Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ελιτιστές M/D;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 18 Ιανουαρίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αυτός που θεωρεί ως ελίτ, μόνο αυτό που περνάει από ένα κοινώς αποδεκτό κόσκινο, σίγουρα ανήκει στη μάζα. Και σίγουρα του είναι απαραίτητη η ελίτ.

    Αυτός που ως Master/Dom επιλέγει αυτή τη σειρά : M-d-S-s, από αυτή τη σειρά Ss-Ss-dD-mM, τότε έχει μπερδέψει τη βούρτσα με την πούτσα.
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    αυτούς που απολαμβάνουν το τέλμα τους και καθέναν ξεχωριστό από αυτούς τον χλευάζουν ,πήγαινε σε ένα παρακμιακό καφενείο   τότε φαντάζομε θα καταλάβεις την λογική που χρησημοποιήσα για να απαντήσω.

    καθένας μας θέλει να νιώθει ξεχωριστός ,αλλά ο άνθρωπος κοινωνικό ζώο δεν αντέχει την μοναξιά έτσι δημιουργεί ξεχωριστές παρέες ,αυτό είναι το συστατικό για κάθε ελίτ κατά τη γνώμη μου

    το να υπάρχουν ανάμεσα μας(σαδομαζοχιστές) ελιτιστές είναι λογικό ,και ήδη υπάρχουν φαντάζομε  

    η ελίτ των ανωμαλιάριδων που συναγονίζοντε στην ανωμαλία
    η ελίτ των lifestylers που συναγωνίζοντε στο ποιός τηρεί τους περισσότερους κανόνες
    η ελίτ των κοπρόφιλων που συναγωνίζοντε ποιός έχει την καλλίτερα χέστρα κ.ο.κ.  
     
  3. zinnia

    zinnia Contributor

    Υπαρχει και μια αλλη ελιτ

    Αυτων που δεν αρεσκονται να συγχρωτιζονται με πολλους, παρα μονο με εκεινους που εχουν επιλεξει.
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Χαίρε φίλε μου ελιτίστα Incomplete  
    (χαίρω κι εγω που σε ξαναβλέπω και ξανα διακρίνω "άνοδο του δείκτη" νήματος !)

    Ενδιαφέρουσες απόψεις , μια απο τις κοντινότερες σε μένα αυτή της Zinnia (μικρή μεν περιεκτική δε). Προσωπική μου θέση είναι πως ναι υπο μια έννοια οι Μ/D θα 'έπρεπε' να είναι ελιτίστες.
    Απο μια οπτική αυτοί που 'ανήκουν' σε μια πνευματική - διαννοητική ή έστω κοινωνική ελιτ δεν κατατάσσοτνται αφ' εαυτού τους εκεί, αλλα υπο κάποια κριτήρια , απο τρίτους.

    Ετσι θα έλεγα πως θα "έπρεπε" ίσως, να ανήκουν σε μια "ελίτ" (τα " " εσκεμμένα πολλά διοτι χωράνε πολλές ερμηνείες οι όροι). Ενας Μ ή ένας D είναι μια ανθρωπινη ύπαρξη που σαφώς έχει υψηλή αυτοσυναισθηση, που μπορεί και πρέπει συνεχώς να ελέγχει προτίστως την υπαρξή του και τη θέση του σε σχεση με τον εαυτο του .
    Εκλεκτικότητα τωρα? Σαφώς είναι μέρος και αποτέλεσμα της διαδικασίας που οδηγει έναν άνθρωπο ο οποιος έχει απαιτήσεις και ειναι συνεπής (με τον εαυτό του πάντα εννοώ). Σημασία δεν έχει ο ορισμός του "εκλεκτού" αλλα η συνάφεια του με την προσωπική διεργασία και τις προσωπικές διαδρομές του καθενος.

    Υπο αυτές τις έννοιες , ναι θα κατέτασσα τους Μ/D που ανταποκρίνονται στους ορισμούς (που εγώ δίνω και κατ'επεκταση θαρρω ειναι γενικώς ακρως υποκειμενικό το όλο ) σε μια εξαιρετική ελιτ με συγκεκριμμένες διαδρομές (μένταλ και life style) .
     
    Last edited: 22 Ιανουαρίου 2008
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ελιτιστές M/D;

    Απάντα ρε Κόναν λίγο πιο λιτά, να μη μου βγαίνουν τα χέρια στο πισι..Υπόψιν πως θα θεωρήσω πλαίσια και απαντήσεις ως αφετηρία..Πάμε..

    Μόνο;Δε θα μπορούσε να είναι ο χώρος και τα παρελκόμενα;Έχουμε διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας.Άμα βρω την τομή τι κερνάς(και άσε τις ρακές ,Αννούλα Φόνσου με έχεις κάνει από τις υποσχέσεις  )

    Ο αντικειμενικός σκοπός,είναι όμως πάγιος;Δηλαδή μια ή κάποιες συνεδρίες δεν μπορούν να έχουν κάτι το διαφορετικό;Πολλά στεγανά μου βάζεις φίλε και καλά κάνεις.Αλλά θα χαρώ να δω και εσύ να αντιλαμβάνεσαι τη γενικότητα που προσπαθώ ο δόλιος να προβάλλω της πολυσημίας του όρου..



    Διαφωνώ κάθετα!!!!Μου έπιασες τα όρια και τα κανες ουρά χαρταετού..Ειδικά όταν πχ εμπλέκονται(χωρίς να αφορά εμένα ή καποια οπτική μου απαραίτητα) στοιχεία role game μέσα στη συνεδρεία ,δε θα μπορούσαν να υπάρχουν στοιχεία ελιτισμού;Να τον βαράει με το gucci που λέει ο λόγος ρε αδελφέ και να σου βάζει του κάνει τον κώλο ανοιχτήρι για σαμπάνιες του 1940 από τους γαλλικούς κάμπους για παράδειγμα και μετά να του δίνει κιλότα σατέν cavalli να βάλει κτλ κτλ κτλ και 1000 άλλα ..Αυτό δεν έχει στοιχεία ελιτισμού ,όταν για μια συνεδρία πρέπει να κατεβάσεις την Ερμού και το Κολωνάκι;Το παράδειγμα δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό και μην το αντιμετωπίσετε στενόμυαλα..

    Και άμα στη συνεδρία μπει ο όρος να υπάρξουν φετιχιστικά στοιχεία ανάλογα με τα παραπάνω;Ξεφεύγω από τον ταξικό ορισμό ,όπως βλέπεις..Έχω στο μυαλό μου άλλων καταστάσεις όμως που δεν λάβαν μέρος σε dungeon και δε σημαίνει πως τα άτομα αυτά λειτουργούν μόνο υπό τον παρονομαστή αυτό..

    Συμφωνώ με τη διαφορά πως το μοντέλο μπορεί να απαντηθεί κατόπιν επιδιώξεως και σε πιο εφήμερες καταστάσεις..


    Κάποιοι δε γνωρίζουν τι θα πει θέση,αλλά μόνο απόλαυση..Εκει τι γίνεται;Μην ξεχνάμε πως δε λειτουργούν όλοι βάσει ιδεολογίας,αλλά και ενστίκτου ίσως μόνο..


    Βάσει των όσων ανέφερα ήδη,ποιος είναι;

    Ασχολιάστο γιατί θα γυρίσουμε πίσω στη συζήτηση..


    Ένστικτο,κάβλες,παρορμήσεις.Που είναι αυτά;

    Αν αλλάζαμε τη λέξη "όραμα" ,ποια θα μπορούσαμε να βάλουμε και ποιες διαφοροποιήσεις θα υπήρχαν κατα συνέπεια στην πρόταση αυτή;Έξοχη φράση φίλε.Απαντήστε και οι υπόλοιποι..

    Τελικά φίλε δεν τη βρήκα την τομή.Μιλάμε από διαφορετική τελείως οπτική..Περιμένω απάντηση σου για να κάνω και εγώ μια νέα προσπάθεια..
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ελιτιστές M/D;

      .Καλή αφετηρία...

    Ερωτήματα προς το φιλοθεάμον κοινό..Εδώ μέσα ελίτ υπάρχει;
     
  7. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Ελιτιστές M/D;

    Εγώ πιστεύω πως εδώ μέσα πήξαμε στις ελίτ κι έχουνε δει πολλά τα μάτια μας. Άλλοι έχουν καταπιεί μια εγκυκλοπαίδεια και νομίζουν πως έγιναν κι άνθρωποι κιόλας, άλλοι φωνάζουν πως εμείς ξέρουμε το bdsm κι εσείς είστε άσχετοι, φτιάχνουν κυκλώματα, μπουρδουκλώνονται στα κυκλώματα και πάρτους κάτω.
    Έρχονται οι νέοι μαστεράδες. Υφος, κλανιά και άποψη για όλα. Άλλη ελίτ
    Για ποιο καλύτερο κοινωνικά, αισθητικά, μορφωτικά, τμήμα ενός συνόλου μιλάμε?
    Ποιος είναι ο καλύτερος και ποιος θα το πει? Ο ίδιος? Αυτό μου θυμίζει τη μαντάμ Σουσού.

    Κοψε κατι παγωνα μου!! 
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ελιτιστές M/D;

    Από την άλλη φίλε μου ,υπάρχει και η Ελιτ των "αναρχικών" που βάλεται της ελίτ ή στις ελίτ που προείπες.Αυθόρμητη,ευθυτενής,πάντα ετοιμοπόλεμη είτε για να καταδείξει κάποια αλήθεια,είτε (που μου κάνει και πολύ ουσιώδες)για να ψαρώσει κανένα κωλαράκι να γίνει πιο πρόθυμο..Όλες οι ελίτ λοιπόν είναι ένα βήμα πριν τον κυνηγετικό όμιλο..Σωστα;

    Έτσι είπα και εγώ να προσθέσω αυτό το κομματάκι που έλειπε..
     
  9. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Οταν λεω εγω οτι λειπει η καλλιεργεια και οχι η μορφωση γινομαι κακος ...
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ελιτιστές M/D;

    * : (τωρινή σημείωση/διευκρίνιση) : στο BDSM

    Θα ήθελα τις απόψεις σας και σε αυτό το αρχικό ερώτημα του νήματος.Ευχαριστώ ..
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ελιτιστές M/D;

    Την έννοια του ελιτισμού την αντιλαμβάνομαι ως προς τις διανθρώπινες συναναστροφές, όχι την ποιότητα ζωής που προσφέρουν ( ; ) τα παρελκόμενα υλικά αγαθά.

    Δεν αναφέρομαι σε συνεδρίες "ρουτίνας", αλλά στην επιθυμία του για ικανοποίηση. Αυτός είναι ο πάγιος στόχος του και αναφέρομαι σε κάθε μορφής ικανοποίηση. Προσωπικά βλέπω τον ελιτισμό ενός Dom ως κίνηση προς την άντληση στοιχείων που τον γεμίζουν από πρόσωπα που αποτελούν την (κατά την δική του πάντα οπτική) elite.

    Γιατί μου δίνεις την αίσθηση εδώ πως συγχέεις τον ελιτισμό με την επιλεκτική κοινωνικότητα, ανάλογα τα υλικά που την "ντύνουν"; Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά (και δεν αναφέρομαι αγκυλωμένα στο παράδειγμά σου).  

    Κάντο μου πιο λιανά...

    Σε αυτήν την περίπτωση ίσως η θέση τους βρίσκεται εκεί που δέχονται το μέγιστο της απόλαυσης.  

    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αποκλείεται να αποτελούν μέρος του στόχου του;

    Δώσε κι εσύ ένα κοκκαλάκι ρε! Ποιά λέξη θα έβαζες εσύ αντί του "οράματος";

    Η θεώρησή μου έχει ως κεντρικό άξονα το υποκείμενο που εκφράζεται ελιτιστικά, με στόχο την ολοκλήρωσή του, παίρνοντας από όσους έχει σε υψηλή εκτίμηση αυτό που του λείπει (στο επίπεδο που ο ίδιος επιθυμεί).

    Υ.Γ. Το κέρασμα ισχύει και πράμα δεν ακούω. Να βλέπω την ρακί να πέφτει στο γυαλί.