Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εμφανισιακός ελιτισμός.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Icon, στις 9 Φεβρουαρίου 2007.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Εμφανισιακός ελιτισμός.

    Συνυπογράφω
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Παρότι ο τίτλος του thread είναι ελαφρώς δηκτικός, ο τρόπος σκέψης του Icon με βρίσκει σύμφωνη. Έχω ξαναγράψει ότι πιστεύω πως το σώμα μας είναι το μεγαλύτερο μέρος του εαυτού μας, και πως κατά την άποψή μου, η βιολογική συμβατότητα είναι θεμελιώδης προυπόθεση για κάθε είδους σχέση. Αν θυμάμαι καλά είχα αναφέρει σαν παράδειγμα, το γεγονός ότι αν το σάλιο κάποιου μας απωθεί, τον απορρίπτουμε άμεσα, και τα ψυχικά του χαρίσματα δεν θα είναι ποτέ αρκετά για να μας κάνουν να θέλουμε να τον φιλήσουμε. Αντίστοιχα αν η εμφάνιση του άνδρα που έχω απέναντί μου με απωθεί, δεν υπάρχει περίπτωση να με διεγείρει ερωτικά. Το ερωτικό κριτήριο, κατ εμέ, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το αισθητικό κριτήριο. Λογικά καθένας από εμάς έλκεται από ανθρώπους, εικόνες, μουσικές, γεύσεις που θεωρεί ότι διαθέτουν ομορφιά.

    Προσωπικά επιλέγω συντρόφους με βάση το αισθητικό κριτήριο, αφενός επειδή με έλκουν αλλά και γιατί συμφωνώ με το γνωστό ρητό 'νους υγιης, εν σώματι υγιεί'. Το ρητό είναι εξαιρετικά ρατσιστικό, αλλά ειλικρινές.
     
  3. Icon

    Icon New Member

    Αυτο ακριβως "αντιμετωπιζω" κι εγω.
    Ευχαριστω για την ακόμη πιο ξεκάθαρη "μετάφραση" του όρου που χρησιμοποίησα.
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    isnogood προσπαθώ να σε ψυχολογήσω αλλά μου είναι ακατόρθωτο