Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η αξια της τιμωριας...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος TopMan_sm, στις 16 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

  2. llazouli

    llazouli Contributor

    Έτσι είμαστε εμείς οι Natural Born Bannillers, oι mistresses αναλαμβάνουν τις συναινετικές διαδικασίες κι εμείς την τελική ''ανύψωση'' του σκλάβου στα εξ ων συνετέθη   

    Δεν ξέρω κι εγώ πού να το αποδώσω, απ' ότι φαίνεται τα γονίδια που τόσο υποτιμώ κατά καιρούς, παίρνουν την εκδίκησή τους.  

    Σωστότατη ! Η επιλογή του λεωφορειόδορμου για την ανύψωση, δεν έγινε τυχαία. Είναι η ατραπός μέσω της οποίας ο σκλάβος συνειδητοποιεί άμεσα το σφάλμα του και πόσο εύκολα μπορεί να περάσει σε άλλες εξωγήινες διαστάσεις, αν παραπατήσει. Συνιστάται μόνο για όσους έχουν το φετίχ υπερβατικών εμπειριών  
     
  3. Master V

    Master V Regular Member

    Μερικές περιπτώσεις για το ρόλο και τις λειτουργίες της τιμωρίας.
    (οι περιπτώσεις είναι γενικές όχι σε σχέση με το bdsm και έχουν προταθεί κατά κάποιο τρόπο από έναν αγαπημένο μου φιλόσοφο. Τις έχω προσαρμόσει λίγο κι ελπίζω να βοηθήσουν στο θέμα)

    1. Η τιμωρία ως μέσο για να κάνει κάποιον ακίνδυνο
    2. Η τιμωρία ως ικανοποίηση κάποιου που υπέστη ζημιά (υλική ή συναισθηματική)
    3. Η τιμωρία ως μέσο έμπνευσης φόβου
    4. Η τιμωρία ως μέσο αποπομπής
    5. Η τιμωρία ως γιορτή, όταν συνδυάζεται με λεηλασία και χλεύη του ηττημένου στον πόλεμο
    6. Η τιμωρία ως τελετουργία
    7. Η τιμωρία ως μάθημα και δημιουργία μνήμης (σωφρονισμός και καλά)
    8. Η (νομική) τιμωρία για τη προστασία του παραβάτη από την αυτοδικία
    9. Η τιμωρία ως επιβεβαίωση – υπενθύμιση της κυριαρχίας
    10. Η τιμωρία ως αντιπερισπασμός (για να τραβήξεις το ενδιαφέρον από κάτι άλλο πιο σημαντικό)
     
  4. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Η τιμωρία είναι μια απλή πρακτική, ένα όπλο στα χέρια αυτού που αποφασίζει να τη χρησιμοποιήσει.Από μόνη της όμως δεν έχει κανένα πρακτικό ενδιαφέρον και καμία αξία.
    Η μόνη ουσιαστική συνεισφορά της πραγματώνεται όταν αυτή είναι σε θέση να παίξει το ρόλο του διαύλου επικοινωνίας.
    Για να μπορέσει όμως κανείς να έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα μέσα από τη χρήση αυτής θα πρέπει να σιγουρεύεται ότι αυτή δεν μπαίνει σε πρώτο πλάνο στο μυαλό του υπό.Διότι αυτή δεν είναι παρά το μέσο και τίποτε άλλο.
    Το σημαντικό είναι το μήνυμα το οποίο μεταφέρει στον υπό.Αν αυτό δεν μπορέσει να διοχετευθεί μέσα από αυτή τη διαδικασία , τότε αυτομάτως αίρεται και η όλη έννοια της τιμωρίας.

    Και για όσους/ες αναρωτιούνται σχετικά με το πώς εξασφαλίζουμε ότι θα περάσουμε το μήνυμά μας , θα πω το εξής απλό.

    Αρκεί να υπάρχει μήνυμα....
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Να μπαίνει σε πρώτο πλάνο υπό πια έννοια?
     
  6. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Υπό την έννοια της επικέντρωσης στη μέθοδο , όπου το μέσο αποκτά ιδιαίτερη βαρύτητα , γίνεται αυτοσκοπός και το όποιο μήνυμα αναχωρεί προς άγνωστον κατεύθυνση.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αδυνατώ να κατανοήσω πως μπορεί η τιμωρία να γίνει αυτοσκοπός για τη σκλάβα.
     
  8. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Πάρα μα πάρα πολύ εύκολα....

    Και για να πω τη μαύρη αλήθεια , θεωρώ πως είναι πολύ λίγες οι σκλάβες οι οποίες δεν έχουν βιώσει μια τέτοια κατάσταση.My thoughts though.

    Αρκεί να σου πω πάντως ότι η όποια κυριαρχική διάθεση δαίπει τους κατά τόπους κυρίαρχους , ενυπάρχει αντιστοίχως κατά την άποψή μου και στους υπό.Ως εκ τούτου , μια στιγμή αδυναμίας από πλευράς κυριάρχου , είναι αρκετή για να δώσει το έναυσμα για μια αντιστροφή των ρόλων.
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Η αξια της τιμωριας...

    Θεωρω οτι η τιμωρια προκειμενου να εχει παιδευτικο και σοφρωνιστικο αποτελεσμα οφειλει να εμπεριεχει και την επανορθωση - αποκατασταση του σφαλματος.
    ειδ αλλως εχει ψυχαγωγικο χαρακτηρα ή μου θυμιζει τα παιδικα μου χρονια που οταν τις ετρωγα απο την μητερα μου για καποια σκανταλια της ελεγα: δειρε οσο θελεις , το χερι σου θα πονεσει κι εγω θα το ξανακανω.
     
  10. Pain-Inducer

    Pain-Inducer Premium Member

    Απάντηση: Η αξια της τιμωριας...

    οπως το λες ειναι σαν να απολαμβανες την τιμωρια σου
    τωρα ως σοφρωνιστικο μεσο και να περιεχει και την αποκατασταση του σφαλματος εδω παλι εχουμε δυο αποψεις του τιμωρου και του τιμωριμενου
    για τον ενα μπορει να ειναι σφαλμα και για τον αλλον να μην ειναι . ποιος ομως εχει την σωστη αποψη ?
    παντως η τιμωρια εδω εχει παλι δυο πλευρες την μια της απολαυσης και του σοφρωνισμου που και η δευτερη παλι γερνει προς την πρωτη πλευρα της απολαυσης
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Η αξια της τιμωριας...


    ακριβως αυτο θελω να θιξω καλε μου.
    για μενα η τιμωρια ειναι και πρεπει να ειναι τιμωρια .
    ο πονος σε καποιον που τον "γουσταρει" δεν ειναι τιμωρια.
    οσο για το για ποιον ειναι σφαλμα αυτο το κρινει αυτος που τιμωρει.....
     
  12. Pain-Inducer

    Pain-Inducer Premium Member

    Απάντηση: Η αξια της τιμωριας...

    αρα σωστα τιμωρια ισον σωφρονισμος
    δεν λεμε και τιποτα το διαφορετικο
    απολαυση που πηγαζει απο τον πονο ειναι αλλο θεμα
    αλλα αν πηγαζει απολαυση μεσα απο τον πονο της τιμωριας ?