Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ετσι για να ξέρουμε που πατάμε...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Dapom, στις 20 Αυγούστου 2016.

  1. Dapom

    Dapom Contributor

    Αν και οι πρώτες αναφορές για το BDSM ήταν αποκλειστικά για να περιγράψουν εν συντομία διάφορες σεξουαλικές δραστηριότητες, με το πέρασμα των χρόνων το BDSM έγινε ένα είδος υποκουλτούρας και πάρα πολλοί το ενστερνίστηκαν ως ένα είδος τρόπου ζωής.

    Οι μεγαλύτερες συζητήσεις και αντιπαραθέσεις ξεκινούν ακριβώς στο σημείο αυτό όπου το BDSM διαχωρίζεται σε σεξουαλική δραστηριότητα και σε τρόπο ζωής.

    Έτσι καταλήξαμε να έχουμε μια διαφορετική οπτική για το ιδιο πράγμα.

    Η μία θέλει να βλέπει τον κώλο της υποτακτικής κόκκινο από το ξύλο γιατί ετσι καυλώνει και έτσι μπορεί να τον γαμήσει και έτσι υγραίνεται και το μουνί της υποτακτικής.

    Και η άλλη θέλει να βλέπει τον κώλο της υποτακτικής κόκκινο από το ξύλο γιατί ετσι της αξίζει αφου δεν ακολούθησε εντολές και αυτό φτιάχνει πνευματικά τον κυρίαρχο και την υποτακτική.

    Με πολύ απλά λόγια η μια οπτική «χρησιμοποιεί» το BDSM για να ερεθιστεί σεξουαλικά και η άλλη οπτική «χρησιμοποιεί» το BDSM γιατί έτσι του αρέσει να ζει και καμία σχέση δεν έχει με το σεξ.

    Το ερώτημα λοιπόν είναι εσυ το BDSM το θες για να σου σηκωθεί /να υγρανθείς ή δεν το εμπλέκεις με το σεξ καθόλου και απλά το θες γιατί έτσι νιώθεις ωραία;

    Και «ίσως» να υπάρχει και η 3η εκδοχή που συνδυάζει και τα δύο.

    Ξέρω ότι ενδεχομένως (αν έχει συμμετοχή) πολύ σύντομα το νήμα να πάει στο ποιο είναι το πραγματικό BDSM από τα δύο και πόσο γιαλαντζί είναι το ένα ή το άλλο…όμως δεν είναι αυτός ο σκοπός του και ΑΝ γίνεται και ΑΝ διαβάσατε καλά αυτό το μήνυμα ας μην το πάτε προς τα εκεί…εκτός κι αν αυτός που το αρχίσει κατέχει την μοναδική αλήθεια οπότε ας μας την πει κι εμάς.

    Έτσι για να το ξεκαθαρίσουμε λιγάκι μεταξύ μας και να ξέρουμε που πατάμε.

    ΥΓ. Κι επειδή κάποιος σίγουρα θα το ρώταγε το λέω εγώ πρώτος πως είμαι ξεκάθαρα με την πρώτη οπτική.
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μάλιστα. Ποτέ δεν μπλέκω το σεξ με το BDSM, είναι ξεκάθαρο μες στο μυαλό μου.
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Το ίσως γιατί σε εισαγωγικά;
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δε με αντιπροσωπεύει ούτε η πρώτη, ούτε η δεύτερη οπτική, ούτε και ο συνδυασμός τους.
     
  5. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Το λεγόμενο και "I do whatta want"!
    Don't care, piss off.
     
  6. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    .. εγώ είμαι στο συνδυασμό με πολύ μεγαλύτερη αναλογία της πρώτης εκδοχής ..
    Κάτι σαν τον νόμο του Pareto: (80 - 20) ..
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Απολαμβανω, επειδη μου αρεσουν, ορισμενα πραγματα. Ενιοτε διαφορετικα.

    Δεν θεωρω, ουτε με ενδιαφερει, τον εαυτο μου BDSMer η youtuber η whatev-er.

    Η γνωμη των αλλων για μενα ειναι σεβαστη. Η δικη μου για μενα παντως η μοναδικη που μετραει.

    Γι' αυτο και απο τα παντα παιρνω αυτο το κομματι που με ενδιαφερει καθε φορα κι αφηνω τα υπολοιπα χωρις να τα πειραζω η να τα σχολιαζω.

    Ετσι αισθανομαι πληρης και ελευθερος.
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ρε συ ούτε καν..
    Αυτά που λες δεν ξεδιαλύνουν το που πατάμε, είναι ο λόγος που δεν ξέρουμε που πατάμε.

    Κάνεις εναν αυθαίρετο διαχωρισμό με βάση εσύ τι έχεις καταλάβει οτι ισχύει και, όπως πολλοί, πιάνεσαι απο εκεί και δημιουργείς περιπτώσεις, διαχωρισμούς και στρατόπεδα.

    Οι άνθρωποι των περιπτώσεων που αναφέρεις, μια χαρά κοινό μπι ντι ες εμ κάνουν και είναι κουλ.
    Αυτοί που τρώγονται είναι οι άνθρωποι που νομίζουν οτι αυτό που κάνουν δεν τους χωράει στο γενικότερο μπι ντι ες εμ, γιατί έχουν αποφασισει μονοι τους, αυθαίρετα, τι ισχύει και τι όχι.

    Η πρώτη περίπτωση λοιπόν, που αναφέρεις, που χρησιμοποιεί την ανταλλαγή ελέγχου μόνο για να "σπινιάρει" σεξουαλικά, ανήκει στο μπι ντι ες εμ και ονομάζεται Τ/b

    Η δευτερη περίπτωση, που πάλι πιάνεις το 1/1818 της πραγματικότητας της, αλλά οκ..ας γενικεύσω και εγώ πάει για ντι/ες και μ/σ...ανάλογα το επίπεδο ελέγχου. Και αυτοί ανήκουν στο μπι ντι ες εμ.

    Και οι φετιχιστές !

    Οπότε για να ξεκαθαρίσουμε που πατάμε..ίσως να σταματήσουμε να προσπαθούμε να φτιάξουμε δικές μας κατηγορίες και κρητήρια διαχωρισμού, ενώ πρώτα δεν έχουμε καταλάβει και αποδεχτεί τα ήδη υπάρχοντα.
     
  9. Συγνωμη απορια φιλοσοφικη.... πρεπει να βαλουμε σε κατηγοριες κουτακια κι αλλα αποθηκευτικα αντικειμενα τι εστι bdsm για τον καθενα;
    δλδ τοσο φοβερο να δεχτουμε οτι ο καθενας το οριζει οπως επιθυμει και μπλεκεται με οποιον συμφωνει;
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εμένα με αντιπροσωπεύει κατά πολύ η πρώτη οπτική.
    Ποια με αντιπροσωπεύει απόλυτα και βαριέμαι να το γράψω και δεν νομίζω να ενδιέφερε κανέναν/καμία.

    Ως προς τις "αναπάντεχες" αντιδράσεις στο θέμα του νήματος. Πάλι καλά που ο νηματοθέτης έκανε ξεκάθαρο, ότι θα ήταν προσωπική του άποψη.

    Καλμάρετε λιγάκι, αν αυτό που κάνετε/είστε, είναι "σωστό" ή "λάθος", το ξέρετε μονάχα εσείς.
    Και μάλλον κανείς/καμία δεν σας έβαλε κανά πιστόλι στον κρόταφο, για ν' αλλάξτε γούστα.
    Ούτε σας έσουρε με το στανιό σε κανά μαντρί.

    Εδώ, κουβέντα να γίνεται ( σε όλα τα νήματα ). Αν κάτι δεν σας αρέσει τόσο πολύ, αποφύγετε το, τόσο απλά.
    Είναι κρίμα, να " πικραίνεστε " ή να εκνευρίζεστε για τον αέρα τον κοπανιστό.  
     
  11. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Ναι, τόσο καιρό εδώ δεν το έμαθες ακόμη; -.-
     
  12. Καποτε επειδη ειμαι τοσο καιρο ηταν δεδομενη η φιλοσοφικη απορια μου..
    Ειπα να τη ξαναπω μπας και τη θυμηθω που εχουν αλλαξει τα παντα πλεον