Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος capeaway, στις 14 Νοεμβρίου 2007.

  1. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

    Τη βλέπω τη δημοσίευση, έρχεται.
     
  2. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

    Ωραία δουλειά αλλά με βρίσκεις αντίθετο.
    Όταν πας να χαρτογραφήσεις τα status των βδσμερς είναι σαν να πας να χαρτογραφήσεις την ψυχή ενός ανθρώπου.
    Μην ξεχνάς πως είναι άβυσσος η ψυχή.
    Άλλοτε με τα πάνω της , άλλοτε με τα κάτω της.
    Θεωρώ επικίνδυνη την όποια χαρτογράφηση ψυχής διότι λειτουργεί πάνω από υποκειμενικότητες πάντα....

    Μου θύμισες τώρα κάποια ανέκδοτα με την θεωρία του καλού σκλάβου και του καλού Κυρίαρχου!
    Lol
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    κανα χαρτη που να οδηγει σε οργιο με μπολικη σαντιγη δεν ξερει κανεις ?....
    ετσι που το παμε απο αναλυση σε αναλυση να μου το θυμηθειτε .... μια μερα θα γραψουμε και για ψαρεμα εδω μεσα !!!!!!!
     
  4. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μα

    Καθόλου χιούμορ. Υπάρχουν αντικείμενα των οποίων η διάσταση βρίσκεται μεταξύ δύο ακεραίων αριθμών.



    Δεν είχα εξ αρχής σκοπό να κάνω μια τέτοια εισαγωγή, αλλά βλέπω ότι το πράγμα πάει μόνο του προς τα εκεί.



    Εδώ θα διαφωνήσουμε ξανά.



    Τώρα που το λες... κάτι αρχίζω να βλέπω κι εγώ! ΛΟΛ

     
     
  5. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μα

    Όχι, δεν έκανα στατιστική έρευνα γιατί νομίζω ότι ο χώρος μας δεν προσφέρεται για τέτοιου είδους έρευνες. Προσφέρεται μόνο για συζητήσεις.

    Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το πώς μπορεί να διεξαχθεί μια τέτοια έρευνα, παρακαλώ να μας πει.



    Για να πάρω τη θέση αυτή, υποκινήθηκα από το τρισκέλιον, το σύμβολο του BDSM. Σε αυτό οι switches υπάρχουν σαν διακριτοί ρόλοι, και όχι σαν συνδυασμός ιδιοτήτων των Tops και των bottoms.

    Στο σύμβολο αυτό δεν υπάρχουν τομές μεταξύ των ρόλων, αλλά αυτό δικαιολογήται εύκολα: είναι απλά ένα πολύ όμορφο σύμβολο, όχι απεικόνιση συνόλων. Παρ' όλ' αυτά δεν πάυει να μιλάει για 3 χαρακτήρες και όχι για 2.



    Το ότι κάποιος δεν ειναι Top, δεν είναι switch και δεν είναι bottom, δε σημαίνει απαραίτητα το ότι είναι vanilla. Μπορεί κάλλιστα να βρίσκεται σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο το οποίο και απεικόνισα.



    Ο συλλογισμός σου είναι σωστός. Μου δείχνεις ότι έχεις μια εκ των προτέρων αντίληψη της κατάστασης (χωρίς κι εσύ να έχεις διεξάγει στατιστική έρευνα πάνω στο θέμα) και την διατυπώνεις με λογικές προτάσεις. Μην προσπαθείς να διατυπώσεις την ανθρώπινη ψυχολογία με λογικές προτάσεις και διακριτά σύνολα, γιατί θα καταλήξεις σε ένα αδιέξοδο του τύπου ΝΟΤ(x) = x. Η λογική είναι ένα εργαλείο για την κατανόηση του κόσμου, δεν είναι ο ίδιος ο κόσμος.



    Δεν ήθελα να εισάγω τη λογική σε αυτό που σχημάτησα. Ήθελα απλά να δώσω μια κατανοητή εικόνα της κατάστασης έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι. Έθεσα την εικόνα αυτή προς συζήτηση, και θα επιθυμούσα να δω άλλες από αυτούς που έχουν κάτι άλλο να προτείνουν. Μέχρι στιγμής κανείς δεν έκανε τον κόπο.



    Αν η πραγματικότητα δεν επαληθεύει αυτό που επιστημονικά αποδυκνείεται "λογικό", τότε αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι το "λογικό" και όχι η πραγματικότητα. Για παράδειγμα, πρώτιστο ρόλο παίζει η κοσμοθεώρηση του switch (το εάν δηλαδή ο switch αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως κάτι το ξεχωριστό από τους Tops και bottoms), και όχι το τι είναι λογικό να είναι switch.



    Περιμένω λοιπόν να δω και στην πράξη την απεικόνισή σου.  
     
  6. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

    Χαίρομαι που σου άρεσε!!!  



    Συμφωνώ, αλλά μου αρέσει να ψάχνω και προσπάθησα να κάνω μια αρχή. Δε μου αρεσει να κάθομαι με τα χέρια σταυρωμένα μπροστά σε καταστάσεις που περιέχουν δυσκολία κατανόησης. Το είδα σαν πρόκληση και οχι ως κάτι που θα μπορούσε να με αποθαρρύνει.



    Σιγουρα το υποκειμενικό κριτήριο λειτουργησε πριν απο κάθε άλλο, αλλά δε συντρεχει λόγος επικινδυνότητας, πιστεύω. Άλλωστε τις όποιες υποκειμενικές μου απόψεις τις έθεσα προς συζήτητση. Εγώ θεωρώ επικίνδυνα τα πραγματα που δε συζητούνται.

     
     
  7. blindfold

    blindfold Contributor

    oh well

    θα προτιμούσα ένα σύμπλεγμα ομόκεντρων κύκλων ...
     
  8. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

    χμμμμμ..... καλο ακουγεται!...
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

    capeaway, θεωρώ τον κόσμο μέσα από την επιστήμη μου για να τον θεωρώ ορθά - εκ πεποιθήσεως πρωτοδεσμίτισσα γαρ. Στο συμπέρασμα NOT(x) = x καταλήξαμε όχι επειδή κακώς προσπαθώ να εξηγήσω τον κόσμο με τη Λογική*, αλλά επειδή κακώς θέλησες να προσδώσεις ακαδημαικό χαρακτήρα στο σχέδιό σου, επικαλούμενος ορθογώνια Καρτεσιανά συστήματα αξόνων δύο διαστάσεων και θεωρία ασαφών συνόλων. Αν είχες εξ αρχής αποσαφηνίσει ότι πρόκειται για την προσωπική σου άποψη επί του θέματος –πόσο μάλλον αν είχες αναφέρει ότι εμπνεύστηκες το σχέδιο από το έμβλημα του BDSM(!)- δεν θα προχωρούσα στη διαδικασία να εξηγώ πως λογικά δεν στέκει, θα έγραφα μόνο αν η ζωγραφιά/αναπαράσταση μου αρέσει ή όχι. Προφανώς υπήρξα εκτός θέματος και η συμμετοχή μου θα πάψει με το παρόν.

    Πέραν, αν ενδιαφέρεσαι τελικά να δεις και τη λογική απεικόνιση, επαναλαμβάνω ότι μπορείς να προχωρήσεις χρησιμοποιώντας τις οδηγίες μου, φτιάχνοντας διδιάστατα λογικά διαγράμματα για κάθε κριτήριο ιδιοτήτων (για συνολική εικόνα χρειάζεται πίνακας x διαστάσεων, όπου x = πλήθος κριτηρίων των ιδιοτήτων – 1, αλλά δεν θα εξυπηρετήσει στην κατανόηση εν προκειμένω). Εγώ δεν έχω κίνητρο να ασχοληθώ περισσότερο, και δη παραγωγικά (!) με το θέμα αυτό.

    * Σε καμία περίπτωση δεν αναγνωρίζω ως λάθος το γεγονός ότι αποκλειστικά μέσα από το πρίσμα της Λογικής αντιλαμβάνομαι τον κόσμο (Πώς εγώ φρονώ ότι ο κόσμος ταυτίζεται με τη Λογική είναι μία δική σου σκέψη που δεν απορρέει συνεπαγωγικά εκ των γραπτών μου). Πιστεύω δε πως είμαι τυχερή που αυθόρμητα επεξεργάζομαι ό,τι πέφτει στην αντίληψή μου χρησιμοποιώντας εργαλεία της Λογικής, που μπορώ να αναλύσω οτιδήποτε, σαρώνοντάς το με τον ίδιο αλγόριθμο ανάλυσης, που όλα εντός μου αποσυντίθενται σε λογικές προτάσεις και Boolean τιμές και που τελικά κατέληξα να πληρώνομαι για να σκέπτομαι έτσι - όπως ούτως ή αλλιώς θα σκεπτόμουν. Αναγνωρίζω ως λάθος μου όμως το γεγονός ότι συχνά προσπαθώ (δωρεάν) να θέσω και το συνομιλητή μου στον αυτό αλγόριθμο επεξεργασίας ενός θέματος, διότι ένας διάλογος δεν αρκεί για να τον πείσει αναφορικά με την αρτιότητα της Λογικής ως επιστημονικό εργαλείο (σε εμένα συνέβη ασυνείδητα, σε άλλους παίρνει χρόνια μελέτης) και εφόσον θα εξακολουθήσει να αποδέχεται μόνο την κατά σύμβαση έννοια της λέξης (λογικό για τον κοινό σκεπτόμενο είναι ό,τι του φαίνεται πως έχει νόημα) θα αισθάνεται ότι προσβάλλω τις πεποιθήσεις του.
     
  10. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

    Με συγχωρείς που απο την πλευρά μου δε διευκρίνισα κάποια πράγματα απο την αρχή και σε έβαλα σε τόσο κόπο. Δεν είδα να διαφωνήσαμε επί της ουσίας σε αυτά που έγραφες, δηλαδή πάνω σε θέματα λογικής. Η όποια διαφωνία μας είχε (ίσως) να κάνει με το πώς αντιλαμβανόμαστε τον κοσμο. Με συγχωρείς και πάλι!

     



    Έχω καταλάβει πολύ καλά τι θέλεις να πεις. Δε διαφωνώ. Η μόνη μου ένσταση πάνω σε αυτό που προτείνεις είναι ότι δε μπορεί να γίνει εύκολα κατανοητό από το μέσο άνθρωπο. Από τη μεριά μου, έκανα κάποιες παραδοχές για να μειώσω τις διαστάσεις σε 2, οι οποίες είναι πολύ πιο εύκολο να γίνουν κατανοητές.
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μας

    Σε συγχωρώ.

    Ορθώς δεν μπορεί να γίνει εύκολα κατανοητό από το μέσο άνθρωπο.

    Κλείνοντας, να σου αφιερώσω και εγώ μερικούς στίχους από το ποίημα που διαβάζω αυτές τις μέρες.  

    Το λογικό και η κρίση η ορθή,
    τέχνη δε θέλουν να δειχτούν πολλή,
    κι αν σοβαρά κάτι έχετε να πείτε,
    ποια ανάγκη λέξεις ψάχνετε να βρείτε;
    Ναι, οι λόγοι σας ολάστραφτα ξεσκίδια
    που τα κρεμάτε, των ανθρώπων μπιχλιμπίδια.

    [Φάουστ - 1ο μέρος της τραγωδίας, Γκαίτε]
     
  12. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ενας χαρτης για τους ανθρωπους του χωρου μα

    Σ' ευχαριστώ πολύ!  


    Σ' ευχαριστώ και πάλι! Τιμή μου!  


    ΥΓ. Ήθελα από παλιά να διαβάσω το Φάουστ, αλλά δε βρήκα χρόνο. Σχετικά με τα έργα του Γκαίτε στάθηκα στο Βέρθερο, που με εξέφραζε πάρα πολύ, και με εκφράζει ακόμη.