Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ειδήσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ειδήσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 24 Οκτωβρίου 2006.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Εάν εννοείς πολιτική την συνειδητή επιλογή τότε ναι έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι εννοούσες ότι τους εκμεταλλεύονται πολιτικά οι εκάστοτε πολιτικοί.
    Πάντως επειδή προάγω το ρατσιστικό μίσος θα ήθελα να μου πεις @Iagos πέρα από τις αριστεροστροφες ιδεολογικές μπούρδες γιατί δεν μετακομίζεις στο Ζεφύρι και στην Ζωφριά να δεις τι όμορφα είναι και να έχεις ο ίδιος εμπειρία από τους Ρομά;;
     
  2. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Είδες;
    Κάτι ήξερε ο Σωκράτης  

    ΥΓ. Ναι, είναι επιλογή τους... Και ναι, συντηρείται από τους πολιτικούς αυτή η επιλογή γιατί δεν υπάρχει ιστορία χωρίς κάποιον κακό, και καλύτερα να είναι αυτοί και όχι εμείς  
     
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    Και που ξέρεις που μένω και Μου λες να μετακομίσω;

    Εγώ δεν ξέρω που μένεις, εσύ που ξέρεις;
     
  4. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Ωραίο παιχνιδάκι αλλά δεν απαντάς. Δεν είναι κάτι καινούργιο βέβαια.
    Οκ μου αρκεί και αυτό.
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Ρώτησες

    Και την απάντηση την πήρες.

     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Ίδρυμα Ωνάση.

    Μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

    ΣΥΖΗΤΗΣΗ: ΟΙ ΡΟΜΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ
    Πώς είναι να ζεις εκτός Ιστορίας; Να παραμένεις αόρατος και να γίνεσαι ορατός μόνο τη στιγμή του βίαιου αφανισμού; Να αποκλείεσαι από την ιδιότητα του πολίτη και να καλείσαι να απολογηθείς για τον αποκλεισμό σου;

    Έχει αξία η ζωή σου αν είσαι Ρομά στην Ελλάδα;

    Η κοινότητα των Ρομά, πολυσχιδής και πολυδιάστατη, με μακραίωνη παρουσία στον ελλαδικό χώρο και ιδιαίτερη συμβολή στον πολιτισμό, είναι εξοστρακισμένη.

    Εξοστρακισμένη από τους ιστούς των πόλεων, από την εκπαίδευση, την εργασία, τις υπηρεσίες υγείας, το σύστημα απονομής δικαιοσύνης. Πρόκειται για μια κοινωνική ομάδα που αντιμετωπίζει πολλές και πολλαπλές μορφές διακρίσεων.
    https://www.onassis.org/el/whats-on...-a-radical-progressive-way-of-living-together

     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Ίδρυμα Ωνάση

    "Η ρητορική μίσους στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης"

    Πώς προωθούν και αναπαράγουν οι πλατφόρμες των μέσων κοινωνικής δικτύωσης τη ρητορική μίσους (hate speech); Πώς προστατεύει η ανωνυμία τους χρήστες που εκφέρουν ρατσιστικό λόγο και πώς ο νόμος τους αποδέκτες της ρητορικής μίσους; Πώς γίνεται οι κοινωνικές εξελίξεις να επηρεάζουν κάθε φορά τους όρους με τους οποίους συζητάμε;

     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Χωρίς να κάνω το συνήγορο του @Δίας έχω δύο πρώτα ξαδέρφια που ζουν στα Άνω Λιόσια, αμφότεροι ακραία αριστεροί.

    Ξέρετε τι μου λένε; Αυτό ακριβώς που ανέφερε ο @Δίας "Τώρα καταλάβαμε τι σημαίνει το όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει. Κοντεύω να γίνω ρατσιστής/ρατσίστρια εγώ με αυτά που βλέπω και ζω"

    Η σχεδόν απόλυτη πλειοψηφία τους δεν θέλει να ενσωματωθεί. Δεν ξέρω πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα, πραματικά.
     
  9. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    @Δίας

    Επί τρία χρόνια ζούσα σε ελληνική επαρχιακή πόλη όπου υπήρχε μίξη ντόπιων και Ρομά σε ποσοστό περίπου 50-50... Οι Ρομά είχαν ενσωματωθεί πλήρως, κατοικούσαν σε διαμερίσματα εντός πόλης, δούλευαν νόμιμα , τα παιδιά τους πήγαιναν κανονικά σχολείο και γενικά υπήρχε αποδοχή και ειρηνική συνύπαρξη... Οι Ρομά ξεχώριζαν -αν μπορούμε να το πούμε αυτό- μόνο από το ελαφρώς σκουρότερο δέρμα και από το ταμπεραμέντο τους... Παρόλη την ενσωμάτωση διατηρούσαν την κουλτούρα τους κι αυτό έδινε ένα ιδιαίτερο χρώμα στην πόλη...

    Δεν ξέρω πώς έγινε αυτή η ενσωμάτωση του Ρομά πληθυσμού... σε γειτονική πόλη του ίδιου νομού δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο... Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορεί να γίνει, το έχω δει να συμβαίνει και πως τα χρόνια που ήμουν εκεί η αστυνομία βάραγε μύγες: τα ποσοστά εγκληματικότητας ήταν πολύ χαμηλότερα του μέσου όρου της χώρας...
     
  10. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω αλλά ένα παράδειγμα είναι εξαίρεση όχι κανόνας.
    Θα μπορούσα να στο αναλύσω πως και γιατί κατά την γνώμη μου έγινε αυτό αλλά θα αρχίσουν οι αριστεροστροφες παπαριές και θα χάσουμε το νόημα.
     
  11. Iagos

    Iagos Contributor

    Οι προσωπικές ιστορίες 5 πολιτών Ρομά που κατάφεραν να ξεπεράσουν προκαταλήψεις και στερεότυπα, είναι στο επίκεντρο του νέου επεισοδίου του Vice. Από την Αγία Βαρβάρα στην Αθήνα έως τον Ασπρόπυργο και τον Δενδροπόταμο στην Θεσσαλονίκη όλοι οι πρωταγωνιστές περιγράφουν πόσο δύσκολο είναι να αναμετρηθείς με αυτό που που για πολλούς είναι προκαθορισμένο λόγω της καταγωγής. Και πολλές φορές η πρόκληση είναι διπλή. Από την μια όπως εξηγούν πρέπει να υπερνικήσουν τα εμπόδια από την πλευρά της κοινωνίας και από την άλλη τα εμπόδια από την δική τους κοινότητα.

     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Χαρακτηριστικά παράδειγμα είναι Νάουσα Ν. Ημαθίας η Γουμένισσα Ν.Κιλκίς, το Φλάμπουρο και η Ανθή Νιγρίτας, στο Ν. Σερρών. Υποθέτω ότι υπάρχου και άλλα μέρη που δεν τα ξέρω, όπου δεν υπάρχει σχετική παραβατικότητα.
    Αντίθετα ο Δενδροπόταμος παρουσιάζει μεγάλη παραβατικότητα και κάπως λιγότερη αλλά υπαρκτή ο Φοίνικας Ν. Θεσσαλονίκης. Εκεί που είναι απίστευτο το τι συμβαίνει από παραβατικότητα είναι στην Περιοχή Τσαΐρια του Δήμου Θερμαϊκού Ν. Θεσσαλονίκης.
    Στην Αττική από ότι ακούω υπάρχουν περιοχές με "Άβατο" αλλά δεν ξέρω από αυτά τα μέρη.
    Η τελευταία λύση που δόθηκε πρόσφατα είναι ότι τα διάφορα επιδόματα θα τα παίρνουν μόνο οι οικογένειες των οποίων τα παιδιά θα γράφονται στα σχολεία και θα παρακολουθούν κανονικά τα μαθήματα.
    Αυτό παράλληλα θα εμφανίσει και τον πραγματικό αριθμό των παιδιών, μια και φαίνονται να γεννιούνται πάρα πολλά κορίτσια και ελάχιστα αγόρια.
    Πολλά κορίτσια εγγράφονται στα κατά τόπους ληξιαρχεία, με δύο μάρτυρες και με τόπο γέννησης "κάτω από ένα δένδρο" και έτσι έχουμε στα χαρτιά πολυμελείς οικογένειες με κορίτσια που λαμβάνουν επιδόματα, ενώ αγόρια ελάχιστα, γιατί θα πρέπει να γραφτούν και στο μητρώο αρρένων και όταν έρθει η ώρα θα κληθούν να πάνε φαντάροι.
     
    Last edited: 26 Ιουλίου 2023