικυριαρχία (όχι την "επικυριαρχία" που φαίνεται να προσφέρεις εσύ) ως αλισβερίσι, γιατί από όσα λες τελικά έτσι την αντιλαμβάνεσαι τότε δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα οπότε εγκαταλείπω τις προσπάθειές μου.
     
  10. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Έγραψα: (#197):
    "Αν εσείς θέλετε να το αποκαλέσετε αλισβερίσι, κανένα πρόβλημα. Σημειώστε οτι διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό, ο οποίος είναι εμπορικά φορτισμένος. Στα συναισθήματα δεν χωράει εμπόριο και μεζούρα."

    Τα συμπεράσματα δικά σου.

    Δε χρειάζεται. Εγκαταλείπω εγώ...
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Σπάνε δεν σπάνε κόκκαλα δείχνουν ότι οι ανάγκες προηγούνται των επιθυμιών.
    Σε αντίθεση με κάποιες εμμονές σου που δεν σπάνε κόκκαλα αλλά σπάνε κάκαλα.
     
  12. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Είναι φανερό πως μιλάτε συνεχώς για πράγματα που δεν γνωρίζετε.