Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επίπεδο συζήτησης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dracon, στις 17 Απριλίου 2021.

  1. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Καλησπέρα

    Έχω πολύ καιρό να ανοίξω thread εδώ μέσα και γενικά η δραστηριότητα Μου έχει μειωθεί πάρα πολύ για εξίσου μεγάλο διάστημα. Υποθέτω πως από ένα σημείο και μετά απλά κουράστηκα να διαβάζω τα ίδια πράγματα ή να παρατηρώ βεβιασμένες ανακρίβειες, τόσο από νέα μέλη που προσπαθούσαν να εδρεώσουν καποιου είδους παρουσία όσο κι από παλαιότερα τα οποία ουσιαστικά δεν είχαν ποτέ καμία σχέση με το αντικείμενο. Αυτά, για ιστορικούς λόγους.

    Το επίμαχο ερώτημα τώρα - κυρίως προς όσουν έχουν περάσει ένα σεβαστό μέρος της ζωής τους συμμετέχοντας σε συζητήσεις εδώ μέσα - το εξής: Πώς σας φαίνεται συνολικά το επίπεδο της συζήτησης; Γράφτηκα στο community το 2016 και παρακολουθούσα περιστασιακά για λίγο διάστημα νωρίτερα. Θυμάμαι 5-10 ανθρώπους που όντως είχαν κάτι να πουν, που είχαν υγιείς απορίες αφού είχαν κάνει την προεργασία και την έρευνα τους και κάποιοι που γράφανε για διάφορους άλλους λόγους: Να δώσουν τα φώτα τους, να παραθέσουν δείγματα δημιουργικής γραφής κτλ.

    Τελευταία, όποτε κάνω log-in για να διαβάσω ενδεχομένως ενδιαφέροντα γραπτά πέφτω πάνω σε μαργαριτάρια ή απλά σε καταγραφές φαντασιώσεων ατόμων που δεν ξέρουν ούτε τι συνεπάγεται ο τρόπος ζωής ούτε τα μέτρα ασφαλείας που χρειάζεται να τηρούνται. Spam και ασυναρτησίες σε μια πλατφόρμα που κάποτε είχε να δώσει καλά στοιχεία.

    Τις σκέψεις όποιου ενδιαφερόμενου. Αγνοήστε οι λοιποί.
     
  2. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Ισως ισχυει και εδω οτι και παντού.

    Ίσως φταίει το οτι οι άνθρωποι δεν αρέσκονται στο να ακολουθούν κανόνες ή να καταβάλλουν κόπο για οτιδήποτε. Ετσι κατεβάζοντας συνεχώς τον πήχη τα πάντα κάποια στιγμη εκφυλίζονται.

    Ισως πάλι απλώς φταιει πως τα πολύπλοκα συστήματα παρουσιάζουν το φαινόμενο της εντροπίας του οποίου το απώτερο αποτέλεσμα ενίοτε είναι το πλήρες χάος.
     
  3. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    It's the way of the world, sadly.

    Η πρόσβαση γίνεται ολοένα και πιο εύκολη (σε κοινότητες, σε πληροφορία, σε ό,τι) και καλά κάνει για πολλούς λόγους. Πιστεύω ότι ο κόσμος (γενικά) μπερδεύει την ευκολία αυτή με την αποδοχή και τη συμπερίληψη και βάσει αυτού παρανοεί την ίδια του την κατανόηση των πραγμάτων. Εν καιρώ το ένα φέρνει το άλλο.

    Το επίπεδο της συζήτησης σπάνια είναι υψηλό (οπουδήποτε). Το ότι ήταν αυτό που ήταν εδώ, ήταν στατιστική (αν και όχι τυχαία) ανωμαλία.
     
  4. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε γενικές γραμμές οφείλω να συμφωνήσω. Θεωρώ ωστόσο πως η έλλειψη συνολικής κατανόησης πάνω σε οποιοδήποτε θέμα καλό θα ήταν να προκαλεί και μια επιφυλακτικότητα όσον αφορά στο τι δηλώνεται. Με προσοχή και παρατήρηση μπορεί να μάθει κανείς - σε αντίθεση με το απλά να παραθέτει θόρυβο. Ετυμολογικά πάντα.
     
  5. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    True. Βέβαια η συνολική κατανόηση είναι κινούμενος στόχος. Για αυτό μετράω περισσότερο την ειλικρινή θέληση για κατανόηση. Όταν λείπει κι αυτή, το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο ακόμη. Και λείπει συχνά η αλήθεια είναι ενώ σίγουρα δεν αποτελεί κάποιου είδους έκπληξη ο μέσος όρος φυγοπονίας και δη στην έκφραση στο web. Εξ ου και η εντροπία που ανέφερε πιο πάνω ο @NobodyKP.
     
  6. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Συμφωνώ απόλυτα.
     
  7. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Ο κόσμος όσο περνάει ο καιρός, ζει για το φαίνεσθαι και το θεαθήναι.
    Η γνώμη έχει αντικαταστήσει την επιστήμη, η άποψη την γνώση κοι οι σοφισμοί την τεκμηρίωση.
    Ο κόσμος θέλει εγχειρίδια χρήσης και όχι κανόνες λειτουργίας.
    Η αυτοπειθαρχία όπως και ο Κ.Ο.Κ. είναι για τους άλλους.

    Φοβάμαι πως περάσαμε το "point of no return"*, σαν κοινωνία και όχι απλώς σε αυτό το forum.
    Αυτο μπορεί βεβαίως να είναι καλό μπορεί να είναι και κακό.
    Μονο ο καιρός θα δέιξει.

    * "point of no return" = "Σημείο μη επιστροφής" (βλ. σημείο πέραν του οποίου δεν είναι δυνατή η επιστροφή στο σημείο εκκίνησης).
     
  8. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Αν αυτο που περηγραφεις το βλεπεις μονο σ αυτη την πλατφορμα εισαι τυχερος
    Εγω το βλεπω παντου τριγυρω σε καθε κοινωνικη δραστηριοτητα απο τοτε που τελειωσαν τα ανεμελα χρονια της εφηβιας
    και καθε χρονο παμε και χειροτερα
    η κατηφορα ειναι ευκολη ελεγε ενας φιλος μου
    για τους λογους που συμβαινει αυτο με καλυψαν οι προλαλησαντες
    θα το πω μονο μια μια απλη φραση
    η ποιοτητα παντα χανετε στην ποσοτητα και στο τελος απομακρυνεσαι κ κρατας αυτα που εχεις για σενα
    και τα λιγα ατομα που θελεις εσυ να τα μοιραστεις.
     
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Η οπτικη μου είναι ότι το φόρουμ αυτό αποτελεί μέσο κοινωνικής δικτύωσης προσώπων που ασχολούνται σε όποιο επίπεδο με το αθλημα , που δεν θα πρεπε να αντιμετωπίζεται ως μέσο ανάγνωσης - κατάθεσης υψηλού επιπέδου συζητήσεων.

    Γιατί το τι αποτελεί και τι όχι υψηλό επίπεδο στο βδσμ είναι σχετικό.

    Προτιμώ ανάλαφρες κουβέντες σε κοινωνικό επίπεδο, που ενδεχομένως να με κινητοποιήσουν να γνωρίσω κάποιο πρόσωπο καλύτερα και για πιο εξειδικευμενα θεματα θα προτιμησω τις προσωπικές συζητήσεις η την έξοδο. ( Κατά προτίμηση σπίτι μου   )

    Υπό το φως των ανωτέρω , εγώ προσωπικα είμαι ικανοποιημενος από το επίπεδο.
     
  10. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    @Gangrel ευχαριστώ για την τοποθέτηση και συμφωνώ απόλυτα. Μακάρι να ήταν μεμονωμένο το ζήτημα. Βάσει λεξιλογίου μάλλον Toreador θα σε φανταζόμουν.

    @bumblebee πάντα ανάλαφρος μελισσούλος. Ευχαριστώ για την απάντηση.
     
  11. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Και εγω σε ευχαριστω
    Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να γραφω πολλα για δικους μου λογους
    προτιμο λιγα και να ειμαι λακωνικος
    Απο την αλλη βεβαια θελω να πω σε ολους
    οτι ολοι καποτε ειμασταν νεοι στον χωρο
    και ισως ειχαμε λαθος αποψεις σε καποια πραγματα και λαθος συμπεριφορες
    απο εκει και περα σε καποια τετοια συμπεριφορα καλο θα ηταν να εχουμε ολοι μια ανοχη
    οι επιθεσεις και ο εμπαιγμος δεν ειναι οτι καλυτερο
    αλλα θα μου πεις
    και ποσα να αντεξεις ο ανθρωπος καμια φορα
     
    Last edited: 17 Απριλίου 2021
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Παρά τα αντιθέτως πιστευόμενα/εξωρραϊσμένα/ρετρολαγνικά και λοιπά "παραδοσιακά" το "επίπεδο"παραμένει το ίδιο, με ελάχιστες διακυμάνσεις και ακόμα πιο ελάχιστες κορυφώσεις.
    (Τα εισαγωγικά στο επίπεδο δεν μπήκαν για να κρατήσουν απόσταση/κοιτάξουν αφ' υψηλού το περιεχόμενο συλλήβδην, αλλά για να υπογραμμίσουν, αρέσει ή όχι, την αντίληψη του επιπέδου του καθενός μας. Εννοείται πως αιτιάσεις επί τη βάσει προσεγγίσεων τύπου "μέσο(ς)επίπεδο/όρος/- μέσος αναγνώστης", είναι το απόλυτο πιστοποιητικό γκαγκά του κάθε παρεπιδημούντος -εν γένει- γκαγκά ατόμου).

    Το θέμα, όσον αφορά στην ποιότητα διαλόγου, που κατα καιρούς έχει αναπτυχθεί (και πιθανόν να αναγνωρίζεται ως τέτοια) έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την ποσότητα.
    Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι παλιά -ας πούμε- αναπτύσσονταν ένας ικανοποιητικός διάλογος στο 10% των περιπτώσεων υπάρχοντας 100 μέλη/νήματα/κουβέντες, ήταν σχετικά εύκολο να εντοπιστεί, βάσει της αντίληψής του κάθε μέλους, εννοείται- απο τα υπόλοιπα 90. Στα 10.000 είναι εξαιρετικά δύσκολο να εντοπίσεις τα 1.000, θεωρητικώς θέλει εκατονταπλάσια "δουλειά".
    Αν προστεθεί στο παραπάνω μια κάποια καλή διάθεση και η αρχική ροπή αδρανείας, που υπάρχει στο κάθε τι νέο, ερμηνεύει απλούστατα την προσέγγιση για το "επίπεδο" "τότε"...

    Να διασαφηνιστεί για άλλη μια φορά το γεγονός πως το "επίπεδο" δεν κρίνεται συλλογικώς, αλλά από το κάθε άτομο ξεχωριστά, το αν υπάρχει μια η οποιαδήποτε "συμφωνία" πως ειπώθηκε κάτι καλό στο νήμα Χ ή οι συνομιλητές α.β,γ..ν, εκφράζουν κάτι ουσιαστικό ή όχι, επί της ουσίας δεν υφίσταται (εξαιρούνται μόνο μικρές ομάδες συνομιλητών με κάποια κοινά μεταξύ τους, συνήθως γνωρίζονται και δια ζώσης), παρεκτός αν είναι κάτι απελπιστικώς χειροπιαστό (υπάρχει μια έντονα καταγεγραμμένη δυναμική στη δυσαρέσκεια της μπάμιας, π.χ).

    Στο ερώτημα "αν μπορεί να αντιμετωπιστεί το θέμα", η απάντηση είναι "ναι", αν υπάρχει η βούληση να αντιμετωπιστεί το θέμα", η απάντηση είναι "όχι", η ερώτηση "γιατί όχι", η απάντηση είναι "γιατί έτσι"...
    Ιστορικώς διακριβωμένον και πάμε γι' άλλα...
    Κατά τα άλλα, τα ίδια ακριβώς...
    Αυτάααα..!

    __________
    Έδιτ: γουί λαβ σεχταριστές έστω και κατά δήλωσιν, κομμάτια να γίνει..!