Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εθελοδουλεία (split)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος RAIN, στις 22 Σεπτεμβρίου 2021.

  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Συναίνεση ,εκτός από αποδοχή σημαίνει και συγκατάθεση .
    Η επιβολή δεν προϋποθέτει ούτε αποδοχή ούτε συγκατάθεση .
     
  2. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Η εθελοδουλία περιγράφει μια πολύ γενική κατάσταση για να μπορέσει να αποτυπώσει το τι πραγματικά συμβαίνει. Από την άλλη η σκλαβιά είναι πολύ συγκεκριμένη για να λογιστεί ως προσεγγίζουσα το νομικό πλαίσιο. Από κει και πέρα, παραδοσιακά τα μεγάλα αδιέξοδα επιλύονται δια της πλαγίας οδού. Πράγμα το οποίο αναμένω (λογικά πάντοτε) να συμβεί και τώρα. Αν δεν έχει συντελεστεί ήδη δηλαδή ... Έχουμε βλέπετε εκτός των άλλων και μια χρονοκαθυστέρηση παρά τα όσα τεχνολογικά επιτεύγματα.

    So, until we meet again ...
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτό είναι *VANILLA* mindset προσέγγιση. Δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά από το η υποτακτική *ΔΕΝ* είναι trophy wife που διαλαλεί την πραγμάτια της ψάχνοντας αγοραστές.
    Το παρακάτω δηλαδή δεν είναι προσβολή;
     
  4. eeny-meeny-miny-moe

    eeny-meeny-miny-moe *don't blink*

    Ξεκάθαρα όχι. Περιγράφει μια κατάσταση την οποία κι επιδοκιμάζει, αν κι εφόσον αυτός που παραμυθιάζεται την αντιλαμβάνεται.
    Να καταλαβαίνουμε λίγο τι γράφει ο άλλος, ειδικότερα δε όταν κόβουμε προτάσεις για να φέρουμε νοήματα εκεί που μας βολεύει.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Τσ...τσ...τσ... εθελόδουλη...

    Σωστά. Αλλά είπα εγώ ότι προϋποθέτει; Εγώ τί προϋποθέτει η συναίνεση έλεγα, όχι η επιβολή. Δεν κατάλαβα αν διαφωνείτε σε αυτό που έλεγα ή συμπληρώσατε κάτι.

    Αλλά με αφορμή αυτό, αφού ξεχωρίσαμε την "καθυπόταξη" από τη Λουιζιάνα, ας ξεχωρίσουμε και την "επιβολή" απ΄τους ναζί.

    Αν ΔΕΝ μπορείτε να συνεχίσετε τη φράση "της/του επιβλήθηκε δια .........." χωρίς να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις βία και απειλή, ή κάτι τις παρόμοιο, τότε δεν έχουμε και πολλά να πούμε.

    Αρκετές δαιμονοποιήσεις έχει ο πολιτισμός μας, μην δαιμονοποιούμε και τις λέξεις πια.

    @NobodyKP

    Α, εντάξει, δεν ήταν τα ελληνικά το πρόβλημα. Είπα κι εγώ...

    Κοιτάξτε 5-6 δεκαετίες νωρίτερα, το έθος στον πολιτισμό μας ήταν τα αγοράκια να γνωρίζουν τον έρωτα με "αλισβερίσι". Συχνά τα πήγαινε ο μπαμπάς στο μπορντέλο να τα μυήσει στον σωστό και ασφαλή (από πάσης απόψεως) τρόπο του ερωτικώς διαλέγεσθαι, μη χαθεί η επιτυχημένη παράδοση. Τα περισσότερα το ξεπέρασαν μεγαλώνοντας, όμως για κάποια το έθος γινόταν εθισμός και άφηνε κουσούρι: έβλεπαν όλες τις ερωτικές σχέσεις ως αλισβερίσι.

    Τώρα τα "αγοράκια" κάθε ηλικίας που βρήκαν το βδσμ κι έμαθαν να ψαρεύουν στα πολύ θολά νερά του σέιφ, σέιν & κοσνένσουαλ (έννοιες πιο θολές κι απ΄τη συναίνεση σκέτη) οπότε διατυμπανίζουν το "έλα μου το, εδώ ο καλός ο Μάστορας, μη φοβάσαι, έχω κανόνες" σε φοβισμένα "κοριτσάκια", ας προσέξουν λίγο την κατάληξη που είχε ο επί τιμή Πρόεδρός τους:



    Έρρωσθε και αγαλλιάσθε!
     
    Last edited: 24 Σεπτεμβρίου 2021
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Καταλαβαίνω πολύ καλά, για κάνε μου τη χάρη σε παρακαλώ. Δεν πέσαμε με αλεξίπτωτο από τον Άρη.
     
  7. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Ουτε οι αλλοι! lol lol lol!!!!
     
  8. eeny-meeny-miny-moe

    eeny-meeny-miny-moe *don't blink*

    Ωχ! Έπεσες από αλλού εσύ?   
     
  9. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Χαχαχαχαχα........
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    Αυτό που λέτε είναι κάτι άλλο.

    Άσχετο με αυτό που συζητούν οι άνθρωποι εδώ.

    Το ότι κάτι είναι σπάνιο δεν αναιρεί την πραγματική του ύπαρξη.

    Το να ακυρώνετε αυθαίρετα ανθρώπους που ζουν κάτι που δεν μπορείτε να φτάσετε, και να μιλάτε για παραμύθια και άλλα τινά και δεινά δεν σας τιμά.

    Μπορείτε να έχετε όποια άποψη κατεβάσει η κούτρα σας.

    Αλλά το να μηδενίζετε δηλώνει την αδυναμία σας να φτάσετε κάπου.

    Και έτσι παραμένετε μικρός και ασήμαντος.

    Δικαίωμα σας, αλλά εμείς οι αναγνώστες τι φταίμε κάθε τρεις και λίγο να χάνουμε τη ροή μιας ενδιαφέρουσας συζήτησης;
     
  11. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Επι του θέματος έχετε να προσθέσετε κάτι?
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Όταν Θέλω θα προσθέσω.

    Προς το παρόν δεν Θέλω άλλη κουβέντα μαζί σας.