Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η ζωή μου είναι ο άντρας μου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 19 Ιουνίου 2008.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Γιατί χρησιμοποιείς το "δικαιολογήσουμε" και όχι το "αιτιολογήσουμε"; Νομίζω το δεύτερο είναι πιο σωστό.
     
  2. ariadni

    ariadni Regular Member

    'Εχεις δίκιο. Ισως θα έπρεπε να εχω χρησιμοποιήσει το ρήμα "αιτιολογώ". 'Ομως μη ξεχνάς ότι ο κάθε λόγος
    έχει και τον αντίλογο του και μερικές φορές δεν αρκεί να αιτιολογήσουμε. Πρέπει να δικαιολογήσουμε.
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν έγραψα ότι είμαι ερωτευμένη με τον έρωτα αλλά ότι η ζωή μου απαρτίζεται από χαρές, μία εκ των οποίων είναι ο έρωτας. Ποτέ, κανένας σύντροφός μου, δεν υπήρξε το Α και το Ω στη ζωή μου. Για την ακρίβεια ποτέ, τίποτα/κανείς δεν υπήρξε το Α και το Ω στη ζωή μου. Η ζωή μου είναι αυτά που με ευχαριστούν, αν χάσω ένα εξ αυτών, η ζωή μου θα είναι όλα τα υπόλοιπα, τα οποία λόγω ιδιοσυγκρασίας πάντα θα φροντίζω να αυξάνω. Αν κάποιος επιχειρήσει να με ενοχλήσει/προσβάλλει/εκνευρίσει θα τον απομονώσω από τις επαφές μου και θα συνεχίσω δημιουργικά με τις υπόλοιπες. Αν κάποιος σκοτώσει τους γονείς μου, θα ζήσω ευτυχισμένη χωρίς αυτούς. Αν κάποιος μου κόψει το ένα πόδι, θα περπατώ με το άλλο. Δεν γονατίζω με τίποτα Ντόρα. Η ευτυχία μου δεν εξαρτάται από εξωγενείς παράγοντες. Δεν την αποτελεί κάποιος ή κάτι, που αν χαθεί, θα την πάρει μαζί του.

    Σε αυτό σου έχω απαντήσει στο νήμα περί ερωτομανίας.
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Να σου ευχηθώ να υπάρξει κάποτε; Επειδή πρόκειται για επίκτητη ικανότητα η επικέντρωση στον Άλλον, αν το ευχηθώ αυτό θα πρέπει να σου ευχηθώ να γίνεις σκλάβα, οπότε δεν θα το κάνω.

    Ουσιαστικά συμφωνώ. Η προσαρμοστικότητα του ανθρώπινου είδους είναι το κύριο χαρακτηριστικό του μετά την γλώσσα. Όμως, υπάρχουν μερικά πράγματα που μερικούς τους γονατίζουν. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα μας τύχουν ποτέ ή ότι δεν θα γονατίσουμε αν μας τύχουν.

    Η ερώτηση ήταν ρητορική. Γνωρίζω την απάντηση, όπως την συζητήσαμε. Αλλά νόμισα πως είχες δεχτεί την εξαίρεση του D/s όπου η αυτοαναφορά παύει να έχει νόημα λόγω μέγιστης σύγκλισης.
     
  5. gothman

    gothman Regular Member

    Απάντηση: Re: Η ζωή μου είναι ο άντρας μου

    Αυτό ακριβώς ενοούσα:nod: 
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Γιατί είναι επίκτητη;
     
  7. Εάν κάποιος σου κόψει το ένα πόδι θα περπατάς με το άλλο;

    Είσαι σίγουρη πως είσαι άνθρωπος κι όχι bot;
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Το χαρακτηριστικο της απολυτοτητας ειναι φυσικο να χαρακτηριζει την νεοτητα.
    Κρατα και μια γατα ομως Συρα.
    Πιθανολογω, για παραδειγμα, οτι δεν εχεις βιωσει το αισθημα της μητροτητας ακομα.Εισαι σιγουρη οτι αν ,μητερα ουσα ,βιωνες, ο μη γενοιτο,την απωλεια του παιδιου σου , δεν θα γονατιζες;
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Ίσως πετώ κι όλας, αν το θελήσω πολύ.
    http://www.gozerog.com/images/Hawking_001.jpg

    Ναι. Και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα στεναχωριόμουν, αλλά ότι δεν θα στερούνταν πλέον η ζωή μου νοήματος, κατά τον τρόπο που που περιγράφεται στο παρόν νήμα. Θα εξακολουθούσα να είμαι προσανατολισμένη στη χαρά. Στην πραγματικότητα πάντα θα έχω κίνητρο να ζω. Όλοι οι εν ζωή, έχουν ένα (προφανώς). Αν κάποιοι διατείνονται πως δεν έχουν (επειδή έχασαν το παιδί τους, τον αγαπημένο τους, την εργασία τους ή ό,τι άλλο είχαν πρωτύτερα ορίσει ως το μόνο νόημα της ζωής τους), θα πρέπει να εξηγήσουν τι ακριβώς συμβαίνει και δεν έχουν αυτοκτονήσει ακόμη. Είναι τουλάχιστον ασυνέπεια να ισχυρίζεται κανείς πως η ζωή του είναι ένα και το αυτό με κάτι/κάποιον, όταν ελλείψη αυτού του κάτι/κάποιου, εξακολουθεί να ζει. Συμφωνείς;
     
    Last edited: 20 Ιουνίου 2008
  10. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Υπαρχουν πολλοι τροποι αυτοκτονιας. Ενας ειναι να ζεις μεχρι να πεθανεις. Ισως και ο πιο φρικτος.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    όπως μου έμαθε μητέρα που βίωσε την απώλεια του παιδιού της:

    ναι, αν πέσει ένα τσεκούρι από ψηλά και σου κόψει το πόδι απ τον μηρό, σύριζα και πέρα ως πέρα, θα ουρλιάξεις απ τον πόνο, θα κοιτάξεις να σταματήσεις την αιμορραγία, θα το δέσεις, θα κάτσεις στη γωνία να επουλωθεί κάπως και λίγο λίγο θα μάθεις να ζεις και να περπατάς με το ένα πόδι και να περνάς καλά. ποτέ όμως δεν θα ξεχάσεις ότι είχες και το άλλο σου πόδι.

    απολογούμαι που ξεφεύγω κατά την εφαπτομένη στον κύκλο του νήματος, αλλά με άγγιξε τόσο πολύ αυτό που διάβασα...
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Έχεις διαβάσει το έργο "Τιμών" (ο Αθηναίος) του Λουκιανού;