Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζητούμενα που ακυρώνουν...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 15 Ιουνίου 2008.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ίσως να μην έχω πιάσει καλά το θέμα…(κάνει και ζεστή)
    Ρωτώ: αν η φύση Μου είναι Κυριαρχική, η ιδιότητα μου δεν θα είναι η ίδια μέσα στην s/m σχέση μου?
    Πάλι δεν κατάλαβα?
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ζητούμενα που ακυρώνουν...

    Όταν λυθεί ο γρίφος, παρακαλώ να μου το γνωστοποιήσετε, για να επινοήσω νέα μπερδεψοδουλειά.
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Με την λήξη της σχέσης, η ιδιότητά σου έναντι του άλλου ανθρώπου καταλύεται, όχι όμως η φύση σου. Ιδίως όταν αυτό επιφέρει ικανοποίηση στην άλλη πλευρά, θεωρώ πως η ιδιότητα έχει ήδη πάψει να υφίσταται.
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ισως ο...θάνατος ....

    * Υπόθεση Mονσελά: Ιανουάριος 1994.
    Ο 40χρονος παρκαδόρος Μάνθος Μονσελάς πιστεύοντας ότι θα λύτρωνε την οδοντίατρο Γιόλα Βαγενά εκτέλεσε την παραγγελία θανάτου της κάπου στη Βραυρώνα.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Ζητούμενα που ακυρώνουν...

    Ο κυρίαρχος την εντολή που θα το δοθεί, θα την εκτελέσει;
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κάποιος gay που απέχει από την πράξη και από την σχέση, δεν είναι πια gay;
     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Το αρχικό σου ερώτημα αφορά την ιδιότητα--> θέση κάποιου στην σχέση του ή στην ιδιότητα--> φύση κάποιου;
    Αν είναι το πρώτο, η απάντησή μου παραμένει η ίδια. Ο λόγος απλός: καταλύοντας (ως επιθυμία) μια σχέση, αφαιρείς από τους μετέχοντες την όποια ιδιότητά τους.
    Αν είναι το δεύτερο, καμία επιθυμία δεν ακυρώνει την φύση του, καθώς κάθε επιθυμία εμπεριέχεται στην προσωπικότητά του. Εφόσον αυτές μπορούν και συνυπάρχουν, δεν αναιρεί η μία την άλλη.
    Σε ποιά περίπτωση αναφέρεσαι εσύ;
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κάποιος θα σκεφθεί να απαντήσει, όπως πρέπει.
    Κάποιος όπως νιώθει.

    Η ερώτηση προσεγγίζεται από την βάση που έχουμε θέσει μέσα μας και η απάντηση ακολουθεί σαν φυσική συνέχεια αυτής.

    Όσο περισσότερο σκεφτόμαστε τόσο απομακρυνόμαστε από το ένστικτο μας.
    Όσο λιγότερο σκεφτόμαστε τόσο λιγότερο μας αγγίζει η άποψη του άλλου;

    Τι άραγε έχει σημασία και σε ποια χρονική στιγμή;

    Δε θα απαντήσω ακόμα. Σε αυτό το νήμα σημαντική είναι η αλήθεια του καθενός, η οποία θα πρέπει να απαιτεί την προσαρμογή της ερώτησης στην απάντηση και όχι το αντίθετο.
     
  9. zou

    zou

    Απάντηση: Ζητούμενα που ακυρώνουν...

    για μενα θα ακυρωνοταν η θεση ενος Κυριαρχου, με την απαιτηση, απο τον υποτακτικο, να κανει κατι ο δευτερος το οποιο ανηκει "περα τον οριων του" και αν ειναι εκτος "λογικης-συναινεσης- ασφαλειας".

    Απο κει και περα αν ειναι κατι μεσα στα πλαισια αυτα απο μενα ως υποτακτικης ψυχολογιας ατομο, θα ηταν δεκτο... ακομα και αν μου ζητουσε να τον χτυπησω..

    Μια πραξη μου που θα "ακυρωνε" τη θεση μου θα ηταν οτιδηποτε κατω που δεν αρμοζει στην εκπαιδευση μου και στο γενικοτερο πλαισιο της σχεσης μας.. Εκει οταν θα σκεφτομουνα αυτο που ζητησα να κανω ή που παρορμητικα εκανα θα ξερω οτι στεναχωρησα και εμενα, και τον ανθρωπο που ειναι διπλα μου και που προσπαθει τοσο καιρο να με εκπαιδευσει.. ( μιλαω συγκεκριμενα για εκπαιδευμενο ατομο και οχι για καποιον που βρισκεται σε πολυ αρχικα σταδια εκπαιδευσης και εξερευνησης του εγω του)
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Ζητούμενα που ακυρώνουν...

    Μεταλλαγμενος Κυριαρχος