Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η μόδα στο Bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 17 Οκτωβρίου 2021.

?

Είναι ως επί το πλείστον αρνητικό ή θετικό που έγινε mainstream το bdsm;

  1. Θετικό

  2. Αρνητικό

  3. Αδιάφορο

Results are only viewable after voting.
  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη σε όλους τους συμμετέχοντες που η γαϊδούρα δεν έχω απαντήσει.
    Απολογούμαι πως και το ξέχασα και μου διέφυγε!  
    Ευθύς αμέσως θα στρώσω πωπουδάκο.
     
  2. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Το χαστούκι δεν είναι bdsm τα χαστούκια μέχρι να σου φύγουν τα ούρα από το ζόρι, ναι είναι.
    Έτσι όπως βαδίζουμε μπορεί και να θεωρηθεί στο μέλλον έως και ξεπερασμένο, ίδωμεν ο χρόνος τι θα φέρει.

    Για εσάς είναι θετικό, αρνητικό ή αδιάφορο η έντονη γνωστοποίησή του;
     
  3. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Θα λέγατε πως η γνωστοποίηση του έχει ας πούμε απενεχοποιήσει την αρνητική χροιά του;

    Κι εγώ βλέπω τη ζυγαριά να γέρνει περισσότερο προς τα θετικά που έχει φέρει αυτή η τάση προς τα εκεί.
     
  4. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Τι κινδύνους εγκυμονεί κατά τη γνώμη σου;
    Αυτό που έρχεται πρώτα στο μυαλό μου είναι η άγνοια κινδύνου που ενέχουν οι περισσότερες τεχνικές του.

    Πόσο σημαντική η αναφορά σου στην αποδοχή που ίσως να γίνεται και πιο εύκολα όταν δεν αισθάνεται ο άνθρωπος πως είναι ο μόνος!
     
  5. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Είναι ευστοχότατος ο διαχωρισμός των δύο που κάνετε!
    Όμως θα διαφωνήσω ως προς το τι ''δεν είναι bdsm''. Οπουδήποτε υπάρχει πληθώρα πληροφόρησης, γίνεται ένας αχταρμάς από fake news και η παραπληροφόρηση είναι στο φόρτε της!
    Συνδυάζοντας την εμπειρία με την πληροφορία τότε αλυσιδωτά το ένα μας πάει στο άλλο. Αν δεν είναι κάτι παροδικό τότε ναι σιγά σιγά ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι  
    Αναφορά; Απαπα εδώ δίνω στα καθ'ημάς  
    Ο προβληματισμός σας με βρίσκει σύμφωνη αλλά μερικές φορές ακόμα και τα media μπορούν να φέρουν και θετικά αποτελέσματα.
     
     
  6. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Aν κάποιος είναι γνώστης του bdsm το δείχνει ο βίος του που συνοδεύεται κι από τον λόγο του.

    Γιατί πιστεύετε πως υπάρχει προκατάληψη στα άτομα του bdsm?

    Αυτό που λέτε που φέρνει στο νου ένα νήμα που είχα διαβάσει πριν κάποιους μήνες θα το βρω και θα το παραθέσω. Είναι εξαιρετικό αυτό που λέτε μου δώσατε τροφή για σκέψη.

    Μόλις περιγράψατε εμένα όταν πρωτογράφτηκα και πλέον, θέλω να πιστεύω, συμβαίνει αυτό πιο αραιά!
    Αυτό κινεί το ενδιαφέρον ολοένα και περισσότερο!! Δόξα το Google αλλά και τα ελάχιστα αυτά άτομα που τις περισσότερες φορές δίνουν πληροφορίες, πηγές, βιβλιογρφίες κλπ κλπ.
    Θέλω να πω πως όποιος θέλει να ψάξει, βρίσκει!

    Το ακούω αυτό που λέτε.
    Θ προσθέσω μόνο πως εφόσον η κοινωνία μας περιέχει το συντηρητισμό ήτανε λογικό επόμενο να συμβούν τα όσα παραθέτετε. Δυστυχώς ή ευτυχώς ήτανε το λογικό κι επόμενο που θα συνέβαινε.
    Στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι πως υπάρχει έντονη τάση να βανιλοποιηθεί το bdsm και δεν συμφωνώ διότι δεν γίνεται αυτό να συμβεί. Το να υπάρχει η προσπάθεια να γίνει πιο εύπεπτο ναι κι αυτό γιατί υπάρχει το οικονομικό συμφέρον από πίσω.
    Αν βλέπετε κάτι άλλο πολύ θα ήθελα να το ακούσω  

    Μου θύμισε σύνθημα σε τοίχο   
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2022
  7. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Στις δύο τελευταίες σας προτάσεις, φαντάζομαι αναφέρεστε σε ατομικό επίπεδο.
    Γιατί στην δημόσια απόπειρα να συνεννοηθούμε, μάλλον πλέον:
    το χαστούκι είναι! Ή και κάτι ακόμα λιγότερο...

    Εικάζω πως εννοούσατε ότι δεν δίνετε. Ε, λοιπόν, ντροπή σας   
     
  8. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Δεν θα συμφωνήσω..
    Η μόδα δεν ενδιαφέρεται για την ουσία αλλά για το φαίνεσθαι. Δείτε hippies και hipsters καμία μα καμία σχέση, το ίδιο και το αυτό συνέβη και με το bdsm.

    Στο δικό μου μυαλό το μου αρέσει=θετικό και το δεν μου αρέσει=αρνητικό
    Ο κόσμος δεν ξέρω αν αλλάζει ή αν απλώς εκδηλώνεται πιο εύκολα πλέον αλλά σίγουρα το να μένει κανείς αυθεντικός χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν επηρεάζεται από τις αλλαγές γύρω του.
    Αν κάποιος το αντιλαμβάνεται αρντητικά θεωρείται πως μπορεί να βρίσκεται στο ''χώρο'' τούτο ή είναι αποκλειστικά βανίλα;
    Το bdsm δεν αλλάζει εμείς εξελισσόμαστε μέσα σε αυτό και γνωρίζουμε τα ενδότερά μας, αυτό προυπήρχε και θα συνεχίζει να υπάρχει με ή χωρίς εμάς.

    Θεωρείτε πως δεν μπορεί να υπάρξει καμία απολύτως θετική επιρροή;
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2022
  9. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Πιστεύετε πως είναι στη φύση του ανθρώπου το bdsm? Που με το τρόπο όπου μεγαλώνει αυτή καταπιέζεται;

    Αναφέρεστε στην έλλειψη συναισθήματος ή σε κάτι άλλο;

    Δεν γνωρίζω αν είναι επιθυμητή η ''καθαρότητα'' αλλά αν η αναφορά σε αυτή γίνεται όταν δεν εννοούμε όλοι το ίδιο σε μία συζήτηση.
    Όλα τα υπόλοιπα που γράφετε τα συμπεριλαμβάνω στη θετική πλευρά της μόδας.  
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2022
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Άρα είναι θετική η προβολή του, σίγουρα στο οικονομικό όφελος και σε κάποιες περιπτώσεις στις αναζωπυρώσεις των κρύων συζυγικών καθηκόντων!  
     
  11. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ναι σε ατομικό επίπεδο.
    Με τρολάρετε, σωστά;
    Ναι! Ναι! Πολύ σωστά εικάζετε! Ντροπή μου δεν λέετε τίποτα! 
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

    Είναι όμως θετική ή αρνητική αυτή η εκλαΐκευση;