Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εγωισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Babylon, στις 23 Μαρτίου 2009.

  1. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Προσωπικά καλύφτηκα από την απάντηση.
    Η σχέση μου με τους υποτελείς (για να απαντήσω και στην ερώτηση που εμπεριείχε η απάντηση) δε διαφέρει από τη σχέση μου με οποιοδήποτε άλλο μέρος του bdsm βιότοπου: καλλιεργώ ό,τι χρειάζομαι για την "τροφή" μου, μέχρι να με φάνε κι εμένα μια μέρα τα σκουλήκια.
     
  2. mprou

    mprou Regular Member

    Να εισαι οσο εγωιστης χρειαζεται για να μην σε πατανε κατω οι αλλοι. Αμα αρχιζεις εσυ να πατας αλλους τοτε θελει προσοχη
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Εγωισμός


    Σίγουρα δρά?ελεύθερα?κατ επιλογή?

    ή απλά αντιδρά σπασμοδικά?
    Προσωπικά πιστεύω ότι όταν κάποιος φτάσει να συνειδητοποιήσει τον "εγωισμό του"(πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι μυρωδιά δεν έχουμε πάρει επ αυτού) μάλλον δεν δρα τόσο ασυναίσθητα


    Τελικά η ιδέα ότι ο εγωισμός υπάρχει μέσα μας και μας φρενάρει από το να διευρύνουμε την ύπαρξη μας δείχνει να μην έχει απήχηση!!!
    Αντίθετα η ικανοποίηση του εγωισμού για πολλούς μοιάζει να είναι κάτι ελκυστικό και θεμιτό. 
    Επίσης από πολλά που διάβασα μοιάζει ο εγωισμός να είναι το "συστατικό" που μας βοηθά να επιβιώνουμε 

    Είσαι σίγουρη για τα ψυχικά αποθέματα?μήπως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο-χαμηλή αυτοεκτίμηση(άγνοια του ποιος πραγματικά είμαι) η οποία δημιουργεί όλη αυτή την "ανάγκη" για επιβεβαίωση, προβολή, ικανοποίηση του "εγώ"?

    Για να μην παρεξηγηθώ με χαρακτηρίζω παλιοεγωίσταρο του κερατά που επειδή όμως δε με πόλυγουστάρω έτσι, κουτσοπροσπαθώ να αφήνω τον εγωισμό μου στην άκρη. Αποστρέφομαι τους ανθρώπους που στις σχέσεις τους είναι εγωιστές γιατί απλά στις σχέσεις μου θέλω να δίνω και να παίρνω ισότιμα-ισόποσα


    Με όλο το σεβασμό(και αλήθεια λέω) είναι πολύ απλοϊκό να χαρακτηρίσουμε εγωιστική την συγκεκριμένη διαδικασία
    Όταν δηλαδή κάποιος έχει τα ψυχικά αποθέματα να βάζει τα όρια του σε όποιον θέλει να τον "καβαλήσει"-εκμεταλλευτεί δρα εγωιστικά? Φυσικά θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό ωστόσο δεν υποκινούνται όλοι από τον εγωισμό τους σ αυτήν την περίπτωση. Θάλεγα ότι ο εγωισμός είναι απαρέτητος(όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα) μέχρι να φτάσει το άτομο να έχει την ψυχική δύναμη ώστε να μην τον χρειάζεται.Φυσικά πολλοί από εμάς δεν φτάνουμε ποτέ ως εκεί-ή αλλιώς δεν ωριμάζουμε ασχέτως αν γερνάμε!!!
    Ενα χοντροκομένο παράδειγμα:
    α)Ένας άνθρωπος που νιώθει θιγμένος με μια κουβέντα που θα του πούνε και νιώθει την ύστατη ανάγκη να βάλει τα όρια του και να απαντήσει.Έχει ανάγκη τον εγωισμό του για να του δώσει την δύναμη να απαντήσει ώστε να πάψει να νιώθει θιγμένος προσβεβλημένος κτλ...
    β)Ενας άλλος άνθρωπος που ξέρει λίγο παραπάνω το ποιος είναι και δεν θίγεται με την πρώτη κουταμάρα που θα του πούνε.Ωστόσο έχει την γνώση ότι όταν πραγματικά θα χρειαστεί να βάλει τα όρια του(για να μην θυγεί η ύπαρξη και όχι ο εγωισμός του) θα το κάνει και το κάνει.Αυτός είναι εγωιστής ή καλύτερα δρα εγωιστικά?


    οι οποίοι όμως έλεγαν ότι αν κάνουμε αυτό που "οφείλουμε" αυτές μετατρέπονται σε ευμένιδες .Είναι θέμα επιλογής-τι λέτε θα μπορούσε να συμβεί αυτό αν επαιρνε τα ηνία ο εγωισμός?
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Εγωισμός

    Ο εγωισμός είναι ο μόνος υπεύθυνος για τις μαλακίες που γίνονται όταν χωρίζουν οι άνθρωποι.
    Μας βάζει να λέμε μαλακίες που μετά τις μετανιώνουμε και να κάνουμε πράγματα που εντέλει μας μειώνουν στα δικά μας τα μάτια αλλά και στα μάτια των άλλων 
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Εγωισμός

    Μήπως είσαι υπερβολικά επιεικής με τον εαυτό σου εν προκειμένω, αγαπητέ; Είναι ο εγωισμός "ο μόνος υπεύθυνος" γιατί "σε βάζει να λες μαλακίες και να κάνεις πράγματα που σε μειώνουν κλπ"; Έστω κι αν είναι ο εγωισμός ο "ηθικός αυτουργός", ο φυσικός αυτουργός, ποιός είναι; Και δεν έχει αυτός μυαλό μέσα στο κεφάλι του; Μόνο εγωισμό έχει;

    Ευκαιρίες γιά να γίνουμε "μικροί" υπάρχουν πάντα άφθονες, γιά όλους μας. Είναι ανάγκη να τρέχουμε γιά να τις εκμεταλλευθούμε;


    (Αν δεν μιλούσες γιά τον εαυτό σου βέβαια, ας διαβαστεί το δεύτερο πρόσωπο στην πρώτη μου παράγραφο, ως τρίτο).


     
  6. Ένα μαχαίρι μπορεί ή να κόψει μια φέτα ψωμί ή να βλάψει έναν άνθρωπο. Έτσι κι ο εγωισμός. Είναι μεγάλος φίλος αν τον χρησιμοποιήσουμε έξυπνα, αλλά επικίνδυνος αν φερθούμε ανόητα. Ας μην κατηγορούμε το όπλο, αλλά αυτόν που το χειρίζεται.

     
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Εγωισμός



    Πώς είναι το επώνυμό σου είπαμε; Κομφουκίου;


     



     
  8. Re: Απάντηση: Re: Εγωισμός

     
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Εγωισμός

    Οχι αλλά έγραψα για όλο αυτό που εισπράττω αυτές τις μέρες ...

    Προσπαθώ να μην το κάνω και γώ.... μου βγαίνει έντονα αλλά προσπαθώ να μην το κάνω-δεν ξέρω αν το καταφέρνω-θέλω να πιστεύω ότι είμαι έντιμος απέναντι στον άλλον άνθρωπο.Εύκολο δεν μου είναι   
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Εγωισμός


    OK, προσπάθησε, σωστά πράττεις.


    ( Ο Κομφούκιος πάντως δεν πήγαινε σ' εσένα, πήγαινε στη sorriso...   ).



     
  11. "Γιατί ασχολείσαι με τον εθελοντισμό?", με ρώτησε προχτές ένα φίλος. "Τι σε ωθεί να προσφέρεις στους άλλους?"
    "Η πεποίθησή μου ότι θα γίνω καλύτερος άνθρωπος", του απάντησα.
    "Άρα, δεν ενδιαφέρεσαι για τους άλλους. Το κάνεις να νιώσεις εσύ καλά"
    "Φυσικά. Είναι μια καθαρά εγωιστική απόφαση".

    Ο εγωιστής μπορεί κάλλιστα να ενδιαφέρεται για τους άλλους χωρίς να αποσκοπεί στην ανταπόδοση, γιατί συνειδητοποιεί ότι η προσφορά -εντός των δικών του ορίων και δυνατοτήτων- είναι από μόνη της ανταμοιβή.
    Ο εγωκεντρικός αντίθετα, ενδιαφέρεται μόνο για την απάντηση στο ερώτημα: Τι μπορώ να αποκομίσω από τους άλλους? Πιστεύει ότι μόνον επειδή υπάρχει, δικαιούται την αγάπη και την αποδοχή των άλλων. "Το σύμπαν μου χρωστά"...
     
  12. whisperer

    whisperer Regular Member

    @peleas νομιζω ισως αυτο που περιγραφεις εχει να κανει με την ιδιοτελεια/ανιδιοτελεια περισσοτερο...αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα κι ειμαι στο γραφειο...