Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εμπορευματοποιηση του BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Jomaru, στις 5 Μαϊου 2009.

?

Κρινετε θετικα την εμπορευματοποιηση του BDSM

Poll closed 24 Ιουνίου 2009.
  1. Ναί

    22 vote(s)
    43,1%
  2. Όχι

    19 vote(s)
    37,3%
  3. Ναι, γιατί έτσι δινετε η δυνατοτητα επι χρημασι να κανω διαφορα(pro Domination)

    0 vote(s)
    0,0%
  4. Ναι, γιατι πηγαινω σε Event οπως το Erotica

    3 vote(s)
    5,9%
  5. Όχι, το BDSM ειναι παράνομο

    0 vote(s)
    0,0%
  6. Όχι, γιατι η οικονομικη εκμεταλλευση ειναι γεγονος.

    5 vote(s)
    9,8%
  7. Ναι, γιατι ντρεπομαι να το προτεινω στον/στην συντροφο μου

    2 vote(s)
    3,9%
  1. hermis

    hermis Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εμπορευματοποιηση του BDSM

    Δεν κάνει τίποτα.


    Παρακαλώ !


    Καλή μέρα MM!  
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Εμπορευματοποιηση του BDSM

    Ισως άσχετο αλλά θυμήθηκα το "Φρόυντ - Γιουνγκ, Η αλληλογραφία". Ποιός ξέρει γιατί?

    .....Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον λοιπόν να παρακολουθήσουμε την ανταλλαγή απόψεων τόσο σε συναισθηματικό όσο και σε επιστημονικό επίπεδο, τις διαφωνίες που οδηγούν σε οριστική ρήξη και στο τέλος μιας φιλίας και μιας γόνιμης επιστημονικής συνεργασίας. Βλέπουμε, ιδίως στην αρχική περίοδο της αλληλογραφίας, δύο μεγαλοφυείς ανθρώπους που παλεύουν με τις ψυχικές τους δυσκολίες και τους εσωτερικούς τους δαίμονες και ξεκινώντας απ' αυτές κάνουν μια κατάδυση στα βάθη της ασυνείδητης ανθρώπινης ψυχολογίας, όπως δεν είχε γίνει ποτέ στο παρελθόν σ' αυτήν την έκταση και επιστημονική κατανόηση και πληρότητα.


    ΥΓ. Οσο για την εμπορευματοποίηση του BDSM ψηφίζω "στα παπάρια μου - κι αν κάψουν το μαγαζί τίποτα κουκουλοφόροι επίσης στα παπάρια μου"
     
  3. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    G E το μυνημα σου αυτό πηγαίνει κατευθειαν στον εισαγγελεα κύριο σανιδά, κι όσο για τις αποζημιώσεις μετά τις καταστροφές των κουκουλοφόρων θα τα πούμε στ' αστικά δικαστήρια
     
  4. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Re: Απάντηση: Εμπορευματοποιηση του BDSM

    Μόνο που ξέχασες να γράψεις και για τους φαλλοκράτες ηγετίσκους και τους καταδότες (να μην πω κάποια πιο εύστοχη λέξη που ξεκινάει από ρ ) φίλους τους...

    Για να μην ξεχνιόμαστε στο τι έγραψε και ζήτησε ο καθένας...

    Αλλά ας μην ξύνουμε παλιές πληγές...!!!

    Με αγάπη

    Τα παιδιά της Emma G (oldman)
     
    Last edited: 13 Μαϊου 2009
  5. atasai

    atasai Regular Member

    Πράγματι, γάτε, η Έμμα είπε την περίφημη φράση της "If I can't dance, it's not my revolution" τη στιγμή που στην είσοδο ενός club της περνούσαν στον καρπό αόρατη σφραγιδούλα που φωσφορίζει στο blacklight.
     
  6. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Προφανώς αγαπητή μου φίλη αναφέρομαι στις σεξιστικές και φαλλοκρατικές απόψεις που γράφτηκαν από κάποιους εδώ μέσα και είναι πολύ σοβαρότερες ως κοινωνικό πρόβλημα από τις "bdsm-ιακές βίζιτες" κάποιων γυναικών για βιοποριστικούς λόγους ή την οργάνωση κάποιων εμπορικών event. Έτσι και αλλιώς όλοι κάπως βγάζουν το ψωμί τους. Μέχρι και η «τιμημένη εργατιά» δεν παύει να αποτελεί ένα σύνολο από ανθρώπους,(άνευ ιδιοκτησίας σε μέσα παραγωγής) οι οποίοι εμπορεύονται και πουλάνε τον χρόνο και την εργασία τους έναντι χρηματικού αντιτίμου…

    Ενδεχομένως για κάποιους προσωπικούς λόγους να τις προσπερνάς. Σεβαστό από την πλευρά μου. Καταλαβαίνεις όμως και εμένα ελπίζω για την παράφραση της φράσης της Emma (η οποία είχε εργαστεί και ως εκδιδόμενη γυναίκα):

    If I Can Not Fuck - It's Not My Revolution !!!
     
    Last edited: 13 Μαϊου 2009
  7. atasai

    atasai Regular Member

    ok, δεν ήθελα να ασχοληθώ με τα διαπροσωπικά, αλλά κανένας (απ' όσο βλέπω διαβάζωντας διαγώνια τα ποστ) δεν καταφέρθηκε εναντίον των εκδιδόμενων. Αντιθέτως, οι πολέμιοι του "εθελοντισμού" βλέπω ότι αναγνωρίζουν πως είναι μία ακόμη δουλειά σαν όλες τις άλλες.

    ΥΓ: Δεν έχω κανένα προσωπικό λόγο να προσπερνάω τις σεξιστικές απόψεις, αντιθέτως. Δεν ανήκουν όμως σε αυτή την κουβέντα.

    Μπορείτε να με αγνοήσετε τώρα. Φεύγω, μην με πάρει καμιά αδέσποτη νυχιά  
     
  8. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Ούτε εγώ ενδιαφέρομε στο να ανοίξω παλιές πληγές... Όμως καλό είναι να μην γίνονται αναφορές σε κοινωνικούς χώρους, από ανθρώπους που ενδεχομένως να αυτο-προσδιορίζονται όπως επιλέγουν, αλλά οι πράξεις του να δείχνουν αλλά...

    Αλλά μιας και είναι κυρίως προσωπική η αντίθεση, πέρα των προεκτάσεων της, θα προτιμούσα να την συζητούσα επί του προσωπικού με τον εν λόγο. Αλλά τι να κάνω, δεν άντεξα ...!!!
     
  9. lacryma

    lacryma Regular Member

    Απάντηση: Εμπορευματοποιηση του BDSM

    Περιγραφή

    ...Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον λοιπόν να παρακολουθήσουμε την ανταλλαγή απόψεων τόσο σε συναισθηματικό όσο και σε επιστημονικό επίπεδο, τις διαφωνίες που οδηγούν σε οριστική ρήξη και στο τέλος μιας φιλίας και μιας γόνιμης επιστημονικής συνεργασίας. Βλέπουμε, ιδίως στην αρχική περίοδο της αλληλογραφίας, δύο μεγαλοφυείς ανθρώπους που παλεύουν με τις ψυχικές τους δυσκολίες και τους εσωτερικούς τους δαίμονες και ξεκινώντας απ' αυτές κάνουν μια κατάδυση στα βάθη της ασυνείδητης ανθρώπινης ψυχολογίας, όπως δεν είχε γίνει ποτέ στο παρελθόν σ' αυτήν την έκταση και επιστημονική κατανόηση και πληρότητα.

    Ματθαίος Γιωσαφάτ


    Καλό είναι όταν το κείμενο μας αποτελεί πιστή αντιγραφή από κάπου να αποδίδουμε την πηγή του.
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Εμπορευματοποιηση του BDSM

    Η πηγή είναι εδώ:


    Καλό είναι επίσης λοιπόν, όταν κάποιος αποφασίζει να παίξει με τις λάσπες, να ξέρει πώς να το κάνει σωστά, γιά να μη λερώνεται...



    Πέραν τούτου, μου φαίνεται πλέον πως διάφοροι εδώ, άντρες και γυναίκες, και ανεξάρτητα από status, θα έπρεπε να φέρουν δίπλα στο nick τους ένα δεύτερο nick, δίκην "πηγής" (κατά προτίμηση βέβαια, μέσα σε αγκύλες).


     
  11. BRAVE MASTER

    BRAVE MASTER New Member

    τελικα δε μπορω να καταλαβω τι ζορι τραβανε μερικοι με τα shows τις εκθεσεις και τα παρτυς....
    σας επιασε ο πονος και ο ρομαντισμος μερικους απο εσας και τα κατακρινετε...
    ακομη και την ελενη λουκα εχετε ξεπερασει ...ελεος...  

    εγω διακρινω μια ζηλεια, ενα φθονο και αρκετο κομπλεξ προς τα παιδια τα οποια κανουν
    πολυ καλες προσπαθειες ωστε να παρουσιασουν ενα event!!

    get a life nurds...
     
  12. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    "Ζηλιάρηδες/κομπλεξικοί/τώρασαςέπιασεοπόνος/όσαδεφτάνειηαλεπού" vs. "ξεπουλημένοι/αγιογδύτες/τιμαςτοπαίζειςαρχηγός/ποιοςπέθανεκαισεδιόρισεΠάπα;" σημειώσατε Χ.
    Το νικητήριο γκόλ θα μπεί απο τον "Ξερειςποιοςειμαιγωρε" στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.