Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η επέλαση της "υποτακτικής" χαζογκόμενας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Durcet, στις 26 Σεπτεμβρίου 2011.

  1. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Έχετε μία μανία να βλέπετε παντού δυάδες, οι οποίες έχουν σκοπό να επιτεθούν σ' εσάς προσωπικά και στο φόρουμ.
    Δεν ισχύει πάντοτε, ξέρετε.
    Όταν γράφω, το κάνω γιατί αισθάνομαι πως έχω κάτι να πω και όχι, για να λάβω τα εύσημα κανενός.
    Επίσης, έχω επανειλημμένως δηλώσει ότι απεχθάνομαι τις ταμπέλες και τους τίτλους.
    Ακόμη δε περισσότερο, έχω ρητώς αποκηρύξει τον τίτλο του παλαιού και του γνήσιου μύστη.

    @gaby και @Seirios_79 , αλλά κυρίως gaby:
    Η παρουσία μου στα φόρα δεν έχει δώσει αφορμή σε κανέναν να μου καταλογίζει ... βεριταμπλοσύνες.
    Έχω τρολλάρει ανελέητα ανθρώπους που το έκαναν και κυρίως παρενέβην στη "συζήτηση" αυτή, ακριβώς επειδή κάποιος επιχείρησε να αντικρούσει κάποιον άλλο επιχειρηματολογώντας με ταμπέλες.
    Εάν θεωρείτε ελιτισμό ή επίκληση γνησιότητας το να ισχυριστεί κάποιος ότι ο καθένας μας οφείλει να γνωρίζει ποια τα βασικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων που τον ενδιαφέρουν, λυπάμαι, μα δεν προλαβαίνω να σας παραθέσω ένα - ένα παλαιότερά σας κείμενα.
    Δηλαδή είναι ελιτισμός το να υποστηρίζω ότι δεν μπορεί κάποιος να αυτοαποκαλείται κυρίαρχος, αν δεν είναι γενναιόδωρος, όταν λαθεύει;
    Μήπως είναι ελιτισμός το να υποστηρίζω ότι, αν θέλεις να φτιάξεις κέικ, δεν παίρνεις το πορτατίφ;
     
  2. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    πονοκεφαλιασα λεμε !

     

    η ηψηλη τεχνη, να μιλας πολυ
    και να μη λες τιποτα...


    οχι, ευτυχως δεν την καταχω, αλλιως θα τρολαρα κι εγω
    καληνυχτα. η υπο μου με περιμενει
    θα σας στειλω και φωτο, να δειτε πως γινετα αυτο το bdsm  
     
  3. Ομολογώ πως δεν έχω καμία τέτοια μανία.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς διαθέτουμε από δυάδες μέχρι 15μελή (που λέει ο λόγος).

    Στα γενικά

    Ουδείς μπορεί να ορίσει original κάτι που είναι υποκειμενικό με την υπάρχουσα πασνπερμία χρωμάτων / απόψεων.
    Στο παραδίπλα νήμα (να τον φορέσω στον Εφέντη μου αφού μου το ζητά?) για παράδειγμα, κορασίδες "κονταροχτυπιούνται" και αλληλοχαρακτηρίζονται μεταξύ τους, για το αν είναι ή αν δεν είναι δείγμα αμφιβόλου Κυριαρχίας.

    Ελιτισμός δεν είναι τα άνωθεν παραδείγματα που τίθενται επί τάπητος, είναι, όμως, σίγουρα υποκειμενική ματιά.


    Υγ.Ατυχές το παράδειγμα του πορτατίφ.
     
  4. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    @Seirios_79 , δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να κυκλοφορούν μέχρι και τριακοσάδες κατά τα πρότυπα του κοινοβουλίου, όπου όλοι μαλώνουμε μεταξύ μας, αλλά συμφωνούμε, όταν μας θίγουν οι απ' όξω.
    Εμένα μην εμπλέκετε σε αυτό.
    Τυγχάνει να συμφωνώ με διάφορα που διαβάζω και απονέμω το like μου κατ' αυτόν τον τρόπο.
    Πάντοτε υπάρχουν άνθρωποι με τους οποίους ταιριάζουμε περισσότερο από άλλους σε τρόπο σκέψης και άλλοι με τους οποίους ταιριάζουμε λιγότερο.
    Αυτό δε μας καθιστά μέλη κλίκας. Είναι άλλες συμπεριφορές που το κάνουν αυτό.
    Διαφωνείτε;

    Εγώ , που μου καταλογίσατε ελιτισμό, πάντως αυτά έθιξα. Είδατε και κάτι άλλο;

    ΥΓ Δε συμφωνώ ότι ήταν ατυχές παράδειγμα.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    @no_Taboo

    μάλλον ολισθήσατε σε σημείο που δεν είχε αρκετό ροκανίδι, προσπαθώ να μην σας ακολουθήσω.

    Δεν παρατήρησα, πάντως, να σας αποδίδει κάποιος ελιτισμό ή να υπαινίσσεται τέτοιο πράγμα.

    Η απάντησή μου στο ερώτημά σας παραμένει μονολεκτική και αυτή που ήταν: Όχι.
    Λέτε για ποστ μου που υπαινίσσονται το αντίθετο. Ρητά ή συνάγεται αυτό κατά την άποψή σας; Βεβαίως, αν τυχόν βρείτε μπροστά σας κάποιο τέτοιο ποστ μου φέρτε το να το δούμε. Αλλά κάντε μας τη χάρη να επαναφέρετε επίσης και το ποστ αυτό όπου ειπώθηκε κάτι για ελιτισμό ως προς εσάς καθώς και το ποστ απ όπου ξεκίνησε το θέμα για να δούμε ποιος ήταν ο πρώτος που "χρησιμοποίησε ταμπέλες".

    Υπάρχουν Κυρίαρχοι γενναιόδωροι και Κυρίαρχοι που γίνονται ως και mean, ιδίως άμα πάει κάποιος να τους πει τι τύπου υποτακτική πρέπει να επιλέγουν να αναλάβουν.

    ΥΓ. Δεν συντάσσομαι με τη στάση του @Δημήτρης Άλφα προς τη @lexy.
     
  6. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    @gaby , εφόσον συμφωνείτε μαζί μου για τη στάση του Δ.Αλ. προς τη lexy, δε βρίσκω γιατί πρέπει να συνεχίσουμε να αντιλέγουμε!
    Εγώ σ' αυτό και μόνο αναφέρθηκα.

    Λυπάμαι, μα δεν μπορώ να σας κάνω ούτε κι εγώ τη χάρη να "σκάψω", σας το δήλωσα εξ αρχής.

    Πριν φύγετε όμως, πείτε μας, σεις ως σαδομαζοχίστρια, ελκύεστε από κάθε έναν ο οποίος δηλώνει μαζοχιστής ή σαδιστής στο προφίλ του, απλώς και μόνο από αυτόν του τον αυτοπροσδιορισμό;
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Θα ήταν πολύπλοκο να το εξηγήσω. Ανάγεται στα παιδικά μου χρόνια … 
     
  8. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Ξαπλώστε αναπαυτικά και πείτε μας.
    Τι δώρο σας έφερε ο Άγιος ο Βασίλης στα τέσσερα; (Χρόνια!)  
     
  9. Κι εγώ το ξαναδιάβασα, δείτε το ξανά κι εσείς  

    Στο παραπάνω δεν κρίνεται μόνον τον τρόπο που χαριτωμένα απάντησα στον ψόγο σας απέναντι στον Μήτσο (που πιθανολογώ πως δεν είδε το στάτους της @lexy), - εξακολουθώ να πιστεύω πως ήταν ετεροχρονισμένος μιας και ο ίδιος ένα post νωρίτερα του τόνισα το λάθος του - μου προσδίδεται και ανάλογη θέση ως προς το πως θα έπρεπε να σας απαντήσω, χρησιμοποιώντας μια σειρά πιθανών απαντήσεων που θα ταίριαζαν να πληκτρολογηθούν στην περίπτωσή μου (η "περίπωση" Seirios_79 κάπως έτσι θα απαντούσε, είναι σα να μας λέτε),
    για να καταλήξετε, εν τέλει πως το νόημα της φράσεώς μου "αχ, όλα γίνονται για τον εντυπωσιασμό των γυναικών" συνεπάγεται με προσβολή ισότιμη της "δεν γαμάει ο κόσμος Μήτσο".

    Αυτό και αν καθιστά προσβολή σε συνομιλητή - φυσικά ο καθένας ότι θέλει βλέπει (αλλά ο Seirios_79 δεν θα το καταλάβει ή θα μπερδευτεί... ο κάφρος).

    Την πατήσατε!

    Το ότι ο γράφων χρησιμοποιεί την μαγκοχαμουρική, σε ορισμένες περιπτώσεις, χάρην ευκολίας ή αυτοματικής επιλογής (και για να πληκτρολογείται πιθανές απαντήσεις στο αυτό ύφος, πάει να πει πως τέλεια την κατέχεται κι εσείς   δεν σημαίνει πως στερείται οξυδέρκειας, μήτε πνεύματος - πολλώ μάλλον και Κυριαρχικότητας - όπως την αντιλαμβανόμαστε οι περισσότεροι εδώθε.

    Σαφώς και ο καθείς επιλέγει τις παρέες του και είναι δικαιωμά του!
    Αφού, ωστόσο, δεχθούμε αυτό, θα πρέπει να δεχθούμε και το ισότιμο δικαίωμα όλων Μ/μας που αφορά την συμμετοχή στους διαλόγους, τον ψόγο, το πείραγμα, όσο και τα πόσα likes θα μοιράσει κανείς και που, από την στιγμή που βρισκόμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ.

    Ιν άδερ γουόρτζ Κε Νο_Ταboo....

    εάν κάποιος θέλει να βρίσκεται σε δημόσιο φόρουμ δεν μπορεί να ψέγει κάποιον και να αρνείται ο ίδιος τον ψόγο από κάποιον άλλο (είτε τον συμπαθεί, είτε τον αντιπαθεί, είτε αδιάφορο), επικαλούμενος ελιτισμό ή αρχαιότητα ή ότι άλλο.
     
    Last edited: 25 Φεβρουαρίου 2015
  10. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    @Seirios_79 , αυτό που δεν έχετε αντιληφθεί είναι ότι έψεξα την κατ' επίφαση συγγνώμη του Δ.Αλ. Το σχόλιό μου σ' αυτό αναφερόταν, όχι στο αρχικό λάθος του.

    Κατά τ' άλλα, επειδή δε θέλω να κάνω αυτό που δε μου αρέσει, όταν το βλέπω, να σας πω για μία τελευταία φορά δημόσια (μπορούμε να συνεχίσουμε σε π.μ., αν θέλετε), στην απάντησή μου δεν προσπάθησα να σας υποκαταστήσω, ούτε και να υποτιμήσω τις λεξιλογικές σας γνώσεις ή την αντιληπτική σας ικανότητα. Αυτό που προσπάθησα να κάνω ήταν να καταδείξω το πώς εξέλαβα την -κατά δήλωσή σας- χιουμοριστική χαριτωμενιά σας.

    Για εμένα είναι προσβλητικό να μου καταλογίζει κάποιος ότι γράφω με σκοπό να "εντυπωσιάσω γυναίκες". Προσβλητικότερο και από το ότι "δε γαμάω". Φαντάζομαι ότι αποδέχεστε την προσωπική μου οπτική, όπως κάνω κι εγώ με τη δική σας.
    Αφήστε που τέτοιου είδους σχόλια δεν τα θεωρώ καν ψόγο προς κάτι που έγραψα, αλλά προς εμένα προσωπικά.

    Δεν αμφισβητώ τίποτα που αφορά σ' εσάς, καθώς δε σας γνωρίζω. Αν θέλετε την άποψή μου, μοιάζετε λίγο θυμωμένος, αλλά δε μου πέφτει δα και λόγος ούτε για το με τι, ούτε για το γιατί.

    Οι άδερ γουόρτζ σας απαντήθηκαν δεόντως στην τοποθέτησή μου στο #70.
     
  11. Ούτε κι εγώ σας γνωρίζω @no_Taboo, συνεπώς την αρχική παρατήρησή μου να την εκλάβεται ως έχει και όχι όπως θα θέλατε ή δεν θέλατε να είναι.
    Δεν γνώριζα τις ειδικές σας ανάγκες στο τι συνιστά προσβολή για το άτομό σας και τι όχι (μήτε θα μπορούσα να τις μαντέψω).
    Κι εγώ με την σειρά μου θεωρώ ότι αντιδράσατε πολύ φορτισμένα, σχεδόν επιθετικά (μοιάζετε λίγο εχθρικός) στον φίλο Μήτσο και σε μένα, αλλά δεν μου πέφτει και λόγος άλλωστε.
    Θα ήταν καλό από πλευράς σας, στο εγγύς μέλλον, να δημοσιοποιήσετε, ίσως, έναν οδηγό στο πως να ανταπαντούν οι συμφορουμήτες (κυρίως αυτοί που δεν γνωρίζετε) στους ψόγους σας.
    Αλλά δείτε και μόνος σας, χάρη σε αυτήν την λεκτική "αψιμαχία" ξεπήδησε ένα νήμα.
     
     
  12. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    κοινως, σε πηρανε χαμπαρι