Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ετσι για να ξέρουμε που πατάμε...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Dapom, στις 20 Αυγούστου 2016.

  1. Dapom

    Dapom Contributor

    Δεν μιλησα γενικά ...για ξαναδιάβασε
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @Dapom

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
    Προφανώς και ένα δυναμικό σύστημα εξελίσσεται.
    Αν το bdsm ξεκίνησε επειδή καβλωναν να δένονται και να γαμιουνται πχ ή επειδή ζούσαν ένα "lifestyle" το οποίο εμπεριείχε πρακτικές και εκφραζόταν μέσω πρακτικών όπου δενονταν για να γαμηθουν λίγη σημασία έχει και θα εξηγήσω γτ.
    Είναι κλασικό λάθος , το οποίο έκανα και εγώ, να ερμηνεύουμε παλιότερα γεγονότα με σημερινά κριτήρια. Λέγεται αναχρονισμος.
    Αυτό που μπρουμε να κάνουμε είναι να δούμε την εξέλιξη κάποιου πράγματος αλλά για την ερμηνεία του ΧρειαΖόμαστε αλλά εργαλεία.

    Το ζήτημα πρακτικές vs "lifestyle" είναι από τα πλέον επίμονα ζητήματα αντιπαράθεσης στη κοινοτητα γενικά.
    Αυτό που δεν είναι σαφές και κατανοητό Είναι ότι αυτά τα δύο δεν είναι mutually exclusive όπως συχνά παρουσιάζεται αλλα, κατά τη γνώμη μου, συμπληρωματικά.

    Δεν νομίζω ότι έχει ειπωθεί,όπως είπες πιο πάνω, ότι το σεξ είναι κακό ή όχι σημαντικό κλπ απλά μια μερίδα bdsmers έχουν ένα άλλο focus point.
     
  3. Dapom

    Dapom Contributor

    Τελικά κατάλαβες τι εννοώ...και η απάντηση σου ηταν εκεί ακριβώς.

    Και για να ξεκαθαρίσω με την ευκαιρία και κάτι (και δεν αναφέρομαι στην απάντηση σου)...με το θέμα αυτό δεν θέλω να κάνω κριτική στο οποιοδήποτε focus point (όπως το λες) και το ξεκαθαρίζω απο το πρωτο μου μήνυμα.

    Αλλά το ξεκίνησα λόγω αυτού "Το ζήτημα πρακτικές vs "lifestyle" είναι από τα πλέον επίμονα ζητήματα αντιπαράθεσης στη κοινοτητα γενικά." χωρίς το vs ομως γιατι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να κάνω συγκριση...αλλά να μαθω την οπτικη όποιου απαντήσει.
     
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @Dapom αυτό που δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά είναι ότι ακόμα και οι ακόλουθοι αυτού που περιγραφεις ως "πρωτη οπτική" υπάγονται στην κατηγορία του "τρόπου ζωής" καθώς οι σεξουαλικές πρακτικές είναι σαφώς υποσύνολο του τρόπου ζωής  
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    το d/s, σε ποικίλες διαβαθμίσεις, είναι ό τρόπος που αντιλαμβάνομαι τα πραγματα γυρω μου. και που καθορίζει και την ερωτική συμπεριφορά μου, η οποία δεν είναι καθόλου δευτερεύουσα στη συγκρότησή μου. την αναγκη στατιστικής ταξινόμησης, λογικών οριοθετήσεων, και πολύ περισσότερο την ενδεχομένως υποκρυπτόμενη αναζήτηση εσωτερικής νορμας, οχι μονο αρνούμαι να την κατανοήσω, αλλά την αποκρούω και της αντιτάσσομαι.
     
  6. Dapom

    Dapom Contributor

    Ειναι οι σεξουαλικές πρακτικές υποσύνολο του τρόπου ζωής; Και αν ναι γιατι;
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ξυπνας. Πίνεις καφέ κ κάνεις ένα τσιγάρο.
    Πας στη δουλειά. Σιχτιριζεις το αφεντικό σου. Δουλευεις,σχολας.
    Πας σπίτι. Τρως. Βάζεις μια τσόντα να χαλαρώσεις. Η τσόντα είναι κινκι. Τραβάς μαλακια. Στανιαρεις.
    Παίρνει τηλέφωνο το γκομενάκι. Πάτε για ποτό. Χαχαχα και άλλα καθώς πρέπει. Πάτε σπίτι. Γαμιεστε και όσο την γαμας της χτυπάς τον Κωλο με δύναμη.

    Δεν χρειάζεται κάτι πιο περίπλοκο ή ακαδημαϊκό από αυτή την περιγραφή για το αυταπόδεικτο του προαναφερθέντος υποσυνολου  
     
  8. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    χαχαχαχαχαχαχα

    υ.γ. Τελικα δεν αντεξα, το bdsm ανήκει στο bdsm?
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Σιγά που θα αντεχες! Φαντάζομαι έγραψα υποσύνολο και σου ήρθε καπάκια ειδοποίηση Ε ?  
    Φιλιά!
     
  10. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Οχι της ζωής ειναι υποσυνολο. Υπάρχει ανάγκη για σεξουαλικές πρακτικές.
    Τρόπο ζωής μπορούν να το κάνουν οι κουλτούρες βδσμ, σουινγκερς, ακτιβιστές και κατι άλλοι περιέργοι τίποτα σεξομανείς   και άλλοι.

    Και για να επανέλθω στο αρχικό θέμα, θα έλεγα ότι για πολλα χρόνια μόνο α οπτική (το μέγιστο), πλέον α + β αναλόγως το τι θέλω να κάνω, και κάνω πρόβλεψη ότι δυστυχως θα κλείσουν και άλλο οι επιλογες μου  , με αυτά που βλέπω σε φίλους μου πάω ντουγρού για μόνο β΄  
     
    Last edited: 22 Αυγούστου 2016
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    @MauveDelastrange προφανώς εννοεις αυτο που λεει ο @bumblebee δυο μηνυματα πιο κατω...
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Κατ' εμέ η Κυριαρχία είναι από μόνη της άκρως ηδονική και το μόνο ζητούμενο / προαπαιτούμενο. Το ότι λόγω ιδιοσυγκρασίας μπορεί να κάνω και ακραία ερωτική χρήση του σώματος της υ, είναι εντελώς συμπτωματικό.
     
    Last edited: 22 Αυγούστου 2016