Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Ανάκριση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 29 Σεπτεμβρίου 2010.

  1. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Εχεις απολυτο δικιο.
    Οι empathic Doms, ζουμε ρουφωντας τα συναισθηματα των υπο μας.
    Δε λεει να ρουφας απογοητευση, μαυριλα, μιζερια.
    Ειναι ενας λογος που θελουμε να εξελισσουμε τις κοπελες μας, να τις βοηθουμε να προχωρουν.
    Αλλα, λεω, δεν εχει τελειωσει, εκτος κι αν δεν υπαρχει πια αυτη η υποχθονια ελξη, κι αυτο το ταιριασμα που βγαλατε.
    Η ζωη εχει τους τροπους της να γεφυρωνει χασματα, αποστασεις, να στηνει γεφυρες οταν υπαρχει αυτη η ελξη, που οι βανιλα τη λενε με την 'Α' λεξη  
    Αλλωστε, λενε, ειναι ο μεγαλυτερος ελκυστης στο συμπαν
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Κατέθεσα απόψε μία εμπεριστατωμένη άποψη επί του περιεχομένου του συγκεκριμένου νήματος. Η ανάλυσή μου επικεντρώθηκε ως επί το πλείστον στον τρόπο με τον οποίο ο νηματοθέτης χειρίστηκε μερικές βασικές έννοιες του BDSM, όπως το ήθος, την συναίνεση και την ακεραιότητα του χαρακτήρα, αλλά και την χρήση τεχνικών όπως τα βασανιστήρια που διδάσκουν οι "ειδήμονες".

    Δεν ξέρω γιατί το νήμα αυτό "εξαφανίστηκε", παρά το γεγονός ότι έλαβα αμέσως πολλά reputation points, από διάφορα και ετερογενή, πλην επιφανή, μέλη του φόρουμ. Ειλικρινά δεν μπορώ να διανοηθώ την αιτία. Οι απόψεις μου κατατέθηκαν προς συζήτηση. Σαφώς δεν αποτελούν κανόνα, ούτε επεδίωξα να τις ασπαστούν άπαντες. Πρόκειται για έναν προβληματισμό μου και θεωρώ ότι δικαιούμαι να τον καταθέσω στο δημόσιο βήμα προς συζήτηση.

    Θα επαναλάβω λοιπόν μερικά αποσπάσματα από το εξαφανισμένο νήμα μου, με την παράκληση προς την διαχείριση να επιστραφεί στο δημόσιο συζητητήριο, καθώς δεν συντρέχει κανένας λόγος να φιμώνεται μία άποψη στον παρόντα χώρο, όταν δεν θίγει κανέναν.

    Δεν επιθυμώ να θίξω το πόνημα του Seduction, ούτε να υποσκελίσω την εμπειρία που ένιωσε την ανάγκη να μοιραστεί μαζί μας, αναγνωρίζω δε την καλή δομή του κειμένου του, την στρωτή του έκφραση και την καλή χρήση των Ελληνικών (εκτός από την λέξη «σχίζω», η οποία είναι λανθασμένη). Επίσης επικροτώ τις μουσικές επιλογές – πλην του Alpha interrogation από το ομώνυμο βιντεοπαιχνίδι της Sega (διότι οι συνειρμοί με μία virtual reality φαντασίωση μικρών αγοριών που δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν πράκτορες, τσακίζουν). Όμως, επειδή βλέπω να σχηματίζεται ένα pattern το τελευταίο διάστημα στο φόρουμ, με διάφορα PE τα οποία απέχουν παρασάγγας από αυτό που εγώ γνωρίζω ως BDSM, θα ήθελα να θέσω επί τάπητος ορισμένα θέματα σε επίπεδο βασικών μπιντιεσεμικών εννοιών. Παρά τα πολύ καλά στοιχεία ντομαρίσματος που περιέχει το κείμενο, εμπίπτει στο ίδιο σφάλμα της θεατρικότητας και επιδερμικότητας, η οποία δεν ξεφεύγει πολύ από το πλαίσιο του βανιλλοκίνκ και δεν αγγίζει σχεδόν καθόλου το μεγαλείο του BDSM. Αυτή ασφαλώς είναι απλά η άποψή μου, και δεν είναι απαραίτητο να την συμμερίζεται κανείς.

    “Interrogation techniques are intended to “soften up” the victim, depleting the physical and mental resources that can be used to resist the pressure to reveal information. This is also known as breaking the spirit.” Μετάφραση: Οι τεχνικές της ανάκρισης έχουν στόχο το «μαλάκωμα» του θύματος, στερώντας του τις σωματικές και πνευματικές δυνάμεις που μπορεί να χρησιμοποιήσει για να αντισταθεί στην πίεση να αποκαλύψει πληροφορίες. Αυτό είναι γνωστό ως σπάσιμο του πνεύματος». Πηγή: Interrogation: Torture Techniques and Technologies: Information from Answers.com

    Οι πηγές του κειμένου του Seduction για τις τεχνικές απόσπασης πληροφοριών, εκπροσωπούν τους μισητούς εχθρούς κάθε ατομικότητας, κάθε είδους αγώνα για την αυτόνομη και ελεύθερη ύπαρξη, είτε αυτή είναι πολιτική, είτε κοινωνική, είτε σεξουαλική. Για παράδειγμα, το School of the Americas στο Fort Benning, έχει εκπαιδεύσει τους περισσότερους βασανιστές στη Λατινική Αμερική. Να πάει να γαμηθεί, μαζί με τους βασανιστές που εκπαίδευσε.

    Η δική μου δαήμων [sic] ιδέα περί BDSM εμπεριέχει την αντίσταση σε κάθε είδος καταναγκασμού, σε κάθε είδος εκμετάλλευσης της πνευματικής ή συναισθηματικής αδυναμίας. Αντιστέκεται ακόμη περισσότερο σε μία πολιτική του «σπασίματος» του πνεύματος, είτε αυτή γίνεται σε ατομικό (BDSM) είτε σε συλλογικό (πολιτικό) επίπεδο. Πρεσβεύω ένα BDSM ανάμεσα σε ενήλικα, νοήμονα και ευφυή άτομα, ανάμεσα σε διαστροφικούς ανθρώπους και των δύο φύλων, που προσέρχονται στο BDSM όχι ως κίνκυ λάιφσταιλ, όχι ως ξεκαύλωμα, όχι επειδή δεν μπορούν να καυλώσουν αλλιώς, αλλά επειδή επιλέγουν να ζήσουν τη ζωή στο μεγαλείο που της πρέπει. Πρεσβεύω ένα BDSM που στη βάση του έχει ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.

    Αλίμονο στον Κυρίαρχο που διδάσκει στη σκλάβα ότι το να σπάει είναι επιθυμητό. Θυμηθείτε την επιμονή του Arioch στην αξιοπρέπεια – και των δύο. Αλίμονο στη σκλάβα που αναζητά την άφεση αμαρτιών μέσα στην αδυναμία του σπασίματος του χαρακτήρα της. Θυμηθείτε το τέλος της ταινίας V for Vendetta. Ο Κ εκπαιδεύει κάποια η οποία στο τέλος μπορεί να σταθεί στα πόδια της και να πει, «Όχι. Εάν προτρέπεις την άρση του χαρακτήρα μου, ότι και να μου κάνεις (το σωστό είναι, εν προκειμένω, ότι και να ΜΗΝ μου κάνεις, λολ), η απάντησή μου θα είναι: Όχι».

    Αυτό είναι το πρώτο τμήμα της κριτικής μου τοποθέτησης. Παρακαλώ για τις απόψεις σας, όπως και για μία απάντηση από τον νηματοθέτη. Επίσης παρακαλώ την διαχείριση να με αφήσει να συνεχίσω αυτή την ανταλλαγή απόψεων, εφόσον δεν θίγει κανέναν. Πολλές φορές στο παρελθόν κι εγώ έχω "ακούσει" πολλές αρνητικές κριτικές για δικά μου κείμενα και απόψεις. Τις δέχτηκα, τις συζήτησα, υπεράσπισα τα κείμενά μου και τις απόψεις μου και άλλες φορές διδάχτηκα από τα λάθη μου. Δεν απαιτείται το "εξαφάνισμα" των αντίθετων απόψεων. Άποψή μου βέβαια, αλλά αυτή είναι η ουσία της ελευθερίας της έκφρασης. Μην μου βγάλετε τα νύχια με τανάλια παρακαλώ. Απλά ακούστε με.
     
  3. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Σ' ευχαριστώ για τα σχόλια σου.

    Η αισθητηριακή έλλειψη της γεύσης επιτυγχάνεται όταν καλύψεις και τους 4 γευστικούς κάλυκες. Με πολύ μικρές ποσότητες.

    Για να σκεπάσεις όλη την επιφάνεια της γλώσσας από τα πλάγια έως το βάθος της με σίδερο ή inox, καταλαβαίνεις πως κόβεις την δυνατότητα επικοινωνίας που είναι ζητούμενο για δύο λόγους. 1. Ερωτικό, 2. Ασφάλεια

    Για το αίμα, ούτε θεωρώ πως είναι ο κατάλληλος τόπος, αλλά ούτε και θέλω να αναφερθώ. Για μένα το αίμα, με οποιοδήποτε τρόπο και αν γίνεται η αναφορά, δεν έχει καμία θέση στο BDSM.
     
  4. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Κατέθεσες για ακόμα μια φορά μια επίθεση, σε κείμενο που ούτε κατάλαβες, ούτε είσαι σε θέση να καταλάβεις. (Δεν είναι ο σκοπός σου βέβαια αυτός)

    Εάν θέλεις να γράψεις το οτιδήποτε για το BDSM, κανείς δεν θα στο απαγορεύσει (έχεις πάνω από 4.500 post!) η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα, αλλά

    1. Οχι σε αυτό το νήμα
    2. Χωρίς να ασχολείσαι μαζί μου ή να με φωτογραφίζεις (συνήθη πρακτική σου, για τους δικούς σου λόγους, αλλά κατάντησε παραπάνω από γραφικό)
    3. Χωρίς να βάζεις τα τσιράκια ή τις φίλες σου να το κάνουν

    Παρακαλώ τη διαχείριση να σβήσει το post 50 και το παρόν post όπως και οποιαδήποτε άλλη απάντηση ή παρόμοιο σχόλιο πιθανόν υπάρξει, από το νήμα.

    Ευχαριστώ
     
  5. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Δεν έχεις άδικο. Αυτή η υποχθόνια, όπως την ονομάζεις, έλξη υπάρχει και όσο υπάρχει θα είναι γλυκιά, αλλά όπως έγραψα life goes on.
    Φαντάζομαι θα συμφωνήσεις μαζί μου, όταν ο Κ κρίνει, (ζυγίζοντας σωστά τα πράγματα και βλέποντας το μέλλον), πως κάτι είναι για το καλό της υ, δεν ανακαλεί την απόφαση του ούτε μεμψιμοιρεί γι' αυτή.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    .-
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Εδώ φίλε Seduction θα διαφωνήσω. Πιστεύω πως τα λεγόμενα της Ντόρας όπως φαίνται στο ποστ 50 αυτού του θρεντ μπορούν να απαντηθούν point to point και νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμη μια συζήτηση επ' αυτού.
     
  8. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Φίλε Αrioch, αν ψάξεις παλαιότερα post μου θα διαπιστώσεις πως έχω ταχθεί πολλές φορές κατά της λογοκρισίας, τόσο σε συζητήσεις άλλων μελών, όσο και σε προσωπικές διαμάχες με τον do κλπ, έχω ζητήσει ο ίδιος από τη διαχείριση να μη σβήνονται post, αλλά

    αν λάβεις υπόψη σου αυτά, θα συμφωνήσεις μαζί μου πως εδώ δεν αναφέρομαι σε λογοκρισία, αλλά σε μια, επιοικώς, συνεχόμενη τακτική λασπολογίας και επίθεσης στο πρόσωπο μου από το συγκεριμένο μέλος (και τους αυλικούς) επί μήνες. Στις οποίες να σου τονίσω δεν απάντησα ούτε μια φορά έως σήμερα.

    Και ο πιο ανυποψίαστος αναγνώστης θα καταλάβει πως η dora, έχει την ικανότητα να γράψει ένα κείμενο και να θέτει προς συζήτηση ότι θέλει, χωρίς κατινίστικες επιθέσεις ή φωτογραφίσεις, οι οποίες εδώ και καιρό κατάντησαν γραφικές, και να θέσει τις όποιες απόψεις της προς δημόσια συζήτηση.

    Αντιθέτως επέλεξε, για ακόμα μια φορά, τον δρόμο της ολίσθησης, με ότι αυτό συνεπάγεται. 5 μήνες παίζει αυτό το έργο.

    Αδιαφορώ πλήρως αν δεν μπορεί να ξεχωρίσει ένα συναινετικό ερωτικό παιχνίδι ευφυών ενηλίκων από τους βασανισμούς ανακρινόμενων ανθρώπων !!! ή αν αδυνατεί να διακρίνει την χαοτική διαφορά μεταξύ πρακτικών του BDSM και τεχνικές βασανιστών της Λατινικής Αμερικής !!! ή αν εθελοτυφλεί ότι κρατά και το μαχαίρι και το πεπόνι βαπτίζοντας το κείμενο της και τον εαυτό της, ως του κριτή του ήθους, της ακεραιότητας του χαρακτήρα και της συναίνεσης !!! ή αν δεν την ενδιαφέρει το να βάζει τη διαχείριση να διαβάζουν το ατελείωτο αρχικό σεντόνι της ή αν δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει...

    Θα είδες φυσικά, πως ζητώ από τη διαχείριση να αποσύρει και το #52 post μου. Το νήμα μου θέλω να μείνει καθαρό από έριδες, κιτρινισμό και κατινιά. Τόσο απλά
     
  9. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Σε ευχαριστώ πολύ, τη βρήκα εξαιρετική για όλους τους λόγους που ανέφερες.  
     
  10. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Εγώ σ' ευχαριστώ για το σχόλιο Ninevi. Xαίρομαι που σου άρεσε
     
  11. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Χωρις να γνωριζω τιποτα απο οσα μπορει να εχουν προηγηθει, θεωρω οτι η Dora εθεσε ενα εγκυρο προς συζητηση θεμα, με αφορμη την ωραια σου διηγηση:
    Ειναι ηθικο και θεμιτο το 'σπασιμο' του/ης υπο;
    Ενδεχομενως να πρεπει να ξεκινησει αλλου ως νεο νημα.
     
  12. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Η Ανάκριση

    Ξεκίνησε το θέμα man σε νέο νήμα. Με χαρά να τοποθετηθώ