Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ερωτική ηδονή.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 6 Νοεμβρίου 2009.

Tags:
  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    ευχαριστω για τους χαιρετισμους  
    Δυστυχως η συζητηση μας ανοιγει αλλο θεμα που ξεφευγει απο το νημα .
    Επειδη ξεκινησε απο δικο μου ποστ αυτη η αλλαγη κατευθυνσης και απο σεβασμο στον νηματοθετη φιλο ΜαστερΠερρι , θα προτεινα να συνεχειστει η ενδιαφερουσα αυτη συζητηση σε δικο της χωρο .  
     
  2. Ntinak

    Ntinak New Member

    Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Αγαπητέ Master DO προς το παρόν και δεν ξέρω για πόσο δεν ασπάζομαι τίποτα που έχει σχέση με το SM. Δήλωσα sub στο προφίλ μου όχι γιατί είμαι αλλά γιατί ίσως θέλω να γίνω και ίσως έτσι νιώθω. Νομίζω το λέω στο μήνυμα που έγραψα όταν πρωτοπήρα στο forum σας ότι είμαι νέα χωρίς καμία εμπειρία στον χώρο. Αν κακώς το δήλωσα στο προφίλ μου ζητάω συγνώμη δεν γνώριζα τους κανόνες σας και δεν τους γνωρίζω απλά σε παρακαλώ πες μου τι να δηλώσω.
    Αν μου επιτρέπεις όμως να πω και συγνώμη το τι είναι ομαλό και το τι είναι ανώμαλο δεν έχει να κάνει με τις κοινωνικές προκαταλήψεις αλλά με τα πιστεύω του καθένας μας. Ας αφήσουμε λίγο το δεν φταις εσύ η κοινωνία μας τα φταίει. Κανένας δεν θα μου πει τι είναι ανώμαλο όπως φαντάζομαι κανένας δεν θα πει και σε εσένα. Εγώ είμαι αυτή που θα βάλω την κόκκινη γραμμή και θα κάνω τον διαχωρισμό και όχι οι κοινωνία. Αυτό που είπα είναι πως εάν χαθεί από τον καθένας μας αυτός ο διαχωρισμός μεταξύ ομαλού και ανώμαλου πως θα αποφύγουμε το χάος ? Πως ο καθένας δεν θα κάνει ότι θέλει ? Και ποιος είναι αυτός που θα αποτρέψει έναν βιαστή να κάνει πράξη αυτά που στο μυαλό του φαίνονται απόλυτα ομαλά και δεν αποκλείει τέτοιου είδους «εκφάνσεις» στην αναζήτηση της ηδονής όπως εσύ το κάνεις , όταν όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουμε κανένα φραγμό όπως εσύ έχεις και γι αυτό δηλώνεις ενάντιος στην πράξη αυτή?
    MasterPerris έχεις δίκιο που λες ότι δεν ξέρω. Έχω καταλάβει όμως πως στο BDSM ότι κάνετε είναι συναινετικό και γι αυτό είμαι σε αυτό το forum αλλιώς όπως είπα σε κάποιο άλλα μήνυμα μου θα την είχα κάνει με ελαφρά πηδηματάκια. Και δεν είπα πως είστε βιαστές συγνώμη εάν φάνηκε κάτι τέτοιο. Και φαντάζομαι το θέμα που έβαλες δεν αφορά την παρέα που είστε εδώ αλλά μια γενική σκέψη. Και εγώ σε αυτό απάντησα. Δεν είπα πως είστε βιαστές εσείς. Εκεί έξω όμως υπάρχουν έτσι νομίζω άνθρωποι με άρρωστο μυαλό που θέλουν να κάνουν πράξη τις σκέψεις τους και το μόνο που τους κρατάει είναι η κατανόηση πως αυτό που θέλουν είναι ανώμαλο και άρα κατακριτέο από όλους εμάς που αυτό πιστεύουμε και εάν σταματήσουμε να το πιστεύουμε ποιος θα τον σταματήσει. Αυτό είπα. Συγνώμη και πάλι εάν φάνηκε να είπα κάτι άλλο και ζητώ συγνώμη εάν φάνηκε να προσβάλλω εσάς δεν είχα τέτοια πρόθεση.
    isnogood κατάλαβες την σκέψη μου σε ευχαριστώ πολύ και συμφωνώ με ότι λες.
     
  3. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Φίλτατη Ntinak.
    Το δικαίωμα της έκφρασης είναι αναφαίρετο, κανείς ποτέ δεν θα διανοηθεί
    να σε εμποδίσει να εκφέρεις άποψη, οπότε και οι συγνώμες είναι περιττές.
    Επίσης, κανείς δεν είχε την εντύπωση πως Μ/μας αποκαλείς βιαστές.
    Ακόμα και αν κάποιος έπραττε κάτι παρόμοιο θα ήταν απλά γελοιότητα,
    καθώς το τι πρεσβεύει ο παρών κοινός τόπος συνεύρεσης είναι ολοφάνερο.
    Καταχρώμαι τη φιλοξενία του Συντρόφου Νηματοθέτη πιστεύοντας πως
    οι έννοιες ηδονή και ανωμαλία είναι σχετικές.
    Εάν λανθάνω ζητώ τη συμπάθειά Του.
    Επί του προκειμένου.
    Ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα, δηλαδή συμφωνούμε στο δικαίωμα
    της προσωπικής επιλογής μεταξύ ομαλού και ανώμαλου.
    Όμως πήραμε άλλο δρόμο ο καθένας για να φτάσουμε εκεί.
    Μόνο αυτή είναι η διαφορά μας.
    Αυτό που Εγώ είπα ήταν πως οι εκτός χώρου και τρόπου είναι πιο ευάλωτοι
    στην ευρύτερη κατεστημένη κοινωνική αισθητική και αντίληψη περί ανωμαλίας
    από τους συνειδητά ευρισκόμενους εντός χώρου και τρόπου.

    Περί ηδονής και σχέσης της με την ανωμαλία:
    Ο ασυνείδητος ηδονιστής που υποκύπτει αλόγιστα στις όποιες ορμές του
    με οποιοδήποτε τίμημα, (επιμέρους έκφανση αυτού είναι και ο βιαστής)
    δεν ανήκει στο BDSM, καθώς ένας από τους θεμελιώδεις λόγους ύπαρξης αυτού του τρόπου
    είναι η διαπραγμέτευση με τον εαυτό Μ/μας και τους Ά/αλλους εννοιών
    και πρακτικών όπως η σεξουαλικότητα, οι σχέσεις εξουσίας, ο Έλεγχος και άλλων πολλών.
    Ο ασυνείδητος ηδονιστής έχει πάρει προ πολλού διαζύγιο με αυτές τις έννοιες
    και απλά εφαρμόζει ζωώδεις (ενίοτε και κτηνώδεις) πρακτικές.
    Ταύτα για να μην πλατειάζουμε εκμεταλλευόμενοι τη καλοσύνη του Νηματοθέτη.

    Καλώς όρισες και καλό ταξίδι στις αναζητήσεις σου.

    Υ.Γ. Επειδή πιθανώς δεν φάνηκε όσο πρέπει,
    θα υπερθεματίσω λέγοντας πως το BDSM χρειάζεται
    ανθρώπους σαν και σένα, δηλαδή άτομα που ξέρουν που πατούν,
    διαθέτουν μέθοδο και δεν βιάζονται αλλά θέλουν να μάθουν και δεν έχουν
    αναστολή να ομολογήσουν.
    Ξανά, καλώς ήρθες.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Ντινα , πως διαμορφωνονται τα ατομικα πιστευω; Οι προσλαμβανουσες που εχεις απο τους γονεις,τους δασκαλους,τους φιλους,τα ΜΜΕ,απο την κονωνια δλδ ,δεν σε επηρεαζουν; δεν σε διαμορφωνουν;
    Την οποια κοκκινη γραμμη θετεις,-οχι εσυ ειδικα,ο καθενας,- την χαρασσεις ανεπηρεαστη απο τις κοινωνικες θεσμισεις,τους γραπτους και αγραφους νομους;
    Εγω πιστευω πως ειμαστε οι αλλοι. Ενα μαγμα επιρροων,επιβολων και παραστασεων,χωνεμενων και αχωνευτων.Αυτο ισχυει για ολους , ακομα και για τους βιαστες.Ακομα και οι φαντασιωσεις μας που ξεπηδουν απο το ασυνειδητο προερχονται απο παραστασεις που εμεις απωθησαμε εκει.
    Δεν υπαρχει διαχωρισμος ομαλου και ανωμαλου. Υπαρχει διαχωρισμος επιτρεπτου και μη επιτρεπτου,νομιμου και μη νομιμου,απο την κοινωνια,την συγκεκριμενη χωρικα και χρονικα κοινωνια,οπου και εκει ακομα υπαρχει μια συνεχης ροη μια σχετικοτητα στον προσδιορισμο τους ,
    Ο θεσμικα απαραδεκτος και τιμωρουμενος βιασμος δεν ειναι παντα απαραδεκτος,οχι μονο απο την κοινωνια, ακομα και απο δικαστηρια ,αν κριθει ο,τι η βιασθεισα "πηγαινε γυρευοντας"...
    Αν χρειαστει δε να αναζητησουμε το ουσιωδες κριτηριο , το πραγματικο μετρο της οποιας θεσμισης,τυπικης η ατυπης,ρητης η μη , που οδηγει στα διαφορα " πρεπει" η "δεν πρεπει", ,αυτο νομιζω πως δεν ειναι αλλο απο την δημιουργια και διασφαλιση των δομων εκεινων που εξυπηρετουν τις ηδη δημιουργημενες σχεσεις εξουσιας εντος της κοινωνιας και τους φορεις της,οχι στα πλαισια μιας σκευωριας ασφαλως αλλα ως αντανακλαστικο,ως ενστικτο αυτοσυντηρησης.
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Πρεπει να εισαι φαν του Μπερλουσκονι .....  
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Αγαπητή Ntinak, ας βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη, λοιπόν άνοιξα αυτό το νήμα για να διαβάσω τις απόψεις των μελών του φόρουμ για την ενοχοποίηση της ερωτικής ηδονής σε ομαλή η ανώμαλη ηδονή ανάλογα με τον τρόπο που την λαμβάνει ο καθένας μας.

    Π.χ. γιατί αυτός που λαμβάνει ηδονή από το σκέτο σεξ να θεωρείται ομαλός από τους περισσοτέρους συνανθρώπους μας, ενώ εγώ που παίρνω ηδονή από το βιαίο συναινετικό σεξ να θεωρούμαι ανώμαλος;

    Υ.γ. Δεν μας πρόσβαλες πουθενά απλά είπες την αποψή σου οπότε μην μας ζητάς συγνώμη, συνέχισε να γράφεις τις απόψεις σου και να μαθαίνεις εσυ από εμας και εμείς απο εσένα!!!
     
  7. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Φίλτατε, συνέχισε να γράφεις τις απόψεις σου στο νήμα μου, τα νήματα που ανοίγουμε ο καθένας μας χρειάζονται την συμμετοχή σοβαρών μελών σαν εσένα.
     
  8. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    Re: Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Αγαπητε συνβορδιανε Περρη.
    Αν δεν πεσουν τσιπουρα και ουζα,μετα των συναφων, στην Λουτσα και στη Νεα Μακρη,αποψη δεν εκφραζω.Καθωτι και τα ουζα,με την(τα) παρτη(υ) τους,ΣΑΦΩΣ και εντασονται στις ηδονες αλλα και στους τροπους απολαυσης των.

    Εβι εβαν
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Εσύ, τώρα θέλεις S/M πάρτυ απ΄ ότι κατάλαβα, σου έχουν λείψει αυτού του είδους τα πάρτυ φαίνεται...  

    Μη μου στεναχωριέσε όμως το σκέφτομαι να το κάνω σύντομα, απλά το επόμενο πάρτυ μου θέλω να είναι πιο εξτρίμ, πιο Ολλανδικό... και δεν ξέρω αν οι συμμετέχοντες έχουν τα κότσια να το υποστούν...  
     
  10. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ερωτική ηδονή.

    Πασσα μου κανονισετο εσυ κι εγω θα φερω και την μικρη ολλανδεζα....