Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επανατοποθετηση οριου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος bumblebee, στις 12 Αυγούστου 2019.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αναφέρεστε σε hard ή σε soft limits ?
     
  2. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Hard limits καθολου προχωρημενου βδσμικου επιπεδου.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σε αυτή την περίπτωση επανατοποθετούνται με επαναδιαπραγμάτευση, άλλωστε αυτή είναι και η έννοιά τους, να τα δεχτεί το Κ "ως έχουν" για την τρέχουσα περίοδο. Ας πρόσεχε. Το πότε, πως και αν θα επέλθει επαναδιαπραγμάτευση είναι θέμα μιας άλλης, ενδιαφέρουσας, συζήτησης. Η προσαρμογή, που αναφέρθηκε, δείχνει τον δρόμο και αφορά το mindset, το οποίο επίσης αναφέρθηκε.

    Περαιτέρω, αναφορικά με το πολυσυζητημένο safeword, δεν έχει την έννοια του "δεν θέλω αυτό που πας να μου κάνεις", αυτό αφορά τα limits, αλλά του "δεν αντέχω (άλλο) αυτό που μου κάνεις", αυτή είναι η έννοια του safety. Η χρήση του με την πρώτη έννοια είναι αυτή που ερμηνεύεται ως άρση συναίνεσης και δημιουργεί παρεξηγήσεις. Χρήση του safeword με τη σωστή του έννοια δεν αποτελεί επ' ουδενί ήττα*, και φυσικά και μπορεί να προκύψει και στο D/s, χωρίς ν' αποτελεί κάτι υποτιμητικό, καθώς, όπως σωστά αναφέρθηκε
    θα το άλλαζα όμως σε "μπορεί και να ξαφνιάσει". Συμπληρωματικά, όσο αυτοέλεγχο και να έχει το Κ δεν πρέπει να υποτιμάται το Dom/Topspace.

    *ούτε όμως και άμυνα, απλώς αυτοπροστασία λόγω συνθηκών.
     
  4. bumblebee

    bumblebee Contributor

    My play time is up. Επανερχομαι στη δεσμευση μου, αναφορικα με Κ post και Κ εθιμων, και τερματιζω τη συμμετοχη μου σε αυτο το νημα.

    Καλη συνεχεια  
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Από που προκύπτει αυτή η βεβαιότητα πέρα από προσωπικά σου βιώματα;

    Μια χαρά μπορείς να πιέσεις και να σπάσεις όριο χωρίς να ακούσεις safeword όπως μια χαρά μπορείς να ακούσεις safeword χωρίς να έχεις πιέσει όριο.

    @MasterJp το θεωρώ ήττα του Κ γιατί σημαίνει ότι πίεσες μέχρι που χρειάστηκε να σου πει "ΣΤΑΜΑΤΑ" και αυτό σε μια σχέση Κ/υ έχει άλλο βάρος, τουλάχιστον στη δική μου κοσμοθεώρηση.
     
  6. dom2012

    dom2012 Regular Member

    Μπορώ να βοηθήσω στην υ να ξεπεράσει τα όριά της (σίγουρα όλα) αλά μη πιέζοντας. Ξέω ότι αφού ξεπεράσει κάτι αισθάνεται υπέροχα, με εμπιστεύεται περισσότερα και αποκτάει μεγαλύτερη πίστη και στις δυνατότητες της.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Arioch : Ήταν ήδη σαφές. Η χημεία του σώματος δεν είναι τόσο προβλέψιμη ώστε να δικαιολογεί τη λέξη στη δική μου, άλλωστε, όπως έχετε πλειστάκις πει, you are just an outsider, not a curiosity that our mileages vary.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @MasterJp Σίγουρα my mileage is much shorter και όχι επειδή είμαι κατ' επιλογή outsider στον κόσμο του D/s

    That been said όσες φορές έχω ακούσει safeword (από διαφορετικές γυναίκες) το ακολουθούσε απογοήτευση από τη μεριά τους και μιλάμε απλά για T/b σκηνή. Αν αυτό συμβαίνει σε ένα T/b play μπορώ να εικάσω ότι σε μια D/s σχέση τα πράγματα θα είναι ακόμα χειρότερα.

    Ναι, το σώμα είναι απρόβλεπτο και όλες οι ώρες δεν είναι οι ίδιες αλλά αν το safeword ακούγεται συχνά τότε στα δικά μου μάτια κάτι δεν πάει καλά.
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ιδίως εάν το ιατρικό ιστορικό του υ είναι επιβαρυμένο με νευρολογικής φύσεως παθήσεις, τότε εκεί κι αν το σώμα ξαφνιάζει ύπουλα.
     
  10. Ken Jackson

    Ken Jackson Imperious, choleric, irascible

    Τώρα θυμήθηκες να βάλεις όριο ; Μαλακία δεν είναι ; Που πήγε το Equilibrium ;
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Arioch : έχετε υπολογίσει τον παράγοντα πως ένα b συμμετέχει σε μια σκηνή συνήθως πρωτίστως για τη δική του ικανοποίηση; θα μπορούσε να εξηγήσει την απογοήτευση.

    Αν το safeword ακούγεται συχνά τότε αυτό το b/s δεν κάνει γι' αυτό το T/D και τούμπαλιν.

    Η ισχύς των θεωρήσεων επιβεβαιώνεται στην πράξη, το γνωρίζετε.
     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η προσαρμογή με κάνει να σκέπτομαι συμβιβασμό του υ, κατόπιν εσωτερικων διεργασιών ερήμην του Κ, με την έγνοια το αποτέλεσμα να παραμείνει αυτό στο οποίο έχει συναινέσει. Γι αυτο και δεν μου αρέσει, επειδή είναι μια επιφανειακή υπόθεση που δεν ξέρω τί διατηρεί στον βυθό και επειδή ο συμβιβασμός δεν είναι το πραγματικό όνομα του παιχνιδιού (του σαδομαζοχισμού). Και δεν βλέπω τον λόγο ενός οποιουδήποτε συμβιβασμού άλλωστε.