Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η κουζίνα μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 20 Μαρτίου 2007.

  1. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    πικάντικο κοτοπουλο

    Μιας και μου αρέσει πάρα πολύ η μαγειρική και σχεδόν καθημερινά μαγειρεύω είτε για μένα είτε για καλεσμένους -στους οποίους αρέσει επίσης ο τρόπος που μαγειρεύω   - θα ήθελα να σας παραθέσω μια εύκολη συνταγή με κοτόπουλο. Σας τη συστήνω ανεπιφύλακτα σαν γρήγορη -και νόστιμη!- λυση, με λίγες θερμίδες.
    Μου την έμαθε ο πατέρας μου, και δεν μου είπε καποιο όνομα γι αυτήν, οπότε την ονόμασα συμβατικά πικάντικο κοτόπουλο.

    Θα χρειαστείτε κοτόπουλο φιλέτο, σκόρδο, μισό ποτήρι του κρασιού κρασί ή κονιάκ, μανιτάρια, πάπρικα (κυρίως για το χρώμα που δίνει στο φαγητό), πιπέρι cayenne (καυτερό) και λίγο αλεύρι.
    ΤIP: Αντί για αλεύρι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πουρέ πατάτας, κατά τη γνώμη μου κάνει πιο νόστιμη τη συνταγή. Είτε το ένα είτε το άλλο, θα "δέσει" τη σάλτσα.
    Πλένετε το κοτόπουλο και το κόβετε με όποιο τρόπο θέλετε. Το βάζετε να βράσει για λίγο ωστε να φύγει ο "αφρός" και το ξεπλένετε με νερό.

    Ξαναβάζετε το σκεύος με το καθαρό και μισοβρασμένο πλέον φιλέτο, στην κουζίνα και προσθέτετε τα μανιτάρια, τη πάπρικα, το πιπέρι καγιέν, αλάτι, νερό και το αλεύρι ή τον πουρέ,όπως επίσης και το σκόρδο, ψιλοκομμένο. Μπορείτε να ρίξετε όσο σκόρδο θέλετε, ανάλογα με το πόσο βαρύ προτιμάτε το φαγητό σας. Προσέξτε με το πιπέρι καγιέν, γιατί σε μερικούς μπορεί να φανεί πολύ καυτερό και να μην τους αρέσει  
    Ανακατεύετε, λοιπόν, για λίγο, και αφου δειτε οτι το κοτόπουλο και τα μανιτάρια είναι σχεδόν έτοιμα, ρίχνετε το κρασί -ή το κονιάκ -και κλείνετε το μάτι ώστε να σιγοβράσει ενώ χαμηλώνει η φωτία. Ανακατεύετε ξανά και είναι έτοιμο.

    Ελαιόλαδο μπορείτε να ρίξετε σε όποιο σημείο της διαδικασίας προτιμάτε. Προσωπικά, οτιδήποτε και να μαγειρέψω, το ρίχνω προς το τέλος του μαγειρέματος, ώστε να μήν έχει προλάβει να ζεσταθεί πολύ και είναι βλαβερό για τον οργανισμό.

    Συνήθως το σερβίρω με κινέζικα ρυζομακάρονα ( rice noodles ). Δεν ξέρω αν ταιριάζει, αλλά σαν συνδυασμός μου αρέσει πολύ.

    Την παραπάνω συνταγή μπορείτε να την κάνετε και μόνο με μανιτάρια, αν θέλετε να τα σερβίρετε σαν ορεκτικό. Στην περίπτωση αυτή, για περισσότερη γεύση, προτείνω και μισό κύβο λαχανικών.

    Αυτά από εμένα, ελπίζω να σας πετύχει και να σας αρέσει.
     
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Αγαπητοι φιλοι σας παρουσιαζω μια σως με την οποια περιχυνετε τις τηγανιτες πατατες.
    Θα χρειαστειτε:
    200γρ τυρι κοπανιστη Μυκονου.
    100γρ γιαουρτι στραγγιστο
    Λιγο ελαιολαδο
    Μαιντανο ψιλοκομμενο.
    Σε ενα βαθυ μπωλ ανακατευουμε τα υλικα αυτα να ενωθουν καλα και περιχυνουμε με το μιγμα αυτο τις πατατες που τηγανισαμε.
     
  3. Vishnu

    Vishnu New Member

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΥΤΕΡΑ! 

    Αν και μου αρέσει πολύ η μαγειρική δεν βρίσκω αρκετό χρόνο για να την εξασκήσω στην κουζίνα μου. 
    Την παρακάτω συνταγή την έχω αποστηθήσει απο ένα αγαπημένο πρόσωπο αλλά την έχω τροποποιήσει λίγο γιατί μου αρέσουν πολύ τα καυτερά. Φυσικά την ονόμασα "Κέρατα διαβόλου" (απο το σχήμα της πιπεριάς και την γέυση) 

    Τι θα χρειαστείτε:

    15 - 20 πιπεριές
    1 κιλό κιμάς ανάμικτος (χοιρινός – μοσχαρίσιος)
    200 γρ. Τυρί κρέμα
    Αλάτι, πιπέρι, τσίλι τριμμένο (όσο προτιμάτε) 
    2 – 3 σκελίδες σκόρδο καθαρισμένες και κομμένες στη μέση
    4 κουταλιές ελαιόλαδο

    Εκτέλεση:

    Ζυμώνετε καλά τον κιμά με το τυρί, το αλατοπίπερο και το τσίλι. Πλένετε τις πιπεριές και κόβετε το καπάκι τους. Αδειάζετε τα σποράκια και τις γεμίζετε με το μίγμα του κιμά. Τις τρίβετε εξωτερικά με τις σκελίδες του σκόρδου και τις τοποθετείτε σε ταψάκι. Περιχύνετε με το ελαιόλαδο και ψήνετε στο γκριλ για περίπου 25 λεπτά.

    Συνοδεύεται με γάλα!  
    Καλη επιτυχία και καλή όρεξη!  
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Κεικ καροτου.
    Υλικα:
    1 φλυτζανι αραβοσιτελαιο (καλαμποκελαιο)
    1/2 (μισο) φλυτζανι ελαιολαδο
    2 φλυτζανια ζαχαρη
    6 αυγα ολοκληρα
    3 βανιλλιες
    1 πρεζα αλατι
    ξυσμα απο την φλουδα ενος πορτοκαλιου
    1/2 κιλο αλευρι που φουσκωνει μονο του (φαριν-απ)
    3/4 του κιλου καροτα
    Λιγο Βιταμ για το βουτυρωμα της φορμας.
    Εκτελεση:
    Πλενουμε και καθαριζουμε τα καροτα και τα τριβουμε στον ξυστη στην πλευρα με τις χοντρες τρυπες.
    Αδειαζουμε ολα τα υλικα στο μιξερ και τα χτυπαμε να γινουν ενα ομορφο μιγμα.
    Τελευταιο προσθετουμε το αλευρι.
    Με το λιγο βιταμ βουτυρωνουμε και αλευρωνουμε την φορμα, αδειαζουμε μεσα τα υλικα απο το μιξερ και ψηνουμε σε μετρια προθερμασμενο φουρνο επι 1 ωρα.
    Το υπενθυμιζω παντα: Ποτέ δεν ανοιγουμε την πορτα του φουρνου αν δεν εχουν περασει 40 λεπτα απο την εισοδο του γλυκου μεσα διαφορετικα υπαρχει ο κινδυνος να μας "κατσει" το γλυκο.
     
  5. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Μαγειρεύετε?

    Ψαρονέφρι γεμιστό με μπανάνες, ινδικής απόχρωσης

    Υλικά

    * 2 ψαρονέφρια μετρίου μεγέθους
    * 2 μπανάνες (κομμένες κατά μήκος στα 3)
    * 3 κρεμμύδια (μέτρια) ψιλοκομμένα
    * 1 σκελίδα σκόρδο
    * Κρασί λευκό
    * Coconut milk (1 φλυτζάνι τσαγιού)
    * Λάδι
    * Βούτυρο φρέσκο (1 κουταλιά για μυρωδιά)
    * Garam Masala
    * Curry Powder (κατά προτίμηση Madras)
    * Ginger (τριμμένο)
    * Κόλιανδρο
    * Αλάτι
    * Πιπέρι
    * Πάπρικα
    * Worcestershire Sauce





    Αλλες συνταγές από την Διεθνής κουζίνα
    * Διεθνής κουζίνα
    * Αφροδισιακό

    Ετοιμασία

    1. Με μαχαίρι μυτερό και κοφτερό κάνουμε τρύπα ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ στο κάθε ψαρονέφρι (βοηθάει και το εργαλείο με την μονοκόμματη λάμα που καθαρίζουμε τα μήλα ή τα κολοκύθια) και βάζουμε μέσα με προσοχή το 1/3 της μπανάνας.
    2. Σπρώχνουμε και με το δάχτυλο για να βάλουμε όσο το δυνατόν περισσότερη μπανάνα μέσα στο ψαρονέφρι και βάζουμε και από μια οδοντογλυφίδα στην κάθε άκρη, για να μη χυθεί έξω η γέμιση κατά το μαγείρεμα.
    3. Σοτάρουμε το κρέας σε λάδι και σε 1 κουταλιά βούτυρο, προσθέτουμε τα κρεμμύδια και το σκόρδο και αφήνουμε να πάρουν όλα χρώμα.
    4. Σβήνουμε με το κρασί και την Worcestershire Sauce.
    5. Ρίχνουμε 3 κουταλιές γλυκού Garam Masala, 2 κουταλιές γλυκού Curry Madras, 1 κουταλιά Ginger, 1 Κουταλιά κόλιανδρο τριμμένο, αλάτι, πιπέρι και πάπρικα.
    6. Προσθέτουμε νερό, χαμηλώνουμε τη φωτιά και μαγειρεύουμε με σκεπασμένη κατσαρόλα για 45' με 1 ώρα, μέχρι να μαλακώσει το κρέας.
    7. Στο τέλος, σε πολύ χαμηλή φωτιά, προσθέτουμε το γάλα καρύδας και αφήνουμε άλλα 5-10΄.

    Ισως χρειαστεί και λίγο λεμονοχυμό, ανάλογα την προσωπική γεύση του καθενός.
    Αν θέλουμε προσθέτουμε σταφίδες μουλιασμένες σε κρασί, τηγανίζουμε χονδρές φέτες μπανάνας σε λίγο βούτυρο και τις προσθέτουμε αφού σβήσουμε τη φωτιά.
    Μπορούμε να γαρνίρουμε και με κοπανισμένο καρύδι.
    Σερβίρουμε με ρύζι basmati, πάντα όχι παραβρασμένο!
     
  6. female

    female Contributor

     

     

     


     


     


     

     



    Και για το κλου, φτιάξτε σοκολάτακια -μουνάκια




     

     


     
  7. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    ΓΑΡΙΔΕΣ ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ ΦΕΤΑΣ ΚΑΙ ΣΩΣ ΤΕΡΙΑΚΙ

    υλικά ( για 1 άτομο )

    6 μεγάλες γαρίδες φρέσκιες ή κατεψυγμένες (Νο 1 ή 2)
    100 γρ. φέτα
    1 κουταλιά της σούπας βούτυρο
    1/4 νεροπότηρο γάλα
    2 κουταλιές της σούπας σως τεριάκι
    αλάτι
    ελαιόλαδο
    σχοινόπρασο ή μαϊντανό


    Καθαρίζουμε τις γαρίδες από τα κεφάλια και τα καύκαλα.
    Τις αλατίζουμε και τις σωτάρουμε σε λίγο ελαιόλαδο για ένα λεπτό από την κάθε πλευρά.
    Βάζουμε τις 2 κουταλιές της σούπας σως τεριάκι σε ένα μπρίκι και το ζεσταίνουμε σε δυνατή φωτιά.
    Δεν το ανακατεύουμε αλλά κουνάμε κυκλικά το μπρίκι.
    Μόλις η σως αρχίσει να πήζει, το κατεβάζουμε από τη φωτιά.
    Λιώνουμε το βούτυρο σε ένα κατσαρολάκι, σε χαμηλή φωτιά.
    Προσθέτουμε το γάλα ανακατεύοντας.
    Προσθέτουμε και την φέτα συνεχίζοντας το ανακάτεμα μέχρι να λιώσει και να γίνει η σάλτσα ομοιόμορφη.

    Σερβίρουμε σε ένα πιάτο, πρώτα τη σως φέτας.
    Τοποθετούμε από πάνω τις γαρίδες και ραντίζουμε με μερικές σταγόνες σως τεριάκι.
    Τέλος ψιλοκόβουμε λίγο σχοινόπρασο ή μαϊντανό για να χρωματίσουμε το πιάτο.
     
  8. ariadni

    ariadni Regular Member

    Kαμία καλή συνταγή για μολότοφ;
    Θέλω να πετάξω μια στο μπαλκόνι του γείτονα.
     
  9. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Re: Μαγειρεύετε?

    Ποτέ δεν ένιωθα άνετα να τρώω σε κυριλέ σπίτια. Πάντα φοβόμουν οτι θα με πιάσει η ατσουμπαλία μου και θα σπάσω κάποιο ακριβό ποτήρι, ή οτι κάτι θα γίνει στο τραπέζι και θα καταλάβουν όλοι τί Κυψελιώτης φτωχομπινές είμαι, και οτι το κουστούμι είναι νοικιασμένο.

    Λαμπρό παράδειγμα της ανικανότητάς μου να προσαρμωσθώ σε ένα κυριλέ γεύμα αλλά και στην κοινωνία γενικότερα, αποτελεί το συμβάν με τη vichyssoise (μια σούπα η οποία παραδοσιακά παραδόξως σερβίρεται κρύα) όταν πρωτογνώρισα τα τέως πεθερικά μου.

    Όταν μας σέρβιραν τη σούπα, εγώ πήρα λίγη με το κουτάλι μου και τη φύσηξα για να κρυώσει. Η τότε γκόμενά μου, αργότερα σύζυγός μου και νυν επαναλαμβανόμενος εφιάλτης μου με σκούντηξε και μου είπε “η Vichyssoise είναι κρύα,” και της απάντησα “ε και τί φταίω εγώ, εγώ μόνο τη δικιά μου φύσηξα.”

    Τα κρουτόν σουσαμιού δική μου προσθήκη.


    =================================================================

    ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΙΠΝΟ ΓΙΑ ΔΥΟ
    ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ: Vichyssoise με κρουτόν σουσαμιού



    Τα κρουτόν σουσαμιού τα φτιάχνετε όπως και τα κανονικά κρουτόν, μόνο που αντί για σκέτο βούτυρο ρίχνετε στο τηγάνι και μια-δυο σταγόνες σησαμέλαιο και ρίχνετε απο πάνω και μια-δυο τσιμπιές σουσάμι. Eξ ου και "κρουτόν σουσαμιού"

    Τι; Δεν ξέρετε πώς να φτιάξετε κανονικά κρουτόν; Mon dieux!

    Παίρνεις μια φρατζόλα ψωμί, τη φετιάζεις, τσεκουρώνεις την κλόδα και την πετάς, κόβεις την ψύχα σε κυβάκια σε μέγεθος ζαριού μπαρμπουτιέρας, τα τηγανίζεις σε βούτυρο. Έλεος δηλαδή.

    Για τη vichyssoise:

    1 μικρό κρεμμύδι, ψιλοκομμένο. Για τους αρχάριους: ξεφλουδισμένο

    1 μεγάλο πράσο, σε λεπτές ροδέλες, μόνο το λευκό μέρος. Εμένα μ'έχουν πιάσει αρκετές φορές στα πράσα, παρ'όλα αυτά όποτε χρειάζομαι ένα πρέπει να βγω να το ψωνίσω. Τί μαλάκας είμαι που δεν μαζεύω μερικά κάθε φορά που πηγαίνω.

    2 κουταλιές της σούπας βούτυρο

    2 κούπες ζωμό κότας, κατά προτίμηση ηλικιωμένης

    3 πατάτες μεγέθους κάπου ανάμεσα στο medium και το large

    ½ λίτρο γάλα.

    1 κούπα κρέμα γάλακτος

    Αλάτι κατα βούλησιν (αλλά προσέξτε, θα σας πάρω την πίεση μετά)

    Άνιθος ή μαϊντανός για γαρνίρισμα, έτσι επειδή είσαι ατσίδα σε κάτι τέτοια.


    Σε ένα τσουμπλέκι, τηγανίζετε στο βούτυρο το πράσο και το κρεμμυδάκι σε φωτιά χαμηλή προς ισχυρή εώς ταραγμένη, μέχρι να μαλακώσουν και να γίνουν σα μουνόχειλα καβλωμένης δεκαεφτάρας που τη γλείφουν για πρώτη φορά. Ρίξτε τις πατάτες και το ζωμό γριάς κότας. Ρίξτε του μερικά μπινελίκια για να το φέρετε εν βρασμώ, καπακώστε, μειώστε τη φωτιά και αφήστε να σιγοβράσει για 32 λεπτά. Ακριβώς.

    Ρίξτε το όλο στο μίξερ και απολάυστε το θέαμα της σφαγής λαχανικών μέχρι να σχηματιστεί ένα παχύρευστο ομοιόμορφο υγρό χωρίς αρχή και τέλος. Ξαναχύστε το στο τσουμπλέκι, ρίξτε και το γάλα και την κρέμα και το αλάτι, ανακατέψτε σαν τρελός μέχρι που το δεξί σας χέρι πονάει και ενδέχεται να μη μπορέσετε ποτέ ξανά να το χρησιμοποιήσετε για να μαλακιστείτε.

    Βάλτε το στο ψυγείο. Η μαγκιά με τη vichyssoise είναι οτι μπορείτε να την έχετε ετοιμάσει απο τα 'ψες. Όταν τελικά τη σερβίρετε, γαρνίρετε με άνιθο ή μαϊντανό ή αν δεν έχετε, με ένα απο εκείνα τα air fresheners για αυτοκίνητα τα οποία κρέμονται απ'τον καθρέφτη και έχουν σχήμα και χρώμα πεύκου. Α ναι, ρίξτε και απο πάνω τα κρουτόν.

    Kρασί: McLaren Vale Pinot Gris ή οποιοδήποτε άλλο “βαρύ” λευκό
     
    Last edited: 12 Ιανουαρίου 2009
  10. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Μανιτάρια με κονιάκ και άρωμα σκόρδου

    Μερίδες : 4

    4 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένες
    800 γραμμ. ανάμεικτα φρέσκα μανιτάρια
    4 κ.σ. κονιάκ
    1/2 φλιτζ. ψιλοκομμένο μαϊντανό
    1 πρέζα μοσχοκάρυδο
    1/3 φλιτζ. ελαιόλαδο
    αλάτι
    φρεσκοτριμμένο πιπέρι

    ---

    Καθαρίζουμε τα μανιτάρια και τα σκουπίζουμε με νωπή πετσέτα. Τα κόβουμε σε λεπτές φέτες. Σε ένα μεγάλο τηγάνι ζεσταίνουμε το λάδι σε μέτρια φωτιά και σωτάρουμε ελαφρώς το σκόρδο (για 1 λεπτό).
    Προσθέτουμε τα μανιτάρια ,δυναμώνουμε την φωτιά και τα σωτάρουμε για 3-4 λεπτά. Σβήνουμε με το κονιάκ και προσθέτουμε αλάτι, πιπέρι ,το μοσχοκάρυδο και τον μαϊντανό. Ανακατεύουμε και τα αφήνουμε στην φωτιά για 2 λεπτά.

    Σερβίρονται ζεστά σαν συνοδευτικό και κρύα σαν σαλάτα.

    πηγή:
    Μανιτάρια με κονιάκ και άρωμα σκόρδου - Συνταγή από την κουζίνα της TeAr.gr......
     
  11. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Re: Μαγειρεύετε?

    ΑΣΤΑΚΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ
    ΥΛΙΚΑ
    Αστακός ζωντανός, κατά προτίμηση μεσόγειου είναι πολύ νοστιμότερος από του ατλαντικού, θα τον βρείτε σε κάλο ιχθυοπωλείο και σε μεγάλα σουπερ μάρκετ
    2-3 Ντομάτες φρέσκιες και ντοματίνια
    Αλάτι , πιπέρι
    Μέλι ένα κουτάλι της σούπας
    Βασιλικό φρέσκο για γαρνίρισμα
    Ο αστακός είναι τόσο νόστιμος που δε χρειάζεται πολλά υλικά
    ΕΚΤΕΛΕΣΗ
    Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα…
    Ο αστακός όπως προανέφερα είναι ζωντανός και έτσι πρέπει να μαγειρευτεί, βάζουμε σε μεγάλη κατσαρόλα νερό να ζεματίσει, μόλις βράσει πετάμε μέσα τον αστακό με τις δαγκάνες του δεμένες διότι κινδυνεύουμε να μας δαγκώσει και δαγκώνει άσχημα, στη προσπάθεια του να αποδράσει από τη κατσαρόλα, κλείστε τα αυτιά σας ίσως και τα μάτια σας, κρατήστε ερμητικά κλειστό το καπάκι μέχρι να αναπαυτεί…..
    Δε χρειάζεται πάνω από 10’-15’ βράσιμο ανάλογα το μέγεθος.
    Βάζουμε τον αστακό σε πιατέλα μεγάλη.
    Το ζουμί στη κατσαρόλα φυσικά και δε το πετάμε.
    Βάζουμε νερό σε μια κατσαρόλα να βράσουμε τα μακαρόνια νούμερο 6 ή ταλιατέλες λεπτές. Στο τέλος δε τα καίμε διότι τα ανακατεύουμε με την σάλτσα αργότερα.
    Στο ζουμάκι που κρατήσαμε από τον αστακό ρίχνουμε της ντομάτες πού κόψαμε τετράγωνα κομματάκια και τα ντοματίνια οπού κόψαμε στη μέση.
    Βράζουν κάνα 15-20’ τότε ρίχνουμε αλάτι και πιπέρι φρεσκοκομμένο. Σβήνουμε το μάτι και αφήνουμε πάνω τη κατσαρόλα, τότε βάζουμε μια κουταλιά μελί και ανακατεύουμε μέχρι να διαλύσει τελείως, έπειτα ρίχνουμε μέσα τα μακαρόνια ανακατεύουμε καλά να πάει παντού η σάλτσα.
    Έχοντας κόψει στη μέση τον αστακό με τον ειδικό κόπτη ή με πολύ κάλο μαχαίρι ρίχνουμε τη μακαρονάδα να πλαισιώσει την πιατέλα. Γαρνίρουμε με φρεσκοκομμένο πιπέρι και με μερικά φυλλαράκια φρέσκου βασιλικού.
    Πίνετε με λευκό φίνο κρασί ξηρό
     
  12. DiDi

    DiDi Regular Member

    Re: Μαγειρεύετε?

    Σαλάτα με κοτόπουλου με σάλτσα μελιού

    Υλικά
    300 γραμμάρια ψητό στήθος κοτόπουλου σε κομμάτια
    2 κατσαρά μαρούλια
    1 πορτοκάλια καθαρισμένο και κομμένο σε κύβους
    1 ποτήρι του κρασιού ξύδι μπαλσαμικο
    2 σφηνακια ελαιόλαδο
    1 κουταλιά σούπας μέλι
    1 κουταλάκι του γλυκού σουσάμι
    2 κουταλάκια του γλυκού κουκουνάρι
    1 σφηνακι χυμό πορτοκάλι

    Εκτέλεση

    Πλένουμε τα μαρούλια και τα κόβουμε σαλάτα σε μεσαία κομμάτια. Προσθέτουμε τα τοματινια, το πορτοκάλι , και στην συνεχεία το κοτόπουλο, τα κουκουνάρια τα οποία τα έχουμε περάσει για λίγο από το τηγάνι με ελάχιστο ελαιόλαδο. Σε ένα σκεύος αναμειγνύουμε το υπόλοιπο ελαιόλαδο , το μπαλσαμικο, το μέλι και ένα σφηνακι χυμό πορτοκαλί και τα αφήνουμε στην φωτιά μέχρι να δέσει η σάλτσα. Όταν η σάλτσα δέσει περεχυνουμε την σαλάτα μας ( την οποία έχουμε αλατίσει και γαρνίρουμε με λίγο σουσάμι.
    (για όσους έχουν διάθεση καλό είναι το σουσάμι να το έχουμε καβουρδίσει λίγο, προσοχή όμως να μην έχει καεί γιατί αλλοιώνει την γεύση και την μυρωδιά της σαλάτας μας).


    Το σουφλέ του τεμπέλη

    Υλικά:
    6 αυγά
    2 φλυτζανια φέτα τριμμένη
    1 λίτρο γάλα
    2 φλυτζανια τριμμένο κεφαλοτύρι
    λίγο ψιλοκομμένο μπέικον
    2 φλυτζανια νερό
    1/2 κιλό μακαρονάκι κοφτό
    1/2 φλυτζανι βούτυρο
    λίγο αλάτι
    πιπέρι φρεσκοτριμμένο
    λίγη τριμμένη φρυγανιά

    Εκτέλεση:

    Βάζουμε σε ένα πυρέξ το βούτυρο λιωμένο. Ρίχνουμε ωμό το μακαρονάκι επάνω στο βούτυρο. Από πάνω ρίχνουμε το γάλα και το φλυτζανι με το νερό να πάνε παντού. Πασπαλίζουμε τη φέτα, το μπέικον και το κεφαλοτύρι και ρίχνουμε λίγο αλάτι και πιπέρι. Χτυπάμε τα αυγά και τα ρίχνουμε επάνω από τα τυριά. Τα ανακατεύουμε ελαφρά με το μίγμα. Πασπαλίζουμε με λίγη τριμμένη φρυγανιά, Ψήνουμε στους 180 βαθμούς Κελσίου για 1 ώρα.