Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η ομορφιά του σκλαβου/α ...και του αφεντη/ντρα....είναι απαραίτητη ή αδιαφορη;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος πιστοςσκυλος, στις 7 Ιουλίου 2016.

  1. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    για το 2016 μιλαμε ομως ε
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ομιλώ για την υποκειμενική διάσταση του όρου. Οτιδήποτε πολιτισμικό δεν μπορεί να έχει αντικειμενική ισχύ.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Άντε να το ξαναγράψω άλλη μια βολά μπας και το εμπεδώστε κάποτε...

    "Ομορφιά είναι η αρμονική μορφική συσχέτιση μεταξύ των συλληπτικών μας αισθήσεων"...

    Πα να πει to the eye of the beholder ρε....
    Κόφτε τις παραμέτρους και τα πολιτισμικά και τα κείνα και τα άλλα και τα ερμηνευτικά και τα απόλυτα και τα σχετικά.
    Ορισμός σαφής ευθύς καθαρός που περιγράφει με απλά λόγια την προσωπική μας παραμύθα...
    Που η παραμύθα λέει πως η αισθητική μας είναι που μετράει και είμαστε εμείς, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για όποιους θένε να το δούν.
    Και αισθητική δεν είναι το γούστο μας σαν ψωνίζουμε παπούτσια ή πατατάκια ή πατίνια.
    Το γούστο μας έπεται της όποιας αισθητικής μας...
    Και η αισθητική μας έχει να κάνει με τι νογάμε από τη πάρτη μας και για τον κόσμο ολάκερο.
    Βασανιστείτε, που λέει κι ο λαϊκός εκ Τασκένδης ορμώμενος βάρδος...
    Ουφ!
     
  4. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Μία όμορφη εξωτερική εμφάνιση είναι θαρρώ απαραίτητη για να γίνει το βήμα Α, (δλδ να υπάρξει αρχική προσέγγιση) .. στα επόμενα βήματα όμως θα αναζητήσουν όλοι το όμορφο μυαλό ...

    Κοντολογίς:
    Μου φαίνεται πως, ασχέτως status, όλοι επιζητούν το μέγιστο στο συνδυασμό: όμορφη εμφάνιση - όμορφο μυαλό ..

    Σε μία σχέση πάντως, η ενδεχομένως όμορφη εξωτερική εμφάνιση του Κ, μπορεί να έχει και μία άλλη όψη: στο να γεννηθούν ανασφάλειες - ζήλιες στο υ .. ή όχι ? ?
     


  5. Πιστεύω...άποψη μου ότι σε σχέση Κ και υπο δεν τίθεται θέμα ζηλειας.....δεν υφίσταται το αίσθημα της ζηλειας από την πλευρά του υ ....ο ύ είναι εκεί για να υπηρετει-ικανοποιει τον /την Κ του.......μεχρι εκεί.! Άρα τα (αισθηματα) του υ για μένα είναι συγκεκριμενα.....(πως να υπηρετει...να υποδουλωνεται...να νιώθει την κυριαρχία πάνω του ...κ.τ. λ) .......αν ο/η Κ πάει με άλλους εραστές για παράδειγμα δεν υφίσταται ζηλεια βρισκόμενος στον ίδιο χωρο ως υποτακτικος πόσο μάλλον για την ομορφιά του.....
     
  6. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Ναι, συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να υφίσταται αίσθημα ζήλειας (που στην ουσία είναι αίσθημα ανασφάλειας) εκ μέρους του υ μέλους, το οποίο να πηγάζει από την εξωτερική εμφάνιση του Κ μέλους ..

    Στην πραγματικότητα όμως, νομίζω πως δεν είναι σπάνιο φαινόμενο .. ασχέτως εάν εκδηλώνεται και κατά πόσο ...
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αν μου επιτρέπεις πάντα. Θεωρητικά, είναι όπως τα είπες. Πιθανότατα και για κάποιους/ες υ, να είναι ακριβώς έτσι όπως τα παρέθεσες.
    Αλλά μάλλον τα όποια αισθήματα δεν μπορούν να χωρέσουν όλα σ' ένα κουτάκι.
    Του οποίου ο/η υποθετικός/η Κ να κρατάει το κλειδάκι και να τ' ανοίγει, βγάζοντας μονάχα εκείνα που του/της κάνουν.
    Όταν του/της κάνουν. Με κάθε συμπάθιο σε όλους/ες εγώ υ που να είναι τόσο ταγμένο στην "αποστολή" του/της, δεν έχω ακόμη συναντήσει.
    Κι αν μη τι άλλο, λόγω ηλικίας - και ίσως "μπερμπαντιάς" -, έχω γνωρίσει αρκετά.
    Και το αίσθημα της ζήλιας, δεν περνάει ούτε με την εκπαίδευση.
    Κάποιος/α ή το νιώθει ή δεν το νιώθει ανεξαρτήτως της εξωτερικής εμφάνισης του/της Κ ή του υ του/της.

    Ένιγουέι και ξανά με το συμπάθιο ( καθώς και με σεβασμό στην αλλότρια άποψη ), όταν διαβάζω ή ακούω λέξεις όπως βεβήλωση ή υποδούλωση, με πιάνει ένα "ντιριντάχτα".
    Κι αναρωτιέμαι, αν και κατά πόσο δίνουμε σε κάποιες έννοιες, το βάρος που τους πρέπει.

    Τεσπα, Κ/υ και λοιπές ταξιαρχίες μάλλον δεν είναι αδιάβροχοι/ες στο παιχνίδι της έλξης.
    Και όσο κι αν το μυαλό να είναι σημαντικότατο, στην αρχική προσέγγιση δεν μας μαγνητίζουν οι σκέψεις.
    Εκτός κι αν κάποιος/α έχει την ικανότητα να διαβάζει μυαλά και μάλιστα εξ αποστάσεως...  

    Υ.Γ.

    Δεν ψάχνουν όλοι/ες ένα ίσα κατανεμημένο "πακέτο" αναφορικά με το "μέσα" και το "έξω".
    Υπάρχει και το 60-40 και το 70-30 και ούτω καθ' εξής. Ως προς το που θα έγερνε η πλάστιγγα, είναι θέμα γούστου.
    Εγώ δεν έχω δει σχέση Κ/υ, που να μην έκανε έστω και λίγο κούκου ο ένας στον άλλο.
    Μα που να τους κάλυπτε η "ορθή" Κυριαρχία ή η "άψογη" υποταγή....

    Αυτά...σεντόνι άσπρo και παχύ χαχα... 
     
    Last edited: 9 Ιουλίου 2016
  8. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Φυσικά και είναι. Πάντοτε η εμφάνιση έπαιζε και θα παίζει ρόλο. Από κει και πέρα η ομορφιά είναι υποκειμενική. Κάτι που για κάποιον μπορεί να είναι όμορφο, για μένα να είναι αδιάφορο αν όχι άσχημο.
    Μπορεί το εμφανισιακό σύνολο να μην σε καλύπτει αλλά σίγουρα πρέπει να υπάρχει κάτι που να σε ελκύει εμφανισιακώς αλλιώς δεν προχωράς.