Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Ιδιοφυΐα του πλήθους, του Τσαρλς Μπουκόφσκι

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Paladin, στις 21 Μαρτίου 2015.

  1. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    Εχω "φαει" 6 ποντους για τον @Tenebra_Silente και αλλους 3 για τον @guruni
    Στο προφιλ μου ειναι, οποιος/α θελει, ας παει να τα δει. Αμφιβαλλω αν εριξαν και στον "αντιδικο" εστω ενα ραπανακι...

    Οχι, δεν γλυφω και δεν εχω πολλά-πολλα κολλητηληκια με συντονιστες (και γενικως την "εξουσια"  )
    το εχω ξαναπει και το ξαναλεω. Ακομα και να με διαγραψουν για την αποψη μου, στα καρυδια μου
    γιατι εχω την αποψη μου, που πολλες φορες τσουζει και ποναει, γιατι τα βλεπω οπως τα βλεπω εγω.

    Αλλα εχθρα, οχι δεν εχω. Ουτε εκδικητικοτητα.

    Το οτι ΔΕΝ θα κανω "εβδομαδα αγαπης" με την @lexy ειναι επιλογη Μ/μου και δεν βλεπω και κανεναν λογο να το κανω....
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Αν εξαιρέσεις την εβδομάδα αγάπης που εμένα με αγγίζει γιατί έτσι, νομίζω ότι κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... 
    Κι ας ήσουν το μοναδικό μου report...
    Υπόσχομαι ότι και με την κρίση αγάπης που μ΄έχει πιάσει τώρα, θα σου ξανακάνω άμα πιστεύω ότι πρέπει... 
    Γιατί όλοι έχουμε το δικαίωμα να διαφωνούμε ακόμη και με ανθρώπους που αγαπάμε, ή να συμφωνούμε με κάποιον που σε πρώτη ανάγνωση είναι τελείως διαφορετικός από μας... 
    Και να αλλάζουμε και γνώμη, άμα πειστούμε για το αντίθετο.... 
     
  3. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    και που να'ξερες, ποσες φορες εχω βαρεσει το χερι στο τραπεζι στη δικια Μ/μου  

    επανω της ομως ΠΟΤΕ !

    μονο συνεναιτικα !  
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Δημήτρης Άλφα να μην ξεμαλλιαζόμαστε δεν σημαίνει κολλητηλίκι..Το ξέρω και το ξέρεις...Σημαίνει απλά, δεν σπάμε άσκοπα την χολή μας...
    Ως προς τα points...έννοια σου και έχω φάει κι εγώ...πολλούς...Δεν θα πω εδώ σωστό η λάθος...
    Την όποια ένσταση μου την εξέφρασα στους αρμοδίους...
    Καμία έχθρα, καμία εκδίκηση μαζί σου...

    Με κάποια άτομα που έζησα και γνώρισα καλά, που τα "συνάντησα" αρχικά εδώ...
    Και έκανα το λάθος να συνεχίσω μαζί τους κι "έξω"...
    Άχτια τα είχα αποκτήσει...Και δεν τους το έκρυψα...
    "Ξέσπασα" μαζί τους, τα έλουσα, έγινα "τρελός"...
    Ας νομίζουν για μένα ότι θέλουν...
    Εγώ δεν συγχωρώ κάποια πράγματα...
    Και κεινα τα άτομα πια τα "έσβησα", για μένα επέστρεψαν εκεί που έπρεπε, στη λήθη...έτσι απλά...
    Σωστό, λάθος, η συμπεριφορά μέτριου ανθρώπου η ανθρωπαρίου, ποσώς μ' ενδιαφέρει...
    Είπαμε, εγώ την "ανωτερότητα" δεν την κατέχω...
    Πόσο μάλλον όταν πάνε επανειλημμένα να με πιάσουν μαλάκα...
    Η (και λάθος να κάνω) μαλάκα ένιωσα ότι προσπάθησαν να με πιάσουν...
    Δεν είμαι ξεχωριστός, δεν θέλω να είμαι...

    @lexy τον έκανες θεά τον μουσακά...Δεν "πιάνεσαι" ούτε με δίχτυ για αθερίνα χαχαχα... 

    ----------------------------

    Και μην και καταφέρω να επιστρέψω εγώ στο θέμα του νήματος...
    Ένα κείμενο του gryphius που όσο και να μοιάζει άσχετο με το θέμα...
    Για μένα τουλάχιστον είναι σχετικό...

    Ανθρώπινη Αθλιότητα

    Τι είμαστε λοιπόν εμείς οι άνθρωποι; Πανδοχείο σκυθρωπών πόνων.
    Χορός απατηλής ευτυχίας / παραπλανητικό φέγγος της εποχής αυτής.
    Πεδίο πικρού φόβου / φορτωμένο οξύ πόνο /
    χιόνι που πάει να λιώσει και κεριά σβησμένα.

    Τούτη η ζωή σκορπά και φεύγει σαν φλυαρία και πειράγματα.
    Εκείνοι που πριν από εμάς γδύθηκαν του αδύναμου κορμιού τη φορεσιά
    Και στο νεκρικό βιβλίο το μεγάλο των θνητών
    Από καιρό εγγράφηκαν / χάθηκαν από το νου κι απ' την καρδιά μας.

    Σαν το μάταιο όνειρο, που εύκολα ξεχνιέται /
    Και σαν ποτάμι που χάνεται / αν δεν βρεθεί δύναμη να το κρατήσει:
    Έτσι και το όνομα μας / ο έπαινος / τιμή και δόξα χάνονται /

    Αυτό που τώρα ανασαίνει / θα το σκορπίσει ο άνεμος /
    Ό,τι είναι να 'ρθει μετά από μας / στον τάφο θα μας ακολουθήσει.
    Τι λέω; Σκορπίζουμε όπως ο καπνός απ' τον δυνατό αέρα.

    ( Andreas Gryphius )

    Καλημερούδια σε όλους...
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2015
  5. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Με τον Μπουκοφσκι, εχω προηγουμενα και διαφωνω σε πολλα και το παρον κειμενο, ειναι ενα απο αυτα. Γιατι ο καθε ανθρωπος, ακομα και μεσα στην μετριοτητα του, μεσα στην ρουτινα του ειναι μοναδικος. Και αν εχει καποιος την διαθεση να τον ''δει'' ολοι κρυβουν εναν μικρο θησαυρο. Μεσα στην αγνοια μας ο καθενας μπορει να απαξιωνουμε προσωπα και καταστασεις αυτο δεν μας κανει κακους, απλα αδαεις ειμαστε. Και ο φοβος και η ανασφαλεια μπορει να μας οδηγει στην ρουτινα του κοινωνικα αποδεκτου και σε μονοπατια που αλλοι χαραξαν, αλλα ολα αυτα δεν αναιρουν την μοναδικοτητα που ο κρυβει καποιος.
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Όλοι οι άνθρωποι έχουν ΚΑΙ ομορφιά ΚΑΙ ασχήμια...
    το τι θα δούμε σ΄έναν άνθρωπο εν πολλοίς εξαρτάται από το τι ΘΕΛΟΥΜΕ να δούμε...
    Αν εγώ ψάχνομαι για ασχήμιες και λάθη, αυτά θα δω...
    Αν με ενδιαφέρει όμως η ομορφιά στους ανθρώπους και έτσι τους προσεγγίζω, μπορεί και κάτι να βρω τελικά...
    Γι αυτό είναι σημαντική η πρόθεση με την οποία τοποθετούμαστε....
    Πρόσεξε τι εύχεσαι σε συνδυασμό με το ότι στο τέλος από αυτήν την ζωή παίρνεις αυτό που θα ζητήσεις....
    Εγώ τώρα θέλω να βλέπω μόνο την ομορφιά γύρω μου, χωρίς να μου την λένε γι αυτό...
    Μπορώ????????  
     
  7. Ο Μπουκόφσκι ήταν από τους αγαπημένους των εφηβικών μου χρόνων. Παρ' όλα αυτά διαφωνώ με το κείμενο που παραθέτει η νηματοθέτρια, όπως διαφωνώ με εκείνους που παριστάνουν τους αυτόκλητους σωτήρες, προειδοποιώντας μας σχετικά με αυτά που πρέπει να προσέξουμε, να αποφύγουμε, να προτιμήσουμε, να πιστέψουμε και να απορρίψουμε.

    Ο ασφαλέστερος οδηγός στη ζωή είναι τα λάθη μας...
     
  8. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Ολοι οι ανθρωποι, εχουν και ασχημια και ομορφια ,οπως ακριβως το λες . Αν ομως κατανοησουμε οτι η ασχημια που λες πηγαζει απο αδυναμια και φοβο και την προσπερασουμε, τοτε θα δουμε και την ομορφια. Σαφως η προθεση ειναι που κανει την διαφορα στο τι ''βλεπει'' ο καθενας! Το οτι επιλεγεις την ομορφια, δεν σημαινει οτι αγνοεις την ασχημια, ουτε οτι ζεις σ ενα ροζ συννεφακι .Σημαινει οτι επιλεγεις συνειδητα το θετικο, και ειναι σταση ζωης τουλαχιστον οσον αφορα εμενα.
     
  9. Elune

    Elune Priceless


    Προφανώς δεν κατάλαβες τα όσα ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμά μου, καθότι κάνω ειδική μνεία στο πληγωμένο «εγώ» του Τσαρλς Μπουκόφσκι. Ο πόνος που έχει μέσα του αποτυπώνεται ξεκάθαρα σε όλα τα έργα του. Ένα από αυτά είναι και η «ιδιοφυία του πλήθους», μέσω της οποίας ουσιαστικά επιτίθεται στους διπρόσωπους ανθρώπους, αλλά και σ’ αυτούς που αποκαλούμε «μέτριους».

    Τα όσα αναφέρει με βρίσκουν ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο, καθότι αυτή είναι η φύση του ανθρώπου. Γύρνα γύρω σου, άκου, δες και θα καταλάβεις πως το DNA των ανθρώπων έχει μπολιαστεί από την κουτοπονηριά και την δήθεν... εξυπνάδα.

    Από εκεί και πέρα, αγαπητέ @Δημήτρης Αλφα δεν αποθεώνω και δεν γράφω διθυράμβους για κανέναν, προκειμένου να γίνω αρεστός. Δεν ψάχνω την αδελφή ψυχή και ούτε έχω ανάγκη να βρω μία. Εχω τους ανθρώπους που θέλω και χρειάζομαι δίπλα μου, ώστε να είμαι χαρούμενος και ευτυχισμένος

    P.s : Δεν είσαι στη haters list μου. Μου ήσουν, είσαι και θα είσαι – μέχρι αποδείξεως του εναντίου – αδιάφορος
     
  10. Paladin

    Paladin brattiness loading....

    Μου αρέσει πάρα πολύ η ποικιλομορφία στις απόψεις σας πραγματικά είναι όμορφο να μπορείς να εκθέτεις τους συλλογισμους σου και να συζητάς τα γιατί πολιτισμένα.... Υπέροχα!!!!!
     
  11. To να διαφωνείς με κάποιον δεν ισοδυναμεί με το να τον μισείς - αυτά για κάποια πράγματα που γράφτηκαν πιο πάνω.
    Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που αναφέρω στο νήμα "Σε ξέρω, με ξέρεις".
     
  12. libra

    libra Regular Member

    Διαβαζες στην εφηβεια μπουκοφσκι; Μπραβο! Εγω μονο τα 5 λαγωνικα. Ο ασφαλεστερος οδηγος ειναι τα λαθη μας, συμφωνω, οπως κ αυτοπραγματωση ειναι να πετυχαινουμε τους στοχους μας αδιαφορωντας για τη συγκριση μας με τους αλλους. Αν αυτο ειναι μετριοτητα μ αρεσει.