Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 22 Οκτωβρίου 2009.

  1. anastasia

    anastasia Regular Member

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

    αυτο το κανουν Μαστερ που εχουν πολυ σιγουρια για τον εαυτο τους...δηλαδη που πιστευουν πως ειναι μαστερ ακομα και χωρις σκλαβα...αυτοι που νομιζουν πως μετα απ αυτους το χαος
     
  2. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Δεν το εξέλαβες εσφαλμένα.
    Ο λόγος που υποστηρίζω κάτι τέτοιο , έχει να κάνει με τη συνύπαρξη δύο εννοιών όπως αυτή της εκπαίδευσης και αυτή της εμπειρίας , οι οποίες κατά την άποψή μου είναι αντικρουόμενες.(τουλάχιστον με τον τρόπο με τον οποίο ζητείται η δεύτερη από το νηματοθέτη)

    Και φυσικά το αντικρουόμενο της υπόθεσης βρίσκεται στην ερμηνεία που αποδίδω εγώ προσωπικά σε αυτές τις δύο έννοιες.

    Επειδή όμως το νήμα αφορά σε παράθεση εμπειριών κι όχι αναλύσεων επί της υπάρξεως ή μη αυτών , προτιμώ να σταματήσω εδώ και να σου αποστείλω την ανάλυση της σκέψης μου προσωπικά.Εκτός κι αν η νηματοθέτης θεωρεί πως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να λάβει χώρα εδώ.
     
  3. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Kαι όμως.. βρέθηκε κάποιος..

    ..μα που είναι;...χθες εδώ ήταν..

    JohnT4 έσβησες το νήμα σου;  



    ^*^
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

    εμενα με εδωσαν σε τριτους για 12 ολοκληρα χρονια ....
    ημουνα μολις 5 χρονων και επαιζα ανεμελα στην λιμνουλα που μου ειχε φτιαξει ο πατερας μου στον κηπο του σπιτιου μας , οταν με επιασαν απο το αυτι και με εσυραν μεσα σε ενα μισοχαλασμενο πυργο απο πετρα και σιδερενια παραθυρα .
    Η εκπαιδευτρια μου ηταν κορη της μαγισσας Κλω Κλω και του Φρανκεσταιν .. αν και πολλοι πιστευαν οτι την τεραστια ελια στην μυτη την απεκτησε απο τον πραγμτικο της πατερα τον Γκουασιμοδο ...
    Η εκπαιδευτρια μου ονομαζε σαρκαστικα τον αθλιο πυργο της "3ο Νηπιαγωγιο Μυτιληνης" ...
    Την πρωτη ημερα τα πραγματα ηταν σκοτεινα αλλα αοσμα , αψυχα και αθορυβα .. σαν την ησυχια λιγο πριν την μεγαλη καταιγιδα που προκειται να ξεσπασει ..
    Την δευτερη μερα μου ζητησε να της δωσω το φαγητο μου για να μου το δωσει οποτε εκεινη εκρινε οτι εγω πρεπει να πεινασω ... της το εδωσα με βαρια καρδια και κοιτουσα με στεναγμο το κλειδωμενο ερμαριο που εκρυβε το φαγακι μου ....
    Την τριτη ημερα αρνηθηκα να κανω μια τοσο εξευτελιστικη πραξη και απλα τα αφησα πανω στον παγκο τιμωριας που εκεινη αποκαλουσε "θρανιο" .. το πηρε τα φαι μου η κακουργα ....
    Την τεταρτη ημερα της ανακοινωσα οτι τα ρουχα μου που εκρυβαν την πετρα του μισους μας (το φαϊ μου) , ηταν η τελευταια μου γραμμη αμυνας .. δεν καταλαβε και απλωσε το χερι της στο σακκακι μου , επικυρωνοντας ετσι την πραξη πολεμου . Ανεβηκα στο θρανιο (ημουν μικρουλης τοτε) για να αντισταθμισω το υψομετρικο της πλεονεκτημα ... και ... της εχωσα 4 χαστουκια (2 δεξια 2 αριστερα) κατα ριπας ....
    Την πεμπτη ημερα επαιζα και παλι στην λιμνουλα του κηπου μας τρωγοντας το φαγητο μου .....

    Ομως οι ηλιολουστες μερες κρυφτηκαν 2 χρονια αργοτερα οταν παλι με εσυραν απο τα μαλλια αυτη την φορα σε μια αλλη βιομηχανικη μοναδα διαμορφωσης χαρακτηρων .. την διαβοητη : "4ο Δηματικο Σχολειο Μυτιληνης" ....
    Εκει τα πραγματα ξεπερασαν τις δυναμεις μου ... η εμπειρια του σωφρονιστικου συστηματος εδειχνε οτι ηξερε καλα τα αδυνατα σημεια των θυματων (συμμαθητων και εμου) ...
    Το συστημα εφαρμοζοντας την μεθοδο του βατραχου ειχε εφοδιασει την αιθουσα των βασανιστηριων με μια πολυ ομορφη νεαρη δασκαλα .... και ετσι η λιμνουλα στον κηπο αναμετρηθηκε και με τα υπεροχα ματακια και χειλακια της δασκαλας ... νικησε η δασκαλα .... προφανως ταυτοχρονα δημιουργησα και την πρωτη παιδικη λιμνουλα με κερατα ...
    καπως ετσι ξεκινησε η μετεπειτα 12χρονη εκπαιδευση απο τριτους ....
     
  5. 4you

    4you Regular Member

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

    Δεν θα ηθελα να κανω εγω εκπαιδευση αλλου ατομου, ισως μονο μια δυο συναντησεις αλλα η εκπαιδευση πιστευω θελει χρονο, ΟΜΩΣ θα ηθελα να μου εκανε καποια εκπαιδευση που ξερει απο αυτα, ισως για λογαριασμο καποιας κοπελας που θα ειχα σχεση και μετα θα με εδινε ετοιμο σκλαβο.ααααχχ ονειρα   
     
  6. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

    Της πουτανας. Οτι κριτηρια συγκαταλεγουνται για μια τελεια "πουτανα". Δηλαδη, να υπακουη, να γλιφη, να ανοιξη τις τρυπες της, να γυρναη ανασκελα, να γυρναη μπρουμυτα, να κρεμεται, να πινη κλπ. Τωρα απο εκη και περα παρε οτι θελης εσυ.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

    σωστα αυτα που λες οσον αφορα την εκπαιδευση της πουτανας
    ομως η ερωτηση αναφεροταν σε εκπαιδευση σκλαβας .
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

    Έχω μιλήσει με ζευγάρια Κυρίαρχων/υποτακτικών που εκπαιδεύονταν είτε σε συγκεκριμένες πρακτικές είτε γενικότερα, από Κάποιον Μαστερ.
    Αλλά κάτι τέτοιο σ αυτό το φόρουμ που όλοι είναι "Μαστερ" κι όλοι τα ξέρουν όλα απ τα γεννοφάσκια τους, μάλλον μοιάζει επιστημονική φαντασία.
     
  9. Gandalf

    Gandalf Storyteller, Rebel, Mentor

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

    Ωραίο θέμα.

    Είναι μια πολύ δύσκολη δουλειά να εκπαιδεύσεις τρίτο άτομο, το οποίο δεν σου ανήκει. Μιλώ απ’ αυτή τη σκοπιά, μιας και είναι η μόνη πλευρά που γνωρίζω.

    Προσωπικά, το έχω κάνει, εκπαιδεύοντας την υποτακτική άλλου.

    Στην αρχή, με βοήθησε πάρα πολύ μια πολύ καλή φίλη από δω μέσα, μιας και σχεδιάσαμε μαζί τη στρατηγική στα πρώτα βήματα. Θεωρώ εκ των υστέρων πως είναι πολύ βολικό αυτό, μιας και δεν σ’ αφήνει να επηρεαστείς από προσωπικά κίνητρα και, αφού είσαι αναγκασμένος να συζητάς τι κάνεις, σε προστατεύει από κάποια λάθη. Εγωιστικά και μόνο, σε κάνει να είσαι πιο προσεχτικός.

    Ένα μεγάλο πλεονέκτημα για τον Master που εκπαιδεύει τρίτο πρόσωπο, είναι η δυνατότητα ολοκληρωτικής απελευθέρωσης από τυχόν κόμπλεξ που θα είχε αν η σκλάβα ήταν δική του. Βάζει έναν στόχο, σχεδιάζει μια στρατηγική και το κάνει ψυχρά και επαγγελματικά. Είναι πιθανόν ο στόχος να τεθεί από την αρχή, και μάλιστα από το ζευγάρι, οπότε εκεί δεν παίζουν προσωπικά θέλω και ο εκπαιδευτής απλά σχεδιάζει τις στρατηγικές και τις εφαρμόζει.
    Επίσης, διευρύνει κατά πολύ τα όρια του. Για μένα, θα έπρεπε όλοι να δοκιμάσουν κάποια στιγμή να το κάνουν αυτό. Ναι, ξέρω, δεν υπάρχουν εθελοντές…

    Το μεγάλο μειονέκτημα, που προκύπτει, ειδικά όταν αυτή η διαδικασία τραβάει, είναι να αρχίσει ο εκπαιδευτής να αποκτά συναισθηματική σχέση με το αντικείμενο. Ειδικά, αν η υποτακτική είναι καλή μαθήτρια, τότε αρχίζουν να παίζουν διάφορα σενάρια. Αυτό μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα, όταν εκπαιδευτής και εκπαιδευόμενη έχουν την δυνατότητα να παίζουν εντελώς μόνοι τους –κάτι που είναι απαραίτητο έτσι κι αλλιώς-.
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο


    Μπορούμε να υποθέσουμε λοιπόν απ' αυτά ότι κατά τη γνώμη σου ο ιδανικός εκπαιδευτής γιά την κάθε σκλάβα, θα ήταν ένας πολύ καλός στη δουλειά του, νταβατζής;

    Ή, αντίστοιχα, ότι η κάθε καλή στη δουλειά της πουτάνα, αν είναι και υπάκουη, καμμία διαφορά δεν έχει από μιά σκλάβα;

     
  11. Re: Απάντηση: Εκπαίδευση απο "τρίτο" άτομο

        
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ανέτρεξα σε κάποια παλαιότερα νήματα και βρήκα τα εξής:

    Επομένως, υπάρχουν τουλάχιστον δύο άτομα εδώ μέσα που έχουν περάσει από εκπαίδευση σε ξένα χέρια (η δεύτερη είμαι εγώ).

    Επομένως - εκτός από τον αγαπητό Gandalf - υπάρχουν τουλάχιστον δύο εκπαιδευτές εδώ μέσα (ο ένας ήταν ο δικός μου).

    Ένα εύλογο ερώτημα. Προσπάθησα να το απαντήσω κάποτε:

    Κατά την άποψή μου, η εκπαίδευση σκλάβας από ξένα χέρια μάλλον επικεντρώνεται περισσότερο στο σεξουαλικό κομμάτι και στην υπακοή, έστω και σε μία αίσθηση του πόσο όμορφο είναι να χαλαρώνει κανείς και να αφήνεται στα χέρια του άλλου. Στα βαθιά όμως, είναι αναγκαία πιστεύω η υπέρβαση και της ίδιας της σεξουαλικότητας αλλά και της υπακοής, με την έννοια ότι μόνο οι άνθρωποι έχουν την δυνατότητα - το προνόμιο, την επιλογή - να υπακούουν, για διάφορους λόγους, και να προσεγγίζουν τις ερωτικές τους σχέσεις με τον συμβατικό τρόπο, έστω και ως πουτάνες, σεξουαλικά αντικείμενα και άλλα ευχάριστα συναφή. Αντίθετα, μία σκλάβα ενδέχεται να νιώθει ότι δεν μετέχει καν της ανθρώπινης κατάστασης και υπόστασης και να δρα ως πράγμα και μόνο. Πιστεύω ότι αυτό το συναίσθημα της σκλάβας - ασχέτως του βαθμού ψευδαισθητικότητας που ενέχει - είναι ουσιαστικό και απαραίτητο για να συνεχίσει να λειτουργεί ως σκλάβα σε μία M/s σχέση.

    Προσωπική μου άποψη: υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε μία γυναίκα που κάνει πράγματα που της αρέσουν και ανάμεσα σε ένα πράγμα με συγκεκριμένο ρόλο και σκοπό. Η σκλάβα δεν είναι μία γυναίκα που κάνει πράγματα που της αρέσουν (το ότι κάποια πράγματα ενδέχεται να της αρέσουν κιόλας είναι παντελώς άσχετο). Η σκλάβα είναι κάποια που νιώθει ότι αν δεν ζει ως σκλάβα, δεν αξίζει να ζει. Η διαφορά από τον τρόπο που βλέπει τον εαυτό της μία γυναίκα, είναι τεράστια.