Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ετσι για να ξέρουμε που πατάμε...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Dapom, στις 20 Αυγούστου 2016.

  1. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Όλα είναι άσπρα ή μαύρα, μόνο οι υποτακτικές κοπέλες έχουν κρίση ταυτότητας και revelations. Και όλοι είμαστε πλήρως αντικειμενικοί και υπεραναλύουμε οποιοδήποτε θέμα.
    Οπότε γιατί κάνουμε BDSM;;
    Χμ, για να βγάλω το checklist να δούμε.
     
  2. 90 % στην πρώτη κατηγορία. ότι κάνω το κάνω και επιτρέπω να μου το κάνουν γιατί έτσι ερεθίζομαι σωματικά η και εγκεφαλικά!
    Αφήνω και ένα δεκαρακι διότι υπάρχουν και πρακτικές όπως το shibari που δεν προσφερουν απαραιτήτως ερωτικό ερεθισμό.
    Παρά μόνο εκτόνωση, ηρεμία απελευθέρωση η όπως τέλος πάντων Το εκλαμβάνει ο κάθε ένας.
     
  3. Για το αν μονο οι υποτακτικες και μαλιστα οι κοπελες εχουν κριση ταυτοτητας ειναι λιγο σχετικο...
    Καλη τυχη με το checklist σου
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Κι όμως, υπάρχουν άτομα που τους προσφέρει και ερωτικό ερεθισμό.
     
  5. Ταξιδευτης

    Ταξιδευτης Regular Member

    Για μενα ειναι απλα ενας τροπος επικοινωνιας και εκφρασης συναισθηματων φετιχ κλπ..καθαρα στον ερωτικο τομεα..
     
  6. Dapom

    Dapom Contributor

    Κατ αρχήν ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν.

    Το ίσως μπήκε σε εισαγωγικά γιατί από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα κανένας δεν μου έχει δώσει την εντύπωση ότι μπορεί να συνδυάζει και τα δύο. Η πλειοψηφία στις κουβέντες της τείνει προς μια από τις δύο κατευθύνσεις.

    Το ερώτημα μου δεν ήταν για το ποιος θεωρείται BDSMερ ή όχι αλλά πως το βλέπεις ή το χρησιμοποιείς το BDSM.

    Προσωπικά δεν έκανα κάποιον διαχωρισμό…μια περιληπτικότατη ιστορική αναδρομή έκανα στην εξέλιξη αυτού που λέμε BDSM. Ποτέ δεν ήμουν υπέρ των διαχωρισμών και των «στρατοπέδων»…αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Όμως το ερώτημα μου δεν ηταν για να διαλέξει κάποιος ένα «στρατόπεδο» αλλά πως το βλέπει. Ακόμα κι εδώ μέσα το βλέπεις ξεκάθαρα ότι υπάρχουν διαφορετικές οπτικές του ίδιου πράγματος.

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό. Άλλωστε και στο αρχικό μου μήνυμα κάνω ειδική μνεία σε αυτούς που τρώγονται.

    Ακριβώς…αλλά το ερώτημα μου δεν ήταν ο ορισμός των status…αν θες περισσότερο ξεκινάει από την απορία μου/ παρατήρηση ότι στις περισσότερες των συζητήσεων εδώ μέσα το σεξ απουσιάζει ή όταν γίνεται αναφορά γίνεται σαν κάτι όχι το ουσιώδες!!! Μερικές φορές και «φθηνό»!!!! Και δεν είναι η ιδέα μου…προσεξα και παρατήρησα πριν πω κάτι τέτοιο.


    Συμφωνώ και πάλι μαζι σου αλλα δεν έχει κάποιο τέτοιο σκοπό το νήμα μου…το αντιθετο θα έλεγα.

    Εκτός κι αν κάνω λάθος και το BDSMδεν ξεκίνησε κάπως έτσι όπως περιέγραψα και δεν είχε αυτή εξέλιξη.
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Όντως εδώ πιστεύω ότι βρίσκεται το "λάθος".
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    Ισως...όμως εξ οσων γνωρίζω και οσο το έχω ψάξει έτσι περιγράφεται η εμφανιση και η εξέλιξη του BDSM.

    Αν γνωρίζεις κάτι αλλο...θα ήθελα και θα με ενδιέφερε πολύ να το ακούσω.
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Κοίταξε, υπάρχουν πολλά ποδάρια του bdsm που οδηγούν στο σήμερα κ τη σημερινή μορφή του. Πχ μπορείς να ανατρεξεις στο ποιες πρακτικές χρησιμοποιουνταν Ιστορικά, ποιες ανά τοποθεσία και κυρίως ποιες ανά κουλτούρα. Άλλες πρακτικές ανήκουν άλλες κουλτούρες.

    Μπορείς να κάνεις μια αναδρομή στην παλαιά φρουρά και την δημιουργία των leather societies μετά τον δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο.

    Μπορείς ακόμα κ να βρεις τις επιρροές της συγχρονης λογοτεχνίας τύπου Γκορ.

    Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι ότι θεωρούμε ότι Όλες οι γνωστές μας πρακτικές δημιουργήθηκαν εκτός κάποιου πλαισίου. Η δική μου τουλάχιστον έρευνα κατέληξε στο οτι πρακτικές και (αυτό που Τώρα αποκαλούμε lifestyle και κακώς ερμηνεύουμε με αυτό το παρελθόν) αναπτύχθηκαν ταυτόχρονα και συνυπήρχαν.
     
  10. Dapom

    Dapom Contributor

    Οκ ναι κατανοώ τι λες και συμφωνώ...προφανώς δεν είναι εμφανές σε αυτό που είπα γιατί έγω τα σύμπτυξα ολα αυτά σε μια πρόταση. Και αυτό το έκανα γιατί το ερώτημα μου δεν ήταν πως ξεκίνησε...αλλά αν ολες αυτές οι πρακτικές (οπως τις αναφέρεις κι εσυ) είχαν (κι συνεχίζουν να εχουν) σαν σκοπό τον σεξουαλικό ερεθισμό ή οχι ή και τα δύο.
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    @MauveDelastrange εμένα το όλο θέμα μου θυμίζει κάτι σαν την ιστορική εξέλιξη των Skin Heads ...που ξεκίνησε σαν μια κουλτούρα ανθρώπων που άκουγαν reggae και καμία σχέση δεν είχαν με πολιτική και ρατσισμό και με κάποιο πέρασμα απο το punk και συνδυασμό με κοινωνικές καταστάσεις και γεγονότα της εποχής κατέληξαν να είναι οι Skin Heads ναζιστές κλπ που ξέρουμε σήμερα. Με λίγα λόγια καμία σχέση αυτό το αρχικό με αυτό που είναι τώρα.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απουσιάζει το σεξ, από τους BDdsmers;