Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εθισμός στο sex!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Uranoos, στις 21 Μαϊου 2011.

  1. Uranoos

    Uranoos Regular Member


    Θεωρώντας το σημείο 5 κοινό παρανομαστή, αναγνωρίζετε κάποιο/α άλλο από τα "συμπτώματα"
    στον εαυτό σας, και αν ναι, σας προβληματίζει καθόλου το γεγονός ότι ενδεχομένως
    να πορευόμαστε τρόπον τινά παρά τη θέλησή μας?







    Και επειδή μάλλον θα πέσουν να με "φάνε" κάποιοι, παρακαλώ οι πολύ συνειδητοποιημένοι,
    lifestyler, κατασταλαγμένοι και τέλος πάντων αυτοί που θεωρούν πως δεν υπάρχει κανενός είδους
    σχέση στο ερώτημα μου με το άτομό τους, ας θεωρήσουν εαυτών μη ερωτηθέντες.
    Κοινώς μην μου γ...τε το νήμα  

    Ευχαριστώ


    Το θέμα ίσως να είχε και ενδιαφέρον για Poll.
    Αν κριθεί ως τέτοιο, ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές.
     
  2. Arcane

    Arcane Regular Member

    Απάντηση: Εθισμός στο sex!

    Άνθρωπο με εθισμό στο σέξ, δεν έχω γνωρίσει.Ίσως, όπως λέει και το άρθρό, μάλλον, γιατί δεν το αποκαλύπτουν.

    Έχω γνωρίσει όμως, άνθρωπο με εθισμό στη μαλακία - αυνανισμός καλύτερα. Περίεργο πράμα ο εγκέφαλος φίλε μου, το θέμα είναι, τι είναι έμφυτο και τι όχι.

    Η ταξινόμηση διαφόρων καταστάσεων και οι ταμπέλες σε κάθε εθισμό και σε κάθε ανεξήγητο του εγκεφάλου απο γκουρόυ τύπους, αρκετες φορές κάνουνε κακό και όχι καλό.

    Θέλω να πιστεύω, οτι σαν σοβαροί άνθρωποι που έιμαστε, έχουμε όρια και κρατάμε μια ισσόροπιά στην σεξουαλική ζωή μας, και ας περιλαμβάνει αυτή εργαλεία ή άλλα παρόμοια.

    Αυτά.
     
  3. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Εθισμός στο sex!

    Θεωρώ ότι θα είχε ενδιαφέρον μία ιατρική διευκρίνιση: ο εθισμός {σε οτιδήποτε} έχει πάντα σχέση με χημική ουσία;

    Δηλαδή, μήπως τελικά πρόκειται για εθισμό στην αδρεναλίνη, στις ενδορφίνες, σε ορμόνες κ.ο.κ.;

    Κι ένα υστερόγραφο: στο Tacones lejanos {Αλμοδοβάρ, "Μακρινά τακούνια" η σωστή μετάφραση και όχι "Ψηλά τακούνια" που είναι ο ελληνικός υπότιτλος} η Victoria Abril είναι εθισμένη στο σεξ και έχει εγγραφεί σε μία ομάδα "κατά του εθισμού στο σεξ". Ταινία του 1991: ήδη 20 {και παραπάνω} έτη αναγνωρισμένος ο εν λόγω εθισμός στην Ιθπανία.
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Εθισμός στο sex!



    Υπάρχουν ειδικοί υποδοχείς στον ανθρώπινο εγκέφαλο για κάθε χημική ουσία (όπως π.χ. οι υποδοχείς για τη νικοτίνη). Συνεπώς, οι εθισμοί προέρχονται λογικά από την έλλειψη (ή υπολειτουργία) κάποιων υποδοχέων οι οποίοι δημιουργούν το αίσθημα της πληρότητας στον ανθρώπινο εγκέφαλο όταν ορισμένες χημικές ουσίες (όπως οι ορμόνες) εκκρίνονται από διάφορες δραστηριότητες (βλ. ενδορφίνες οι οποίες εκκρίνονται με το sex   ).
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2011
  5. subvalia

    subvalia New Member

    Απάντηση: Εθισμός στο sex!

    Από το περιβάλλον το δικό μου ξέρω δυο άτομα με τα παραπάνω συμπτώματα. Ο ένας είναι gay αλλά δεν το ομολογεί. Έχει πει ότι όταν πάει με γυναίκα δεν λειτουργεί σαν άντρας, όμως μόνος του αυνανίζεται 4-5 φορές την ημέρα και δεν μπορεί να εργασθεί αν δεν έχει αυνανιστεί. Η άλλη είναι γυναίκα 45 ετών που μιλάει συνέχεια για το σεξ, για τα πέη των γνωστών της,για τις ερωτικές της περιπέτειες με άλλους άντρες πλην του αντρός της. Πρόκειται για συναισθηματικά ασταθές άτομο με πολλά προβλήματα προσωπικότητας.
    Κατ εμέ, δεν είναι εθισμένοι στο σεξ, αλλά μέσα απ το σεξ βρίσκουν διέξοδο σε άλλα σοβαρότερα ψυχολογικά προβλήματά τους.

    Εμένα με πιάνει εποχιακά μια σεξομανία και μετά μου περνάει, μέχρι την πλήρη απάθεια. Είμαι καλά ,γιατρέ μου ;  
     
  6. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Εθισμός στο sex!

    Θεωρώντας το σημείο 5 κοινό παρανομαστή, αναγνωρίζετε κάποιο/α άλλο από τα "συμπτώματα"
    στον εαυτό σας, και αν ναι, σας προβληματίζει καθόλου το γεγονός ότι ενδεχομένως
    να πορευόμαστε τρόπον τινά παρά τη θέλησή μας?




    Θα απαντήσω με ένα ερώτημα και παρακαλώ όποιον γνωρίζει να απαντήσει:

    "Τα συμπτώματα" για τα οποία γίνεται λόγος είναι επίκτητα ή εκ γενετής?
     
  7. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Τελικά ολα εκεί δεν καταληγουν?  

    Σου παραθέτω την συνέχεια του αρθρου, που νομίζω απαντάει σε αυτό:








    Εσυ την επόμενη φορά που θα σε πιάσει να έρθεις αμέσως για εξέταση! 
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  9. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Α να γεια σου πες τα..
     
  10. Libertin

    Libertin Regular Member

    Θα προασπαθήσω να τοποθετηθώ συνολικά και συγχωρέστε με προκαταβολικώς. Όντως όλη η διεργασία είναι χημική, αγγίζοντας τα όρια του ακραίου υλισμού (Νίτσε). Τώρα, αν είναι εποχιακό ή όχι, εξαρτάται από την εποχή. Ας πούμε ότι η δική μου εποχή διαρκεί πάνω από 20 έτη. Για την γυναικεία ψυχοβιολογία, δεν μπορώ να έχω άποψη, άρα δεν θα τοποθετηθώ.