Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Ελληνικη BDSM Κοινοτητα δειχνει την Αλληλεγγύη της στις Κακοποιημένες Γυναικες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 22 Νοεμβρίου 2007.

  1. kali crow

    kali crow Guest

    σημειωση: θα τον εκανα να παει στο ΕΚΑΒ με αναπηρικο καροτσακι τον συζυγο(εκ πειρας ειμαι ικανη)...

    παμε παρακατω....ειναι γνωστο οτι οι αρχες(σιγα τα ωα) δειχνουν κραυγαλεα αδιαφορια σε κατι τετοια.
    και αυτο ειναι ακομα πιο εξοργιστικο....λυπαμαι.....
     
  2. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Η Ελληνικη BDSM Κοινοτητα δειχνει την Αλληλεγγύη της στις Κακοποιημένες Γυν

    Το παράδειγμά μου στο ποστ #24 είναι αληθινό και αν κάποιος το αμφισβητεί το όνομά μου την περίοδο 1995/2001 είναι σε σχεδόν όλα τα νοσοκομεία των Αθηνών στα βιβλία συμβάντων .
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    και για ποιόν λόγο ακριβώς πρέπει εσύ να τον ακολουθήσεις σπίτι?να πας να μείνεις στο σπίτι κάποιου συγγενή ή φίλου ή να πας στο νοσοκομείο να σου περιποιηθούν τις πληγές.και μετά να πας σε δικηγόρο για καταγγελία,αίτηση διαζυγίου,περιοριστικά μέτρα και δεν ξέρω και τι άλλα.
    και μετά να βρεις εναν καλό ψυχολόγο να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις.

    και μπορεί η δικαιοσύνη να είναι τυφλή,αλλά δεν γίνεται να μην βλέπει τα σημάδια πάνω στο κορμί του κακοποιημένου ατόμου...εκτός και αν είμαι μακριά νυχτωμένη,τι να πω..

    πάντως τέτοιοι μλκες χρειάζεται να πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα...έχω ακούσει κάτι υπέροχες ιστορίες για αυτά που περνάνε οι βιαστές πχ στην φυλακή...

    υγ: όταν έκανα το ποστ δεν είχα δει το ποστ της lina και έτσι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε αυτήν
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2008
  4. kali crow

    kali crow Guest

    κανενας δεν αμφισβητει το παραδειγμα σου.
    εχω κιεγω καποια απο καποιους που προσπαθησαν μα βρεθηκαν κατακοιτοι....
    δε μπορεις να κρινεις την ψυχολογια ενος κακοποιημενου ανθρωπου.
    το μυαλο ειναι ταραγμενο και παιρνει λαθος αποφασεις.κιεγω το ιδιο λεω.κακοποιεισαι?κανε την ελαφρα και μην ξαναεμφανιστεις στον τοπο του εγκληματος.απλα πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι 2 στις 3 γυναικες γυρνανε εκει.
    εχει δικιο η γεωργια...φυγε μακρια οταν σου τυχει αλλα δε μπορω να ξερω και πως ακριβως σκεφτεται το μυαλο εκεινη τη στιγμη.
    κιομως ειναι τυφλοι πολλες φορες ακομα και σε σημαδια σαν και αυτα....
     
     
  5. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Η Ελληνικη BDSM Κοινοτητα δειχνει την Αλληλεγγύη της στις Κακοποιημένες Γυν

    Μπουχαχαχαχαχαχα δυστυχώς καλή μου georgia δεν παίζουν όλα αυτά που λές παρά μόνο σε κάτι αμερικανιές σε στύλ "εντατική" που βάζει το star (το κανάλι) και σόρρυ για την διαφήμιση.
    Μιλάω για παλιά φάση 2001 απλά επειδή γνωρίζω έδωσα ένα προσωπικό πράδειγμα για να καταλάβουν όσοι ΕΥΤΥΧΏΣ δεν γνωρίζουν οτι τέτοιες υποθεσεις δεν φτάνουν ποτε σχεδόν στην δικαιοσύνη μόνο περνάνε κάποια χρόνια και παίρνει η γυναίκα ένα κουτσό διαζύγιο έτσι δίχως καμια ικανοποίηση.
     
  6. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    εγω πετύχει διάφορες "ομολογίες" κακοποιημένων γυναικών και στην τν και ιδιωτικά.όταν λοιπόν κάνουμε την προφανή ερώτηση :"γιατί δεν έφυγες μετά την πρώτη φορά,αλλά έμεινες σε όλο αυτό ακόμα και για χρόνια" αποκαλύπτεται το παράδοξο της σκέψης αυτών των γυναικών...τον αγαπάω(!),το κάνω για τα παιδιά μου(!!),αν φύγω δεν έχω που να πάω και ένα σωρό παρόμοιες δικαιολογίες.
    το να κάτσουμε να τις αναιρέσουμε μια προς μια είναι πανεύκολο,αλλά ποιός ο λόγος?όπως και όταν είμαστε ερωτευμένοι,αυτές οι γυναίκες ίσως δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν το προφανές...
    και ας σκεφτούμε οτι αυτές οι ίδιες επέτρεψαν(και προς θεού οχι προκάλεσαν) και ίσως ανέπτυξαν και διατήρησαν αυτήν την συμπεριφορά προς αυτές(ίσως υπερβολικό,ίσως σκληρό και "απάνθρωπο",αλλά αυτό πιστεύω)

    ^διάφορες σκέψεις..

    αλλά κατανοώ οτι όταν βλέπεις τα πράγματα απ'εξω, είναι διαφορετικά.αν και τα βλέπεις πιο αντικειμενικά και με γνώμονα την λογική, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να τα αντικρήσεις όπως αυτοί που τα βιώνουν,τις σκέψεις,τα συναισθήματά τους...
    οπότε μπορείς να λες και να λες και να λες...

    θες δλδ να μου πεις οτι γυρίζουν ολοι την πλάτη σε τέτοιες περιπτώσεις?και πως δεν μπορείς απλά να μην ξαναπατήσεις σπίτι του και να πάρεις διαζύγιο?και ας μην αναφέρεις την κακοποιήση και μπλέξεις με τις ανάλογες διαδικασίες
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2008
  7. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Re: Η Ελληνικη BDSM Κοινοτητα δειχνει την Αλληλεγγύη της στις Κακοποιημένες



    Ναι αυτό λεω
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    τότε ας πάω πάλι για ύπνο,τι να πω....
     
  9. kali crow

    kali crow Guest

    ειναι αποδεδειγμενο οτι οι κακοποιημενες γυναικες εχουν μια παραξενη εκνευριστικη ψυχολογια μετα το συμβαν.ολες σκεφτονατι(μαλλον η τραγικη πλειοψηφια) οτι αυτες φταινε,οτι δε θα το ξανακανει,οτι τον αγαπανε,τα παιδια κτλ....
    ειναι εκνευριστικο και στους απεξω φανταζει παραξενο.
    το μυαλο ειναι υπουλο πραγμα...μπορει να σε χαντακωσει ανα πασα στιγμη χωρις να το καταλαβεις.
     
  10. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Η Ελληνικη BDSM Κοινοτητα δειχνει την Αλληλεγγύη της στις Κακοποιημένες Γυν

    Παράξενη/εκνευριστική ψυχολογία = μοναξιά, απελπισία, χάος, ανασφάλεια,φόβος, θλιψη, πονος, πανικός, έλειψη εμπιστοσύνης και αυτοπεποίθησης, κουρελιασμένο εγώ, ντροπή μεγάλη και σύγχιση διότι ό,τι συμβαίνει το προκαλεί ο άνθρωπος που αγαπούν και κοιμάται μαζί τους μετά σαν να μην τρέχει τίποτα.
     
  11. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Η Ελληνικη BDSM Κοινοτητα δειχνει την Αλληλεγγύη της στις Κακοποιημένες

    ηθελα να πω οτι φανταζει ετσι για τους απεξω....
     
     
  12. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Σοβαρευτειτε λιγο.Το μονο που μπορει να κανει μια κακοποιημενη εγγαμη γυναικα ειναι καταγγελια στο Α.Τ. της περιοχης,γινεται συσταση την πρωτη φορα στο συζυγο και μετεπειτα πηγαινει στην Ευελπιδων στον εισαγγελεα ακροασεων και καταθετει το συμβαν ζητωντας ασφαλιστικα μετρα.Οπως και να χει το ξυλο δεν εχει να κανει με αυτα.