Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκανα καλα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Mirella_trans_Domme, στις 6 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Giannhs2931

    Giannhs2931 Guest

    Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου,
    Ο κύριος αυτός με βάση τη λογική δεν θα έπρεπε πότε να πέσει σε αυτό το παράπτωμα , βέβαια συμφωνώ με τη Syrah ότι το θέμα ηλικίας και ανάπτυξης σώματοτύπου είναι λεπτό, και καταλαβαίνω ότι το να βρεθεί κάποιος σε μια τέτοια κατάσταση είναι δύσκολο , αλλά εξακολουθώ να πιστεύω για χάρη της υγείες σκέψης, ότι ο ¨κύριος¨ της ιστορίας ΘΑ έπρεπε να τιθασεύσει την ¨κάβλα¨ του και να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων…κάποιοι το κάνανε…
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δύο δεκατετράχρονα κάνουν έρωτα.
    Ποια είναι η θέση σας για αυτό;

    Mirella έστω ότι έρχεται κάποιο παιδί που γνωρίζεις και που είναι 14 και σου λέει ότι έκανε έρωτα με μία συνομήλικη του. Τι του λες;

    Από ποια ηλικία και πάνω κατά τη γνώμη σας, δεν θεωρείτε ανήθικο, ένας άνθρωπος να κάνει έρωτα;

    Από ποια ηλικία και πάνω κατά τη γνώμη σας, θεωρείτε υγιές τον σεξουαλικό ερεθισμό ενός ανθρώπου;

    Από ποια ηλικία και πάνω κατά τη γνώμη σας, θεωρείτε φυσιολογικό ένα κορίτσι να έχει περίοδο;

    Από ποια ηλικία και πάνω κατά τη γνώμη σας, θεωρείτε φυσιολογικό ένας άνθρωπος να έχει οργασμό;

    Αν η φύση καθιστά σεξουαλικά ενεργό έναν άνθρωπο σε τρυφερή ηλικία, μήπως θα έπρεπε με μία φαρμακευτική αγωγή να διορθώσουμε το λάθος της;

    Μήπως θα έπρεπε να θεσπιστούν κάποια κριτήρια ωριμότητας, για την συνουσία; Ποια κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να είναι αυτά; Μόνο η ηλικία;
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Όταν ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία δεν υπάρχει κανένας λόγος να μας τυραννούν τέτοιοι προβληματισμοί λόγω του ότι έχουν ήδη λυθεί μέσα από τους νόμους. Και αν και οι νόμοι συχνά πυκνά αλλάζουν, δεν είναι δυνατόν για να απολαύσει ο καθένας την καύλα του να λέει πως ας αλλάξουν οι ηθικοί και οι θεσμοθετημένοι κανόνες επειδή εγώ βλέπω πως «όλα είναι σχετικά».
    Μέχρι και η συμπεριφορά και των παιδιών πρέπει να οριοθετείται και να ελέγχεται. Αν θέλουμε να μιλάμε για σωστή αγωγή. Δεν μπορεί να μεγαλώνει κάποιο παιδί χωρίς να μαθαίνει πως πρέπει να προστατεύει την προσωπικότητα και το σώμα του.

    Σε διαφορετική περίπτωση βλέπει κάνει τα αποτελέσματα στα σχολεία με τα παιδάκια να το παίζουν μικρομέγαλα και να επιδίδονται σε σεξουαλικές πράξεις που τις καταγράφουν στα κινητά τους και τα βγάζουν στο internet.
    Αυτή είναι η σεξουαλική ωριμότητα της ηλικίας αυτής; Φυσικά και όχι γιατί είναι ακόμη ανώριμη και ανολοκλήρωτη η προσωπικότητά τους. Εκτός κι αν θεωρούμε όλοι μας το sex σαν ένα παιχνίδι χωρίς συνέπειες, που μπορεί ο καθένας να το απολαμβάνει ανεξάρτητα από την ηλικία και την ωριμότητά του. Δεν είναι όμως έτσι...

    Υ.Γ. Πρέπει να μπει το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία, γιατί από την τηλεόραση και το net καταλήγουμε στα παραπάνω…
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor



    Ηλία , αυτά τα ερωτήματα συνθέτουν ένα καινουριο και μάλιστα ωραιότατο θέμα για thread.

    Aν τα έθεσες με σκοπο να συνεχιστει η συζήτηση "Επί του θέματος" φοβουμαι ότι είναι εκτός θέματος παντελώς.

    το θέμα είναι που έθεσε η Μιρέλα είνα (κατα την δική μου αντίληψη τουλάχιστον) :

    - αν νομιμοποιείται ο 40αρης... εχων ήδη σχεση με τη μαμα (και διατηρόντας ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ σχεση s/m με τη μιρέλα) να πηδήξει την κόρη!!!(η οποία είναι και ανήλικη παρεπιπτόντως)!!

    - και αν η Μιρέλα έκανε καλά που θύμωσε και αντέδρασε όπως αντέδρασε.

    οχι
    - αν η κορη είχε ορμές... και αν δικαιούται να έχει ορμές ενας /μια έφηβος.. (σαφως και εχει και δικαιουται)

    -ουτε αν "επιτρέπονται " οι σχέσεις με διαφορά ηλικίας έστω και 14 με 40!!!!

    Νομίζω και διορθώστε με αν κανω λάθος ότι οι απαντήσεις μάλλον βασιζονται σε βεβιασμένη ανάγνωση του αρχικού ποστ.

    (o τύπος μπορεί να μην θέλει ξύλο για σωφρονισμό ή ποτηρι στη μούρη...αλλα σίγουρα έχει σοβαρο θέμα !!! η δε μικρή σίγουρα έχει το δικό της που σαφώς δεν ειναι οι σεξουαλικές της ορμές... !)αποψή μου
     
  5. Kits

    Kits Contributor

    τελικα εδω μεσα ακομα δεν εχω καταλαβει, αν ειμαστε ανηθικοι ηθικολογοι ή αν ειμαστε ηθικοι ''ανηθικοι''..??
     
  6. Bartman

    Bartman Guest

    Den kserw!Katarhin hi guys afto einai to proto mou post!Pistevw kai thelw na eimai anihtomialos kai ligo diestramenos   egw tha kathomoun tha to sizitousa kai tha evgene mia akri pada.... Mia taktiki pou akolouthw se mia shesi einai otan iparhei kavgas i iperentasi apla les "asto! tha to sizitisoume meta" kai etsi katafernw na vlepw ta pragmata pio irema ktl!
     
    Last edited by a moderator: 14 Σεπτεμβρίου 2007
  7. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Σωστή ερώτηση.
    Ξέρεις τι μου θύμησε? Την ιστορία της Ο που όλοι και όλες εδώ μέσα το θεωρούν αριστούργημα του BDSM αλλά παραβλέπουν ότι η Ζακλίν (αν δεν κάνω λάθος), ήταν ανήλικη!
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Lost Boy: Θα ήθελες να αιτιολογήσεις το "δεν είναι όμως έτσι...", εδώ ή σε άλλο νήμα;

    ΥΓ. Κάθε εποχή έχει τους νόμους της και την ηθική της. Τό ίδιο και η Βικτωριανή. Αναλογίσου το γιατί αναιρούνται (εκλαμβάνεται συνήθως ώς εξέλιξη) και καταλήγοντας στις αιτίες της αναίρεσης απάντησε, αν θέλεις, στο αρχικό ερώτημα
     
    Last edited: 14 Σεπτεμβρίου 2007
  9. female

    female Contributor




    Το ζήτημα της παιδικής και εφηβικής σεξουαλικότητας είναι περίπλοκο και αρκετά ακανθώδες.


    Φυσικά τα παιδιά έχουν ορμές και φαντασιώσεις και μάλιστα, αρκετές φορές από πολύ μικρές ηλικίες. Δεν είναι απίθανο να δει κανείς ένα αγοράκι μόλις λίγων ημερών να έχει στύση, αλλά είμαι βέβαιη πως κανείς από δω δεν θα ισχυρισθεί πως ..πρέπει να του βρούμε επειγόντως …γκομενάκι να πηδήξει. Δεν είναι σπάνιο να χαϊδεύεται καμιά φορά ένα μωρό κοριτσάκι που ακόμα δεν περπατάει καν ---πιστεύετε ότι είναι αυτό πρόκληση για γαμήσια;


    Και αργότερα, ως νήπιο, μπορεί να δοκιμάζει τη θηλυκή γοητεία του σε κάποιο αρσενικό, τον πατέρα του ακόμα, να δείχνει αδυναμία και νάζι σε κάποιο αρσενικό ενήλικο συγγενή ή φίλο της οικογένειας. Πιστεύετε ότι στα 4 του, το μικρό ζητάει να πηδηχτεί; Ναι, έχει και κάποιου είδους ορμές, και κάποιου είδους διέγερση, ίσως. Σαφώς το παιδί έχει κάποιου είδους σεξουαλικότητα, είναι, όμως ποιοτικά διαφορετική από την ενήλικη σεξουαλικότητα. Το κορίτσι δοκιμάζει τη θηλυκότητά του, μαθαίνει σταδιακά να τη διαχειρίζεται μέσω των σχέσεων και με ενήλικες άντρες, και ανάλογα το αγοράκι.


    Η εφηβεία είναι μερικές φορές μια κόλαση, με τις ανατροπές της, τις ανεξέλεγκτες ορμές και συναισθήματα που προκύπτουν στις πιο απίθανες στιγμές, με δυσκολία στην εκτόνωση, άγνοια στη διαχείριση, και τις ορμόνες να χορεύουν καρσιλαμά, ακμή, τριχοφυΐα, αλλαγές στο σώμα, η περίοδος για τα κορίτσια, οι προφανείς ξαφνικές στύσεις για τα αγόρια.


    Κι αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στην κόλαση της εφηβικής κοινωνικής ταυτότητας του φύλου! Πόσο μετράς σαν αρσενικό ή σαν θηλυκό κοινωνικά; Πώς είσαι σε σχέση με τα στερεότυπα; Ατέλειωτες ανασφάλειες – «…έχω μεγάλο κώλο, έχω μεγάλη μύτη, είμαι πολύ κοντός, είμαι πολύ ψηλός, τον έχω άραγε αρκετά μεγάλο; Έχω μικρά βυζιά, έχω υπερβολικά μεγάλα βυζιά, έχω μεγάλες πλάτες για γυναίκα, είμαι πολύ αδύνατος για άντρας….» Σας βεβαιώνω όλα τα έχω ακούσει. Το άγχος της κοινωνικής αποδοχής σ’ αυτή την ηλικία, του καθορισμού της ταυτότητας είναι δυσβάσταχτο βάρος. Κάποιοι έφηβοι είναι τυχερότεροι από άλλους, κάποιοι είναι πιο κοντά στα στερεότυπα, πιο βέβαιοι και πιο καλά στηριγμένοι από την οικογένεια ή το οικείο περιβάλλον. Κάποιοι ζουν στην κόλαση.


    Οι περισσότεροι βιάζονται να αποδείξουν την ενήλικη αξία τους και να βιώσουν, επιτέλους, αυτό τον κόσμο, να μπουν σαν ίσα μέλη. Στα 13 πίνουν και γίνονται τύφλα στα πάρτι. (Θα τους κερνούσατε κανένα μπουκάλι βότκα από μόνοι σας; ) Συχνά αυτοτραυματίζονται, αυτοτιμωρούνται, δοκιμάζονται. (Το έχω ξαναγράψει εδώ, ο σύγχρονος δυτικός πολιτισμός δεν βοηθάει τον έφηβο να περάσει κάποια «δοκιμασία» που θα τον κάνει επίσημα κοινωνικά αποδεκτό ως ενήλικο, όπως υπήρχε, πχ. στην αρχαία Σπάρτη, ή υπάρχει ακόμα σε άλλους πολιτισμούς – το Μπαρ Μίτσβα των Εβραίων, και όχι μόνο.) Συχνά ζητάνε απεγνωσμένα την προσοχή μας. Ναι, συχνά οι έφηβοι, με δόλο ή χωρίς, συνειδητά ή ανεγκέφαλα, την πέφτουν στους ενήλικους.


    Κι οι ενήλικοι. Τι κάνουμε; Πηδάμε χωρίς δεύτερη σκέψη το 14χρονο «τσουλάκι» που τα ζητάει ο κώλος του, ε; Φρέσκο μουνάκι, πιθανότατα παρθένο, τα «θέλει», σιγά να μην το αφήσουμε… Μας ξανανιώνει, μας χαρίζει το ελιξίριο της νεότητας, και γαμάμε και παρθένα (ή σχεδόν), λίγο το ‘χεις; Λολίτες…

    Ο Μαρκήσιος De, ουδεμία αναστολή, ότι καλύτερο, να διαφθείρει σεξουαλικά μια παρθένα, ακόμα κι έναν παρθένο μικρό.


    Ούτε η ηθική ούτε η ανηθικότητα με αφορούν, όντας αήθης, άνευ προδιαγεγραμμένων κοινωνικών κανόνων, και άρα δεν με γοητεύει η διαφθορά ενός παιδιού a la Sade. Προσωπικά θα διάλεγα να αφήσω το παιδί να παίξει το γιατρό με τα συνομήλικα, και θα το θεωρούσα ιδανικότερο να αφήσουμε τον /την έφηβο στην ησυχία του να περάσει τις φρίκες και τις χαρές σε μια φυσιολογική, κατά το δυνατόν πορεία, παρά να το «βιάσουμε» με μια λογική και συναισθηματική σεξουαλικότητα ετών 30 ή 40 που ΔΕΝ έχει, σε καμία περίπτωση. Η ακόλαστος μικρά στον Μέγα Ανατολικό που γούσταρε, και καλά, να πηδιέται με 500 και, άντρες από τον κώλο υπήρχε, και απολύτως μόνο στη πολύχρωμη, εξερευνητική φαντασία του Εμπειρίκου, και ΔΕΝ υφίσταται.



    Μιλώντας για …ηθική, πώς θα αντιμετωπίζατε έναν 40χρονο που πήδηξε τη 14χρονη κόρη σας επειδή του κουνήθηκε;



     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Η φράση μου «δεν είναι έτσι» προφανώς αφορούσε την πρόταση αυτή:

    Πιστεύω πως δεν υπάρχει κανείς που να διαφωνεί πως το sex μπορεί να έχει συνέπειες και μάλιστα ισχυρότατες στην ψυχολογία των μικρών ατόμων σε ηλικία.

    Και αν σήμερα η κοινωνία και οι νόμοι ορίζουν πως το sex μεταξύ ενήλικου και ανήλικου ατόμου είναι κατακριτέο και ποινικά κολάσιμο, αυτό προφανώς πρέπει να ισχύει τουλάχιστον αυτήν την εποχή. Δεν θέλω να πιστεύω πως τα όρια ηλικίας που προβλέπουν οι νόμοι είναι δημιουργήματα κανενός συντηρητικού ή δικτάτορα.
    Ευτυχώς ζούμε σε εποχή όπου τα πάντα σχεδόν αναλύονται με επιστημονικές μεθόδους (ψυχολογίας, βιολογίας, ανθρωπολογίας, κοινωνιολογίας, στατιστικής κλπ) και μέσω αυτών καθορίζονται και οριοθετούνται οι πράξεις οι οποίες ένα άτομο (ανήλικο ή ενήλικο) δεν πρέπει να ξεφεύγει, για το καλό όλων αλλά και για το δικό του.
    Εν ολίγοις πιστεύω πως αυτά προστάζει η σημερινή εποχή και αυτά πρέπει να εφαρμόζονται.
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η φύση οδηγεί ένα παιδί προς την σωματική ωριμότητα.
    Ποιος όμως προς την ψυχολογική;

    Είναι ένοχο το σεξ ;

    Επιτρέπουμε σε ένα παιδί, να εκτεθεί σε εικόνες θανάτου και καταστροφής…
    Επιτρέπουμε σε ένα παιδί την κακή διατροφή, το να καπνίσει, το να πιει…
    Επιτρέπουμε σε ένα παιδί το να ασκήσει ή να δεχθεί βία…
    Επιτρέπουμε σε ένα παιδί να ασκήσει πρωταθλητισμό με ό,τι και αν κρύβει αυτό…
    Επιτρέπουμε σε ένα παιδί να ζήσει σε ένα περιβάλλον που το βλάπτει…
    Επιτρέπουμε σε ένα παιδί να παραμερίσει το παιχνίδι ή την σωματική δράση, για να αξιοποιήσει τον όποιο ελεύθερο χρόνο επιπλέον θα μπορούσε να έχει για να μάθει κι άλλες γλώσσες

    Επιτρέπουμε σε ένα παιδί να κινείται στα σκοτάδια για ό,τι αφορά την σεξουαλική μόρφωση…


    Μιλώντας για …ηθική, πώς θα αντιμετωπίζατε έναν 16χρονο που πήδηξε τη 14χρονη κόρη σας επειδή του κουνήθηκε;

    Μιλώντας για …ηθική, πώς θα αντιμετωπίζατε έναν 44χρονο που πήδηξε τη 18χρονη κόρη σας επειδή του κουνήθηκε;


    Μιλώντας για …ηθική, πώς θα αντιμετωπίζατε τον εαυτό σας που γάμησε τη ζωή της 14χρονη κόρη σας, κάνοντας την να νιώθει βρώμικη, ένοχη και ανήθικη επειδή έκανε σεξ;

    Είναι παράνομο στην Ελλάδα να κάνει ένας 40χρονος να κάνει σεξ με ένα 14χρονο, καλώς ή κακώς δε μπορώ να κρίνω, δεν έχω όλα τα δεδομένα, αλλά…

    είναι παράνομο να την παντρευτεί;
     
  12. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκανα καλα?


    Ετσι μπράβο Ηλία και Female αλλά και μερικοί ακόμα. Πείτε τα!
    Θεωρώ ότι και οι 2 απαντήσεις με καλύπτουν από την στιγμή που ταυτίζονται με το "πιστεύω" μου.
    Γιατί δείχνουν ότι πριν την καταδίκη και το σταύρωμα πρέπει να προηγείται μια δίκαιη δίκη και να τίθενται τα δίκαια ερωτήματα σας/μας.
    Βλέπετε στην "σύγχρονη" Ελλάδα που ακόμα και σήμερα η μάνα μεταφέρει το μύνημα στην κόρη ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με το sex είναι "παλιοδουλειά", η παλιοδουλειά αυτή παύει να ονομάζεται έτσι όταν την ευλογήσει η εκκλησία και η πολιτεία.
    Τιιιιι???? Ο 40αρης πήγε με την 14χρονη? Πίσσα και πούπουλα, γδάρσιμο με ταυτόχρονο ψεκασμό με ξύδι και αλάτι, βράσιμο στο Σύνταγμα και μετά ότι μείνει καλή όρεξη....
    Αν όμως ο 40άρης "αποκαταστήσει" την χαμένη τιμή της μικρής, (ε πως να το κάνουμε τώρα η τιμή τιμή δεν έχει), τότε άντε να ζήσουν τα παιδιά!
    Α ρε τυχερέ Καραμήτρο πήρες το φρέσκο μουνάκι γάλακτος..... ρε την πονηρή την Λολίτα, τον τύλιξε τον Καραμήτρο από μικρή....τυχερό κορίτσι!
    Μην μείνετε όμως πάνω από τον 2ο όροφο γιατί θα κρεμάοσυμε και τα σεντόνια τώρα και δεν θα φαίνονται από το ισόγειο.
    Ρε δεν ντρεπόμαστε λίγο λέω εγώ. Ωραίος λαός είμαστε.
    Τότε ο πατέρας της μικρής δεν θα έχει πρόβλημα αφού το "μωρό" του το αποκατέστησε ο διαφθορεύς και ο δικαστής αποφαίνεται..."να ζήσετε"!!!
    Εχω πει και έχω ξαναπεί, μην προκαλείτε μερικοί με τις απαντήσεις σας, γιατί δείχνετε ότι δεν έχετε αντίληψη του τι συμβαίνει. Δεν ξέρετε πόσοι έχουν εξαγοράσει οικογένειες για να μην μιλήσουν. Δεν ξέρετε πόσες μικρές καυχιούνται που με μια πίπα και μόνο διαλύουν οικογένειες και κυριολεκτικά σέρνουν μεγαλύτερούς τους.
    Το ερώτημα του Ηλία και της Female είναι καίριο.
    Αν ο διαφθορέας της κόρης μου είναι ένας φτωχός καβλιάρης τότε σύμφωνα πάντα με το Greek way πρέπει να τον εκτελέσω τον βρωμιάρη που κατέστρεψε την μικρή μου, η οποία σημειωτέον ποτέ δεν κουνιέται σε κανέναν. Α παπαπαπα ποτέ!
    Αν όμως ο διαφθορέας είναι κανά ματσό, ε τότε η κόρη μου μωρέ σιγά....τι έκανε? Φυσιολογικό είναι! Είχε και μυαλό απο τα 14-16 να την πέσει στο κελεπούρι.
    Αν ο δάσκαλος ο 40άρης πηδήξει την κόρη μας είναι για εκτέλεση. αν ο 14χρονος γιός μας όμως πηδήξει την 40άρα δασκάλα του ε τότε είναι γαμίκουλας.
    Οπως Αμερική... που η δασκάλα πήγε ισόβια επειδή έκανε σχέση με τον μαθητή της. Γι αυτό όλοι εκεί έχουν πάει κατά διαόλου.
    Ρε παιδιά μα το Θεό, ούτε τον έξυπνο θέλω να κάνω όπως είχε πει κάποια εδώ μέσα, ούτε αφ' υψηλού απαντώ.
    Εχω ένα κολλητό από το δημοτικό που έχει 2 αδερφές. Από την πρώτη γυμνασίου ακόμα και τα 2 κορίτσια είχαν ένα σώμα άγαλμα. Ανεπτυγμένες πλήρως, τις έκανες για 18άρες.
    Η μάνα αυτή λοιπόν, μπροστά μου έλεγε ότι "εγώ και τα 2 μου τα κορίτσια τα λέω να πηγαίνουν να τρίβονται στα αγόρια να τα "αυτόόόόό", να τα σκληραίνουν και μετά δρόόόόόμο"!!!!
    Στο Βαγγελάκη μου λέω να τα πηδάει όλα και να φεύγει!!!!! Αμεεεε, γι αυτό είναι τα αγόρια!!!!"
    ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ! Τα έλεγα στη μάνα μου και έλεγε Χριστός και Παναγία τι λέει η Ρούλα?????
    Μέχρι που πια απάντησα στην κα. Ρούλα "και αν ένας άλλος γιος μιας άλλης κ.Ρούλας έρθει στις κόρες σου, του τριφτούν όπως λές αλλά δεν προλάβουν να φύγουν και τις πηδήξει τότε τι θα κάνεις?"
    Ξέρετε τι απάντησε? "Α δεν ντρέπεσαι να λες τέτοια πράγματα μπροστά στα παιδιά! Σιγά μην κάτσουν οι κόρες μου!"
    Σας το μετέφερα σχεδόν αυτούσιο γιατί σήμερα είμαι 38 και αυτό έγινε κάπου στο 1986!
    Λοιπόν τι να λέμε? Οτι σήμερα η γειτονιά συζητάει για τις 2 αδερφές που έχουν πάρει την μισή Αθήνα?
    Οταν διαπαιδαγωγείς έτσι τα παιδιά σου τι περιμένεις μετά? τον 40άρη?
    Γιατί φοβούνται οι Ελληνικές οικογένειες να μιλήσουν για το sex και φτάνουμε σήμερα να βλέπουμε παρθένες 25 χρονών καταδικασμένες στην αιώνια αγαμία?
    Δεν λέω ότι νομιμοποιώ τις ελεύθερες σχέσεις και όλοι οι 40ρηδες νομιμοποιούνται να πηδήξουν τις πιτσιρίκες!
    Οχι δεν λέω αυτό και μην βιαστεί κανείς να με καταδικάσει! Αλλά και το ότι ρίξαμε την ευθύνη μόνο σε εμάς δεν είναι δίκαιο!
    Που είναι το μάθημα σεξουαλικής αγωγής που πολύ σωστά τέθηκε στο "τραπέζι"? Αν από το δημοτικό ήξερε το κοριτσάκι των 14 χρονών ότι το sex εγκυμονεί κινδύνους εγκυμοσύνης, μόλυνσης, διαταραχών σωματικών ή και ψυχικών, τότε θα κουνιόταν συνειδητά ή ασυνείδητα?
    Και ποιος να το διδάξει? Εδώ δεν μαθαίνουμε στα παιδιά μας πως να τρώνε, να μιλάνε και να γράφουν.
    Ρωτάς τι είναι ο Ελ.Βενιζέλος και σου απαντάνε....ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ!
    Και μας πειράζει ότι ένα "ξέκολο" την έπεσε στον γκόμενο της μάνας της και ο "εγκληματίας" την πήδηξε?
    Το ξέκολο και τον εγκληματία δεν τα δημιουργήσαμε ΜΟΝΟ εμείς αλλά η όλη μας η ύπαρξη. Ολα φταίνει σε αυτό.
    Ακόμα και η σέλα στο ποδήλατο που προκαλεί ερεθισμό.
    Και θα επειμείνω στο ότι τι κορίτσι αυτό χρήζει άμεσης παρκολούθησης μαθημάτων ηθικής. Γιατί στον γκόμενο της μάνας σου δεν την πέφτεις μωρή!
    Είναι ανήθικο, είναι πρόστυχο, είναι πουτανιά, είναι ότι χειρότερο. Πιστεύω ότι αν αυτή η μάνα μάθει ότι η κόρη της ρίχτηκε στον γκόμενο της τότε θα της στρίψει.
    Ο πατέρας μου από μικρός που ήμουν μου έλεγε κάτι που είχε δίκιο. "Μακρυά από αδερφή, γκόμενα, φίλη ή ακόμα και πουτάνα φίλου σου! Ακόμα και μπουρδέλο να έχει ο φίλος σου δεν θα πας να πηδήξεις" Και είχε δίκιο...
    Γιατί με δίδασκε ηθική και όχι κουραφέξαλα.
    Ας σταματήσουν λοιπόν το γυρολόι και οι εξορκισμοί και ας αντιμετωπίσουμε την αλήθεια.
    Είμαστε όλοι μεγάλοι και ξέρουμε ότι ένας σαραντάρης μπορεί να φερθεί τόσο τρυφερά σε μια τρυφερή ύπαρξη και να μην της προκαλέσει κανένα κακό. Ξέρουμε όμως ότι ένας 25άρης μπορεί να βάλει κάτω μια μικρή και να της προκαλέσει ακόμα και βλάβες.
    Ας σκεφτούμε λίγο πιο ψύχραιμα, και την επόμενη φορά που η tv ή τα περιοδικά θα δείχνουν τον Χέφνερ του playboy ή κάποιο άλλο ζάμπλουτο ραμολιμέντο να πηδάει τα πιτσιρίκια (γιατί και οι 18άρες και οι 18άρηδες πιτσιρίκια είναι ακόμα), ή να εξυμνούμε τον γάμο του 80χρονου με την 18άρα, να σκεφτούμε τότε τι θα πούμε στα παιδιά μας και μην περιμένουμε με το στόμα κλειστό να γυρίσει η κόρη μας πίσω σαν τέως παρθένα.
    Και ξαναλέω, αυτό δεν σημαίνει ότι θερώ σαν λύση την απελευθέρωση των σχέσεων, ούτε αποποιούμαι τις ευθύνες μου σαν άτομο και σαν σύνολο, αλλά δεν μπορώ με τη μια να καταδικάσω έναν άνθρωπο και να το εκτελέσω αμέσως! Είτε 14 είναι, είτε 44 είναι!
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2007