Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζήτημα προσωπικής θέασης ( Ανάκατες σκέψεις περί σαδισμού και Κυριαρχίας )

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 27 Δεκεμβρίου 2015.

  1. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Απλά στείλε μέρος, ώρα και μέρα. Και θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω και εσένα
    και την παρέα σου. Αλήθεια.
     
  2. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Θεωρώ πως ο σαδισμός δεν πρέπει απαραίτητα @Eleni να είναι μόνο physical φύσεως. Μπορεί να είναι και
    ψυχολογικής φύσης.  
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ο ψυχολογικής φύσεως σαδισμός (που είναι κ personal favourite) και όσον αφορά τον αποδέκτη αλλά και όσον αφορά αυτόν που τον προκαλεί δεν διαφέρει σε πολλά πράγματα από τον physical sadism.
    Παλι πρέπει να ξέρεις ποιος είσαι, τι κάνεις κ γιατί.... και κυρίως σε ποιον.
    Εμπεριέχει μία ευθύνη ο σαδισμός, σε πολλά επίπεδα.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εντάξει, μάλλον θα κατάπιε το φωτόσπαθο του...
    Και ο Yoda θα του τα έπρηξε στους γρίφους για το άκυρο του αλγόριθμου χαχα...
    Τεσπα, εγώ με τα ερωτήματα μου προσπάθησα να καλύψω κάθε πιθανό ενδεχόμενο...
    Ομολογώ ότι Κυριαρχία δίχως ίχνος σαδισμού, εγώ τουλάχιστον την θεωρώ δύσκολη...
    Δεν την αποκλείω, όπως και δεν αποκλείω τα σχήματα Κ με ψήγματα μαζό...
    Υ και σαδό...
    Σκέτο σαδό, σκέτο μαζό, σκέτο Κ, σκέτο υ...

    Τώρα αν θα μπορούσε να είναι εξέλιξη...
    Ερώτηση και στον εαυτό μου έκανα με αυτό το νήμα...
    Εγώ σαν άνθρωπος είμαι Κυριαρχικός...
    Τουτέστιν, εντός κι εκτός ερωτικής σφαίρας...
    Ποιο είναι το στοιχείο που ανακύπτει μόνο σ'αυτή την τελευταία? Το σαδιστικό...
    Θα έπαιζε γροθιές με την Κυριαρχική μεριά μου?
    Μάλλον όχι, αφού ο έλεγχος του εαυτού μου και των όποιων ορμών μου...
    Είναι για μένα η αληθινή μου δοκιμασία...
    Βέβαια κάποιες φορές "κοιμάται" η μια μεριά και ξυπνάει η άλλη...
    Αφού συμβαίνει και να θέλω να προκαλέσω πόνο ( σε σεξουαλικό πλαίσιο )...
    Και το να έχω τον ψυχολογικό έλεγχο της υ ή της μαζό δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου...
    Anyway, κατ' εμέ το χειρότερο "καρφί" στο κεφάλι του/της οποιουδήποτε/οποιασδήποτε είναι οι ενοχές...
    Καθώς και η προσπάθεια να χωρέσει ντε και καλά σε κάποια "κουτάκια", που ίσως και να του/της είναι στενά...

    Στην υγειά σου...και συγνώμη αν η απάντηση μου είναι με τεράστιες γραμμές...
    Μετά θα την μαζέψω, τώρα γράφω από κινητό και τα κάνω μπάχαλο... 
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    Ο σαδισμος και ο μαζοχισμός δεν πάνε "πακέτο" με την Κυριαρχία και την υποταγή.
    (Θα πρέπει να αναφέρω πως είναι προσωπική μου άποψη η εξυπακούεται αφού εγω τα γράφω; πφφφ τρελαίνομαι με τις τυπικούρες)
    Επίσης κανένα φετιχ δεν κουμπώνει απαραίτητα με κανένα στάτους.
    Ως σαδομαζοχίστρια θεωρώ πως το δεν επηρεάζομαι ούτε στην Κυριαρχία μου ούτε στην υπoταγή μου. Πιστεύω πως θα ήμουν εξίσου αποτελεσματική και χωρίς τον σαδομαζοχισμό.
    (Όπως γνωρίζω πολλά άτομα που είναι Κ ή υ και δεν εξασκούν-επιθυμούν το s/m και είναι υπέροχοι Κ ή υ)
    Μου γεννάται όμως μια απορία... Μήπως μια/ένας υποτακτική/ος που είναι μαζοχιστές "διαστρεβλώνουν" την υποταγή τους επίτηδες πολλές φορές για να πάρουν την επιθυμητή τιμωρία τους γεμίζοντας το όποιο κενό τους στο μαζοχισμό;
    Μήπως κι ένας/μια Κυρίαρχος κάποιες φορές "δυσκολεύουν" την ζωή του/της υποτακτικού/ης για να χορτάσουν τον σαδισμό τους;
    Συγνώμη αν πάω το νήμα αλλού με τις ερωτήσεις μου... Αν επιθυμεί ο νηματοθέτης μπορώ να τις σβήσω αμέσως!
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κι εγώ θα χαρώ...Μετά τις γιορτές θα το κανονίσουμε...
    Η παρέα μου είμαι εγώ και βλέπω ποιες θα φέρω ( όχι από εδώ, αυτό είναι σίγουρο )...
    Ως προς το μέρος που θα σε πάω, δες το πρώτα και μετά μου λες αν χάρηκες χαχα...
    Εντάξει, δεν τρώνε ανθρώπους...
    Κανά κομματάκι μόνο χαχα...  
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @Tenebra_Silente : "Βέβαια κάποιες φορές "κοιμάται" η μια μεριά και ξυπνάει η άλλη..."

    Έτσι είναι οι άνθρωποι  

    Ξέρεις αν αντικαταστήσουμε τις λέξεις Κυρίαρχος / Υποτακτικός και Σαδιστής/ Μαζοχιστής κλπκλπ με άλλες λέξεις πιο καθημερινές θα ήταν πιο ξεκάθαρο ότι αυτή η εναλλαγή των πλευρών μας είναι μάλλον κάτι απόλυτα φυσιολογικό.

    Το θέμα είναι να γουστάρουμε, σε πρώτο χρόνο με την πάρτη μας αλλιώς κλάφτα, και σε δεύτερο χρόνο με τον σύντροφό μας.
    Το άλλο θέμα είναι να μην κλάνουμε πόμολα όταν ανακαλύπτουμε μία νέα πλευρά μας κ να έχουμε την υπομονή κ την ψυχραιμία να την εξερευνήσουμε.

    Ατάκες του στυλ "ΟΙ ΝΤΟΜ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ________" είναι λίγο τραγικούλες και αναιρούν την ίδια την έννοια του Κυρίαρχου....
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μην σβήνεις τίποτε σε παρακαλώ...
    Δεν έγραψες τίποτε εκτός θέματος...
    Το νήμα το πάτε όπου θέλετε...
    Συγχώρα με μονάχα αν εγώ γράψω κάτι μετά ( λόγοι ανωτέρας πείνας )...
    Εύχομαι ν' απαντήσει κάποιος/α άλλος/η στο εν τω μεταξύ... 
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Υποκλίνομαι, ότι άλλο και να προσέθετα σε αυτά σου τα λόγια, θα ήταν πλεονασμός... 
     
  10. Soraya

    Soraya Guest

    καλή ιδέα...νηστική δεν σκέφτομαι καθαρά  
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @Soraya
    --Μου γεννάται όμως μια απορία... Μήπως μια/ένας υποτακτική/ος που είναι μαζοχιστές "διαστρεβλώνουν" την υποταγή τους επίτηδες πολλές φορές για να πάρουν την επιθυμητή τιμωρία τους γεμίζοντας το όποιο κενό τους στο μαζοχισμό;

    Αυτό συμβαίνει συχνά. Κατά πόσο είναι ανεκτό από τον Κυρίαρχο εξαρτάται από την δομή της σχέσης.
    Εαν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις τους όρους SAM (smart ass masochist -- δευτερη φορά που το αναφέρω σήμερα λεφτά θα παρω) καθώς επίσης και punishment vs funishment όπου στο funishment ο κυρίαρχος ξέρει ότι τον προκαλεί ο υποτακτικός κλπκλπ.
    Όσο είναι κ οι δύο ενήμεροι για τη φάση όλα καλά. Αλλιώς δυσκολεύει εκθετικά.

    --Μήπως κι ένας/μια Κυρίαρχος κάποιες φορές "δυσκολεύουν" την ζωή του/της υποτακτικού/ης για να χορτάσουν τον σαδισμό τους;

    Και αυτό συμβαίνει. Απλά αυτό είναι κ μία πολύ δυσκολη κατάσταση κ πολύ στενάχωρη γτ ο υποτακτικός επειδή δεν αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει ίσως το παρει ως απόρριψη ή τιμωρία.

    Μπότομ λάιν: Να είστε ειλικρινείς με τους εαυτούς σας παιδιά κ όλα καλά  
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    Σε ευχαριστώ πολύ Eleni. Ναι έχω ακούσει (και έχω βρεθεί και μάρτυρας σε παρόμοιες περιπτώσεις) άλλα σίγουρα δεν το θεωρούσα "σωστή τακτική"
    Δεν ήξερα πως υπάρχει συναίνεση ακόμα και για αυτό.
    Σε ευχαριστώ λοιπόν που μου έδειξες ακόμα μια πλευρά του νομίσματος που δεν ήξερα και σίγουρα θα ψάξω