Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζήλια vs Κτητικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Θρυαλλίς, στις 29 Δεκεμβρίου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μητέρα Τερεζα, εσύ;  
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    εγω παντως αυτα τα δυο χωρια δεν τα εχω δει ποτε...
     
  3. daniela100

    daniela100 FREE-DOM

    Η ζήλια μπορεί να χαρακτηριστεί ως ένα συναίσθημα που εμφανίζεται, όταν ένα άτομο υστερεί απέναντι σε κάποιο άλλο, από πλευράς πλούτου, ικανοτήτων, η ταλέντου, ή επιθυμεί διακαώς κάτι που κάποιος άλλος έχει στην κατοχή του. Σ'αυτή την περίπτωση η ζήλια εκδηλώνεται ως η επιμονή του ανθρώπου, να αποκτήσει κάτι που έχει ο συνάνθρωπος του, η αν δε μπορεί να το αποκτήσει ο ίδιος, εύχεται (και συνήθως προσπαθεί να καταφέρει) να μην το έχει ούτε ο συνάνθρωπος του. Το συναίσθημα αυτό αρκετά συχνά αγγίζει τα όρια της εμμονής. Αρα αρχίζω και σε εξευτελιζω / υποβιβάζω προκειμενου να καλύψω την αδυναμία μου.
    Κτητικοτητα απο την αλλη ειναι η αναγκη να μας ανηκει κατι εξολοκληρου. Το θελω οπως ειναι, δεν το μειωνω...απλα δεν θελω να το μοιραζομαι. Δεν εχω κομπλεξ με τον εαυτο μου, αλλα δεν πιστευω στην κοινοκτημοσυνη. Δεν σε ζηλευω απλα σε θελω μονο για μενα.
     
  4. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Ελευθερια παιδια και ολα γινονται....
     
  5. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    τωρα με ισοπεδωσες .... εχεις και αυτο το πονηρο χαμογελακι στο αβαταρ ....
    ενα πραγμα σαν να σε βλεπω απεναντι μου να μου το λες ειναι ...  

    ΥΓ. οινος ευφραινει καρδιαν χρυσο μου ... και μετα απο πολυ οινο τους αγαπαμε ολους χεχε  
     
  6. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

     
    μακαρι να μπορουσα και εγω να γραψω τοσο ομορφα τις σκεψεις μου  
     
  7. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Συμφωνώ απόλυτα. Θεωρώ ότι είναι δυο διαφορετικές λέξεις που όμως κρύβουν το ίδιο νόημα.
    Όταν κάποιος είναι ανασφαλής, είναι επόμενο να είναι και ζηλιάρης, με σκοπό να κάνει κτήμα του τον σύντροφο του άρα κτητικός.
    Είναι δικό μου και ότι κινείται γύρω του το θεωρώ απειλή άρα ζηλεύω.
    Από εκεί και πέρα ειναι και θέμα χαρακτήρα πως διαχειρίζεται την ζήλεια-κτητικότητα. Υπάρχουν οι άρρωστοι, υπάρχουν οι διακριτικοί κλπ κλπ.
     
  8. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Και μετα οταν ξενερωσουμε απο τον πολυ τον οινο...?χαχαχαχ
     
  9. daniela100

    daniela100 FREE-DOM

    Χαιρομαι που σε καλυπτει ο τροπος γραφης μου   Το θεμα ειναι να σε καταλαβαινει ο αλλος  
     
  10. daniela100

    daniela100 FREE-DOM

    Δεν τα θεωρω αλληλενδετα. Συνηθως οποιος ζηλευει γινεται κ κτητικος. Αλλα κτητικοτητα υπαρχει κ χωρις τη ζηλια.
     
  11. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    δεν ξενερωνουμαι ποτε   
     
  12. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    και θα ηθελα να πω οτι οποιος ζηλευει δεν μπορει να γινει κτητικος γιατι δεν μπορει να εχει καθαρο μυαλο ... και η ζηλια δεν σε αφηνει να εχεις καθαρο μυαλο