Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εχεις μαθει να ακους?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lasia, στις 9 Ιουλίου 2007.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ασε καλε .. μην κουραζεσαι να ανακαλυψεις τα λαθη σου ... θα στα πω εγω που στα εχω βρει ολα .....  
    εξαλου μια συζητηση (κατα τον μεγα Ακαλυπτο) δεν χρειαζεται να καταληξει καπου .. το συμπερασμα δεν ειναι ο στοχος αλλα η μπλαμπλαδιστικη εκτονωση ......
     
  2. Feng

    Feng Regular Member

    Απάντηση: Εχεις μαθει να ακους?

    εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.

    κι αυτοι που μιλανε πολυ, καμια φορα βιαζονται να τα βγαλουν απο μεσα τους, θελουν να ακουστουν.

    ολοι την ιδια επιθυμια εχουμε.

    εγω δεν ξερω αν εχω μαθει να ακουω η οχι.
    ελπιζω να εχω.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Εχεις μαθει να ακους?

    η τέχνη του να ακούς είναι μεγάλη...
    δεν είναι τυχαίο που τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι τη σπουδάζουν...
    και δεν είναι καθόλου τυχαίο που όλο και περισσότεροι πληρώνουμε για να μας ακούσουν...

    πριν χρόνια, είχα ακούσει πως οι ψυχολόγοι δεν πρόκειται σαν κλάδος να ευδοκιμήσει στην Ελλάδα γιατί ακόμα υπάρχουν πραγματικές φιλίες, υπάρχουν άνθρωποι που θα είναι εκεί όταν τους χρειαστείς, άνθρωποι που σε ακούν... δυστυχώς η πραγματικότητα το διαψεύδει...
     
  4. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Εχεις μαθει να ακους?

    -Μαθε να ακους, ωσται ακουγοντας να μαθενεις, σε μια συζητηση ο καλυτερος ειναι αυτος που λεει τα καλυτερα, δεν ειναι αυτος που λεει τα περισσοτερα.
     
  5. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Εχεις μαθει να ακους?

    Στη ζωη σπανια τα πραγματα ειναι ασπρα η μαυρα.
    συνηθως ειναι γκρι. γι αυτο, οι πιθανοτιτες να εχει δικιο ο συζητητης μας ειναι πολλες. Αν δεν τον ακουσουμε δεν θα το διαπιστοσουμε.

    Αναλογα με το θεμα και το λογο της συζητησης πετυχαινεις να περασεις τις θεσεις σου (οχι υποχρεωτικα να νικησεις τους αλλους . Απλα να δωσεις να καταλαβουν- και ισος εκτιμησουν - τις δικες σου θεσεις).

    Εγω πιστευω πως το προβλημα ειναι στην ουσια, των οσων λεει καποιος , κι οχι η ποσοτητα αυτων, προς εκτονωση του, (αρκει να μην μας παρει η ωρα και νυχτοθουμε).
     
  6. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Εχεις μαθει να ακους?

    Ξεκιναμε, σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις, τη συζητηση ωντας προκατειλλημενοι. Ειμαστε σιγουροι οτι εχουμε δικιο και προσπαθουμε να πεισουμε και το συνομιλητη μας. Αυτη η προκαταληψη ειναι που μας κανει να μην ακουμε.

    Οπως ειπε και πιο πανω ο isnogood, πολλες φορες συζηταμε μονο για ετονωση.

    Και η ερωτηση ειναι: ειναι προβλημα αυτο?
    Αλλες φορες ναι και αλλες οχι. Ειναι προβλημα οταν συζηταμε για σοβαρα θεματα, ή οταν συζηταμε με καποιον που δε μας γνωριζει πολυ καλα. Στις περιπτωσεις αυτες η συζητηση αποψεων καταληγει σε συγκρουση αποψεων.
     
  7. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Μέχρι τώρα, άκουγα τόσο πολύ, που ο συνομιλητής μου ξεχνούσε πως κάνουμε διάλογο.

    Και όταν διαμαρτυρόμουν πως δεν καταλαβαίνω που το πάει κ' διέκοπτα (απορίες!) πφ.

    Μάλλον προτιμώ να συντονίζω την συζήτηση εγώ, για να αποφύγω πιθανή κατάληξη
    σε ατέρμονο μονόλογο του άλλου ή... διάλεξη  

    Βέβαια έτσι δεν δέχονται όλοι να συνομιλούν μαζί μου, αλλά δεν πειράζει. Δεν είναι όλοι
    οι άνθρωποι για διάλογο...