Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκανα καλα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Mirella_trans_Domme, στις 6 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Εκανα καλα?

    Μάλιστα..
    Πολύ ενδιάφέροντα όλα αυτα κ χρησιμότατα στο να γνωρίζεις κ άλλες οπτικές με τα επιχειρήματα τους..
    Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι η εφηβεία ειναι ενα μεταβατικό στάδιο κατα το οποίο ο νέος/α προσπαθει να βρει την ταυτοτητα του..
    Σύμφωνα με το κέντρο πληροφορησης για την ψυχική υγεια του παιδιού κ του εφήβου..
    " Η εφηβεία είναι η περίοδος της ζωής του ανθρώπου που αρχίζει
    με το τέλος της παιδικής ηλικίας και οδηγεί στην ενηλικίωση. Είναι
    μια εξελικτική φάση που κατά τη διάρκειά της συμβαίνουν βιολογικές, σωματικές και ψυχολογικές μεταβολές που επηρεάζουν και διαμορφώνουν:
    τη συμπεριφορά του εφήβου
    τη στάση του απέναντι στους άλλους, ενήλικες και συνομηλίκους
    τις απόψεις και τις ιδέες του απέναντι σε αρχές και αξίες που επικρατούν στην κοινωνία όπου ζει. Εξαιτίας της ευρύτητας του φάσματος των μεταβολών “η εφηβεία” ως μεταβατική περίοδος προσεγγίζεται βιολογικά, κοινωνιολογικά και ψυχολογικά"

    Το ότι δεν είναι παιδί κάποιος εν ολιγοις.. δεν σημαινει κ ότι είναι ικανός να διαχειριστεί τον εαυτο του, πόσο μάλλον καταστάσεις πέραν αυτού.
    Τα επιχειρηματα που αναφέρονται στην πρόκληση των σημερινων εφήβων και ειδικότερα των κοριτσιών θα έπρεπε να επικεντρωθούν μάλλον στο ερωτημα γιατι τα σημερινα κοριτσια έχουν γίνει έτσι? Ποια τα προτυπα με τα οποια ταυτίζονται, ποιος δημιουργει αυτα τα προτυπα, -μήπως κάποιοι ενηλικοι? αναρωτιέμαι τωρα εγω.. -
    Συμφωνω με την Λαζουλι κ την Σμ Αρτ Λειντι.
    Εχω στο σχετικά κοντινό μου περιβάλλον κοριτσακι 10 ετών το οποίο έχει πνίξει με τα χερακια του όμορφα κ γλυκα 3 γατακια, αφου πρώτα τα βασανισε... το ότι αναγνωριζει τις τάσεις σαδισμού του -δηλώνοντας "μα μου άρεσε τι πειραζει? " ... δεν με ωθει να σκεφτώ α.. οκ ειναι σαδιστρια.. αλλά μάλλον να αναρωτηθω πως μπορώ να βοηθησω αυτο το παιδι..
    Δεν θέλω να επεκταθω πολύ, ειναι γνωστες κ απο άλλα νηματα οι απόψεις μου σχετικά με την ηλικια, την συναισθηματική ωριμάνση κλπ σχετικά θέματα..

    Θέλω μόνο να πω κ να παροτρύνω.. αντι να περιμένουμε απο τους έφηβους να λειτουργουν ως κατασταλαγμένοι ενηλικοι αναγνωριζοντας τους ευθύνες, ας συμπεριφερθουμε πρωτα εμεις ως ωριμοι κ ψυχικα υγιεις ενηλικοι κ μετα το ξανασυζητάμε..
     
    Last edited: 19 Σεπτεμβρίου 2007
  2. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Διστυχως ή ευτυχως τα πραγματα εχουν αλλαξει αρδην πλεον και μερικες φορες ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τι γινεται γυρω μας!!Ας παρουμε παραδειγμα τα διαφορα βιντεακια στα κινητα μας που ολοι εχουμε δει με κοπελιτσες εφηβες που κανουν πραγματα που καποτε φανταζαν αδιανοητα!!!!Το κακο στην ολη ιστορια κατ εμε δεν ειναι στο αν ηταν παιδεραστεια ή οχι αυτο αλλα στην χαλαρωση των θεσμων,εθιμων και αρχων.Βεβαια δεν αναπολω τις παλιες εποχες που ουτε να φιληθεις μπορουσες αλλα οτι υπηρχαν καποια ορια!!!
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα συμφωνήσω απόλυτα.

    Στα 12 μου έμοιαζα με 18. Ο τύπος που με βίασε μου είπε πως τα θελα επειδή λέει φλέρταρα μαζί του και ήμουν η ίδια υπεύθυνη- πράγμα που συνέχισα να πιστεύω για 20+ χρόνια.
    Αν κάποιος 42 χρονών έκανε κάτι ανάλογο στην 14 χρονη κόρη μου θα του έκοβα προσωπικά τα αρχίδια και θάθελα να δω ποιο δικαστήριο θα με καταδίκαζε.
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Μου αρεσει που διαφωνεις μαζι μου και που λες ελευθερα την αποψη σου, πιστεψε με το εκτιμω βαθυτατα.
    Παραβιαζω το Συνταγμα????? Α! θα το καταργησω, θα κανω πραξικοπημα με μαστιγια και καμουτσικια.
    (Αστειευομαι φυσικα)
    Να εισαι παντα καλα γλυκεια μου.
     
  5. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκανα καλα?


    Πάρα πολύ καλά θα έκανες και δεν χωράει καμία αμφισβήτιση η αντίδραση αυτή.
    Εγώ θα του τα έδινα να τα φάει κιόλας άμα θέλεις να προχωρήσουμε παρακάτω.
    Μίλησες για βιασμό όμως.
    Σύμφωνα με τα γεγονότα όπως τα εξιστόρησε η Μιρέλλα, δεν φαίνεται πουθενά να υπάρχει βιασμός!
    Μη μου πει κανένας ότι πήγε στο σπίτι του η "μικρή" για να ζητήσει το λόγο και εκείνος την βίασε γιατί αυτό θα ήταν πολύ αστείο. Μα πάρα πολύ αστείο.
    Και δεν στέκει αυτή η άποψη γιατί αν σκεφτούμε, (πάντα σύμφωνα με όσα είπε η Μιρέλλα), ότι η μικρή ενοχλούνταν από τον εν λόγω κύριο δεν θα πήγαινε σπίτι του γυρεύοντας...
    Ξαναείπα και πριν, μη φτάσουμε να ακούμε να λέει στο δικαστήριο "κύριε πρόεδρε πήγαινα κάθε μέρα σπίτι του και με βίαζε..." γιατί ακόμα και αυτά ακούμε πότε-πότε.
     
  6. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Εκανα καλα?


    (Τα bold δικά μου.)
    Το γεγονός πως ένας άνθρωπος στην εφηβεία του έχει την ταση να πειραματίζεται, δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να χρησιμοποιεί την περιέργεια αυτή, ώστε να καλύψει δικές του επιθυμίες. Ιδίως όταν οι επιθυμίες αυτές παρουσιάζοται έντεχνα ως ελκυστικές προς έναν/ μια έφηβο ή ακόμα και ως δικές τους σε λανθάνουσα μορφή, μιλάμε για πλάνη. Ποια η ομορφιά της πλάνης και πόση από αυτήν διατηρείται όταν έρχεται η αλήθεια, συνοδευόμενη από ενοχές και άλλα συμπλέγματα, τα οποία παραμένουν για έτη;
    Συμφωνώ απόλυτα με την θέση σου Mikra Psemata

    Και πάλι συμφωνώ και δικαίως "αναρωτιέσαι"...

    Προσυπογράφω
     
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    mds, το τι γύρευε η μικρή στο σπίτι του, κανείς με σιγουριά δεν μπορεί να το πει, ούτε κι αυτή η ίδια. Ο καθένας το βλέπει απ τη σκοπιά του και σ' όλες τις υποθέσεις μας υπάρχει η μισή αλήθεια αφού δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν ήταν φοβισμένη, πιεσμένη, με διάθεση να εξερευνήσει τον ερωτισμό της ή απλά να μιλήσει για τις αγωνίες και τους προβληματισμούς της. Πόσες φορές θυμάμαι σ' εκείνη την ηλικία είχα την ανάγκη να μιλήσω, να ηρεμήσω βάζοντας σε τάξη τις χαώδεις σκέψεις μου, αλλά πού τέτοια τύχη όταν το μυαλό του άλλου ήταν στο πήδημα και μόνο.
    Γι' αυτό σου λέω μην κρίνεις τόσο εύκολα με τα στερεότυπα που έχεις στο μυαλό σου.
    Πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν...τα ερωτικά ηφαίστεια που βλέπεις και τρίβεις τα ματάκια σου, αφορίζοντάς τα, κρύβουν πολύ πόνο. Αν ξεπεράσεις την επιφάνεια, θα πέσεις σε παγόβουνα που ''λιώνουν'' για κατανόηση, αποδοχή, στο πρώτο ανθρώπινο άγγιγμα.
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Η μικρή ήξερε πολύ καλά τι γύρευε στο σπίτι του. Κι αυτός κατάλαβε πολύ καλά ότι η μικρή ήξερε τι γύρευε. Τον κάνετε και φαίνεται σαν χαζός ο άνθρωπος. Γιατί να μην της δώσει αυτό που θέλουν και οι δύο; Δεν το καταλαβαίνω. Μιλάτε λες και τη σκότωσε. Το να χάσεις την παιδικότητά σου και την αθωότητά σου εξισώνεται με θάνατο; Ακόμη κι αν είναι θάνατος σε ένα επίπεδο, δεν είναι απλά ένα πέρασμα σε ένα νέο επίπεδο συνειδητότητας; Μετά τον χειμώνα δεν έρχεται η άνοιξη;

    Αν η πιτσιρίκα γίνει γυναίκα πρέπει να πέσουμε να τον φάμε ζωντανό τον άνθρωπο που ήταν ο πρώτος που την συντρόφεψε στο πέρασμά της; Δεν είναι μοναδική η θέση του αυτή ως πρώτου; Μπορεί να επαναληφθεί η εμπειρία; Όχι. Ας αισθάνεται όμορφα λοιπόν γι αυτό που της έδωσε. Με όποιο κόστος (τα περάσματα δεν είναι εύκολα αλλά αναγκαία για όσους τα ψάχνουν και μπορούν).
     
  9. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Μιλάμε πάντα με βάση τις αφηγήσεις της Μιρέλλας. Σαφώς και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ήθελαν πραγματικά η μικρή και ο μεγάλος.
    Αλλά αν όμως μείνουμε εκεί, τότε ποτέ στη ζωή μας δεν πρέπει να σχολιάζουμε και να συμπεραίνουμε τίποτα για οποιονδήποτε και οτιδήποτε επειδή δεν ξέρουμε τι πραγματικά σκέφτεται?
    Αφού πάντα όταν ακούμε κάποιον βασιζόμαστε σε αυτά που εκφράζει και όχι αυτά που κρύβει ή δεν κρύβει στη σκέψη του.
    Αν έχεις διαβάσει τις απαντήσεις μου δεν κρίνω και τόσο εύκολα, ή τέλος πάντων κρίνω τεκμηριώνοντας πάντα την απάντησή μου.
    Οσο χρησιμοποιώ εγώ τα στερεότυπά μου, άλλο τόσο χρησιμοποιείς και εσύ τα δικά σου για να με αντικρούσεις.
    Στην ηλικία αυτή που λες ορθά, ότι ήθελες να εκφράσεις τα συναισθήματά σου, ήσουν σε θέση να γνωρίζεις ότι είναι προκλητικό να εμφανισθείς μισοντυμένη στον έξω κόσμο, και γνώριζες καλά ότι στο σπίτι ενός "αγνώστου" δεν πρέπει να πας.
    Ακόμα περισσόοτερο γνώριζες ότι δεν έπρεπε να πας αν τυχόν αυτός σε ενοχλούσε και σεξουαλικά.
    Εδώ και ένα μωρό 3 και 4 χρονών να πάρεις σαν παράδειγμα, βλέπεις ότι όταν η μαμά του πάει να το κάνει γυμνό μπάνιο στην θάλασσα, ντρέπεται και θέλει να κρύψει την γύμνια του. Οχι τώρα να βγάζουμε και αθώο το 14χρονο τσουλάκι που πήγε να την πέσει στον "μπαμπά" της ηλικιακά!!
    Έλεος πιά! Και μια και τα φαινόμενα πάντα απατούν, τι προσπαθείς να μου πείς δηλαδή, ότι επειδή έχει η μικρή τα όποια "προβλήματα" γι αυτό έκανε ότι έκανε?
    Η ότι την έπιασε ο διάολος να προκαλέσει την τύχη της?
    Οταν ένα 14χρονο κοριτσάκι έχει "προβλήματα", και κρύβει πόνο κλπ κλπ δεν πάει στο σπίτι του 40άρη πρώην γκόμενου της μάνας της να της τα λύσει!!!!

    Για δες τι γράφεις σε άλλο post που έχεις κάνει...

    Γιατί να βάλουμε σε συγκεκριμένο κανάλι την ροή του ερωτισμού?
    Γιατί ο 40άρης δεν προκάλεσε έμπνευση στην μικρή ώστε να της κινιτοποιήσει συμπεριφορές που λέτε ότι δεν είχε φανταστεί ούτε κατά διάνοια?
    Πως ξέρετε ότι η μικρή δεν έκανε ένα συναρπαστικό ταξίδι?


    Αχ βρε Δώρα.....εσύ τα λες αλλά ποιός σε ακούει όμως.....
    Αν μπορούσαν εδώ μέσα θα σε έκαιγαν ζωντανή με αυτά που λες τα μέλη του συλλόγου "πνεύμα και ηθική"!
     
  10. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Δεν ξέρω ως μάνα πως θα νοιώσω αλλά με θυμάμαι στα 14, τις ορμές μου που ήταν εντονότατες, και το μάτι μου έπεφτε σε πολύ ώριμους άντρες γιατί ένοιωθα πως ένας τέτοιος άντρας θα μου δώσει αυτό που ήθελα.....δεν με εξιταρε κανένας κοντά στην ηλικία μου. Η πρώτη μου φορά ήρθε μετά απο 3 χρόνια με έναν αντρα 10 χρόνια πιο μεγάλο απο μένα.
    Αν τότε στα 14 βρισκόταν κάποιος απο αυτούς τους πολύ ώριμους που κοιτούσα τόσο έντονα ( ακόμα θυμάμαι την έξαψη στα βλέμματα κάποιων) που θα με αντιμετώπιζε σωστά και όμορφα δεν πιστέυω να έχανα κάτι απο την αθωότητα της ηλικία ς.....
     
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Αγαπητέ mds, θα σε παρακαλούσα τους χαρακτηρισμούς κ τα συμπεράσματα για οποιους εκφράζουν τις απόψεις τους κ τυγχάνει να είναι διαφορετικές από τις δικές σου να τις κρατάς για τον εαυτό σου.
    Εδώ σχολιάζει ο καθένας συμφωνα με τα δικά του βιώματα ένα γεγονός, δεν σχολιάζουμε κ δεν χαρακτηρίζουμε τις απόψεις των συνομιλούντων.

    Αν για σενα το να μπλέξει μια 14χρονη με τον 42χρονο γκομενο της μανας της, ο οποιος παράληλα ειναι κ σκλαβος μιας άλλης γυναικας.. ο οποιος παράλληλα γουσταρει κ παρτουζιτσες με μικρές.. είναι μια χαρά, καλό κ φυσιολογικο.. οκ το ειπες το υπερασπιστηκες ακούσαμε τα επιχειρημάτα σου.. είπαμε τα δικά μας... (εμείς του γνωστού συλλόγου) όμως.. κανεις δε εκρινε τα επιχειρήματα σου προσάπτοντας σου χαρακτηρισμούς όπως.. προοδευτικο.. ή ανηθικο..ή ηθικο .. ή μέλος συλλόγου αποπλάνησης ανηλίκων ή ότι άλλο..
     
  12. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκανα καλα?

    Αν κατάλαβες ότι θεωρώ μια χαρά αυτό που λες παραπάνω τότε είσαι "αλλού γι' αλλού"!
    Δεν μου εξηγείς όμως γιατί ενώ και άλλοι έχουν τις ίδιες απόψεις με εμένα, και ακόμα πιο σκληρές, δεν αναφέρεσαι καθόλου σε αυτούς!
    Φοβάσαι μήπως? Η δεν θέλεις να διαταράξεις το καλό σου profile?
    Και εσύ τι είσαι δηλαδή εδώ? Αστυνομία ηθικής ή δικηγόρος των άλλων?
    Η μήπως είσαι και μέλος του συλλόγου που παρεπιπτόντως μόνο εσένα δεν είχα στο μυαλό μου την ώρα που τον ανέφερα!
    Δεν καταλαβαίνω την διαμαρτυρία σου εφόσον δεν αναφέρθηκα σε εσένα! Μήπως έχεις την σφίγκα και σφίγκεσαι? Η την μύγα και μυγιάζεσαι?
    Το ύφος το δικό σου ήταν καλύτερο στις απαντήσεις που έδινες στο θλεμα ΕΛΕΝΗ που είχα ανοίξει πρόσφατα?
    Δεν συμφωνούσες και έλεγες ότι ήθελες?
    ΕΣΥ λες σε εμένα ότι δεν χαρακτηρίζουμε τις απόψεις των συνομιλούντων?
    Αφού πάνω σε αυτό στηρίζεται η όλη ύπαρξη αυτύ του foroum!
    Για δες λίγο παρακάτω τις υπογραμμίσεις, αυτά δεν είναι χαρακτιρισμοί προς εμένα?


    Η μήπως να σου θυμίσω μερικές από τις απαντήσεις σου παρακάτω.....




    Για να μην πω για το ύφος σου και τον τρόπο που απαντούσες στο θέμα ΕΛΕΝΗ.


    Αλήθεια δεν υπάρχει ούτε ειρωνία, ούτε κριτική στις απαντήσεις σου.
    Ακου λοιπόν δύο λόγια να τελειώνουμε.
    Ολοι εδώ μέσα έχουν κατά καιρούς διαφωνήσει με εμένα.
    Εχουμε αναπτύξει τις απόψεις μας και ΟΛΟΙ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ καλώς ή κακώς.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που την μια συμφωνώ με τον Α και μετά διαφωνώ κοκ.
    Και το ίδιο ο Α και ο κάθε Α εδώ μέσα με εμένα συμφωνεί ή διαφωνεί.
    Και όλοι και όλες εδώ έχουν στόμα να μιλήσουν και να υπερασπιστούν τις απόψεις τους μόνοι και μόνες, χωρίς δεκανίκια και δικηγόρους.
    Από την αρχή σε όλα τα θέματα όσες φορές έχεις απαντήσει σε εμένα το ύφος σου δεν είναι το πρέπον και ποτέ σχεδόν δεν δικαιολογείς τις απαντήσεις σου.
    Θα σε παρακαλέσω να εξηγήσεις την προκατάληψη που έχεις απέναντι μου ή αλλιώς να μην ξαναασχοληθείς με το άτομό μου όπως εγώ δεν θα κάνω με εσένα.
    Ευχαριστώ και τέλος!


    Και αν πχ η llazouli ή όποιος/όποια νοιώθει ότι δεν θέλει να του/της ξανα-απαντήσω σε θέμα του/της ευχαρίστως να το πει!
    Κανένα πρόβλημα, μη χαλάω και την ζαχαρένια κανενός!
    Ας μιλάω μόνο με όποιον/όποια μπορεί να συζητά έντονα.

    Και να πω και κάτι για την Μιρέλλα.
    Οσο "αντίθετος" και να είμαι με το concept "Trans", όσο και να ΔΙΑΦΩΝΩ ΡΙΖΙΚΑ με τον χαρακτηρισμό που σου δόθηκε πρόσφατα, όσο αντίθετος και να είμαι με την αντίδρασή σου στο θέμα αυτό με την μικρή, δεν παύω να παραδέχομαι πως παρακολουθώ τις απαντήσεις σου γενικότερα και βλέπω πως δίνεις απαντήσεις που έχουν βάση, είναι πολλές φορές αντικειμενικές και γενικότερα έχουν ψυχή και είναι αληθινές.
    Είναι πολύ πιο πραγματικές από τις "πραγματικές" που βλέπουμε εδώ.
    Αν μου χαλάσεις την εικόνα θα στο πω...(χαχαχαχα αυτό για αστείο μεταξύ μας)!
     
    Last edited: 20 Σεπτεμβρίου 2007