Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιδειξίας μια παρεξηγημένη λεξη?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Artemis, στις 25 Νοεμβρίου 2008.

  1. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα



    Κοιτά φιλέ μου αν είχες ενδιαφερθεί και διαβάσει τις απόψεις που καταθέτω εδώ, πολλές φορές με χιούμορ, δε θα μου έκανες αυτή την ερώτηση γιατί μόνο χαζή δε με θεωρώ-ρουν
     
  2. Jomaru

    Jomaru Guest

    παιρνει ποπ κορν και περιμενει την μαχη ...λολ
     
  3. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: re: Επιδειξίας μια παρεξηγημένη λεξη?

    Μου φαίνεται πιο κοντά στο "σύνδρομο της λολίτας" το συγκεκριμένο βίωμα, παρά σε επιδειξιομανία.
    Επειδή θέλεις να προβάλλεις το σώμα σου, τώρα που έχεις περάσει την εφηβεία, το κάνεις προσέχοντας γενικότερα, για παράδειγμα δε θα βγάλεις έξω το στήθος σου μέσα σε ένα λεωφορείο. Επίσης νομίζω παίζει κάποιο ρόλο η ηλικία και η ιδιοσυγκρασία του αποδέκτη, όπως και η στιγμή (timing) που θα γίνει η "πράξη". Τι εννοώ: Ας πάρω τον εαυτό μου για παράδειγμα. Αν μου συνέβαινε να μου "την πέσει" κάποιος επιδειξίας, τουλάχιστον ως τα 19 μου που πράγματι συνέβη, θα τρόμαζα και μάλιστα πολύ. Αν δε τρόμαζα ή αν ξεπερνούσα το σοκ γρήγορα, από τότε και στο εξής, αν με πλησίαζε κάποιος έτσι μάλλον θα τον πλάκωνα στο ξύλο. Αυτό βέβαια αν συνέβαινε στη διάρκεια της μέρας. Αν όμως, ακόμα και τώρα, με πλησίαζε άντρας τ'αξημέρωτα και μου έδειχνε τα γεννητικά του όργανα, αυτομάτως θα σκεφτόμουν ότι θέλει να με βιάσει και θα μου πήγαινε το σκατό στην κάλτσα.
    Για να διαχωρίσουμε λίγο την επιδειξιομανία από τη δική σου εμπειρία, σκέψου απλά πώς θα ένιωθες αν στα 15 σου, ή ακόμα χειρότερα, αν στο ανήλικο παιδί σου, ερχόταν ένας άγνωστος προς το μέρος σου με το ματζαφλάρι απ'έξω κουνώντας το όλο χαρά. Είναι το ίδιο???? Όχι βέβαια.
    Η λέξη επιδειξίας συνεπώς δεν είναι καθόλου παρεξηγημένη κατά τη γνώμη μου.
     
  4. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Στην συγκεκριμενη περιπτωση Vermillion αν συνεβαινε στο παιδι μου,πραγματικα θα ευχοταν μετα ο επιδειξειας να ειχε γεννηθει γυναικα και να μην ειχε ματζαφλαρι.Αλλωστε θα του το κοψω.Για τους υπολοιπους ενηλικες ειναι μπορουν να το αντιμετωπισουν
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Επιδειξίας μια παρεξηγημένη λεξη?

    Εντέλει η λέξη επιδειξίας έχει διαφορετική εννοια για το κάθε φύλο(διαφορετική σημασία):

    Στους άντρες έχει να κάνει με τον εκφοβισμό που δημιουργεί η πραξη και την ικανοποίηση που πέρνει ο "δράστης" από τη άσκησή του

    Στις γυναίκες μάλλον(απ αυτά που διάβασα) έχει να κάνει με την αίσθηση υπεροχής που μπορεί να αισθάνεται η "δραστης" εισπράττοντας την αμηχανία των ανδρών(και όχι μόνο). Δεν υπάρχει το στοιχείο του εκφοβισμού καθόλου.Υποθέτω ότι οι επιδειξιομανεις γυναίκες πρέπει να είναι γοητευτικά πλάσματα ενώ με τους άντρες δεν νομίζω ότι συμβαίνει καθόλου το ίδιο.

    Άρα θα μπορούσαμε να ξεκαθαρίσουμε ότι όσον αφορά τους άντρες μπαίνουν ερωτήματα ηθικής φύσης ενώ για τις γυναίκες είναι κάτι πιο προσωπικό, μια συμπεριφορά όπου μια γυναίκα μπορεί να επιλέξει αν θέλει να ξηγεται έτσι ή οχι.
     
  6. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Επιδειξίας μια παρεξηγημένη λεξη?

    Όχι δεν είναι απαραίτητα γοητευτικά.
    Καθώς επίσης όταν υπάρχει επιθετικότητα είναι διακριτή
    Έχω υπάρξει σε εφηβική ηλικία θύμα επιδειξιμανούς γυναίκας.
    Γυναίκα που βρισκόταν στην αντίθετη πλευρά από το ιδεώδες της ομορφιάς, βρέθηκε απρόσμενα μπροστά μου ενώ προχωρούσα σε ένα στενό δρόμο αναγκάζοντας με, με αυτό τον τρόπο, να την κοιτάξω. Σήκωσε τη μπλούζα της εμφανίζοντας δυο τεράστια μαστάρια να κρέμονται μέχρι τον αφαλό. Προσπέρασα ενοχλημένη βρίζοντας, ενώ εκείνη γελούσε κοιτάζοντας με.
    Το παραπάνω είναι δράση επιδειξιμανούς.

    Οι περίπτωση της Άρτεμης και οι αντίστοιχες δεν είναι. Δεν υπάρχει επιθετικότητα. Είναι πρόκληση/πρόσκληση και αν θέλετε «παγίδα». Το θηλυκό προκαλεί το αρσενικό να «επιτεθεί» αυτό. Μόνο και μόνο για να στηθεί η αναμέτρηση, το ερωτικό παιχνίδι και παραπλανώντας το ουσιαστικά, το οδηγεί σε ήττα.
    Η άμεση επίδειξη επιθετικότητας από μια γυναίκα, δεν μπορεί να νοηθεί ως ερωτική πρόσκληση από το αρσενικό, σε καμία περίπτωση.
    Θα έλεγα, συμπληρώνοντας, πως καμία απροκάλυπτη ή αναίτια επίδειξη άμεσης επιθετικότητας δεν μπορεί να νοηθεί ως ερωτική πρόκληση από και προς σε κανένα φύλο.

    Δεν μπαίνουν ερωτήματα. Απαντιέται ένα. Το εξής:
    Είναι ο φαλλός σύμβολο εξουσίας; Ναι!
     
    Last edited: 29 Νοεμβρίου 2008
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Επιδειξίας μια παρεξηγημένη λεξη?


    από ανέκαθεν
     
  8. Nemesis

    Nemesis New Member

    το πόρισμα βγήκε... είσαι μια χαρά!!!
     
  9. atasai

    atasai Regular Member

    Εξ απ' ανέκαθεν; Λες να ήταν και στις μητρογραμμικές κοινωνίες;
     
  10. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Επιδειξίας μια παρεξηγημένη λεξη?




    Πρέπει να καθιερώσουμε τον θεσμό του Χρυσού Βατόμουρου.

    Υστερόγραφο: Κυρίαρχος και επιδειξίας δεν πάει γμτ... Κάτι δεν κολλάει.
     
  11. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιδειξίας μια παρεξηγημένη λεξη?

    Διακρίνω μια ειρωνεία?






    Και για μένα δεν κολλάει αλλά πάλι ο καθένας έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται-περι ορέξεως...
     
  12. female

    female Contributor