Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιτέλους!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος doulos, στις 2 Δεκεμβρίου 2007.

Tags:
  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    … Οι περισσότεροι αν είχαν την δυνατότητα (εξαρτάτε από διάφορους παράγοντες) θα έκαναν μια σχέση....
    Αυτοί που ξέρεις και αυτοί που δεν ξέρεις...αυτοί που γράφουν εδώ και αυτοί που δεν γράφουν...αυτοί που το ομολογούν και αυτοί που δεν το ομολογούν....αυτοί που το έχουν κάνει και δεν το κρύβουν...και αυτοί που το κάνουν και παρόλα αυτά αισθάνονται ενοχές ή και ακόμα το κατακρίνουν...
    Κανένας από αυτούς δεν έχει περάσει άσχημα, περνώντας το κατώφλι ενός dungeon είτε αν αυτοί πήγαν για session μιας ώρας, είτε για πολύωρο, είτε αν είναι υποτακτικοί από αυτούς που υπηρετούν τον χώρο αυτό, προσφέροντας τις υπηρεσίες τους στην Μistress, όπως κάνει ο doylos.

    Δράττω την ευκαιρία που μου δίνεται, για να γράψω μερικές σκέψεις Μου και να τις μοιραστώ μαζί Σ/σας...

    Καθημερινά συζητώ με πολλούς γνωστούς και αγνώστους υποτακτικούς.
    "Δεν υπάρχουν Μistress" μου λένε με παράπονο και αυτό είναι μια κοινή ομολογία όλων αυτών, που επισκέπτονται μια Pro Domme. H ζωή τους είναι μια διαρκής αναζήτηση, για την ιδανική lifestyler Μistress... και την αναζητούν παντού…

    Οι περισσότεροι από αυτούς, στην αναζήτηση τους έκαναν διάφορες σχέσεις από τις οποίες μερικοί, έχουν εισπράξει την πίκρα και απογοήτευση. Κάποιοι άτυχοι, που τόλμησαν να εκφράσουν τις επιθυμίες τους στις vanilla συντρόφους τους, εισέπραξαν ακόμα χειρότερα την κοινωνική κατακραυγή, τον εξευτελισμό και την απόρριψη. Κάποιοι είχαν την πεποίθηση ότι αποκαλύπτοντας το μυστικό τους στις συντρόφους τους και μοιράζοντας το μαζί τους, αυτές θα κατανοούσαν την συμπεριφορά τους και την κλίση τους. Τις περισσότερες φορές αυτό, κατέστη μάταιο, καταστροφικό και σχεδόν ουτοπικό.

    Κάποιοι, ελάχιστοι είναι τυχεροί …αλλά και οι περισσότεροι εξ αυτών, στην πορεία της σχέσης τους ανακαλύπτουν ότι το "καρπούζι είναι μάπα" και ότι "η φούσκα κάποια στιγμή, έσκασε"...αφού οι Κυρίες που σχετίζονται, όταν νοιώσουν ασφαλείς ότι έδεσαν τον γάιδαρο τους, χαλαρώνουν, χάνουν την Κυριαρχία που έβγαζαν και που ήταν η αιτία που γοήτευσε τον υποτακτικό. Γίνονται αυτόματα από Κυρίαρχες Γυναίκες Αφέντρες, γυναίκες αδιάφορες, βαριεστημένες, βανιλίζουν και πολλές φορές φτάνουν στα αξιοζήλευτα επίπεδα της παθητικότητας μιας σκλάβας, κάνοντας ακομα πιο δυστυχισμένους τους υποτακτικούς τους, που ξεγελαστήκαν..

    Από την άλλη οι ηλεκτρονικές περσόνες Μistress, είναι πολλές φορές καλά κριμένες πίσω από τους υπολογιστές τους. Παραπλανούν υποτακτικούς, δημιουργώντας την ιδεατή εικόνα μέσα από τα γραπτά τους. Στην πραγματικότητα μερικές από αυτές είναι καταπιεσμένες γυναίκες, άλλες με πολλά απωθημένα και άλλες που έχουν χάσει τον έλεγχο στην ζωή τους και που ψάχνουν να βρουν διέξοδο και που θα τις κάνει να αισθανθούν καλύτερα, δημιουργώντας ακόμη και παράλληλη ζωή από αυτή που ήδη έχουν και που θα νοιώθουν κοροϊδεύοντας τους άλλους, αλλά περισσότερο τον εαυτό τους, ότι είναι κάποιες, δημιουργώντας σε όλους την ψευδαίσθηση, ότι είναι ικανές να ελέγχουν άτομα και καταστάσεις. Όταν όμως αυτές, έρθουν αντιμέτωπες με την πραγματικότητα τα χάνουν …κρύβονται, βρίσκουν διάφορες δικαιολογίες και εξαφανίζονται. Σε κάποιες η συμπεριφορά τους ουδεμία σχέση έχει στην πραγματικότητα και με αυτό που λανσάρουν.

    Με όλα αυτά που περιέγραψα, θέλω να πω ότι υπάρχουν χιλιάδες λόγοι που κάποιοι υποτακτικοί, θέλουν να επισκεφτούν ή που επισκέπτονται μια Pro Domme. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι, ξέρουν ότι θα περάσουν καλά, εκπληρώνοντας τις φαντασιώσεις τους, που σε άλλη περίπτωση ίσως θα έμεναν ανεκπλήρωτες στα μαύρα σκοτάδια του μυαλού τους.

    Βεβαίως, το ιδεατό είναι να βρει ο καθένας το ταίρι του, την σύντροφο του σε αυτό το δύσκολο ταξίδι της ζωής Μ/μας. Μέχρι να συμβεί αυτό όμως σε κάποιον, κανένας δεν μπορεί να του απαγορεύσει ή και να τον κατηγορήσει, όταν ζει τις φαντασιώσεις του έστω και για λίγο και με οποιοδήποτε τρόπο. Όπως επίσης κανένας δεν μπορεί να προβλέψει με σιγουριά, αν κάποιος θα είναι τόσο τυχερός, που στην ζωή του θα βρει αυτό που ονειρεύεται και επιθυμεί.
    Αυτοί οι άνθρωποι δηλαδή που δεν βρίσκουν Mistress, θα πρέπει να είναι καταδικασμένοι στην αιώνια α-μπιντιεσεμία (κατά το αγαμία)?

    Για τους λόγους αυτούς αλλά και για άλλους εξ ίσου σοβαρούς, και επειδή τα έχω σκεφτεί πολύ καλά όλ΄ αυτά, Έχω απενεχοποιήσει το Pro Domination, και οποιαδήποτε διαφορετική άποψη, την βρίσκω αλαζονική, απερίσκεπτη, σκληρή, αλλά και συνάμα και το λιγότερο υποκριτική…
    Ελπίζω ότι αν σκεφτείτε λογικά και Ε/εσείς, θα κατανοήσετε την ανάγκη για εκτόνωση της ανικανοποίητης ερωτικής και φαντασιακής έκφρασης, που έχουν ορισμένα άτομα .….

    Mistress_Vanda…καλώς ήρθες στην Ελληνική πραγματικότητα και ….περαστικά Σου!!!  
     
    Last edited: 19 Δεκεμβρίου 2007
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Μόλις διάβασα πως η Κυρία αυτή ήταν όντως επαγγελματίας. Είχα την εντύπωση πως δεν είναι.
    Επομένως τα τελευταία posts που έχω γράψει δεν έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση κι ας μη ληφθούν υπόψη...
     
    Last edited: 18 Δεκεμβρίου 2007
  3. Mistress_Vanda

    Mistress_Vanda Regular Member

    Lost boy... Πρωφανέστατα δέν παρερμήνευσα τίποτα. Τα σχόλια έχουν γραφεί με τόσο γλαφυρό τρόπο που δέν αφήνουν περιθώρια παρερμήνευσης.

    >>Κατά τα άλλα δεν αξίζουν όλα τα φετιχ σεβασμό, ούτε και πρέπει να παρέχονται σε όλα ασυλία επειδή απλά αποτελούν επιθυμίες κάποιου (και δεν αναφέρομαι μόνο στο παραπάνω παράδειγμα).<<

    Επειδή το παραπάνω παράδειγμα έγινε δυστυχώς και αδίκως η αιτία όλων κι επειδή το θέμα που επιφανειακά αγγίζεις αξίζει πολύ σοβαρότερη συζήτηση, από διάφορα άτομα με διαφορετικό background αλλά με ουσιαστικές εμπειρίες...
    Καληνύχτα...θα χαρώ να συζητήσουμε από κοντά και όχι online.

    MV
     
  4. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Στις περισσοτερες των περιπτωσεων, ενας/μια υποτακτικος/η κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου (μπορω να αναφερω και αλλα παραδειγματα). Ετσι λοιπον, με εναν εμμεσο τροπο Η/Ο Αφεντρα/ης 'γλιτωνει' καποια χρηματα που πιθανον να εδινε για να κανει καποιος αυτες τις δουλειες.
    Γιατι στην περιπτωση που αναφερει ο doulos θεωρειται πως ειναι εκμεταλευση και κατα συνεπεια αυτος 'κοροιδο', ενω στην αλλη ειναι προσφορα υπηρεσιας και μερος της σχεσης?
    Ποιος θα καθορισει τι ειναι τι?
    Επισημαινω πως στην περιπτωση που αναφερθηκε ο doulos, δινει ενα ποσον ανα μηνα που αντιστοιχει σε ενα ωριαο session. Γιατι να μην ειναι λοιπον μερος της σχεσης και αυτο?
    Εδω, απλα θα ηθελα να πω και εγω με την σειρα μου πως, φυσικα και υπαρχει ενα σημειο οπου ξεκινα η εκμεταλευση αλλα, δεν νομιζω πως στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει ξεπεραστει.
     
  5. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Παρατηρώ με έκπληξη πως μια κατάθεση της εμπειρίας και του τρόπου ζωής κάποιου πυροδότησε μια συζήτηση για την πολιτική ορθότητα ή όχι του πως βιώνει κανείς το BDSM και σε μια εύκολη και απορριπτική κρίση του ίδιου και των όσων ζει ή φαντασιώνεται.

    Παλαιότερα και εγώ, σαν την Mistress Vanda, είχα την εντύπωση πως ο Χώρος είναι γενικά ανοιχτός στον εναλλακτικό ερωτισμό, μια και αυτός αποτελεί τον συνδετικό κρίκο για όλους εμάς. Και εγώ έπεσα από τα σύννεφα, όταν κατάλαβα πως δυστυχώς, δεν ισχύει αυτό στην χώρα μας.
    Ο λόγος; Αυτό που ο L_Strike απάντησε πολύ σωστά με μια φράση, που δυστυχώς δεν έγινε κατανοητή από όλους:

    "Το βίτσιο μου είναι σωστό, το δικό σου δεν είναι".
    Μια από τις χειρότερες παιδικές ασθένειες του χώρου του BDSM παγκοσμίως, μας χτυπάει την πόρτα και αν κρίνω από τις απαντήσεις εδώ, παίρνει μορφή επιδημίας! Αυτό το βλέπει κανείς και στα online forum και στις κατ' ιδίαν συζητήσεις. Προφανώς είναι μια ανθρώπινη τάση, τι άλλο να πω...

    Κοινώς, δείχνουμε μια μεγάλη δυσκολία (και δυσφορία) στο να ανεχτούμε και να καταλάβουμε την διαφορετικότητα του άλλου. Κηρύττουμε για κάποιο "ορθό" BDSM, και το προσδιορίζουμε όπως γλαφυρά και επιτυχημένα περιγράφει ο trampledgr ως "κανόνα εξέλιξης του καλού BDSMer στην Ελλάδα". Συγκεκριμένα:

    Δυστυχώς, υπάρχει πάντα μια τάση στον Χώρο για το τι υποτίθεται πως αποτελεί το "σωστό" και "ορθόδοξο" BDSM. Για το τι "πρέπει" να αισθάνεται κάποιος, για το ποιά πορεία "πρέπει" να έχει και πως θα "πρέπει" την ζήσει αυτή.

    Λόγω της φύσης του internet, του ίδιου του μέσου που χρησιμοποιούμε για να επικοινωνούμε αυτή την διαφορετική μας σεξουαλική έκφραση, καταλήγουμε να κυνηγάμε επίμονα το ιδεατό, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που το BDSM μετατρέπεται σε ένα λογοτεχνικό δημιούργημα και όχι σαν μια επιτακτική και βασική ερωτική ανάγκη που έχουμε μέσα μας και αναζητά έκφραση. Με λίγα λόγια, ο τρόπος που προσεγγίζουν γενικά πολλοί το BDSM είναι φαντασιακός και όχι σαν κάτι που αποτελεί μια χειροπιαστή πραγματικότητα και τρόπο ζωής.

    Έτσι ξεχνάμε συχνά πως λόγω της σκληρής πραγματικότητας γύρω μας, που μας λέει πως υπάρχει μια σπανιότητα διαθέσιμων συμβατών μαζί μας και μη-vanilla συντρόφων που θα μας δώσουν έστω και μια ελάχιστη ευκαιρία, η εύρεση του ιδεατού συντρόφου για τους περισσότερους είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο, αν όχι αδύνατο.

    Καλά ως τώρα, και αυτό θεμιτό είναι. Το να αντιμετωπίζει κανείς το BDSM μόνο σαν λογοτέχνημα είναι και αυτό ένα ωραίο βίτσιο και φετίχ, όπως όλα τα άλλα.

    Το πρόβλημα είναι όταν αυτή μας η στάση, καταλήγει να γίνεται κριτική των άλλων ατόμων του Χώρου, σε επίπεδο πόθων, φαντασιώσεων και ζητούμενων. Εκεί, απορρίπτουμε την "πεζή" προσέγγιση του BDSM, Είναι δυνατόν να πληρώσει κανείς για το "Ωραίο", το "Μεγάλο", το "Αληθινό"...; Είναι δυνατόν να είναι "βρώμικο" το BDSM;

    Ρε παιδιά, μήπως φτάνουμε να εξισώνουμε το BDSM με το Ολυμπιακό Πνεύμα;  

    Είναι δυνατόν να πληρώσει κανείς για να αποκτήσει κάτι που είναι σπάνιο και δεν βρίσκει πουθενά στο περιβάλλον του; Ή είναι δυνατόν να αρέσκεται κάποιος στο να παρέχει κάτι υλικό σε μία Κυρίαρχη -ο / γκόμενα -ο; Δώρα, γούνες, ταξίδια, λεφτά, σπίτια, αυτοκίνητα και διαμαντένια δαχτυλίδια; Η απάντηση είναι ναι και στα δύο. Είναι δυνατόν, για αυτό και συμβαίνει καθημερινά, σε όλο τον κόσμο. Για την ακρίβεια, το χρήμα και το σεξ κινούν τον κόσμο που ζούμε. Τώρα ακόμα και εμείς οι ίδιοι να μην το κάνουμε, το να πέφτουμε από τα σύνεφα, όπως κάνουν στην TV οι γείτονες του εκάστοτε δράστη, για το τι γίνεται παραδίπλα μας, σημαίνει είτε πως δεν ξέρουμε τον κόσμο που ζούμε, είτε κάνουμε πως δεν τον ξέρουμε...

    Τέλος, όπως εξαιρετικά είπε πάλι ο trampledgr:

    Θεωρώ πως έχει γίνει ένα μεγάλο λάθος σε αυτή την συζήτηση. Κρίνουμε με κριτήρια καθαρά vanilla. (Κάνουμε λες και αγνοούμε πως κάποια πράξη, η οποία θα φαινόταν παράδοξη σε έναν εκτός Χώρου, μπορεί να προσφέρει εγκεφαλικό ερεθισμό και ηδονή σε κάποιο άτομο του Χώρου.)

    Και ποιοι το κάνουν αυτό; Εμείς που υποτίθεται απαιτούμε διαφορετικά ερωτικά και εγκεφαλικά ερεθίσματα για να την βρούμε. Εμείς που η φαντασιώσεις μας δεν περιλαμβάνουν μόνο μια παλινδρομική κίνηση του πέους μέσα σε ένα αιδοίο, αλλά κάτι πολύ πιο σύνθετο και προχωρημένο...
    Αν λοιπόν αναγνωρίζουμε το δικαίωμα στον εαυτό μας να ικανοποιεί αυτές τις ανάγκες του, γιατί αλήθεια απορρίπτουμε αυτό το δικαίωμα στους άλλους;
    Το έχουμε σκεφτεί;
     
  6. Mistress_Vanda

    Mistress_Vanda Regular Member


    phoenixxx, πρός πολύ μεγάλης Μου εκπλήξεως, κάποιοι συμμετέχοντες στη συζήτηση αυτή έχουν δηλώσει ώς status, vanilla. Δέν είμαι καθόλου από αυτούς τους μανιακούς με το online status που δηλώνει ο καθένας, ούτες η άλλως τα statuses αυτά είναι πολύ περιορισμένα. Δέν μπορώ όμως να πιστέψω ότι ένας/μία vanilla όσο ανοιχτόμυαλος/η και ανοικτός/ή να είναι μπορεί να προσεγγίσει ένα τόσο ειδικό BDSM θέμα. Εάν πραγματικά καταννοεί την ιδιαιτερότητα της ανάγκης για BDSM playing και είναι σε θέση να εκφέρει πάγια γνώμη επί τούτου, τότε μάλλον δέν είναι vanilla!

    Αυτά τα ολίγα, και αυτή είναι και η τελευταία Μου απάντηση στο θέμα. Εχουν ακουσθεί ενδιαφέρουσες απόψεις, αλλά πιστεύω ότι το θέμα έχει κορεσθεί.

    Φιλικά,

    MV.
     
  7. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιέγραψε η Smart Lady.Μα ακριβώς έτσι και για να μην είμαι απόλυτος ,στην δική μου ''ιστορία'' τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς.Το έχω ζήσει με ακριβώς τα ίδια λόγια που έγραψε η πανέμορφη Κυρία...ίδιες στιγμές...ίδιες καταστάσεις...σπάνια τα δεδομένα αλλάζουν κι αυτό συμβαίνει για λίγο χρόνο.
    Προσέξτε:περνάω καλά.Ζω καλά.Δεν έχω κανένα παράπονο.Όμως έχω απορρίψει την πιθανότητα να βρώ το ιδανικό και προσαρμοζομαι...Στην κοινωνία που ζούμε το θεώρω ουτοπία.Μακάρι να μην ήταν και μακάρι να πέφτω έξω...
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Ειδικό bdsm θέμα; Προσωπικά βλέπω ανθρώπινες συμπεριφορές και διαβάζω τα posts, όχι το τι status έχει ο καθένας και για ποιο λόγο το έχει.
    Πιστεύω πως αυτή είναι ανοιχτόμυαλη συμπεριφορά και όχι η αυτοαπομόνωση από τους άλλους τους.... "ξένους".
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αν και κινείσαι ανάμεσα Μ/μας χρόνια και στον χώρο αυτό, το θέμα είναι Lost boy ότι απορώ, που δεν έχεις ακόμα καταλάβει, ότι το BDSM είναι κάπως ιδιαίτερο, τόσο σαν ερωτική έκφραση όσο και σαν τρόπος ζωής (για ελάχιστους), αλλά ακόμα είναι ιδιαίτεροι και οι άνθρωποι που το περιβάλουν, σε σχέση πάντα με την vanilla ανθρωπινή σεξουαλικότητα και συμπεριφορά... Λειτουργεί ναι μεν ανοιχτόμυαλα, αλλά δεν παύει να λειτουργεί μέσα σε "δικούς του" και ιδιαίτερους κανόνες και ατομικές συμπεριφορές.

    Το τι είναι ακριβώς αξιοπρεπές φετίχ ή δεν είναι αξιοπρεπές, είναι καθαρά υποκειμενικό (πέρα από ορισμένες εγκληματικές περιπτώσεις που στην πραγματικότητα δεν έχουν σχέση με τα φετίχ, κι ας τα κατατάσσουν σε αυτά).
    Άλλωστε αυτή η αξιοπρέπεια είναι, που βασανίζει εκατομμύρια ανθρώπους στον κόσμο και τους καθίστα σκλάβους, μιας υποτιθεμένης καθώς πρέπει ηθικής την οποία τελικά, ερμηνεύει ο καθένας με τον τρόπο του.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory


    Προσυπογράφω
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Ανάμεσά Σ/σας;;;!!!! Ανάμεσα σε ποιους εννοείς;;; Γράφω στο forum για να κινούμαι ανάμεσα σε Σ/σας; Ποίοι είστε εσείς δηλαδή;
    Φυσικά και Δεν κινούμαι «ανάμεσα» σε κανέναν άνθρωπο.

    Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά τέτοιους κανόνες. Όποιος τους έχει δει ή τους γνωρίζει ας τους αναφέρει ώστε να προσδιοριστεί καλύτερα και ο χώρος αυτός.
    Αν και πολύ αμφιβάλλω ότι αυτοί έχουν οριστεί.

    Επομένως λοιπόν όντως δεν είναι τα πάντα υποκειμενικά. Υπάρχουν και όρια και συμπεριφορές που πρέπει να τηρούνται.

    Η αξιοπρέπεια δεν καθιστά κανέναν σκλάβο. Αντίθετα τον καθιστά σεβαστό απ' όλους και τον προστατεύει από το να γελοιοποιείται είτε δημοσίως είτε στην ιδιωτική του ζωή. Δεν υπάρχει λόγος να ξεφτιλίζουμε τις έννοιες και τους όρους για να δικαιολογούμε τα φετιχ μας.
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Επιτέλους!

    Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο πελατης εχει παντα δικιο..... και αφου στην προκειμενη φαση πελατης ειναι ο δουλος Ε/εμας δεν Μ/μας πεφτει λογος...... δεν λενε με τα λεφτα μου και την Κυρα μου.... 

    Περαν της πλακας, βρε παιδια ελεος φτασατε το θεμα 10 σελιδες για να αποδειξεται αραγε τι ?
    Τι ειναι σωστο και τι οχι για Ε/εσας?
    Τοτε θα Μ/μας πουνε και οι βανιλα οτι αυτο που κανεται Ε/εσεις δεν ειναι σωστο για εμας, τι θα τους απαντησουμαι αραγε Ε/εμεις για να τους πεισουμε οτι δεν ημαστε ανωμαλοι αφου δεν εχουμε πεισει ακομα ουτε τους ιδιους Μ/μας τους εαυτους τι ειναι ανωμαλο και τι οχι, τι ειναι σωστο και τι οχι, να πληρωνεις η να μην πληρωνεις......κ.λ.π., κ.λ.π.

    Ας το κλεισουμε λοιπον εδω.
    Και αφου περασε ο δουλος καλα,περασαμαι και Ε/εμεις καλυτερα......... 

    Τ Ε Λ Ο Σ