Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η ευθύνη των υποτακτικών σε D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος jasmin sg, στις 17 Ιουλίου 2020.

  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Ευθύνη του Κ δεν είναι η εκπαίδευση ? Εργαλείο είναι η τιμωρία  
     
  2. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Τα υ φερουν ευθυνη να ειναι συνεπη, να μη βαριουνται, να εχουν παντα τη διαθεση να προσπαθησουν να φερουν σε περας αυτο που τους ανατεθηκε. Εμενα προσωπικα, δεν με πειραζει καθολου αν ο υ μου δεν καταφερει να κανει τελικα αυτο που του ειπα. Παθαινω αλλεργια ομως οταν ακουω το "δεν μπορω" η αλλα παρομοια πριν καν.....προσπαθησει.
    Εχουν ευθυνη να στεκονται με σοβαροτητα στη θεση τους και να μην τη βλεπουν ως παιδιαρισμα η κατι παροδικο.
    Αυτα ειναι ενα δυο πραγματακια μονο για τα οποια θεωρω υπευθυνο το υ.
    Δικη μου ευθυνη ειναι να του δειξω τον τροπο να τα κανει
     
  3. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Όπως το βλέπω εγώ το υπο ειναι υπεύθυνο ΠΡΙΝ ξεκινήσει το D/s. Να ξέρει που μπλέκει, τι σημαίνει υποταγή , πως θα το ωφελήσει, τα κριτήρια επιλογής του κτλ .
    Στο D/s η ευθύνη βαρύνει το Κ . Από την εμπειρία μου, ακόμη και το πιο πρόθυμο υπο κάποια στιγμή θα φέρει αντίσταση που συχνά εκδηλώνεται με άρνηση, αμέλεια, τσαπατσουλιά κτλ. Ευθύνη του Κ είναι να το διαχειριστεί .
    Σε πολλά νήματα του φορουμ , η D/s παρομοιάζεται σαν ενα αμάξι σε πορεία. Οδηγός το Κ , συνοδηγός το υπο με την συμφωνία το υπο να κάνει ότι του ζητηθεί . Ποια είναι η ευθύνη του συνοδηγού? Να εκτελει ότι του ζητήθηκε απο τον οδηγό πχ να αλλάζει τα cd με προεπιλεγμένη σειρά . Έστω οτι το υπο/συνοδηγός είτε επειδή βαριέται ( πχ δυσφορεί με την διαδρομή, την ταχύτητα κτλ ) είτε επειδή φοβάται ( πχ την υψηλή ταχύτητα ) αλλάζει την σειρά ή αμελεί να αλλάξει cd . Δεν είναι δουλειά του οδηγού να το διαχειριστεί ? Ακόμη και αν σταματήσει και πει κατέβα, διαχείριση είναι.
    Γι αυτό δεν καταλαβαίνω την έκφραση '' υπεύθυνα υπο'' σε D/s . Τα υπο είναι τεμπέλικα, αμελή , ή ό,τι όσο το επιτρέπει το Κ. Υπο που επαναλβανόμενα εχει τέτοια συμπεριφορά , γειααα. Αλλά και πάλι το Κ θα το κρίνει αυτό.
    Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και τις απαντήσεις σας .
     
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Με μια λέξη πως θα τα ονομαζες όλα αυτά που κάποια στιγμή θα παρουσιαζε το υ?

    ΥΓ. Από που κι ως που τα υ είναι τεμπελικα και αμελη???
     
  5. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Αντίσταση ( το γιατί , δεν είναι του παρόντος ) .
    Το έχω δει ως άποψη από Κ σε άλλα νήματα.
     
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Πως μπορεί να είναι η υ υπεύθυνη από πριν για κάτι που αγνοεί; Πως θα μάθει τι σημαίνει υποταγή, πως θα γνωρίζει σε τι θα την ωφελήσει από πριν;

    Υ.Γ Μόνο αυτός που δεν θέλει, είναι τεμπέλης.
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Η υποταγή έρχεται σε στάδια.

    Δεν έχουμε με το καλημέρα σας υποταγή.

    Μια σχέση Ds δεν ξεκινάει απ την πρώτη μέρα γνωριμίας.
     
  8. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    1) Μπορεί να μην το αγνοεί . Δηλαδή να εχει ξαναυπαρξει σε D/s. 2) Έστω θεωρητικά οφείλει να ξέρει ότι δεν είναι όπως στο γιου πορν .
     
  9. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Εγώ θα τα ονόμαζα ανευθυνότητα.

    Το τι ονομάζουν τα Κ λίγα πράγματα μου λέει. Το ότι εσυ αναπαράγεις αυτή την πληροφορία, μου λέει αρκετά.
     
  10. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Δεν σε ρώτησα πως το ονομάζεις , ούτε την γνώμη σου για εμένα . Εσυ ρώτησες και είχα την ευγένεια να απαντήσω .
     
  11. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Αντί να καταναλώνεις ενέργεια στο να αμυνεσαι κατανάλωσε τη στο να σκεφτείς όλα όσα σου γραψαν τα άτομα που σου απάντησαν.
    Καλη συνέχεια.
     
  12. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Αν εγω γράφω πως σε D/s η ευθυνη βαρυνει τα Κ και εσυ καταλαβαίνεις ότι τα υπο είναι τεμπέλικα είναι δικη σου ευθύνη το τι καταλαβαίνεις .
    Δεν δέχομαι υποδείξεις για το τι θα κάνω .