Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζήλια και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 6 Μαϊου 2023.

  1. RAIN

    RAIN nefelibata

    Το υ και το Κ είναι πραγματικοί άνθρωποι με προβλήματα και θεματακια. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να προσπαθήσουν να καλύψουν την ανάγκη τους για μια τέτοιου είδους αλληλεπίδραση.
    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
     
  2. iolanda

    iolanda Contributor

    Εσείς το επιλέγετε αν θα είστε υ ή κάτι άλλο;
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Φαντάζομαι ότι εννοεί τη συγκεκριμένη θέση έναντι του συγκεκριμένου Κ.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    το να αυτοεμποδίζεσαι να είσαι, μπορείς οπωσδήποτε να το διαλέξεις.
     
  5. iolanda

    iolanda Contributor

    Αν είμαι διατεθειμένη να πληρώσω το κόστος.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    μπορούμε να θέσουμε όρο να πληρώσει ένας άλλος. κόκκινη γραμμή.
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Το φαινόμενο της εκδήλωσης συμπεριφορών ζήλιας από το υπό, το έχω αντιμετωπίσει σε αρκετές σχέσεις που έχω βιώσει.
    Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, εμφανίστηκε μετά από αρκετό χρονικό διάστημα .. και ήτανε πάντα μια πολύ καλή αφορμή/ή και η βασική αιτία για να λάβει (επί της ουσίας) τέλος το D/s.

    Ps: Κάποιοι μπορεί να θεωρούν ότι υπάρχει "καλή" και "κακή" ζήλια, ή ζήλια που μπορεί να την διαχειρίζεσαι, κλπ. Προσωπικά δεν την λογίζω καν ως συναίσθημα, αλλά ως ένα ένστικτο, που πηγάζει από τις ανασφάλειες που κουβαλάει κάποιος.
     
  8. Queen87

    Queen87 Contributor

    Ένα καινούργιο νήμα από μόνο του.

    Αν οι επιθυμίες του Κ αλλάξουν δεν οφείλει να τις κοινοποιήσει; θα ψυχανεμίζεται το υπό σε τι φάση είναι ο Κ; αν γουστάρει μουσακά ή παστίτσιο; Γιατί να επιβάλλει κάτι με το ζόρι ενώ έχουν συμφωνηθεί άλλα; Με το ζόρι τπτ δεν γίνεται. Δεν πιστεύω οτι παύει να κυριαρχεί επειδή δεν ακολουθεί το υπό... πιστεύω όμως οτι για να έχεις D/s πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και η σχέση να χτίζεται στην εμπιστοσύνη αλλιώς δεν είναι D/s.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @Queen87 ίσως θα άξιζε να ξαναδείτε την πρόταση που σχολιάζετε δίνοντας έμφαση στο "δεν μπορεί να τις επιβάλλει".

    Η εντύπωση πάντως που έχω διαμορφώσει είναι ότι η αλλαγή επιθυμιών, στόχων, βούλησης του Αφέντη χωρίς εξηγήσεις και αναλύσεις είναι ίδιον του M/s και όχι του D/s. Αλλά και στο M/s αυτές οι αλλαγές γίνονται με κάποια προσοχή στο υπόδουλο μέρος για να μπορεί και αυτό να λειτουργήσει και να αποδώσει στις νέες συνθήκες.

    Μπορεί να είναι τόσο ισχυρή η επιθυμία του υ να ικανοποιεί το Κ που τίποτα άλλο να μη μετράει, όσο αυτό. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει ζόρι.
     
  10. Queen87

    Queen87 Contributor

    Σωστά
    Μόνο που εδώ περνάει στο s δεν συνεχίζει ως υπό.
     
  11. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Ναι γειά σας.
    Είπα να περάσω να πω και εγώ την αποψούλα μου. 

    Έχουμε λοιπόν την περίπτωση μονογαμικού υπό.
    Και την περίπτωση Κ μπερμπάντι .
    Στην περίπτωση που το Κ δεν έχει δωσει την αποκλειστικότητα μονογαμίας του εαυτού του στο υπό τού τι το απασχολεί το υπό εάν πάει και ποτίζει ξένα χωράφια;

    Αφού το δικό του χωράφι θα είναι ποτισμένο από το ίδιο ποτιστήρι;
    Στην περίπτωση που το Κ ορίζει/θέλει πως θα πρέπει η ιδιοκτησία του,το χωράφι του θα πρέπει να το ποτίσουν κ' άλλοι τότε αλλάζει η κουβέντα και με το δίκιο του θα επαναστατήσει το χωράφι ως μονογαμικό πως καταπατείται η κόκκινη γραμμή του.

    Γνώμη μου.. 
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    αυτό αναφέρεται σε μιά κ/υ σχέση. τέτοια σχέση δεν προκύπτει από συμφωνία.
    μιά σχέση που προσδιορίζεται από οφειλές και χρέη, από ρητή πρόβλεψη υποχρέωσης ρητών αναφορών του "κ" και διαδικασιών μετατροπής όρων σύμβασης, δεν ήταν εξ αρχής κ/υ σχέση.
    ακόμη και "πραγματικοί" -ο,τι κι αν σημαίνει- κ και υ, είναι πιθανό να μην καταφέρουν να συστήσουν, εν τέλει, μιά κ/υ σχέση, παρά την όποια πρόθεση.

    κύρια παρεξήγηση στην τρέχουσα υπόθεση εργασίας είναι η εξ ορισμού αναζήτηση "ευθύνης", δηλαδή εν προκειμένω ασφυκτικής ενοχικής υποχρέωσης, του εικαζόμενου κ, να "διαχειριστεί", δηλαδή εν προκειμένω να συμμορφωθεί, σε μιά δηλωμένη απαίτηση αποκλειστικότητας του "ολίγον υ"

    στην υπόθεση εργασίας, παραμένει στη διακριτική ευχέρεια του ..κ, να αδιαφορήσει, να διασκεδάσει, να συμμορφωθεί, να ξεκαθαρίσει, ή ο,τι άλλο τον φωτίσουν απ τον πάνω όροφο, γνωρίζων καλύτερα από τρίτους τα "πραγματικά" "περιστατικά" κάθε περίπτωσης, ή, έστω, όσο του κόβει.
    αποτίμηση γιά το πόσο του κόβει έχει αποπειραθεί να γίνει και σ αυτό το νήμα και σε άλλα.