Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ευγενοφάνεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος sapfw, στις 18 Νοεμβρίου 2006.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    βεβαια .... οποτε τοτε η εκτιμηση παει "καλη"=σε συμαπαθω , "απαλη"= σε συμπαθω βαθυτατα , "τρυφερη"= σε συμπαθω βοαθυτατα και ταυτοχρονα βλεπω και μια διαφημιση του Rio Mare ........
     
  2. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    isnogood κάτι σου διαφεύγει ή κάνω λάθος;;
    Μήπως ξεχνάς ότι τα περισσότερα μέλη γνωριζόμαστε επί προσωπικού και όχι μόνο από το φόρουμ;
    Λέω μήπως.
    Εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά λέξεις όπως "μωρό μου", "καλό μου" κ.α.
    Δεν με πιέζει κανείς να τα πω αλλά μου βγαίνουν αυθόρμητα, όπως και σε πολλούς ανθρώπους.
    Μήπως τελικά τα άγχη μας και οι καχυποψίες μας μας κάνουν εντελώς πεζούς και κυνικούς και δεν μπορούμε να καταλάβουμε ότι ο άλλος που το γράφει ή το λέει, το εννοεί;
     
  3. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Και εμένα μου αρέσει να λέω ¨μανάρι μου γλυκο¨ μμμμμ!!!!! Τι να κάνουμε το στόμα μου στάζει μέλι….
     
  4. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    αχ κι εμένα έτσι με λέει  
    και το καλό που σου θέλω να στάζει μέλι γιατι αλλιώς.... ( αστειεύομαι ...ξέρεις εσύ)
    χαχαχχα Και σας πληροφορώ δεν υπάρχει καμία δόση "ευγενοφάνειας"... μα καμίαααααα!!!
    μάκια τρελή για "δέσιμο"  
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Φαντάζομαι θα είναι θλιβερή η μέρα που θα αρχίσουμε να αναφερόμαστε ανάμεσα μας ,μόνο μέσα από τα ονόματα..Και μέσα και έξω από δω..
     
  6. ευγενοφάνεια (δηλαδή ψεύτικη ευγένεια)
    ......
    Είχε πει, κάποτε, κάποιος, πως κάποιος άλλος του έκανε κάτι, αλλά, αυτός ο κάποιος, πριν του το κάνει (με το χαμόγελο στα χείλη, πάντα, και με το μαχαίρι στη πλάτη καλά κρυμμένο) χρησιμοποίησε, αυτό που λέμε ευγενοφάνεια, για να ξεγελάσει αυτόν τον κάποιο
    ......

    ο 1ος κάποιος (στην ιστορία του ανθρώπου επί της γης αυτής) - αρσενικό στο φύλλο και άνδρας στο αξίωμα - χαρακτήρισε αυτόν τον κάποιο, που τον μαχαίρωσε πισώπλατα - επίσης αρσενικό στο φύλλο και άνδρα στο αξίωμα - , μετά το πέρας της πισώπλατης μαχαιριάς, και ενώ "αιμοραγούσαι", με την λέξη ''Πούστη" (πέρνωντας του, έτσι, το αξίωμα του άνδρα που τον χαρακτήριζε μέχρι τότε). Ωστόσο το θράσος αυτού του κάποιου (με το χαμόγελο στα χείλη ενώ διέπρατε το κακό) έφτασε μέχρις σημείου να κάνει λόγο στους άλλους μετά περί "Πουστιάς" και ορθοφροσύνης και πως να την αποφύγουνε κλπ.  

    Ti θα γινόταν αν....αλλάζαμε το φύλλο στους 2 πρωταγωνιστάς της ιστορίας - έργου
    πιστεύετε ότι θα είχε το ίδιο αντίκτυπο στο θεατή???

    Σ/σεις τι λέτε (από περιέργεια ρωτάω θα με ενδιέφερε να μάθω-και πόσο με αρέζει να μαθαίνω)???
     
  7. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Δεν νομίζω να άλλαζε κάτι Sweet_Distress.
    Κάπως έτσι εκφραζόμαστε όλοι, πιστεύω.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πιστεύω πως το καλή μου, γλυκεια μου και άλλα συναφή καλό θα ήταν να λέγονταν όταν όντως τα εννοούμε.

    Έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω ειρωνικά αλλά το υπόλοιπο των λεγομένων μου τόνιζαν την ειρωνία που εμπεριείχε η χρήση του όρου.

    Κατά τα άλλα, προτιμώ να λέει ο κόσμος τα πράγματα με το όνομα τους, και να έχει το θάρρος να υπερασπίζεται τις αξίες του άσχετα με το πως πιθανόν να εκλάβουν κάποιοι άλλοι τα λεγόμενα του, χωρίς ψεύτικες και προσποιητές συμπάθειες και προσφωνήσεις.

    Αλλά μάλλον κάτι τέτοιο είναι κάπως χλωμό σήμερα, είτε μιλάμε για χώρο bdsm είτε όχι.
     
  9. amira

    amira Regular Member

    (signwmi gia ta greeklish sto mnm mou alla to pc mou einai varia arwsto kai den mou vgazei tin elliniki glwssa)...

    Kali mou, Sapfw osi me kseroun, exoun katalavei oti me "katexei" i eygenofaneia.... to kanw para polla xronia kai proswpika me exei swsei apo polles katastaseis.. Logw tis douleias mou, prepei na eimai eugeniki me olon ton kosmo akoma kai an o pelatis mou, mou pei: "E,psit!!!!" (pou prosopika to misw san ekfrasi).. Alla auto einai to emporio kai to apodexomai... Sxetika me ton na apokalw kapoia "glikia mou", "kali mou" i "xara mou klp, gia mena einai kati pou me euxaristei... To kanw mono me anthrwpous omws pou gia mena simainoun kati eite tin dedomeni stigmi pou milaw mazi tous eite genikotera... Oso gia to an to ennow, kali mou einai mia ekfrasi pou kanei ton allon pou tha tin diavasei i na tin akousei tin dedomeni stigmi na xamogelasei... Ara giati na min omorfainoume tin zoi mas? ?

    P.S. kai pali signwmi gia tin grafi, alla mexri na ftiaxtei to pc mou, tha eimai etsi konta sas...
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Και εγώ δεν καταλαβαίνω πως συνδέετε το νήμα αυτό με το bdsm ,
    και γιατί είναι εδώ στο BDSM Discussion και όχι στο off topic !

    Οι άνθρωποι δίνουν στις λέξεις και στις φράσεις μορφή ,
    ανάλογα με το χαρακτήρα και την προσωπικότητα τους .

    Ο λόγος θα ήταν φτωχός ,
    χωρίς την καλοπροαίρετη χρήση των επιθέτων θαρρώ .
     
  11. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Γιατί αυτή τη συμπεριφορά την παρατήρησα στο χώρο του BDSM και όχι έξω απ' αυτόν.

    Δεν έχω προσέξει πουθενά στην καθημερινότητά μου κάποιον-α να αποκαλεί "γλυκιά-ε μου", "καλή-ε μου" κλπ ένα άτομο που δε γνωρίζει καλά.
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Ίσως να φταίνε οι άνθρωποι που συναναστρέφομαι ,
    αλλά εγώ σπάνια την είδα και την βλέπω στο χώρο του bdsm ,
    σε αντίθεση με έξω από αυτόν που η χρήση είναι αλόγιστη .

    Πως μπορουμε να κρινουμε ομως μονο απο αυτα που διαβαζουμε μεσα εδω
    αν ο ενας που αποκαλει ετσι τον αλλο ,
    δεν τον γνωριζει ,
    αλλα και αν δεν τον γνωριζει ,
    πως ειμαστε σιγουροι πως γινεται κακοπροαίρετα ?