Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Φυλακή .

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 27 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Αγαπητε john και φιλτατε Ηλια το συγγραφικο σας πονημα εθεσε σε ετοιμοτητα και προσφορα ολη την κοινοτητα μας!Τι αλλο να πει κανεις;;;;Πιστευω οτι οι καλες κουβεντες και τα ευχαριστα σχολια ειναι δεδομενα και δεν χρειαζετε να προσθεσω κι αλλα.Αλλα πιανω τον εαυτο μου να ζηλευει αυτη την αριστη γραφη και να φωναζει ΕΥΓΕ!!!  Περιμενω τα επομενα........................................
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Έχει πολύ καλό ρυθμό στις εναλλαγές από Αννα σε Πέτρο η ιστορία, είναι πολύ σαφής και ξεκάθαρη η δομή της και αυτό την κάνει πολύ ευχάριστη στο διάβασμα.

    Οι σκηνές βίας είναι κάπως κοφτές και αδρά σκιτσαρισμένες. Και αυτό μου άρεσε.

    Το ίδιο ισχύει και για τα συναισθήματα των κεντρικών ηρώων.

    Γενικά όλη η γραφή αναδίδει αυτή την αίσθηση του απροσδόκητου, του έξαφνου, του βιαστικού που έχει και η ιστορία. Του μη προμελετημένου. Την πλευρά του ζευγαριού. Έτσι, ο αναγνώστης είναι σχεδόν αναγκασμένος να ταυτίζεται μαζί τους.

    Η πλευρά των Δεσμοφυλάκων δεν έχει τονιστεί καθόλου, λειτουργούν μόνο ως καταλύτες στην ιστορία;

    Αυτό έρχεται σε μία μικρή αντίφαση με το ότι τίποτα απ όσα γίνονται δεν τα έχουν επιλέξει ο Πέτρος και η Άννα.

    Γενικά οι πρωταγωνιστές, τα πρόσωπα που υφίστανται τις ψυχικές διακυμάνσεις, είναι το ζευγάρι Πέτρος - Αννα. Και αυτοί είναι συγχρόνως αντικείμενα πειράματος. Ερέθισμα - αντίδραση. Διάφανα κουτιά. Οι αντιδράσεις τους μέχρι τώρα προέρχονται μόνο από την βίαιη απόσπασή τους από την αδράνεια.

    Και η πλευρά των Κυρίαρχων; Δεν υφίστανται καμμία ψυχική διακύμανση αυτοί;

    Τα σκίτσα του Fanshaw γλυκαίνουν και απαλαίνουν λίγο την ιστορία, αφαιρούν κάτι από την ερμητικότητα των κελιών, δίνουν λίγο χρώμα και κάνουν το διάβασμα πιό ευχάριστο.

    Τα σκίτσα της zoyzoy τονίζουν την διήγηση.

    Περιμένω να δω αυτούς τους δύο νέους χαρακτήρες στο επόμενο μέρος της ιστορίας.

    Πολύ καλή δουλειά κάνατε Ηλία και john_slave96, ευχαριστούμε.
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Οι δεσμοφύλακες δεν είναι αυστηρά προσδιορισμένοι χαρακτήρες επειδή η Φυλακή είναι κάτι το απρόσωπο, αυτό που τελικά τρώει τη σάρκα. Αυτό φαίνεται στο τέλος, κάτι που τα είχαμε αφήσει για έκπληξη. Αν δίναμε ένα προσδιορισμό σε αυτούς τους χαρακτήρες, τότε η Φυλακή θα έχανε το σκοτεινό της χαρακτήρα. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι ένα σκοτεινό είδος bdsm, πολύ μαύρο και βίαιο. Κάτι που το απωθούμε -και καλά κάνουμε. Όμως αυτή η απώθηση με το λογοτεχνικό κείμενο επιτυγχάνεται πιο εύκολ. (Όπως και με άλλες μορφές τέχνης, επίσης.).
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Καταρχήν ευχαριστούμε . Ιδίως τον Fanshaw και την zoyzoy για τα σκίτσα τους που χαρίζουν έμπνευση. Τους υπόλοιπους για τα καλά σας λόγια και για τα σχόλια που βοηθούν στο να δεις τι γράφεις από τα μάτια αυτών που διαβάζουν .
    Ελάχιστα διευκρινιστικά σχόλια ... Τι είναι η Φυλακή ; Είναι νωρίς ακόμα για να βγει στην επιφάνεια , αλλά είμαι σίγουρος ότι βήμα με το βήμα , θα το νιώσετε . Τι είναι αυτό που παραμονεύει για να τραφεί με το αίμα , την ψυχή και το πνεύμα μας ... Οι δεσμοφύλακες , οι άρχοντες , οι άνθρωποι αυτού του χώρου είναι οι υπηρέτες Της . Σταδιακά κάποιοι , όχι αναγκαστικά οι ίδιοι θα δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο . Είναι πρόσωπα υπαρκτά ή σκιές , παραισθήσεις ή δαίμονες ; Θα φανεί...
     
  5. female

    female Contributor


    Αφιερωμένα στον Dolmance, γνωστό λάτρη και της τέχνης.
     
  6. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Οντως Ηλια ειναι πολυ νωρις ακομα... ομως αυτο που εχω νιωσει εγω μεχρι στιγμης παρατηρωντας την Αννα ειναι οτι αρχιζει να δραπετευει απο τη δικη της φυλακη 
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Νομίζω ότι όλοι μαζί θα βοηθήσουμε να βγει κάτι. Και θυμηθείτε ότι αυτοί που γράφουν κάτι (όπως και αυτό εδώ το κείμενο) δεν έχουν το 100% της γνώσης ή δεν ξέρουν αυτό που κρύβεται πίσω από τις λέξεις ακριβώς. Λοιπόν, σας ευχαριστούμε για την υποδοχή σας, τους δύο καλλιτέχνες υποστήριξης και προκαταβολικά όσους μας βοηθήσουν με τα διευκρινιστικά, αναλυτικά και διεισδυτικά κείμενά τους.
     
  8. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Ηλια μου μπραβοοοοοοοοο... απιστευτα μαγικη περιγραφη!!!! 

    View attachment 1347
     
  9. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Τελικά η zoyzoy κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και γρήγορα! Το διαπιστώνω ακόμα μια φορά. Ελπίζω να κάνετε τις επισημάνσεις σας. Είναι σημαντικό για εμάς. Ακόμα και μια τοποθέτηση ή ερμηνεία πάνω σε αυτό το κείμενο.
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ευχαριστώ Zoyzoy , η αλήθεια όμως είναι ότι απέχω πολύ ακόμα από το μεγαλείο της πραγματικότητας...
     
  11. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    ...συμφωνω πως το μεγαλειο της πραγματικοτητας ειναι πολυ δυσκολο να περιγραφει με λεξεις, παρολα αυτα ομως κι εσυ Ηλια αλλα και ο john slave96 πολλες φορες μας εχετε μεταφερει μεσα στο ιδιο δωματιο της "φυλακης" 
     
  12. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Ναι, αλλά αυτό δεν είναι πραγματικότητα, αγαπητή zoyzoy. Είναι καθαρά φαντασία, ψευδαίσθηση της πραγματικότητας. Κανείς δεν μπορεί να αντιγράψει την πραγματικότητα γιατί τη βλέπει από τη δική του οπτική γωνία. (Αν θέλεις μεγαλύτερη ανάλυση δώσε μου ενα email να σου στείλω ένα θεωρητικό άρθρο που έχω γράψει για αυτό). Από την άλλη αν κάναμε κάτι σαν την πραγματικότητα, αυτό δε θα είχε καμιά αξία γιατί θα ήταν κάτι που θα μπορούσες να το βρεις όπουδήποτε. Η προσωπική μας άποψη (και είναι διαφορετική ηδική μου από αυτή του Ηλία) έχει την ομορφιά της, όπως επίσης οι μικροδιαφορές μας πάλι δίνουν την ομορφιά της ποικιλότητας και όχι την ασχήμια της ομοιομορφίας. Έτσι νομίζω ότι είναι. Συγνώμη αν κάνω τον πολύξερο, αλλά είναι θέματα που τα παλεύω και θεωρητικά εδώ και χρόνια. Πολλά φιλιά πάντως. Όταν θα πάρουμε το ΟΚ από το αφεντικό (τον Ηλία) για το επόμενο, τότε θα ειδοποιηθείς για μια πιο ουσιαστική συνεργασία, κάτι έχω στο μυαλό επί αυτού.