Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιτέλους!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος doulos, στις 2 Δεκεμβρίου 2007.

Tags:
  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    χμ αλλες θελουν μην πω απετουν κερασμα ποτο και φαγητο αλλες δεν καταδεχονται!τη θελετε επιτελους θα σαλταρω!!!!!!!!!!!!!!! 

    ναι αλλα δεν πρεπει να ξεκαθαριστει απο την αρχη αν ειναι εμπορικη πραξη?γιατι θελω να πιστευω πως μπορει να υπαρχουν υποτακτικοι οι οποιοι πιστευουν μεσα στην αγνοια τους πως ειναι υποχρεωση ενος σκλαβου να πληρωνει αν το ζηταει η κυρια!αλλιως ειναι σκλαβος που δεν σεβεται κυριος τη θεση του!αρα θα ελεγα το καλητερο ειναι πρωτα μελετη και ψαξημο και μετα βουρ στον πατσα!βεβαια αν γινετε συνειδητα και απο τους δυο καλα κανουν αφου περνανε καλα
     
    Last edited: 7 Δεκεμβρίου 2007
  2. aDDIcteD

    aDDIcteD Regular Member

    για μένα άτομο που απαιτεί και θεωρεί δεδομένο ότι θα το πληρώνουν είναι ξεπεσμένο στα μάτια μου. Είτε είναι άντρας είτε γυναίκα αυτό.

    Δεν θα ανεχόμουν ποτέ ο άντρας να με πληρώνει και να το θεωρώ δεδομένο, πόσο μάλλον να το απαιτώ. Λίγη υπερηφάνεια και αυτοσεβασμός! Άλλο να κεράσει αυτός την μία και να ανταποδώσω την επόμενη. Ή έστω ο καθένας τα δικά του.

    Και βέβαια όσες λειτουργούν έτσι... δεν το κάνουν επειδή τους ήρθε ένα ωραίο πρωί, απλά κάποιος άντρας τις έμαθε έτσι... (Η η μαμά τους που τους κάνει πλύση εγκεφάλου "βρες έναν μαλάκα να στα πληρώνει"   ) άρα η πηγή του κακού είναι οι ανασφάλειες οι δικές σας και το ότι δεν κρατάτε σε ισορροπία την σχέση, όσον αφορά το οικονομικό επίπεδο τουλάχιστον και στην πορεία οι ίδιες οι γυναίκες που δέχονται παθητικά να της πληρώνει ο κάθε γκόμενος λες και είναι συνοδοί πολυτελείας!
     
  3. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    δεν μιλαμε για σχεση aDDIcteD αλλα ας πουμε μια γνωριμια!αν υπαρχουν σε σχεση τετειες ανασφαλειες χεσε μεσα σχεση ειναι!εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα να πληρωνω ισα ισα δεν με χαλαει καθολου!εξαλου δεν θα σωθω με 10 και 20 ευρω!αλλα μου την σπαει η στιγμη της αμηχανιας οταν πας να πληρωσεις και βαζει το χερι στο πορτοφολι!και ασε και οχι δεν θελω κλπ!
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Η συνεπαγωγή σου είναι λανθασμένη και δεν προκύπτει λογικά από τη δική μου διατύπωση. Σε όλες τις σχέσεις υπάρχει καθεστώς προσφοράς-ζήτησης αλλά δεν είναι όλες οι σχέσεις εμπορικές.

    Η πόρνη για να κάνει ένα session μαζί σου ζητά να πληρωθεί. Η φίλη σου όχι. Το αν εσύ οικειοθελώς στα πλαίσια της σχέσης σας της προσφέρεις δώρα ή πληρώνεις και τη δική της μερίδα στα εστιατόρια, δεν την καθιστά επαγγελματία, ούτε εσένα πελάτη. Φυσικά αν διατηρεί σχέση μαζί σου κυρίως επειδή είσαι γενναιόδωρος (ανεξάρτητα από το αν πληρώνεις σε είδος ή χρήμα), και αν είσαι γενναιόδωρος κυρίως επειδή θέλεις μία μόνιμη ερωτική σύντροφο, τότε οπωσδήποτε η σχέση σας τείνει να είναι πελατειακή.

    Ομοίως ο εστιάτορας για να σε σερβίρει ζητά να πληρωθεί. Ο φίλος σου όχι. Το αν εσύ από ευγνωμοσύνη προς το φίλο που συχνά σε καλεί σε γεύμα, του προσφέρεις με τη σειρά σου κάτι, δεν σας καθιστά εμπορικής φύσης συναλλασσόμενους. Φυσικά αν διατηρείς τη σχέση μαζί του, μόνο επειδή σε καλεί συχνά για φαγητό, και αν εκείνος σε καλεί επειδή κάτι άλλο σε αντάλλαγμα αυτού θέλει από εσένα, ομοίως η σχέση σας σε φιλικό επίπεδο χωλαίνει και τείνει να γίνει σχέση συγκαλυμμένα εμπορική.

    Δεν νομίζω ότι η διαφοροποίηση μεταξύ εμπορικής και κοινωνικής σχέσης είναι δύσκολα διακριτή. "Πληρώνω", "καρπώνομαι", "επενδύω", "δωρίζω", "δίνω", "παίρνω" είναι λέξεις με ποικίλια νοήματα κατά περίπτωση, μην τις θεωρείς μονοσήμαντα, γιατί συνεπαγωγικά καταλήγεις σε γενικευμένα και ασφαλώς άστοχα συμπεράσματα.
     
  5. O doulos θα πηγαινει καθε Κυριακη δηλ. 4 φορες το μηνα.
    Καθε μηνα θα πληρωνει λιγο παραπανω απο ενα σεσσιον
    Εχουμε και λεμε τεσσερα σεσιον στην τιμη του εναμισι
    Ε καλη συμφωνια εκανε. που ειναι το προβλημα?
     
  6. frendy

    frendy Regular Member

    Απάντηση: Επιτέλους!

    Ωραίος ο cornilios κάτι σαν τις πίτσες δηλαδή. Παίρνεις 3 πληρώνεις 2!
     
  7. Kits

    Kits Contributor

    Αναλογα το πως το βλεπει ο καθενας... ο doulos το βλεπει ως μια D/s σχεση ... καποιοι το βλεπουν ως εμπορικη σχεση απο την στιγμη που πληρωνει για παροχη υπηρεσιων  


    Η καθε σχεση σε οποια μορφη της ( φιλια, αγαπη, επαγγελματικη κτλ ) βασιζεται στο συμφερον. Ειτε ειναι ηθικο/ πνευματικο ειτε υλικο αναλογα την μορφη της και πως το αντιλαμβανεται ο καθενας. Καθε μερα εμπορευομαστε τους εαυτους μας αλλα κανεις δεν το παραδεχεται
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Ναι..... το παραπάνω είναι πολύ σωστό.
    Φυσικά όμως αυτό, δε δικαιολογεί ξεπουλήματα αν θέλουμε να είμαστε αξιοπρεπείς.
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    Αγαπητε Lost boy η αξιοπρεπεια ειναι κατι το υποκειμενικο...

    προσοχη ομως να μην περασει καποιος την λεπτη γραμμη που χωριζει την αξιοπρεπεια απο την βλακεια
     
  10. Eri

    Eri



    Τελικα η βλακεια συνορευει με πολλες εννοιες οπως αξιοπρεπεια, χιουμορ, υπακοη (καπου σε ενα θρεντ το πηρε το ματι μου) κτλ.......

    Οσο για την αξιοπρεπεια.....δεν ειναι παντα τοσο υποκειμενικο θεμα....Απο τη στιγμη που κρινουμε καποιον κ τον χαρακτηριζουμε "αξιοπρεπη" αυτοματα δεχομαστε καποια αντικειμενικα κριτηρια κ γι αυτο συνηθως ο χαρακτηρισμος που διδουμε εμεις σε καποιον ειναι ο ιδιος που του δινουν κ αλλοι.......
     
  11. Kits

    Kits Contributor

    Οταν καποιον τον βριζουν και δεν απανταει ...

    τοτε για καποιους ειναι αξιοπρεπεια και για αλλους βλακεια!


    Υ.Γ. απειρα παραδειγματα υπαρχουν
     
  12. Eri

    Eri

    Θα μου επιτρεψεις να μην ανακατευτω στις διαφωνιες σου......

    Στην περιπτωση που περιγραφεις οι περισσοτεροι εχουμε κρινει πολυ πριν....