Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η αδιανόητη προσταγή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 20 Μαϊου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    παρόλα αυτά ακόμα και αν δεν... η σκέψη είναι πολύ σωστή!!!
    well done!
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ευχαριστω  
     
  3. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    θεωρώ αδιανόητο ο σκλάβος να μπορεί να κρίνει την εντολή του Αφέντη του ως τέτοια (αδιανόητη), δεν έχει τέτοιο δικαίωμα καθώς και η θέση του και η υπόσταση του δεν του παρέχουν τέτοια δυνατότητα. Η εντολή είναι εντολή κι εκτελείται ως τέτοια ανεξαρτήτως τον σκοπό της ή τα θεμιτά αποτελέσματα (επιβράβευση) για τον σκλάβο. Αν στο αρχικό νήμα έχει τοποθετηθεί συνειδητά η λέξη σκλάβος αντί του υποτακτικού, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το νόημα της ερώτησης. @gaby θα μπορούσατε να μου δώσετε διευκρινήσεις επί αυτού;
     
  4. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Η απάντηση σου τα λέει όλα. Η εντολή δίνεται εντός ορίων και κανόνων ωστόσο εκτελείται στην κόψη τους.
    Μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον αλλά και φοβερά δύσκολη διαδικασία για τον Υ/σ.
    Υποθέτω ότι σκοπός του Α είναι μια αναγνωριστική αν και κατα πόσο το Υ/σ είναι έτοιμο να ξεπεράσει τα όρια του. Δεν θέλω να πιστέψω ότι μπορεί να το κάνει απο σαδισμό και μόνο.. μπορεί βέβαια.
    Η απάντηση είναι απλή. Ο Α δίνει εντολή και το Υ/ εκτελεί.
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    ο σκλάβος δεν κρίνει... αλλα είναι σκεπτόμενο ον και γιαυτό μπορεί να αντιληφθεί ότι παίζει στα όρια...
    όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτου χαρακτήρα δεν είμαστε ανιδιοτελείς....
    ούτε οι μοναχοί... ακόμα και αυτοί υπομένουν για την λύτρωση...
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Ευχαρίστως   ο σκλάβος κρίνει, ιεραρχεί, αγαπάει, επιθυμεί, έχει εγώ με ό,τι αυτό συνεπάγεται. "Λοβοτομημένο" σκλάβο, τί θα τον έκανε ο Αφέντης του; Και πώς θα ζούσε αν τυχόν βρισκόταν αδέσποτος; Μόνο που όλα αυτά ο ίδιος τα ευτελίζει σε μόνιμη βάση προκειμένου να ανήκει στον Αφέντη του και να τον υπηρετεί. Το θέμα δεν είναι ο φόβος ή οτιδήποτε θα νιώσει ενόψει της αδιανόητης προσταγής. Το θέμα είναι να υπερβαίνει τον φόβο και να κάνει αυτό που του ορίστηκε να κάνει.
     
  7. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    δεν έχω γνωρίσει τον σκλάβο όπως τον περιγράφετε, έχω γνωρίσει όμως πολλούς υποτακτικούς κατά την διάρκεια του transition σε σκλάβο όπως περιγράφετε. Θεωρώ πώς αυτό που περιγράφετε και επιθυμείτε απάντηση είναι σε αυτό το στάδιο. Σε αυτό το στάδιο λοιπόν, ζυγίζει, η σωστή λέξη για μένα είναι αυτή ζυγίζει.
     
  8. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    @gaby πως γινεται να μιλαμε για αδιανοητη προσταγη αλλα μεσα στα ορια
    και επισης πως γινεται να μιλαμε για ορια οταν αυτο που περιγραφεις εχει μεσα τις λεξεις ''Αφεντης'' και ''σκλαβος'';
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Το "ζυγίζει" νομίζω ότι εμπεριέχει πρόθεση λήψης απόφασης. Είδατε κάτι τέτοιο στη λογική μου;

    Έχετε γνωρίσει σκλάβο όπως τον περιγράφετε εσείς;
     
  10. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    το ζυγίζει είναι αντίστοιχο του ιεραρχεί για αυτό θεωρώ ότι η λογική σας δεν μιλάει για σκλάβο, αλλά ένα στάδιο πίσω τουλάχιστον.
    Ναί έχω γνωρίσει.
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    αβουλα πλάσματα για σκλάβοι-ες...
    χαίρομαι που ειμαι switch... και αποχωρώ από την προσπάθεια να καταλάβω
     
  12. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @gaby : Καλή μου, ξέρουμε την απάντηση και μάλιστα όχι στο πίσω μέρους του μυσλού, αλλά στο αριστερό μέρος του στηθούς. " Τί θα γίνει αν απαιτηθεί κι αυτό ακόμα;" ΘΑ ΓΙΝΕΙ!