Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκανα καλα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Mirella_trans_Domme, στις 6 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. your_slave666

    your_slave666 Regular Member


    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο και χαίρομαι που σε βλέπω να απαντάς με τόσο εύστοχα σχόλια.
    Γενικά πιστεύω πώς ζούμε σε μία αντιερωτική κοινωνία με καταπιεσμένες ορμες.
    Πολλές φορές βλέπω όταν περπατώ με τη κοπέλα μου ακόμη και στη Πανεπιστημίου ή στη Σταδίου ο κόσμος να κοιτάζει περίεργα. Τι περίεργο έχει ένα ζευγάρι που περπατά αγκαλιά;;;;;
    Λόγω αυτών των καταπιεσμένων ορμών σ' αυτή την αντιερωτική κοινωνία, υπάρχουν νευρωτικές κρίσεις σε άτομα. Τα οποία προσπαθουν να ικανοποιησουν το εκάστοτε βίτσιο τους με τον ελάχιστο κίνδυνο να τους ανακαλύψουν και προσπαθώντας να έχουν το μεγαλύτερο δυνατό έλενχο.
    Τι πιό εύκολο λοιπόν από ένα 14χρονο κοριτσάκι (συχνά από στενό κύκλο φιλικό ή ακόμη και συγγενικό);;;Το τρομοκρατείς εύκολα για να μη μιλήσει και κάνεις ότι θες, αφού είναι αρκετά ώριμο σωματικά για τη σεξουαλική πράξη, και τις περισσοτερες φορές χωρίς καμία σεξουαλικη εμπειρία!
    Αρρωστημένο αλλά συμβαίνει δυστυχως...
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    ναι ,εδώ συζητάνε με αυτούς που σκοτώνουνε...
    άρα όχι δεν έκανες καλά . απλά άφησες ένα εγκλημα να συνεχιστεί.
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Σωστα!!!
    Μαλλον ανηκεις στην κατηγορια που ανηκει και ο Πετρος!!!
    Τι καλα που προτιμω την υποκριτικη κατ' εσενα ηθικη, απο το να επικροτω οπως εσυ την κατηγορια των παιδοφιλων!
    Μπορει να εκανα τα παντα στην ζωη μου, μπορει να επιδοθηκα στα πιο extreme βιτσια και διαστροφες ομως οχι, την παιδοφιλια δεν προκειτε να την ανεχτω ποτε!
    Οσο για το "πω πω ρε πουστη" με το οποιο οπως λες κυριολεκτεις κατ' αρχην ντροπη σου και κατα δευτερον αν ανοιξεις την εγκυκλοπαιδεια στην λεξη ρατσιστης ειναι βεβαιο πως διπλα υπαρχει και η φωτογραφια σου!
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2007
  4. gaby

    gaby Guest

    Στη διήγηση της Μιρέλλας βλέπω δύο πρωταγωνιστές:

    Τον Πέτρο, που "ακούμπησε" στη Μιρέλλα και την Μιρέλλα που ζητά τη γνώμη της αγοράς εδώ.

    Όχι το 14χρονο κορίτσι, το άταχτο, ζωή να χει, να μακροημερεύει και να πάρει χαρές, ανάμεσα στα πόδια του και άσχετα απ αυτά.

    Τα 14χρονα, έχουν τεράστια ψυχική ευκαμψία, που έχουμε ξεχάσει και δε διανοούμαστε πια. Έτσι και αλλιώς το 14χρονο, που, ναι, είτε γαμήθηκε είτε όχι, κουβαλάει ήδη πίσω του αξιόλογες ερωτικές εμπειρίες, που έχουν καταγραφεί μέσα του, το 14χρονο λοιπόν, είναι αναγκασμένο να εξελιχθεί, δεν μπορεί να καθηλωθεί στις ήδη υπάρχουσες εμπειρίες του - που, θυμηθήτε λίγο κι εσάς, είναι εντονότατες.

    Έτσι και αλλιώς λοιπόν, αυτή την εμπειρία με τον Πέτρο, θα την ξεπεράσει και θα κρατήσει τα συμπεράσματα. Αντέχει.

    Η Λολίτα του Ναμπούκοφ δεν έπαθε απολύτως τίποτα, ο βουλευτής που τη θέλησε καταστράφηκε.

    Η μικρούλα της Νέας Ορλεάνης - η Μπρουκ Σηλντς - που η παρθενιά της βγήκε στο σφυρί, στο πορνείο που δούλευε η μάνα της και αυτή την έβγαλαν στη γύρα, καθισμένη με τα πόδια ανοιχτά, σε δίσκο που περιφερόταν στο σαλόνι, να βλέπουν όλοι το εμπόρευμα, και αυτή δεν έπαθε τίποτα. Ο φωτογράφος που την ερωτεύτηκε έπαθε.

    Η Έθελ, του Μέγα Ανατολικού, μιά χαρά το έβγαλε το ταξίδι. Ο πατέρας της όχι, έπεσε θύμα των εσωτερικών του αντιφάσεων.

    Ο Πέτρος, είναι πιο έντιμος απ όσο παραδέχεστε. Κατ αρχήν χώρισε τη ζωντοχήρα επειδή ερωτεύτηκε την κόρη της. Θα μπορούσε να έχει και τις δύο. Μες το σπίτι της ζωντοχήρας. Το έχω δει να γίνεται, με δραματικές συνέπειες.

    Δεύτερο, ο Πέτρος έτρεξε στη Μιρέλλα να εξιλεωθεί. Να ξεφορτωθεί τις ενοχές του.

    Το στενόχωρο με τον Πέτρο δεν είναι ότι "το έκανε" με τη μικρή. Είναι ότι έχασε τον έλεγχο. Το αποκάλεσε "έρωτα", στην ουσία δεν ήξερε τι έκανε και μετά θέλησε να το ακυρώσει, γιατί δε μπορούσε να βλέπει τη μούρη του στον καθρέφτη.

    Στη Μιρέλλα έπεσε το βάρος να αποκαταστήσει τις ισορροπίες του Πέτρου. Τρεις σκασίλες είχε η Μιρέλλα, η μία έπρεπε να γίνει ο Πέτρος, με το "έτσι θέλω".

    σας συμπονώ Εσάς, τα Κυρίαρχα στοιχεία, που τραβάτε πάνω Σας τέτοιους αδύναμους. Καμμιά φορά μου τυχαίνει και μένα, αλλά τους διώχνω με κάθε τρόπο. Δεν αντέχω διόλου να μου μοιράζουν ευθύνες που δεν μου αναλογούν, με οποιοδήποτε προκάλυμα. Φεύγω άρον - άρον. Ας μην τα καταφέρνω πάντα, πάντως την προσπάθεια την κάνω.

    Καλά έκανε η Μιρέλλα. Την ώρα που έκραζε τον Πέτρο, εκπροσωπούσε το κοινό περί δικαίου αίσθημα, που υποβάλλει αυτήν ακριβώς την αντίδραση. Και ο Πέτρος, αυτό ζητούσε για να έρθει στα ίσα του.

    Δεν έκανε καλά η Μιρέλλα. Ας άφηνε τον Πέτρο να καίγονται τα πόδια του στην παγωνιά μέχρι να βρει μόνος του τις ισορροπίες του. Αυτό, περίπου, στο BDSM, το λέμε "πειθαρχία". Όχι επειδή, κατ ανάγκη, ο Πέτρος έκανε λάθος. Αλλά επειδή δεν ήξερε τι έκανε και επειδή δεν είχε κριτήρια για το τι έκανε.

    Η κοπελίτσα, ας μη γελιόμαστε, μια χαρά θα είναι.

    Ναι, γνωρίζω ότι πολλές φορές τα 14χρονα κοριτσάκια αναδίδουν ένα απίστευτα ισχυρό ερωτικό κάλεσμα για το οποίο δεν έχουν συναίσθηση.

    Αλλά το μόνο που θα με απασχολούσε σε μια τέτοια αποπλάνηση, είναι κάποια τόσο νεανική εγκυμοσύνη. Τα υπόλοιπα είναι λίγο αγωνίες δικές μας, τα πιτσιρίκια ίσως τις χειρίζονται καλύτερα.
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Θα σε στεναχωρησω ομως αμφιβαλλω οτι ο Πετρος ηθελε να εξιλεωθει!!!!!!!!!
    Ειχε σκοπο να το συνεχισει, να το προχωρησει, να μην παραμερισει σε καμμια περιπτωση!
    Και αν μου τα ειπε το εκανε γιατι του απαιτησα να μου πει τι συμβαινει.
    Δεν το παιζω ηθικη, δεν του επιτεθηκα γιατι τον θεωρησα αποβλητο της κοινωνιας, ουτε υποστηριζω πως και της πιτσιρικας δεν τα ηθελε ο κωλος της!
    Του επιτεθηκα διοτι , πρωτον μου ειχε βγαλει την ψυχη 8 μηνες, και με ενοχλησε φοβερα το οτι ενας 42 χρονος, με το ετσι θελω, παρακολουθουσε απο κοντα την μικρη, οταν εκεινη εβγαινε με τα αλλα 14 χρονα ως φυσικο, εκεινος πηγαινε με το ετσι θελω μαζι τους για να ελεγχει μην τυχον η μικρη τα φτιαξει με καποιον της ηλικιας της, και που αν διαβασες σε αλλες απαντησεις μου τα "μικρα" ηταν το χομπυ του.
    Απο αυτα που ειχα ακουσει κατα καιρους απο τον ιδιο, καταλαβαινα πως το ιδιο θα εκανε ακομη και αν η μικρη ηταν 10 η και 8 χρονων!!!!
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Mε θλίβει ιδιαίτερα , αυτη η ελλειπής συνείδηση και η ωραιοποίηση της "δικής μας " αλήθειας. Ποτέ δεν φταίει ο εαυτός μας...ποτέ δεν οφείλαμε να αυτοπειθαρχίσουμε ή να προστατεύσουμε ή να δράσουμε σαν ώριμοι ενήλικες!! Αφου μας προκάλεσαν?? (ΑΛΟΘΙ) αφού η μικρή θα το κανε με κάποιον άλλο ούτως ή άλλως! (ΑΛΟΘΙ) αφού δεν ειναι ανήλικη...ειναι μισο ανηλική ..(ΑΛΟΘΙ)

    Πάμπολα θα βρουμε ιδίως αν ειμαστε στην ανάγκη να δικαιολογήσουμε και να απενοχοποιήσουμε τους εαυτούς μας!!

    Ποιος είπε ότι η Λολίτα δεν έπαθε τίποτα? ποιος το εγγυάται και ποιος ξέρει τι πως και που οδηγήθηκε? ποιος ξέρει η μικρούλα της Ν. Ορλεανης τι κατάληξη και τι αποθυμένα ειχε... Αλήθεια ποιος ασχολείται?? ποιος ξέρει τι σόι μανάδες γίνανε και που καταλήξανε (αν ήταν r/l) ? και τα ξέκολα που ανέφερε καποιος "μαστερ" ποιος ξέρει ποιος ξύπνιος 35άρης ή 40άρης ή μπαμπάς ή θείος ή...ή... τα κανε ξέκολα? Λέτε να το χαν στον dna τους το ξεκωλίκι?? και ποιος ξέρει η 14 χρονη που όντως προσπαθούσε να τραβήξει την προσοχή και γι¨αυτο το γκομενο της μαμας!! ή να πληγώσει τη μαμά που την είχε πληγώσει... κλπ κλπ απειρες αναλύσεις! Οχι ας μεινουμε όλοι στην επιφάνεια , στο δεδομένα εύκολο...μια χαρά ολα...μακριά απο μας η ευθύνη...!!

    Λυπάμαι πραγματικά!

    Οσο για τις ορμές τις εφηβείας... (τις απολυτα φυσιολογικές) αν δεν βιαστούν απο εξωγενής παραγοντες - όπως ενα κακο οικογενειακό περιβάλλον ...μια μαμα που σκυλογαμιέται...με τον γκόμενο σπιτι παρουσια της 14χρονης κ πολλα αλλα παραδείγματα-, μια χαρά εκφράζονται με ανάλογες ηλικίες και εκτονώνονται , και οι εμπειρίες ερχονται step by step (if you know what i mean...) και οι επιλογές μετά γίνονται συνειδητά και είναι επιλλογές και όχι αντιδράσεις!!

    Ας σκεφτούμε λίγο τα δικά μας πράγματι!! Αν μπορούσαμε να διακρίνουμε και να αυτοκριτικάρουμε τις δικές μας αντιδράσεις , θα ταν πολύ ευκολότερο να "προστατεύσουμε" και τα παιδιά και τους γύρω μας απο αυτά που μαυρίζουν και οδηγουν ασυνείδητα τη δική μας ψυχή!


    Mirella κουκλα μου...ναι σε μια εποχή που όλοι αποποιούνται τις ευθύνες τους και ωραιοποιούν τη μαυρίλα και τη καταφρόνια , κακά έκαμες!!

    Μπράβο σου όμως για το ηθος σου και τον τρόπο που σκέφτεσαι!!!

    Καλυτερο θα ήταν να τον καταγγείλεις τον τύπο...αλλα και πιθανόν και τη "μανούλα" αυτή που μεγαλώνει τόσο "καλά" ενα παιδι!!! Αλλα σε μια κοινωνία που υπάρχουν τόσοι που δεν βλέπουν πουθενά το λάθος...εισαι σταγόνα καλή μου στον ωκαιανό!! Ομως μη το βάζεις κατω! Μακάρι να ταν περισσότερες οι σταγόνες....
     
  7. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Εν μέρει έχεις δίκιο. Δεν είναι κανείς αθώος σε αυτή την ιστορία.
    Αλλά μια και αναφέρθηκες σε εμένα έστω και έμμεσα, (αφού εγώ είμαι ο "master" που είπες), θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω πως ένα ξέκολο δεν δημιουργείται μόνο και μόνο από κάποιον 35άρη ή 40άρη μπαμπά ή θείο.
    Δημιουργείται από το όλο κατεστημένο το οποίο σαφώς ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ κάνει τα στραβά μάτια όπου το βολεύει.
    Αλήθεια, στην περίπτωση της αθώας παιδίσκης είτε 14 είτε 15 είναι, ο ευηπόληπτος εισαγγελεύς είναι έτοιμος να επέμβει και να στείλει στην "στενή" τον κακό 40άρη, με την θριαμβετική συνοδεία των αδηφάγων καναλιών τα οποία με τα ρεπορτάζ τους θα τον ξεφτιλίσουν, άσχετα αν φταίει ολοκληρωτικά ή όχι.
    Αλήθεια όμως, όταν αυτά τα "αθώα" ανήλικα φοράνε το μαγιώ τους, βγαίνουν στα καλλιστεία "και κουνάνε το κολαράκι τους" στην πασαρέλα, δεν είδα κανέναν από εσάς, ούτε καν τον ευηπόληπτο εισαγγελέα να πει "έλα εδώ κοριτσάκι μου. τι κάνεις? καταλαβαίνεις τι κάνεις? και αν δεν καταλαβαίνεις εσύ δεν έχεις μάνα ή πατέρα να σου πουν"?
    Εκεί η έκθεση κρέατος είναι καθόλα νόμιμη. Είναι νόμιμο αυτή η 15άχρονη να εκθέτει τα κάλη της σε όλη την Ελλάδα, είναι νόμιμο να ξεροσταλιάζει ο ανδρικός πληθυσμός βλέποντάς την, είναι νόμιμο να καμαρώνετε όλοι την ξεκολοσύνη και την πουτανιά να παρελαύνει σε όλο της το μεγαλείο.
    Εκεί το κοριτσάκι έχει μεταμορφωθεί σε γυναίκα, που έχει κάνει και "σπουδές" (ΧΑ ΧΑ ΧΑ) και μπορεί να μιλήσει και για τον έρωτα, μπορεί την επόμενη μέρα να πετάξει τα βυζιά έξω και να την δεις στο playboy, και μπορεί να λέει ότι ..... (χμμμ θέλω τον άντρα γεμάτο.....εεεε ναι....στο κρεβάτι είμαι ηφαίστειο, με ανάβει αυτό, με σβήνει εκείνο.)
    Εκεί λοιπόν κανείς δεν διαμαρτύρεται, εκεί κανείς δεν επεμβαίνει γιατί έτσι δουλεύει το όλο σύστημα.
    Οταν υπάρχει αυτό το πρότυπο, τι να κάνει το 14χρονο? Γιατί είναι νόμιμο να το βλέπει παντού γύρω της και είναι παράνομο να το κάνει η ίδια?
    Μετά τι περιμένετε όλοι εσείς και κάνετε τους προφήτες εδώ μέσα?
    Μια πετάτε μπουκάλια, μια θα του το κόβατε, μια τον θεωρείτε ανώμαλο, μια έτσι μια αλλιώς.
    Ωραίοι είσαστε μπράβο. Επιλεκτικά αφορίζετε και δικάζετε, αγνοώντας την πραγματικότητα. Μην αρχίσετε τους αφορισμούς πάλι.
    Εχω ήδη απαντήσει επί τούτου.
    Ανάλογα το πως θέλει κανείς όλοι φταίνε και κανένας.
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2007
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Έχεις δίκιο σε αυτό το σημείο. Όντως έτσι είναι.
    Τα κίνητρα βέβαια σε αυτήν την περίπτωση είναι κυρίως το χρήμα, αλλά γιατί πρέπει να εξισωθούμε με τους απάνθρωπους που και τη μάνα τους στο σφυρί θα την έβγαζαν εύκολα για δυο δεκάρες;
    Εξάλλου αυτό μας δίνει άλλοθι; Παραδειγματιζόμαστε από την τηλεόραση και τα lifestyle περιοδικά;
    Μάλλον θα αδικούσαμε τους εαυτούς μας έτσι...
     
  9. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Εμείς μπορεί να μην παραδειγματιζόμαστε.
    Τα πιτσιρίκια όμως σίγουρα ναι.
    Και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν φταίει η οικογένεια.
    Πείτε μου όταν η 15άχρονη λέει ότι θέλει γκόμενο 30άρη ή 35άρη γιατί έχει χρήμα και θα την κυκλοφορήσει (!) πως θα το μάθει αυτό η οικογένειά της για να την συναιτίσει? Η οικογένεια είναι πολύ μικρή για να αντισταθεί στα καλέσματα της εποχής.
    Και κάτι άλλο που δεν πρόλαβα πριν να συμπληρώσω.
    Οταν η γνωστή παρουσιάστρια-μοντέλα που παρουσίασε πρόσφατα χορευτικό show στην tv ήταν παιδίσκη, (κάτω από 18 πάντως σίγουρα, ήταν περί τα 14 ή 15) τα είχε με κάποιον γνωστό που το ονομα του θυμίζει "χωρίς ουρά" και ήταν στο bar Kalua τότε στην οδό Αμερικής PR, κανείς δεν μιλούσε γι αυτό.
    Ουτε για την διαφορά τους ούτε για τίποτα άλλο.
    Αυτό δεν ήταν πρόβλημα βέβαια γιατί τα παιδιά ήταν γνωστά, άρα και το πήδημα δεν ήταν παράνομο.
    Αυτά και αν θέλετε έχω και άλλα παραδείγματα απο τρανταχτές διαφορές ηλικίας με ανήλικες και "επωνυμους" τα οποία τα ξέρετε αλλά δεν τα θυμάστε μάλλον.
    Με αυτά και αυτά όλες τα έχουν πετάξει σήμερα και η προσφορά είναι τόσο μεγάλη από τα 14 μέχρι τα 104.!
     
  10. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Χαίρομαι που στην πορεία άλλαξες, απενοχοποιώντας τα 14χρονα σεξουαλικά τέρατα και τώρα για όλα να φταίει το σύστημα, έτσι γενικά κι αόριστα, η κακούργα η κενωνία. Εσύ βέβαια βρίσκεσαι κάπου υπεράνω και μας κοιτάς αφ' υψηλού, όλους εμάς τους υποκριτές, κραδαίνοντας τη σημαία της κριτικής, αλήθεια, δεν μας είπες τι προτείνεις; Μήπως να γυρίσουμε σαράντα χρόνια πίσω και να τα κλείσουμε στο σπίτι, διαφυλάσσοντας άσπιλη και αμόλυντη την παρθενία τους, για να μην διεγείρουν τις ορέξεις του κάθε σεξουαλικά πεινασμένου;
    Και βέβαια είναι δικαίωμα τους να ντύνονται όπως θέλουν, να προκαλούν με τον τρόπο τους, να κάνουν σχέσεις με μεγαλύτερους, με μικρότερους κι αν τώρα φαίνεται πως κάποιες φορές χάνουν το μέτρο, να είσαι σίγουρος πως μέσα απ τα λάθη τους, θα το βρουν.
    Η συλλογιστική σου επικεντρώνεται στο ότι ''αφού προκαλούν, καλά να πάθουν''. Σε βολεύει όμως αφενός μεν να ξεχνάς, ότι η υπερβολή στην έκφραση είναι χαρακτηριστικό της εφηβείας και αφετέρου να δικαιολογείς τη βαρβαρότητα, την κτηνωδία.
    Αναρωτήθηκες ποτέ η προσωπική ευθύνη του καθενός από μας, πού βρίσκεται; σε ποιο λαγούμι είναι θαμμένη;
     
  11. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Δεν άλλαξα γνώμη, και δεν αλλάζω γνώμη τόσο εύκολα.
    Ούτε και το παίζω "δήθεν" ή υπεράνω και δεν σας κοιτάω αφ΄υψηλού.
    Αλλωστε τους/τις δήθεν τους/τις έχω καταδικάσει στο θέμα "Φτάνει πιά" που είχα ανοίξει εδώ και θέλω να πιστεύω ότι θα έχεις ρίξει μια ματιά.
    Επίσης, δεν προτείνω ούτε να γυρίσουμε 40 χρόνια πίσω, αλλά και ούτε να ελευθερώσουμε τα πάντα γιατί οι 2 αυτές απόψεις αποτελούν "άκρα" και οι ακρότητες δεν ωφελούν σε τίποτα.
    Απλά, αυτό που θέλησα εξ' αρχής να πω είναι ότι δεν καταδικάζω τον 40άρη της συγκεκριμένης περίπτωσης γιατί είναι σαφές ότι ναι, τα ήθελε και η μικρή.
    Και όπως λες αφού προκαλεί να υποστεί και τις συνέπειες. Μέσα από αυτές θα μάθει τι πρέπει να κάνει και τι όχι.
    Αν όμως η Μιρέλλα είχε πει ότι ο 40άρης την έδεσε και την βίασε τότε ναι, θα έπρεπε να πάει αμέσως στον εισαγγελέα, (ο 40άρης βέβαια προς αποφυγή παρεξηγήσεων).
    Δεν ξεχνάω όπως λες ότι η υπερβολή στην έκφραση είναι χαρακτηριστικό της εφηβείας, αλλά δεν είναι όλα το ίδιο.
    Υπερβολή στην έκφραση είναι να ξεχυντάνε και να φωνάζουν, να ντύνονται extreme, να πίνουν παραπάνω και να τραγουδάνε, αλλά όχι και να προκαλούν το sex με την κάλυψη του νόμου.
    Ολοι υπήρξαμε έφηβοι και το ξέρουμε αυτό.
    Αλήθεια τι είναι χειρότερο για την 14χρονη της ιστορίας αλλά και κάθε ένα 14χρονο σήμερα? Να κάνει sex με τον 30άρη τον 35άρη ή τον 40άρη ή όποιον θέλει τέλος πάντων, ή να κατεβάζει κάθε μέρα ένα μπουκάλι ουίσκυ και να καπνίζει 2-3 πακέτα τσιγάρα?
    Βλέπεις λοιπόν ότι όλα είναι σχετικά.
    Το παράδειγμα με την δημόσια έκθεση προσόντων, το έγραψα ακριβώς για να καυτηριάσω την προσωπική ευθύνη του καθενός μας.
    Εχουμε ευθύνη που επιτρέπουμε αυτά να συμβαίνουν. Εχει ευθύνη η μάνα και ο πατέρας που κοκορεύεται ότι ο γιός του είναι γαμίκος ή η κόρη του έχει φλερτάκι, (το λένε έτσι για να πείσουν τον εαυτό τους).
    Εχω περίπτωση μάνας που η κόρη της στην Γ γυμνασίου ετοιμάστηκε μια μέρα να πάει στο σχολείο μακιγιαρισμένη και ντυμένη σαν "κακιά πουτάνα".
    Μόλις τις άρπαξε όμως το ξέχασε.
    Εχω και παράδειγμα όμως μάνας που η κόρη της από τα 13 παρακαλώ έχει γκόμενο και πηδιέται μέσα στο σπίτι, έτσι για να ξέρει η μάνα με ποιον πάει η κόρη.
    Μην ψάχνεις.....πάρε ένα κοριτσίστικο περιοδικό να δεις πόσο εξυμνούν την πουτανιά και το δώσιμο.
    Για να μην μακρυγορώ, η 14χρονη της ιστορίας θέλει 2 χέρια ξύλο, όχι ένα.
    Το πρώτο όχι μόνο γιατί τα έριξε σε 40άρη αλλά και γιατί πήγε και σπίτι του.
    Στο δικαστήριο δηλαδή τι θα έλεγε? "Κύριε πρόεδρε, πήγαινα σπίτι του κάθε μέρα και με βίαζε!" Ηξερε λοιπόν πολύ καλά τι έκανε, πάρα πολύ καλά και μην σκάτε.
    Το δεύτερο χέρι ξύλο γιατί, ακόμα χειρότερα, πήγε να τα ρίξει στον γκόμενο της μάνας της.
    Εδώ τώρα τι να πούμε? Κανείς δεν το ανέφερε αυτό αν δεν κάνω λάθος.
    Επίτρεψέ μου να επιμένω, γιατί όπως είπα για κάποια χρόνια ήμουνα σε φροντιστήριο και έχω ιδίαν άποψη.
    Υπάρχουν κοριτσάκια σοβαρά σε όλα τους, αλλά υπάρχουν και κάτι τσουλάκια τα οποία σε πληροφορώ προέρχονται από τις ονομαζόμενες οικογένειες "διαμάντι".
    Τι θέλεις να σου πω τώρα? Συνάδελφος και φίλος μου, μου έλεγε ότι σε ιδιαίτερο μια 15χρονη του τα ρίχνει χυδαία και δεν ξέρει τι να κάνει.
    "Ελα ρε μαλάκα" του λέω πλάκα κάνεις.
    Οταν όμως έβαλε το κινητό να γράφει ξέρεις τι του έλεγε η μικρή?
    "Αμα δεν σου κάνω πίπα θα φωνάξω ότι μου ρίχτηκες!"
    Αν θέλεις πίστεψέ το....
    Γι αυτό και επιμένω ότι αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι θύματα αγαπητή μου
    llazouli.
     
  12. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    αγαπητέ mds , ναι σε σένα αναφέρθηκα εμέσως , μα δεν ήσουν ο μόνος με την αποψη αυτή. Εν πάση περιπτώση.

    Δεν διαφωνώ καθόλου με τα παραδειγματα που έφερες περι τηλεόρασης, περι καλλιστείων περι "άτιμης και κακούργας κενωνίας" (όπως είπε και η llazouli).
    Μαζί σου σ'αυτη την κατακραυγή και μαζί σου και στο ότι οι μανάδες ή τα πρότυπα της τηλεόρασης πλασσάρουν το ξέκολο σαν must και tredy !!

    Ομως εμεσα και άθελά σου με αυτό το παράδειγμα συμφωνείς καλέ μου με τα λεγόμενά μου και της llazouli, ποιοι φτιάχνουν τα καλλιστεία? ποιοί τα σόου και ποιοί πλασσάρουν τις ξέκολες συμπεριφορές ώς τις δέουσες και απαραίτητες για να ναι μια κοπέλα ίν και τρέντυ? Μήπως ανήλικοι συνομίλικοί τους? Ή μήπως κάποιοι "πανέξυπνοι" έμποροι και αδιάφοροι τυπάδες που χρησιμοποιούν όποιο μέσο για να γεμίσουν τις τσέπες τους και ενίοτε τα κρεβάτια τους με φρέσκο πράμα?

    Ε? και την ευθύνη την έχουμε όλοι και αυτοι που τα δημιουργούν (τα σοου και τις τάσεις τις μόδας) και αυτοι που τις παρακολουθούν είτε ενεργά είτε σιωπηρά ... (ακόμα και αυτοί που τις καταδικάζουν αλλα απο μέσα τους , σιγανά ουτε καν ψιθυριστά!! )

    Ετσι είναι καλέ μου! Αν θέλουμε καλύτερη κοινωνία, όχι μονο επι του θέματος αλλα γενικότερα θα πρέπει να γίνουμε καλύτεροι εμείς , να μαθουμε να αντιδρουμε στο λάθος και στο στραβο και ν'αφήσουμε τον ωχαδερφισμό και το ...'αφου έτσι είναι..?? εγώ θα σώσω την κοινωνία"

    λιγο εμβάνθυση, λίγο περισσότερη ευαισθητοποίηση και συνείδηση ότι :

    [/B]
    αυτό το είπε ενας καλός φίλος, δεν είναι δική μου ρήση, του τη δανείστικα και ελπίζω να μην έχει αντίρρηση γιατι κρύβει όλη την αλήθεια! Να σαι καλά Γρηγόρη!