Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 28 Απριλίου 2011.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Και μεσα στον κυκεωνα σκεψεων,επιθυμιων ,συναισθηματων,αναζητησεων....ωρα αυτοκριτικης.
    ΟΚ! Ξερω ποια ειμαι,τι επιθυμω και ψαχνω να βρω αυτο που με εκφραζει.
    Οταν το βρω ομως μεχρι που μπορω να φθασω? Ποσα μπορω να δωσω? Ποση αντοχη εχω?

    Ειναι ευκολο να σκεφτεσαι και να φανταζεσαι.Βλεπεις το μυαλο φτιαχνει εικονες και εκει μεσα ειναι ολα ιδανικα.
    Τι γινεται ομως οταν ελθεις αντιμετωπος με αυτο που επιθυμουσες? Οταν το βρεις ή σε βρει και ερχεται η ωρα της αληθειας? Θα μπορεσεις να ανταποκριθεις? Θα αντεξεις τις δυσκολιες,τον πονο,την ταπεινωση,τις υποχωρησεις?

    Πως μπορει κανεις να προετοιμαστει για αυτη την στιγμη? Την στιγμη της αληθειας.Που θα πρεπει να παραδωσεις και να παραδοθεις? Και αν δεν φανεις ανταξια? Αν δεν εχεις αρκετη δυναμη? Πως θα την αποκτησεις? πως θα πεις στον αλλο οτι φοβαμαι,ποναω....αλλα θελω να νοιωσω,αλλα νομιζω πως δεν εχω αρκετη αντοχη γι αυτο?
     
    Last edited: 28 Απριλίου 2011
  2. Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Τότε δεν το ήθελες πραγματικά.
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Οταν δεν εχεις βιωσει κατι τετοιο,δεν ξερεις τις σωματικες και ψυχικες αντοχες σου, δεν νομιζω οτι σημαινει οτι δεν το ηθελες πραγματικα.
    Ειναι φυσιολογικο να φοβασαι και να αναρωτιεσαι και ακομα πιο φυσικο να μην ξερεις να ελεγχεις το σωμα σου και την ψυχη σου σε μια νεα κατασταση.
    Το θεμα ειναι πως θα βοηθηθεις,πως θα ενταχθεις σε αυτο.
    Το να τα παρατησεις ή να εχεις μηδενιστικη συμπεριφορα και αρνητικη λεγοντας "δεν μπορω αρα δεν ειμαι εγω γι αυτα" ειναι ευκολο, πως μενεις και συνεχιζεις ειναι το θεμα.Πως μαθαινεις να αντεχεις τον πονο,την ταπεινωση.
    Στο μυαλο πριν σου συμβουν ηταν ευκολα,στην πραξη? Εκει σε θελω καβουρα που λεει και η ρηση.
     
  4. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    δεν υπάρχει τρόπος, βλέποντας και κάνοντας, πάντα με αρωγό τον Κ.


    θα συμφωνήσω με την Beatrix, αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις, τότε δεν ήταν αυτό που ήθελες


    χωρίς φόβο και πάθος  




    .
     
  5. Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Επιμένω, δεν το θέλεις αρκετά, αλλά και η αποτυχία μέσα στο πρόγραμμα είναι.

    Το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό να φοβάσαι, και εντελώς περιττό να θέλεις να ελέγξεις το σώμα σου και τη ψυχή σου, αν μπουν αυτά σε μία κατάσταση που εσύ θέλεις, προσαρμόζονται και όλα συμβαίνουν φυσικά.

    Μαθαίνεις να τ' αντέχεις όταν σε φέρνουν πιο κοντά σε σένα, και δεν υποδύεσαι.

    Προσωπικές μου απόψεις τα παραπάνω.  
     
  6. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Εννοειται πως ο καθενας μας εκφραζει την προσωπικη του αποψη και ετσι μονο γινεται ομορφος διαλογος και μαθαινουμε και πραγματα που ισως δεν ξεραμε ή δεν ειχαμε σκεφθει.
    Και σε ευχαριστω που συνδραμεις στο νημα, οπως ευχαριστω και την Σαπφω.
     
  7. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και να μη σταματήσετε να ακούτε σε καμία περίπτωση τη φωνή της συνείδησή σας. Είναι ο καλύτερος οδηγός, σε νέα, δύσβατα, μονοπάτια.

    Όλα θα πάνε καλά, αν πάνω απ' όλα είμαστε εμείς καλά, υγιείς και αποφασισμένοι.
     
  8. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Καλύτερα να το ζεις και να δοκιμάζεις (πάντα σε "λογικά" πλαίσια επιλογής κλπ κλπ) παρά να το συζητάς απλά...   Σίγουρα με τη συζήτηση... δε θα μάθεις ποτέ.  

    Ανδρ(ε)ας
     
  9. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Όταν τα νοιώθω όλα αυτα, ανεξάρτητα αν το κάνω για ερωτικά, συναισθηματικά, υλικά, εργασιακά κτλ... γελάω με τον εαυτό μου που νομίζω ότι ξέρω τι θέλω.. Γελάω εννοώ γελάω.. Μου προκαλώ γέλιο. Γελάω και λέω:"Ε! αφού φτάσαμε ως εδώ, ας συνεχίσουμε... "
    Το γέλιο πάντα διώχνει τον φόβο.
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Συγνωμη για να καταλαβω τι εννοεις,αν δηλαδη καποια εισερχεται σε μια σχεση με καποιον και ας υποθεσουμε οτι αυτη ειναι υποτακτικη και αυτος κυριαρχος και ενω αυτη ονειρευοταν να βιωσει μια τετοια σχεση,οταν φτανει στο σημειο σωματικος πονος,διαπιστωνει οτι δεν τον αντεχει οσο και αν τον επιθυμουσε νοερα και δεν ξερει τι να κανει.
    Το ριχνει στο γελιο και ξεπερναει την μικρη αντοχη της στον σωματικο πονο?
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Γενικά,
    αν βάζεις τέτοιες τρικλοποδιές στον εαυτό σου μπορεί να γίνεσαι ευεπίφορος δέκτης κάθε "mind game" της κακιάς ώρας, που σκοπό έχει να σου δείξει πόσο "άχρηστη" είσαι εσύ και κατ' αντιδιαστολή πόσο "σπουδαίος" ό Έτερος.

    Ειδικά,
    Αν αυτό ήταν το θέμα, τότε το νήμα θα έπρεπε να είναι στο training techniques.

    Για τη σωματική αντοχή έχω τη γνώμη ότι μια υποτακτική θα την αυξήσει όταν ξεφορτωθεί τα περιττά της οποιασδήποτε μορφής και στηριχτεί γερά στα χρειαζούμενα.

    Ο πόνος απομυθοποιείται κάποια στιγμή...
    Αν πάλι το θέμα είναι τούτο, θα έλεγα ότι η αντοχή αυτή είναι ευθέως ανάλογη της αποδοχής του συγκεκριμένου κομματιού του εαυτού σου.
     
  12. cassie

    cassie Regular Member

    Απάντηση: Επιθυμω,αναζητω,ανακαλυπτω......ομως αντεχω?

    Να παραδοθεις χωρις καμμια προσδοκια  .

    Φιλια,
    cassie