Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζήτημα προσωπικής θέασης ( Ανάκατες σκέψεις περί σαδισμού και Κυριαρχίας )

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 27 Δεκεμβρίου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σπαταλάμε χρόνο και ενεργεία αν μπαίνουμε σε διαλεκτική διαδικασία με κάποιον/α, έχοντας ήδη αποφασίσει να το κάνουμε με ανοικτό στόμα και κλειστά αυτιά.
    Κερδίζουμε αν τον αποφύγουμε, αφού ήδη θα γνωρίζαμε, ότι τ' αυτιά μας δεν θ' άκουγαν φωνές, λόγια μα κραυγές.
    Κερδίζουμε σίγουρα αν χαλιναγωγούμε τις φωνητικές χορδές μας και τεντώνουμε τ' αυτάκια μας στις σκέψεις εκείνου, που μας αφιερώνει κάποιον απ' τον χρόνο του.

    Και για να το πάω λίγο στην σφαίρα της "απορίας" που εκφράζεται δυνατά και ίσως σαν μικρός λαβύρινθος δίχως έξοδο.
    Ο σαδιστής απελευθερώνοντας έστω και με μέτρο την όποια ωμότητα του πάνω σε κάποιον ( κατόπιν συμφωνίας πάντα ), θέλοντας να τον εξουσιάσει ή όχι.
    Σίγουρα αναζητώντας την ικανοποίηση του μέσω της πρόκλησης πόνου στον άλλο. Υποτάσσεται στον ίδιο του τον εαυτό ( αφού θα αφηνόταν στο πάθος του ) ?
    Ή τον εαυτό του θα τον εξουσίαζε ( αφού θα υπερτερούσε του όποιου ηθικού φραγμού, πρέπει καθώς και της όποιας ενοχικότητας του ) ?
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Με προβληματίζει η χρήση της έκφρασης "θα ήταν", το εκλαμβάνω ως "είναι" στις απάντησεις μου:
    Όχι, εκτός αν το Κ αισθάνεται ένοχο για τις σαδιστικές του τάσεις. Δεν εξετάζω την περίπτωση πως θεωρεί πως έτσι θα βρει πιο εύκολα παρτενέρ γιατί "μυρίζει" και εγκυμονεί κινδύνους.
    Το ένα αποτελεί έκφραση και ταυτόχρονα ένα από τα αίτια του άλλου. Βρίσκω την παρομοίωση με τα συγκοινωνούντα δοχεία ιδιαίτερα επιτυχή.
    Δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα εκπρόσωπο της μίας ή της άλλης κατηγορίας που να πληρεί την ανωτέρω προδιαγραφή, και γνωρίζω / έχω γνωρίσει αρκετούς.
    Όχι, θα μπορούσε όμως να υπάρχει βαθμιαία αποδοχή τάσης που αρχικά δεν ήταν αποδεκτή από τον φορέα της και συμβαίνει πολύ συχνά.
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Είναι ωραία σκέψη αυτή και μάλιστα γενικά ξεκινάει επικούς καυγάδες.

    We are all, slaves to our addictions.
    Άρα ένας σαδιστής που δεν μπορεί να ασκήσει τον σαδισμό του σε κάποιον τι είναι? Μάλλον δυστυχής. Άρα ποιος έχει τελικά τον έλεγχο ...?  
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Περιεκτικός και καίριος. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας φίλτατε. Και πάνω απ' όλα γιατί καταλάβατε, ότι το νήμα δεν είχε σαν σκοπό την "πολεμική" αλλά τον διάλογο.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αυτό είναι το μόνο που μου κάνει εντύπωση από την απάντηση  
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ένας σαδιστής που δεν μπορεί ν' ασκήσει τον σαδισμό του σε κάποιον. Είναι σαν ένα κλουβί δίχως ωδικό πτηνό μέσα, ανύπαρκτος, "πνιγμένος". Και όπως είπες σωστά κι εσύ δυστυχής.
    Τον έλεγχο ίσως και να τον έχει η ολότητα μας. Τα κομμάτια μας έχουν μόνο την ψευδαίσθηση του.
    Οι επικοί καυγάδες θα μπορούσαν να ξεκινήσουν για οποιαδήποτε αιτία. Αν γινόντουσαν και επικές συζητήσεις, θα ήταν ακόμη καλύτερο.  
     
  7. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Ένας σαδιστής που δεν μπορεί να ασκήσει τον σαδισμό του σε κάποιον συγκεκριμένο , θα το ασκήσει με άλλο
    τρόπο σε κάποιον άλλον. Ο σαδισμός δεν κρύβεται. Διαρρέει από μέσα σου.΄Θα το βγάλει σε σαρκασμό, τρόλλινγκ. Θα αυτοσαρκαστεί ακόμα και ο ίδιος.
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Καμία αντίρρηση, αλλά η ερώτηση παραμένει.
    Σε αυτήν την περίπτωση ποιος έχει τον έλεγχο? Ο σαδισμός.
    Μια κατάσταση η οποία δεν είναι απόλυτα χαρακτηριστική ενός κυρίαρχου.

    (Μιλάω αφάνταστα θεωρητικά αυτή τη στιγμή μπαι δε γουει)
     
  9. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Και πάλι @Eleni o κυρίαρχος επιλέγει που θα ξεσπάσει τον σαδισμό του και με ποιον τρόπο.
    Έχει εκείνος τον έλεγχο και την πλήρη επίγνωση του τι κάνει και γιατί το κάνει. Είναι μια ανάγκη
    που έχει. Αλλά ξέρει να την ελέγχει.
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αν είναι κυρίαρχος του σαδισμού (pun intended) τότε πάσο.
    Εαν άγεται κ φέρεται λόγω της ανάγκης του σαδισμού για έκφραση τότε μιλάμε για κάτι άλλο  

    Αυτό ήταν κ το ποιντ μου βασικά
     
  11. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Παραδείγματος χάριν, φέρνω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου. Ελέγχω τον σαδισμό μου και τον ξεσπάω με
    τρόπο που επιλέγω εδώ. Αρέσκομαι στο να αυτοσαρκάζομαι όπως και να κάνω άλλους να νιώθουν χαζοί με αυτά που
    γράφουν. Στην πραγματικότητα δεν κάνω τίποτα άλλο από το να τους κάνω να καταλαβαίνουν πως εκτίθονται μόνοι
    τους.  
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μα εν μέρει και ο σαδιστής ελέγχει, κάποιοι τον ονομάζουν έλεγχο εκ των πραγμάτων ( a.k.a de facto ). Ο Κυρίαρχος όταν χτυπάει το υ του ( κι εκτός τιμωρίας ), χτυπάει μόνο επειδή μπορεί να το κάνει?
    Για να επιβεβαιώσει την Κυριαρχία του και μόνο? Δεν τον "φτιάχνει" καθόλου?
    Κι εγώ στο πεδίο της υπόθεσης είμαι τώρα

    Θα έδινες π.χ. 30 βουρδουλιές στην υ σου εκτός τιμωρίας, αν δεν σου έδινε την παραμικρή ικανοποίηση? Εγώ όχι, θα βαριόμουνα.
    Το γεγονός ότι θα ήλεγχα τα χτυπήματα, την ένταση τους, τουτέστιν θα είχα τον έλεγχο του εαυτού μου πάνω απ' όλα ( πέρα απ' τον ψυχολογικό της υ ), δεν αφαιρεί το γεγονός ότι ο πόνος που θα της προκαλούσα, θα μ' "έφτιαχνε".
    Η ικανοποίηση απ' την πρόκληση πόνου σε κάποιον/α είναι ο πυρήνας του σαδισμού, όχι της Κυριαρχίας.

    Ξανά για να μην παρεξηγηθώ, αυτή την στιγμή "επεξεργάζομαι με υψηλή φωνή", σαν να παραμιλώ με παρέα, τίποτ' άλλο.