Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζήλια και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 6 Μαϊου 2023.

  1. skia

    skia Contributor

    Οι κόκκινες γραμμές είναι απλά κόκκινες γραμμές. Κάποιες ξεπερνιούντια κάποιες όχι. Προσωπικά, δε μου αρέσει η λέξη brat αλλά και πάλι δε τα πάω καλά ούτε με ετικέτες ούτε με ορολογίες. Προτιμώ να ζω κάτι παρά να πνίγομαι σε ατέρμονες συζητήσεις ειδικά όταν δεν έχω κάτι να πω .Θεωρώ ότι ένα υπό αντιδρά για κάποιο λόγο. Μπορεί να ναι κωλοπαιδαριά, μπορεί να θέλει να προκαλέσει προσοχή, μπορεί να είναι για ένα σοβαρό για αυτό λόγο. Είναι κάτι που ρυθμίζεται.
    Αναφέρατε ότι δεν έχει ευθύνη εάν η βάση που ξεκίνησε η σχέση αλλάξει κάποια στιγμή στη πορεία . Θα σας πω μόνο ότι όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει. Ευθύνη έχει ο καθένας για κάθε επιλογή του. Η ευθύνη που εγώ ως άτομο ρίχνω ξεκάθαρα στο Κ μέλος είναι εάν υπάρξει ανικανότητα να οδηγήσει σωστά το υπό και το βλάπτει ψυχολογικά κυρίως. Ξεκινά κάτι με μια βάση. Αυτή η βάση αλλάζει ανάλογα τις συνθήκες, την ωριμότητα, τις επιδιώξεις, κοκ. Όταν μπήκα σε όλο αυτό, ήμουν κάθετη ότι δε θα κάνω κάποια πράγματα. Για ρωτήστε με τώρα είκοσι χρόνια μετά.
     
  2. Queen87

    Queen87 Contributor

    Δεν υπάρχει γρίφος στο νήμα για να βάλουμε κάτω όλα τα στοιχεία και να το λύσουμε.
    Δυο ερωτήσεις έθεσα.

    Α. Πως αντιμετωπίσατε την ζήλια του υπό σας.
    Β. Ποιος έχει την ευθύνη.

    Δεν απαντήθηκε ούτε το ένα ούτε το άλλο. Δυο μονολεκτικές απαντήσεις πήρα.
    Το υπό πρέπει να εκπαιδευτεί.
    Ο Κ έχει την ευθύνη αλλά δεν δέχεται κόκκινες γραμμές. The end.
     
  3. Queen87

    Queen87 Contributor

    Δεν κατάλαβα το νόημα αυτής της δήλωσης.

    Τα ίδια λέμε και συμφωνούμε. Δεν το τραβάω στα άκρα οτι δηλαδή δημιούργησε τόσο μεγάλο πρόβλημα που βλέπει ειδικό. Αλλά δεν θεωρώ λίγο το γεγονός και αμελητέο οτι το έκανε να αισθάνεται ενοχικό λες και έφταιγε αυτό. Για αυτό ρωτάω ποιος έχει την ευθύνη.
    Μάλλον δεν μπορώ να αποδώσω σε σωστά ελληνικά αυτό που έχω στο μυαλό μου και δεν σας το έχω επικοινωνήσει σωστά.
     
  4. skia

    skia Contributor

    Το μονοπάτι είναι ένα.
    Διάλογος... Διερεύνηση.... Συναίνεση...
    Αναπροσαρμογή ορίων και κόκκινων γραμμών.... Συμφωνούν τα μέλη; Τέλεια. Συνεχίζουν.
    Δε συμφωνούν τα μέλη από κάποιο σημείο και μετά; Εξαιρετικά. Κουβαδάκια, άλλη παραλία. Κολυμπάνε σε άλλα νερά.
    Όταν κάποιος νοιώθει ενοχικά δε του φταίει ο άλλος. Σημαίνει ότι δε πάει καλά με τον ίδιο του τον εαυτό και με τις επιλογές του.
     
  5. Queen87

    Queen87 Contributor

    Δεν συμφωνώ. Τα Κ έχουν την τάση να δείχνουν πως εκείνα τα κάνουν όλα σωστά.
     
  6. skia

    skia Contributor

    Ακριβώς. Δείχνουν... Δε σημαίνει ότι όλοι έχουν την ικανότητα να είναι σωστοί Κ. Το ότι κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοιος δε σημαίνει ότι είναι κιόλας.
    Φαντάζομαι όμως ότι εδώ μιλάμε για τις περιπτώσεις που την έχουν, σωστά;
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μάλιστα. Σας απάντησαν αλλά δεν σας άρεσαν οι απαντήσεις που δόθηκαν άρα δεν σας απάντησαν. Μήπως να μας πείτε τι θέλετε να σας απαντήσουν;  
     
  8. Queen87

    Queen87 Contributor

    Αχ να χαρείτε! Είναι γνωστό στα τόσα χρόνια που είμαι στο φόρουμ ότι διασκεδάζετε με το να ειρωνεύεστε τους άλλους. Όχι σε εμένα. Ευχαριστώ για την εποικοδομητική συμμετοχή σας στο νήμα!
     
  9. Queen87

    Queen87 Contributor

    Η ερώτηση πάει στο αν έχει την τάση ε; Δεν ξέρω. Αλλά όλα αυτό δείχνουν.
     
  10. Captain_Morgan

    Captain_Morgan https://www.youtube.com/watch?v=9wj6BqmyjM4

    Υπάρχει μια γενίκευση η οποία είναι τουλάχιστον άδικη για μια μικρή ή μεγάλη, δεν έχει σημασία, μερίδα ανθρώπων που αυτοχαρακτηρίζονται ή μπορεί και να είναι Κ.

    Μιλάτε εκ πείρας; ή είναι άποψη η οποία έχει διαμορφωθεί απ την ανάγνωση των νημάτων;
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Όταν η υποτακτική νοιώθει ότι κινδυνεύει η σωματική ή η ψυχική της ακεραιότητα, την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.
    Δεν είναι ότι κάτι δεν πάει καλά. Τίποτε δεν πάει καλά.
    Αν δεν νοιώθετε ότι κινδυνεύτε, τότε παλέψτε το και απολαύστε το.
     
  12. Queen87

    Queen87 Contributor

    Μιλάω για το Κ του νήματος κ όχι γενικά. Γενίκευση έκανα ποιο πάνω που είπατε ότι αδικώ μερίδα των Κ.